Tweedö Blad. praktisch Modeblad. Nó„ 2558, Aondag 7 April 1912. 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Een fraai en 26 r:itgaïe Gemengd Nieuws. FEUILLETON. EEN AFRIKAANSGH MILLIONAIR. INGEZONDEN STUKKEN. Advertentiön vóór 9 nar op den dag der aitgave Verschijnt tweemaal per maand Verrassingen van Kolonel Clay. 31.) Bit bind verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco por post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere I .nden met verliooging der porto's. Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Jk B ONNEMBNT EN en ADVERT ENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBüesop Texel. telkens in 14 pag's rijk geïllustreerd, waaraan toegevoegd: een Titelblad dikwijls in kleurendruk en een Knippatronenblad Priis 6ó CtS- per 3 maanden. INTEEKENBILJET. (fr' P- P- 75 cts- De ondergeteekende verlangt geregelde toe sending van Het Nieuwe Modeblad tegen 65 cents per 3 maanden (franco per post 75 centS'. Naam: Woonplaats: Vrrkrijgbnar bij den UITGEVER van RIT BLAI». Doch Charles scheen mijn gedachten te radeD, want hij kwam eensklaps naar me toe en merkte op norschen toon op Hoor eens Sey, denk er aaD, dat je mijn zwager bent en tevens mijn secretaris. De oogen van geheel Londen zijn morgen op ons gevestigd. Als jij verkoopt en dit door speculanten opgemerkt wordt, zouden ze dadelijk begrijpen, dat er iets gaande is. Je kunt natuurlijk met je eigendom doen wat je wilt, ik kan je niets verhin deren. Doch als directeur van do Gol- condas durf ik te zeggen, dat de belangen van weduwen en weezen, die volkomen in mij vertrouwen, niot zullen lijden ondor dezen crisis. Hij sprak nu op weifelenden toon. Evenwel, al houd ik er niet van iemand te droigen, ging hij verder, toch zal ik je voor oen ding waarschuwen, uls jo je aandeeleu toch vorkoopt openlijk of in 't geheim, dan ben jo niet langer mijn secretaris jo ontvangt dan nog zos maan- don salaris en vorlaat me onmiddellijk. Heel goed, Charles, uutwoorddo ik op (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Eierland, 30 Mrt. 1912. Mijnheer de Redacteur Gelieve onderstaande regelen te plaatseD, bij voorbaat dank. De Wortelbraud der bieten en hare bestrijding. In ons land heeft men telkens en telkens weer te kampen met een slechte opkomst van het bietenzaad, vooral daar waar het suikerbieten betreft. Somtijds is men dan gedwongen één of tweemaal over te zaaien, ja vele landbouwers weten maar al te goed dat zij ten slotte nog gedeelten van den akker tot andere doeleinden moeten gebruiken. Gewoonlijk wordt dan de schuld op het weer geworpendroogte of koude zou het zaad verhinderd hebben te kiemen. Wanneer men zich de moeite geeft hier en daar zaad uit den grond te halen, dan blijkt duidelijk, dat't in de meeste gevallen wel gekiemd was, doch dat de jonge plantjes afgestorven zijn, soms reeds voordat zij boven den grond zijn gekomen. In de meeste gevallen is de kwaal de wortelbrand der bieten. De naam wortelbrand wijster reeds op dat de worteltjes er als door het vuur gezengd uitzien. Men vindt dan in den grond zaad met half verteerde worteltjes. Dikwijls zijn zij reeds verrot, voordat de stengeltjes boven den grond komen. Meestal ontwikkelen zich de eerste blaadjes wel, doch ze worden spoedig geel en slap en de plantjes vallen om. Dit is een gevolg van het afsterven der wortels, die niet meer in staat zijn de plant van voedsel te voorzien. Niet altijd sterven de planten, doch het is wel te begrijpen dat ze nooit zulk een zware vrucht zullen geven als de gezonde bjj de bieten is het immers om de wortels te doen en juist deze worden door wortel brand het meeste geschaad. De ziekte is in Nederland algemeen verbreid. Waar schijnlijk zijn echter de voederbieten minder gevoelig dan de suikerbieten. Om deze ziekte met goed gevolg te kunnen bestrij den is het noodig de oorzaak van de kwaal te kennen. De wortelbrand wordt veroor zaakt door een schimmel (Rhizoctonia violacea). Schimmels zijn woekerplanten, die uit niet anders dan fijne draden bestaan. Een groot aantal onder hen kunnen door middel van die draden allerlei gewassen binnendringen en ze ziek maken of doen onderdanigeu toon, hoewel ik in mezelf overlegde, wat 't beste zou zijn, te trachten geld bij elkaar te krijgen en 't zinkende schip te verlaten of mijn vriend trouw te blijven en hei^ bij te staan tegen de ge volgen van de noodlottige ontdekking. Na een korten, hevigen, inwendigen strijd, moet ik zeggen, dat vriendschap en dank baarheid overwon. Ik was er vast van overtuigd, dat een man als Charles Vau- drilt overwinnen zou, ten spijt van de grootste tegenspoeden op financieel gebied. Eu ik besloot hem bij te staan. Ik sliep dien nacht echter weinig. Mijn geest was volkomen in de war. Bij het ontbijt zag ook Charles er moedeloos en bleek uit. Hij bestelde zijn rijtuig vroeg en we reden dadelijk naar de City. In Cheapside was de passage gestremd. Charles stapte uit en liep zenuwachtig eu gejaagd verder. Ik wandelde naast hem. Bij Wood Street hield iomuud, dien we slechts oppervlakkig kenden, ons staande. Ik ben verplicht u iets mee te deeleD, zei hij op vertrouwelijken toon, ik heb uit goede bron gehoord, dat een zekere pro fessor Schleiormacher uit Jona Dank u, zei Gbarlos gemelijk, ik ken dat verhaaltje, er is geen woord van waar. Hij liep haastig door. Een paar meter verder hield een makelaar ons aan. Hullo, sir Churlcs, riop hij uit, op schert- afsterven. Deze draadvormige plantjes zijn ontstaan uit z.g. schimmelsporen die men kan vergelijken met de zaden der planten. De sporen zijn uitermate licht en fijn, en met het bloote oog niet waar te nemen. Zijn er een massa bijeen, dan ziet men ze als een wolkje stuiven (schudt b.v. be schimmeld hooi). De sporen kunnen dus gemakkelijk door de wind verspreid worden, en zoodoende overal terecht komen. De wortelbrandschimmel, vindtmen bijnasteeds op het bietenzaad. In de talrijke groeven zitten de sporen bij duizenden verstopt. In de bodem en in de lucht komen ze ouk voor. Hier kan men ze niet dooden, op het bietenzaad echter wel. Juist deze sporen zijn het, die de meeste kans hebben het jonge worteltje te besmetten, zoodra dit uit het zaadje naar buiten treedt, en tegen deze sporen moet dus de strijd worden aangebonden. De bestrijding is mogelijk, doordat de schimmel nooit in het zaadje dringt en de kiem dus gezond is. In eenige Noord-Hollandsche polders, waar de laatste jarer. de bietenopgang zeer slecht was, zijn een aantal proeven tegen dezen vijand geno men. Er werden verschillende stoffen die bekend staan als doodelijk voor schimmel sporen, vergeleken en hiermede het zaad behandeld. Nu is hieruit gebleken dat onder al deze middelen kopervitriool (koper sulfaat) de meest geschikte is. Deze stof is van onschatbare waarde in dé land bouw tegen de brand der granen, tegen aardappelziekte, enz. Het bietenzaad wordt als volgt behandeldvoor 50 K.G. bietenzaad wordt berekent 200 gram kopervitriool (2 ons) (men koope kopervitriool, verkrijgbaar in iedere drogistwinkel, doch geen z.g. zaaigroen) en dit opgelost in een hoeveel heid water, genoeg om het zaad onder te dompelen. Het best bereikt men dit door het in een zak onder te dompelen en af en toe om te leggen. Het zaad kan niet uitgezaaid worden voordat het wat gedroogd is, het hindert niet al laat men het zaad zoo een paar dagen staan. Het zaad op deze manier behandeld kiemde snel, wortel brand kwam zeldzaam voor en de stand was tot het einde toe uitstekend cn veel beter dan het niet behandelde. Een 2de manier om deze ziekte eenigszins tegen te gaan iszorg dat er in den grond veel plantenvoedsel aanwezig is, dan kan men sterke planten verwachten die beter tegen verschillende plantenziekten bestand zijn dan zwakkere. ALB. DROS Dz. Eierland, Texel. sende toon. Hoe staat het met uw dia manten Charles keek hem uit de hoogte aan. Ik begrijp uw vraag niet, antwoordde hij waardig. Nu u was zelf toch ook dien avond bij sir Adolphus. O, iedereen weet ervan. Schieiermacher uit Jena is er iu geslaagd de zuiverste diamanten te vervaardigen voor een sixpence per stuk Zuid-Alrika kent men niet meer. Binnen zes woken zal Kimberloy een uitgestorven land zijn. Iedere fruitverkooper draagt deKoh-i-noors als knoopen aan zijn jas. Ieder meisje uit Bermondsey draagt een rivière zooals lady Vaudrilt. Er komt een groote krach in Golcondas. Houd u maar niet zoo onnoozel. Sir Charles wondde zich onwillig af van don man. Ziju manieren waren afschuwelijk. Bij de beurs ontmoetten wij een bekend speculaut. Ah, sir Charles, zei hij, u hier Nu dat is zonderling nieuws, vindt u niet? Ik geloof echter niet, dat we 't al te zwaar op mootea nemen. Natuurlijk gaan de Golcondas-aandeelen eerst naar beneden, maar morgen rijzen ze weer. Let eens op mijn woorden, ze blijven schommelen tot do ontdekking waarheid is gebleken of leugen. Er komt voor do speculanten een goede tijd aan. En niemand zal weten, welken wog hij iu moet slaan, voor air Vroeg. Te Brielle is reeds in een tuin een merelnestje met vier eieren gevonden. Duitschland. De sociaaldemecratische vrouwenkies- rechtdag in Duitschland heeft plaats op 12 Mei, evenals in Nederland en Dene- markten Zwitserland en Oosterijk hebben dezen op 17 Maart gehouden. Openbare vergaderingen en de uitgave van extra propagande nummers van de bladen en manifesten kenmerken dien vrouwendag. Bulletin Persbureau Vereen, v. Vrouwenkiesrecht. Een snoepreisje voor die oudjes Te Winterswijk kwam dezer dagen bet 80 jarige echtpaar Speelberg, dat 42-jaar in Amerika woont, dat van daar de reis had gemaa*kt om hun oude woonplaats te bezoeken Ze zijn van daar weer alleen naar Amerika teruggekeerd. Te Naaldwijk is I'/. H.A. tuinland met 80 roe muurkas bij openbaren ver koop ingezet op f 23,000. Dat is ongeveer f 19,000 voor 't bloote land. Onschuldig De arbeider G. P. uit Veenwouden, die ruim een maand geleden naar Duitsch land toog om er werk te zoeken, werd aan de grens door de Duitsche politie gearresteerd en hij zit nog gevangen. Waarom, weet de familie niet. Deze heeft zich nu tot den Nederlandschen Consul gewend om informaties. Zuinig met gas. Ook te Assen is de straatverlichting met het oog op den geringen ko'en- voorraad en de staking in de Eugelsche mijnen, aanmerkelijk beperkt. Oude munten. Onder het hoogveen te Jubbega (Fries land) zijn 6 oude munten gevonden ter grootte van een» rijksdaalder, met de jaartallen 1573 en 1584. Ado'.pbus alle bewijzen van het slagen der proeven geleverd heeft. We gingen nu het beursgebouw binnen. Chailes gelaat stond zorgelijk. Toen we naderbij kwamen, bemerkten we, dat ieder een over dezelfde zaak sprak. Het zegel van geheimhouding had blijkbaar de zaak nog meer bekend gemaakt, dan wanneer ze van de daken was uitgebazuind. En- j kelen vortelden ons het opwindende op vertrouwelijk fluisterenden toon, anderen riepen het juichend uit. De algemeene opinie was, dat de Cloetedorpaandeelen ter dood veroordeeld waren en dat men zoo gauw mogelijk moest zorgen zich ervan te ontdoen. Charles streed als een generaal, doch hjj geleek op Napoleon op zijn terugtocht uit Moskou. Ten slotte verdween hij in een der kantoren, me bednideud hem niet te volgen. Na een lang gesprek, kwam hij er weer uit en voegde zich bij me. Den geheelen dag klonk het in de City „Gol condas, Golcondas. Iedereen mompelde, Een groote krach in Golcondas. De make laars hadden zooveel opdrachten, dat ze ze niet af konden, doch iedereen verkocht én niemand kocht. Charles echter stond zoo vast als een rots en evenzoo zijn makelaars. H ordl vervolgd

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1