2559, Donderdag 11 April 1912. 25sfce Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Bi e ne liland. Van week tot week TEZELSCHE COURANT. l>it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge- beri Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verliooging der porto's. Advertentiën vóór 9 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Oitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Bubg opTexel. 30 Maart—6 April. De Tweede Kamer is op reces. Lang zal haar vacantie thans niet duren want het moet het voornemen van den voorzitter zijn de afgevaardigden op den 23 dezer weder bijeen te roepen. Er is ook nog zooveel werk dat op afdoening wacht. Zooveel zelfs dat de Kamer besloot alvast de Bakkerswet maar eerst een beetje op zij te schuiven. Voor al de Kamerleden beteekent de vacantietijd nog niet dat ze alle parlementairen arbeid eenige dagen ter zijde kunnen leggen. Niet alleen hebben zij zich voor te bereiden voor de behandeling van de belangrijke wetsontwerpen die nog voor het zomerreces om hun aandacht zullen vrageD, doch sommige leden maken bovendien deel uit van parlementaire commissies, die juist tijdens de Kamerva- cantie een groot deel van hun arbeid moeten afdoen. Zulks is ook het geval met de commissie die de Invaliditeils- en Ouderdomsverzekering-ontwerpen te onder zoeken heeft. Deze commissie heeft in de afgeloopen week vergaderd. Evenwel niet compleet, omdat de leden van de linkerzijde van de vergaderingen wegbleven. De oorzaak daarvan moet gezocht worden in de wijze waarop tot het houden dezer vergaderiogen besloten is. De heer Schaper lid van de genoemde commissie deeldè aan den griffier der Kamer mede de vergaderingen niet te zullen bijwonen omdat aanvankelijk bepaald was dat deze op een later tijdstip zouden worden gehouden en hij met zijn werk voor de Kamer daarop gerekend had. Het schijnt dat de voorzitter of de rechtsche leden van de commissie in een vergadering waarin de heer Schaper en ook de heer Patijn afwezig was, een voorstel aangenomen hebben om eerder te vergaderen dan bepaald was teneinde zoo mogelijk nog vóór September met de behandeling van het ontwerp gereed te komen. De Commissie heeft in eeD schrijven aan de bladen haar besluit trachten te recht vaardigen, doch naar sommiger oordeel was die verdediging niet afdoende. In elk geval, de leden van de linkerzijde die deel uitmaken van genoemde commissie hebben aan de behandeling van het ontwerp in de afgeloopen week geen deel genomen. Niet onwaarschijnlijk, dat als straks de Kamer weder bijeenkomt, wel het een en •aöder nog over de kwestie gezegd zal worden. —o-o—o— Over de Engelsche mijnwerkersstaking valt op het oogenblik dat we dit schrijven niet veel te vermelden. Onze verwachting dat de staking reeds in de afgeloopen week zou worden opgeheven heeft zich niet bewaarheid, De stemming van de mijn werkers over de vraag of deze op den :grondslag van het Mijnwerkerswetje den •arbeid weer wilden hervatten heeft meer tijd in beslag genomen, dan aanvankelijk .gedacht was. Donderdag pas was de 'volledige uitslag bekend. En zeerbevredigend ■was ze ook al niet want met ruim 204 duizend tegen ruim 201 duizend stemmen hadden de stakers zich verklaard tegen hervatting van het werk. Voor het comité was die uitslag al zeer lastig. Het moest toch een of ander beslissing nemen. Gezien het feit dat er reeds een 50,000 tal mijn werkers in de afgeloopen week 't werk hervat hadden, w,o. ook van de georganiseerden, gelet tevens op het geringe verschil bij de stemming en de zeer groote minderheid die den arbeid hervatten wilde en voorts rekening houdende met het uitgeput raken van de stakingskassen in sommige kolen- districten en met de ellende die in ver schillende myncentra tengevolge van de staking heerscht, besloot het comité op heden Zaterdag een nationale mijnwerkers conferentie bij een te roepen teneinde te beslissen of al dan niet het werk werk weder hervat zou worden. Volgens de laatste berichten is tot hervatting van de werkzaamheden gead viseerd. —o—o—o— Er schijnen in Duitschland een paar nieuwo partijen op komst te zijn. Bedriegen de voorteokenen niet dan zal ün de nationale liberale partij èn het Centrum in een tweetal richtingen uiteengaan. Dat er in de gelederen der Duitsche nationaal-liberalen verschil van meening is bleek reeds meer dan eens- in den laatsten tijd. Inzonderheid trad dit aan het licht bij de verkiezing van het bureau voor den Duitschen Rijksdag waarbij de houding der natiouaal-Überalen, die de beslissing in handen hadden, wel wat weifelend en niet zelfbewust was. Meu kan zeggen dat er in de party een meer en een minder voor- strevende groep is. De eene wil nog altijd de oude banden met de conservatieven en het Centrum niet geheel en al verbreken, terwijl de ander daarentegen nauwere aansluiting bij de vrijzinnigen noodig acht. Op een vergadering den vorigen Zondag gehouden kwameu beide stroomingen nog al voor den dag en moesten de meer vooruitstrevende elementen, de z.g jong- nationaal-liberalen heel wat hooron. Zelfs werden besluiten genomen geheel in den geest der ouderen. Zoodat men voorspellen durfde dat de nationaal-liberale partij die toch al te zeer geslonken is in twee partijen uiteen zou vallen. Nu j,l. Zondag is er weder een vergadering gebou Jeu en toen waren de gemoederen wel wat kalmer, zoodat men weer wat vertrouwen in de toekomst begon te stellen. Dat vertrouwen is echter nog niet zeer groot. Den 12 Mei a.s. zal een algemeene partij vergadering worden gehouden en men hoopt dan nog den juisten weg te vinden om de partij voor uiteenvallen te behoeden. Ook in het Centrum is een diepgaand meeningsverschil ontstaan, welke reeds tengevolge heeft gehad dat de afgevaardigde Roeren zijn mandaten voor Lands- en Rijksdag beide heeft neergelegd. Deze Centrumafgevaardigde kan zich met de politiek van het Centrum niet meer vereenigen. Men moet weten dat er al sedert eenige jaren een tweetal stroomingen zijn in het Centrum. De eene wordt aangeduid onder den naam Keulsche- de ander onder Beriy'usche richting. De Keulsche richting met haar orgaan de Kölnische Volkszeitung wil het Centrum beschouwen als een Christelijk-politieke party de Eerlijnsche daarentegen die de Germania tot orgaan heefc, wil dat het Centrum in de eerste plaats zij een Roomsch-kerkelijke partij. De tegenstelling komt vooral uit op 't gebied van de vakorganisatie, wijl de Berlijnsche richting een eigen organisatie verlangt voor de katholieke arbeiders, terwijl de Keulsche een algemeene Christelijke aaneensluiting wenscht. Het schy'nt dat de Keulsche richting meer en meer de Berlijnsche op den achtergrond heeft gedrongen en de Centrum-politiek er naar ingericht wordt En dat wil Roeren niet. Niet onwaarschijnlijk dat zijn heengaan het sein voor anderen is om eveneens heen te gaan en dat deze zich onder leiding van Roeren tot een nieuwe partij vormen, —o—o—o— De Ilongaarsche Kabinetscrisis behoort thans tot het verleden. Dat wil echter niet zeggen, dat daarmee de hangende kwesties opgelost zijn. Integendeel. Men herinnert zich dat het Kabinet Khuen afgetreden is omdat de Koning de overeenkomst die met Kossuth inzake de Leger wetten gesloten was, niet wilde goedkeuren. De Oosten- rijksche regeering zag in die overeenkomst een aantasten van de rechten van de Kroon. Toen de Kabinetscrisis echter uitgebroken was, bleek al spoedig dat het niet zoo ge makkelijk gaan zou een opvolger voor graaf Khuen te viuden. En zoo was het dan ook dat de graaf al heel spoedig naar Weenen ontboden werd om besprekingen te houden met den Koning. Het gevolg was dat Khuen nogal spoedig te Boedapest terugkeerde en overleg pleegde met Ivossuth. Werkelijk gelukte het hem met dezen tot overeen stemming te komen. Er zou in de nieuwe Legerwotten een bepaling opgenomen wor den volgens welke het Hongaarscho parle ment het recht zou hebben de sterkte van her leger vast te stellen, maar waarby ook aan den Koning het recht zou worden ge laten om onder zekere omstandigheden de reserves op te roepen. Ook de Koning kon zich met dat vergelijk vereenigen. Echter do partygenooten van Kossuth dachten er niet zoo over. Kossuth had wat al te veel gehandeld op eigen houtje en de meerderheid van zijn aanhangers besloot de oude resolutie niet los te laten. Zoo liep de zaak weer geheel en al spaak. Toen deed de Koning voor het laatst een beroep op graaf Khuen. Hij deelde dezen mede dat hij niet kon toestaan dat het Ilongaarsche parlement de rechten van de Kroon aantaste en dat als het Hongaarsche Kabinet aan de resolutie vast bleef houden, voor hem geen anderen weg open bleef dan afstand te doen van de regeering. Toen aarzelde Khuen niet om terwille van den Koning de resolutie prijs te geven. Hij werd opnieuw tot minister-president benoemd en het Kabinet trad weder in functie. Daarmee moge voor het oogenblik de Kabinetscrisis opgelost zijn, men begrijpt dat nog geen einde is gemaakt aan den schier onhoudbare parle mentairen -toestand. Tenzij Kossuth mocht kunnen besluiten het voorbeeld van Khuen te volgen en den Koning eerbied te be- toonen, —o—o—o— In Marokko heeft in de afgeloopen week een beteekenisvolle gebeurtenis plaats ge had. Moeley Hafid, de Sultan, heeft het tractaatgeteekend waarbij Marokko gebracht wordt onder protectoraat van Frankrijk. Prettig vond de Sultan dat eerst wel niet, maar hij kon er nu eenmaal niet voor weg. Moely Hafid toch mag zich volstrekt niet verheugen in de gunst van zijn onderdanen, die als zij 't konden hem wel gauw van den Sultanszetel zouden werpen. Tal van stammen zijn dan ook in opstand tegen zijn gezag. Als er geen Fransche soldaten waren zou Moley Hafid zich allerminst veilig gevoelen in Fez. Bovendien heeft de Sultan veel aan de Fransche hulp te danken. Was deze er niet geweest, dan zou het hem wellicht niet zoo spoedig gelukt zijn, zijn broer te verdrijven en bezit van den Sultans zetel te nemen. Daarover schijnt Moeley Hafid nagedacht te hebben en dat alles heeft hem ten slotte doen besluiten hettractaat te teekenen, zooals hij reeds vroeger beloofd had. Beter nog maar Sultan in schijn, onder voogdij van de Franschen, dan geen Sultan. Dat de zaak door.de Mooren echter niet heel kalm zal worden opgenomen, mag gevreesd worden en dit is dan ook waar schijnlijk de oorzaak dat de plechtige open baarmaking van hot tractaat maar tot later uitgesteld is. Voor Frankrijk is echter het voornaamste geschied. Het heeft voorloopig weer eens ziju doel bereikt en de Fransche vlag waait nu voor goed in Fez. -o-o o— In China schijnt de toestand gaandeweg beter te worden. Wel komen er nu en dau nog berichten over rebellie en opstand, doch verreweg de meerderheid der bevolking schijnt zich met den nieuwen stand van zaken verzoend to hebben. In de afgeloopen week is reeds het nieuwe Kabinet tot stand gekomen. De bladen brachten de namen, meest alle lang en moeilijk uit te spreken. Namen echter van personen die op ontwikkeling en goeden staat van dienst kunnen bogen. Behalve eenige oud-ambtenaren der monarchie treft men er mannen-in aan die in Duitschland of elders gestudeerd hebben, zooals de Minister van onderwijs en die van verkeers wezen. De Engelsche bladen roemen de samenstelling van het Kabinet als de beste die ooit plaats heeft gehad. De meeste leden zijn bekeud met Europa en Japan. Enkel Joeansjikai en de Minister van binnenland- sche zaken zy'n nog nooit buiten China gewéest Het nieuwe Kabinet heeft reeds een omvangryk werkprogram ontworpen. Het zal zich inzonderheid bezig houden met de hervorming van het verkeerswezen en vau het onderwijs. Ook wordt onverwijld een ieening van 30 miljoen dollar voorbereid. Zoo gaan de nieuwe zaken zeker langzaam maar toch gestadig vooruit. —o—o—o— De toestand in Mexico is iu de laatste dagen zoozeer verslechterd, dat gezegd moet worden dat de presidentszetel van Madero heel wankel staat. In Noordoostelijk Mexico hebben de rebellen groote over winningen behaald op de regeeringstrocpen. Daardoor hebben do opstandelingen alle wegen naar de hoofdstad Mexico kunnen bezetten en alle telegrafische en telefonische verbindingen met de stad kunnen afsnijden. Zoodat de stad feitelijk, ingesloten is. De toestand is voor president Madero, die nog maar pas het gezag veroverde, allesbehalve rooskleurig. Niet minder dan vier van zijn generaals hebben de wapens tegen hem opaevat en met hun troepen de benden der opstandelingen versterkt. Men maakt zich ook ernstig bezorgd over het lot van de Europeanen en Amerikanen die in de stad Mexico wonen, voor 't geval de rebellen eens mochten zegevieren. De meeste buiten landers hebben een toevlucht gezocht in de consulaten. Verwacht mag echter worden dat de Amerikaansche regeeriug een oog in het zeil zal houden. Te New Orleans liggen een tweetal slagschepen en een kruiser gereed om- zoo noodig tusschen- beide te komen. TEXEL, 10 April 1912. Stoombootdienst. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie van T. E. S O. Daarbij wordt bekend gemaakt dat te beginnen met Donderdag 11 April a. s „de Dageraad'' den dienst weder volgens de dienstregeling zal uitvoeren. De desbetreffende dienstregeling luidt Van Oudeschild Vm. 4,15, 6,30, 11,15, Nm. 2,50, 6,-. Van Nieuwediep Vm. 5,15, 9,30*, Nm. 12,30, 4,15, 7,30. De dienst 9,30 zal op Zon-en Feest dagen te 10,20 varen. In verband met deze dienst zal ook het postvervoer alsdan worden uitge breid tot verzending van Texel met de boot vertrekkende te 6 uur van Oude schild en van Nieuwediep met de boot welke te 7,30 vandaar afvaart. Oosterend 9 April. Een gewone kip van den heer P. Stoepker, uit Eierland, legde een ei van buitengewone grootte en zwaarte. De -omtrekken er van bedragen 19 en 24 cM. en het woog circa 2 ons. Vreemd keek men op, toen men door een kleine opening het wit en dooier wilde laten wegvloeien, dat zich binnen dat groote ei nog een ei van gewone grootte bevond, ook geheel van een schaal voorzien. Uit dit tweede ei heeft men ook den inhoud door eene kleine opening weten te verwijderen, zoodat men nu de schalen om elkander heen kan bewaren. Dit wonder-ei is ge schonken aan den heer J. Daalder Dz. te Oosterend, die het dankbaar heeft aanvaard en het een plaatsje in zijDe verzameling heeft gegeven. Op den avond vau den eersten Paaschdag gaf de Christelijke zangver- eeniging „De Lofstem" eene uitvoering in de Gereformeerde Kerk. Er was veel publiek, en onder leiding van den directeur, den heer W. Bakker, werden de volgende stukken tot genoegen gezoDgen 1. BUjve mijn werk slechts gedacht; 2. Zion, stad onzes Gods3. Straal zilveren Stargeflonker4. Ver, ver van hier; 5. Hoer, neem mijn offer aan; 6. Paaschlied 7. Levensmoed 8. Feestlied 9. Des overwinnaars loon. De Eerw. heer ds. Dagevos bedankte directeur en vereeniging voor wat ten gehoore was gebracht. Den Hoom. De school alhier werd primo April be zocht door 49 kinderen uit 36 gezinnen. Pat ziju 6 kinderen meer dan verleden jaar. - Onze korfbalclub heeft 't plan op gevat eens te gaan spelen tegen die te don Burg. Weldra zal de uitdaging ge daan worden.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1