2554. bondag 24 Maart 1912. 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. FEUILLETON. EEN AFRIKAANSCH MILLIONAIR. liit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nor op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN wolden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, BuröopTbxbl. NATIONALE MILITIE. luschrijvingsregister en Alphabetisch Itegister. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat het Inschrijvings register, voor de lichting van 1913, met het daaruit opgemaakte Alphabetisch Register, gedureüde acht dagen, van den 23 Maart 1912 tot en met den 30 Maart aanstaande, ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, den 21en Maart 1912. De Burgemeester, GAARLANDT. TEXEL, 23 Maart 1912. De ZeerEerw. J. J. G. Hafkenscheidt, pastoor te de Cocksdorp, is doorZ.D.H. den Bisschop van Haarlem, benoemd tot pastoor te Kwakelin zijn plaats werd tot pastoor te Cocksdorp benoemd de WelEerw. Heer W. F. Roozen, kapelaan te Amsterdam. Wij willen er de aandacht op vestigeh, dat de vergadering van de Vereeniging „Het Witte Kruis" bij laatste advertentie verdaagd tot Woens dag 27 Maart a.s., niet in de zaal van „de Vergulde Kikkert", doch in „Cafe Burg" zal worden gehouden. Men zie de advertentie. Belangstellenden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer, waarbij wordt keünis gegeven, dat kaarten tot bijwoning van de Passiespelen te Helder, Zondag 24 dezer van 11 uur tot half twee in „de Zwaan" verkrijgbaar zullen zijn. Dat wordt een oudje. Den 24ste Maart hoopt mej. Meng, Jan van der Heijdenstraat63, Amsterdam, haar 102den geboortedag te herdenken. Verrassingen van Kolonel Clay. Gemakkelijk verdiend. Zaterdag werd te Oudewater bij bekkenslag omgeroepen, dat verloren was een gouden broche met diamant. Aan den eerlijken vinder werd bij terug bezorging f5 beloofd. De dienstbode van de dame, die het kleinood verloren had, vond de broche in bed 1 Nooit te oud om te vechten Twee oudjes, samen 150 jaar tellende, kregen in een herberg te Elburg twist, welke zoo hoog liep, dat er aan beide kanten danig klappen vielen en tenslotte de een den ander een bierflesch op het hoofd stuk sloeg, waardoor dit lichaams deel bloedend verwond werd. Niet voldoende ruimte In Johanisthal zijn twee vliegmachines in de lucht tegen elkaar gestooten. De schok was zoo hevig, dat de beide piloten uit een hoogte van 5 M. vielen. Zij werden gewond, doch niet ernstig. De machines zijn totaal vernield. Goedkoope eieren. De eieren worden, schoon het tegen Paschen loopt, goedkooper, wat oen ge volg is van verminderde zending naar Engeland wegens de mijnwerkersstaking en de in verband daarmee onzekere toe standen aldaar. In den eiei handel moeten in de laatste dagen groote verliezen geleden zijn. Een handelaar in Overijsel heeft door de plotselinge daling in den prijs, een som vau f5000 verloren. Kranig van zoo'n iongen. Een middel om een hollend paard tot staan te brengen, is het bij de tong te grijpen. Dit is geen aardigheid in den trant van den vogel, dien men moet pakken door zout op den staart te strooien. Voor een Londenschen politie rechter is gebleken dat het middel wordt toegepast. Een krantenjongen deed het verhaal hoe hij een hollend paard voor een vrachtwagen, die een tuf had aan gereden, tot staan had gebracht. Hij sprong achter op den wagen, klom op den bok en van daar het paard op den rug, pakte het bij de ooren, bracht het den hand in den bek en greep het bij de tODg. Het beest stond dadelijk stil. „Je ver dient een medaille" zei de rechter. Brandstichting. Om in het bezit te komen van een som vau f1000, waarvoor haar inboedel verzekerd was, heeit zekere vrouw G. te Gouda twee keer een poging tot brandstichting beproefd. Beide malen werd het vuur door de buren gedoofd. Voor de politie bekende de vrouw de brandstichtingze had met petroleum overgoten turven in brand gestoken en was daarna de deur uitge gaan. N. v. N. Revolvers als speelgoed. Te Munnekezijl (Gr.) stoeiden kwa jongens met een revolver, met het ge volg dat een schot afging, en een 15- jarig schippersknechtje in den buik werd getroffen. Hij werd onmiddellijk naar het acade misch ziekenhuis te Groningen overge bracht. Zijn toestand is zeer zorgelijk. Gevaarlijke eerbetuiging. Bij een huwelijksfeest te Meteren (Tielerwaard) werd er door eenige feest- gaDgers volgens gewoonte dapper op los geschoten, bij wijze van vreugde-uiting. Een der schutters wilde eens op een geweldige wijze hulde brengen aan het jonge paar en meende dat niet beter te •kunnen doen dan door het geweer zeer overdadig met kruit te laden... Het geweer vloog uit elkaar en de schutter werd zeer ernstig gewond. Een zuinige gasmeter. Op het station te Meppel was voor 'h paar jaar een bezuinigingsmaatregel ingevoerd, wat betrof de verlichting en deze maatregel werkte zoo goed, dat het de directie te Utrecht opviel en deze 'n inspecteur zond om te zien of de ver lichting wel voldoende was. Hij bevond alles in perfecte orde. 't Gevolg moet geweest zijn, dat andere stations aanschrijving kregen, om het voorbeeld van Meppel te volgen. Maar wat blijkt later, de gasmeter deugde niet, dit was de oorzaak van de groote bezuiniging. Het voordeelige voor de Staatsspoor en het nadeelige voor de Meppeler gasfabriek moet naar de Ass. Ct. meedeelt ongeveer f2700 bedragen. Bietenverbouw. Voor rekening der Algemeene Suiker maatschappij, te Breda, zullen een 60-tal arbeiders uit St. Maartensdijk (Zeeland), naar Engeland vertrekken, om aldaar werkzaam te zijn in de te velde staande suikerbieten. De arbeiders genieten vrijen overtocht heen en terug, benevens kost en inwoning en daarboven f 18 per week. De bietencultuur wordt in Engeland sterk uitgebreid. Daar zal 't prettig wonen zijn I De nieuwste straat in het noorden der stad Groningen is door den raad „Bedumerstraat" gedoopt. Het is de straat, waarin de woningen van de Vereeniging ter bevordering der Volks huisvesting staan. Het bestuur heeft de woningen bestemd voor gezinnen met véél kinderen en is daarin bij uitstek geslaagd. Van de 78 woningen zijn reeds 75 bewoond, die met elkaar 308 kinderen bezitten. Het grootste aantal kinderen in één gezin is 10. Men had de nieuwe straat wel „Kinder straat" kunnen noemen. Voordeelig voorjaar. Zaterdag zag men reeds den knecht van een veehouder A., te Oudewater, grasmaaien, terwijl' hetjonge vee vanden veehouder Van D. reeds lustig in de weide loopt te grazen. Over het algemeen liggen dan ook de landerijen om die gemeente er prachtig bij en ook staan de vruchtboomen reeds zeer mooi in den knop. Een buitenkansje. Bij de weduwe F. v. Maat, te Spijke- nisse, heeft zich verleden jaar Augustus, ODder het dak naast den schoorsteen, een bijenzwerm genestelddezer dagen moest het vlugge volkje verhuizen. De timmerman onderzocht hun woning, en wat bleek Dat ze verscholen zaten tusschen de dubbele bekapping. Na dit verbroken te hebben, kwamen zij bij duizenden te voorschijn. Hun voorraad honig was zoo sterk, dat eenige stukken zoo groot als een lijnkoek uitgesneden konden worden. Een en ander werd geschept om in een bijenkorf te sluiten. C Wordt vervolgd.) TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere anden met verliooging der porto's. Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. 27.) 't Ia toch jammer, dat ik u niet heb leoren zwemmen, zei kolonel Clay, 't Ia een edel vermaak en in sommige gevallen beel nuttig. En nu, vaarwel. Het spel blijft ditmaal onbeslist. U is een moordeoaar, mijnbeer, brulde Cbarles. We komen hier jammerlijk om. Kolonel Clay bleet echter even vriend schappelijk. Nu, nu, waarde hoer, ver maande hij, denkt u werkelijk, dat ik de gans zou dooden, die voor mij de gouden eieren legt Neen, neon, sir Charles Vandrift; ik weet veel te goed wat u waard is. Stel u voor, dat u stierf, Dan moest ik immers uitzien naar een nieuwe en minder vourdeelige manier van gold verdienen. Ik doorzie u, maar u begrijpt ine nooit, wat dikwijls do hechtsto grond slag is voor oen trouwe vriendschap. Ik neem u beet, als u juist van plan is een ander er in te laten loopon. Uw geslepen heid helpt mij, wunt geslepen is u. Als financier kan ik niet in uw schaduw staan, maar toch weet ik, hoe ik u oxploiteeren kan. Als u denkt eenig voordeel op een ander te behalen dan bedrieg ik u juist op miju beurt. Ziedaar, sir, do philoso phic vau ouzo verhouding. Hij nam buigoud zijn pet al. Charles keek bem aan en kromp in elkaar. Hij die groote man, kromp werkelijk in elkaar. En u is dus van plan, barstte hij los, voort te gaan met me te plunderen De kolonel glimlachte vriendelijk. Sir Charles Vaudrift, zei hij, ik noemde u toch de gans, die de gouden eieren legt? Misschien vindt u de vergelijking minder hoffelijk. Maar u is een gans in zeker opzicht. Aan de beurs is u een uiterst schrander man, maar in het dagelijksch leven is u de onnoozelste dwaas, dien ik ooit in mijn leven ontmoet heb. Om deze reden, onder meer andere, bob ik u tot mijn slachtoffer uitgekozen. Beschouw mij, mijn waarde heer, als een microbe van de millionaire, eon parasiet van de kapita listen. U is een kapitalist en een milliou- nair en u plundert de maatschappij op uw grootschoepsche manier met uw opties, concessies en syndicaten. U bezit, als een muskiet, een prachtig hiiddel om de men seden uit te zuigen in uw oprichters- aand&elen, die hel ovortollige kapitaal van de gemeenschap opslurpen. Op mijn ne derige manier ontneem ik u weer .een deel van dien buit. Ik ben een Robin Hood van don tegonwoordigeu tijd; u is een slecht voorbeeld vau oen millionair, hoe wol voor mij een heel makkelijk soort van slachtoffer on om het te zoo tonoemon,ik heb mij op u geworpen. Charles keek den spreker kreunend aan. Do jonge man ging nu op luohtigen toon voort Ik houd van dit ingespannen spel, ging hij voort, en mijn lieve Jessie eveneons. We zijn er dul op. En zoolang u me zooveel voordeel bezorgt, ben ik niet van plan u los te laten. Misschien heeit 't u verwonderd, waarom ik u zoo hardnekkig vervolgde nu kent u hiervan de oor zaak. Deze „coup" is mislukt. Ylei er u echter niet mee, dat dit mijn laatste poging zal zijn. Waarom beleedigt u me zoo riep sir Charles handenwringend uit. Do kolonel wuifde met zijn smalle, witte hand. Omdat ik houd van het spel en omdat dit voor mij' nog boeiender wordt, als u vooraf gewaarschuwd is. Doch ik verspil mijn tijd. Nogmaals vaarwel. Wees voorzichtig, Wentwortb. Maar ik weet, dat u dat zult zijn. Denk eraan tien percent is gebruikelijker. Hij roeide weg. Toen de boot om den hoek van het eiland begon te verdwijnen, stond „Witte Erica" op en riep door haar aardige handjes: Dag, beste sir Charles. Sla vooral de reisdeken om. Zoo gauw ik kan zend ik u hulp. Dank u nog har telijk voor uw mooie bloemen. Eenige oogenblikken later waren we alleen. Charles zette zich moedeloos op de naakte rots neer. Hij is zoo gewond aan weelde, dat hij niet buiten zijn zachte kussens kan. Ik klom naar een hooger gelegen punt en trachtte met mijn zakdoek de aandacht te trekken vau voorbijgaande schepen. Doch alles tevergeels. Ik zette me naast Charles, neer. Lang zamerhand werd 't donker, on oin ons heen hoordun we de kreten der zeevogels. Cbarles vreesde, dat ze dicht bij ons zouden kernen ea ods bijten, doch dit gebeurde niet. Eindelijk, omstreeks elf uur, hoorden we menschelijke stemmen. „Boot ahoy" riep ik, en we snelden naar de aanlegplaats, 't Waren visschers uit Niggarey, die hier heen geroeid waren in onze eigeo boot. Een dame en een heer hadden verzocht, deze boot terug te brengen naar het eiland. De beschrijving was die van de beide zoogenaamde Grantons. Zwijgend roeiden we naar Seldon terug, waar we om half een aankwamen. Men had mannen langs de kust gezonden om ons te zoeken. Amalia was naar bed gegaan, zeer onge rust over onze veiligheid. Isabel was nog op. 't Was te laat om nog stappen te doen bij de politie. Den volgenden morgen vonden we een berioht van lord CraigEllachie, dat zijn zoon GlenEllachie Lodge niet verlaten had, terwijl verdere onderzoekingen ons leerden, dat de lord ons schrijven ook niet ontvangen had, slechts een leege, aange- teekende enveloppe. De postambtenaren zouden „met hun bekende voortvarendheid" de zaak verder onderzoeken. Cesarine bad den brief zeil gepost en aangeteekend te Fowlis, en ons het bewijs gebracht, zoodat de eenige oplossing kon zijn, dat koloDel Clay aan het postkantoor een handlanger had. Het antwoord van Lord Craig Ellaohio was natuurlijk nagemaakt. Nadat Charles dienzelfden avond een paar gebraden korhoenders gegeten en 'n fieech van zijn uitstekenden Rudesheimer gedronken had, herleefde zijn moed weer.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1