Predikbeurten Marktberichten. Oosterend, 9 April. De heer A. Trap van hier zond 7 zilver konijnen en 1 Vlaamschen reus naar de tentoonstelling van den Nederlandsche Konijnenfokkersbond, gehouden te Utrecht, en behaalde daarmede niet min der dan 7 prijzen, waaronder 3 eerste. Oudeschild, 9 April. Zaterdag j.l. had de Texelsche Schip pers- en Visschersbond eene algemeene vergadering bijeengeroepen. Na de ge bruikelijke opening en de voorlezing en goedkeuring der notulen van de laatstgehouden bijeenkomst, werden o a. de volgende belangrijke punten behan deld. Ie. werd besloten in zake de af gebroken Schoutenkaap, die voor de visscherlui een bijna onontbeerlijk zee merk was, voor de op den zeebodem aanwezige wrakstukken of heften, zich te wenden tot Z.E. den Minister van Marine. Tot ondersteuning van dit ver zoek zou een schrijven gericht worden aan den Schout bij-Nacht te Helder. 2e. werd overeengekomen aan de ge meente Texel, vanwege den bond de helft aan te bieden in de kosten, die zij gemaakt heeft in den tot heden zoo jammerlijk fiasco geleden hebbenden vischafslag te Oudeschild. 3e. werd besloten in de bekende wier en oesterkwestie eene commissie te be noemen, die deze zaken bij eventueel bezoek van onzen afgevaardigde, De Meester, aan deze gemeente, eens uit voerig zou kunnen toelichten. 4e. werd, wat de wenschelijkheid betreft van de opruiming van op den zeebodem aanwezige wrakstukken of heften, die voor de visscherij hinderlijk zijn, besloten zich te wenden tot den Minister van H N. L. 5e werd de wenschelijkheid betoogd van het groote nadeel der zoogenaamde net-visscherij, die de geheele visscherij met totalen ondergang bedreigt en zich in deze met een uitvoerig request tot den betrokken Minister te wenden. 6e werd overeengekomen een onder zoek in te stellen of de krabbenvisscherij in de toekomst voor de visschers een bron van inkomsten zou kunnen zijn. Besloten werd den heer van Gelder te Amsterdam uit te noodigen door het houden van een lezing het noodige licht daaromtrent te verschaffen. en 7e. werd besloten zich tot den opzichter van den Waterstaat te wenden met het beleefd verzoek de dwarshouten aan de hooge palen in de nienwe haven op dezelfde wijze te laten aanbrengen als die in de oude haven en de ont brekende dwarshouten in de oude haven opnieuw te laten maken. Door het onstuimige weder van dezen morgen kon de visschersvloot niet uitzeilen. Er was een buitengewoon hoog tij water. Het stond op de kaai tot aan de stoep van het café Dogger, zoodat de passagiers, die om 10 uur met „De Dageraad" aankwamen in den mond van de haven moesten uitstappen. Een landbouw candidaat. De heer P. Teunissen te Amsterdam, secretaris van den Ned. Landbouwers- bond, heeft het candidatuur voor het district Hoorn aangenomen. De heer Teunissen (liberaal) treedt op als land- bouwcandidaat. De 1 Mei-dag. De gemeenteraad van Zaandam besloot op het verzoek der gemeente-werklieden, om vrijaf op 1 Mei, afwijzend te be schikken, onder mededeeling, dat zij, die dien dag vrijaf willen hebben, een verlofdag kunnen krijgen, voor zoover althans de dienst zich daartegen niet verzet. Die mogen van geluk spreken. Te Baarn ontkwam de familie v. d. Bosch uit Hooge Vuursche aan een ernstig ongeval De paarden van het rijtuig, die door mevr. v. d. Bosch werden gemend, sloegen op hol. Het rijtuig kwam in botsing met een telefoon- en een lantaarn paal en werd geheel vernield. Eén der paarden werd zou gewond, dat het moest worden afgemaakt. De familie, die op de phaeto was blijven zitten, kwam met den schrik viy. Geschenk voor het Vredespaleis. Binnenkort is een voorstel te wachten om aan het bestuur der Carnegiesticbting als geschenk der gemeente 's Gravenhage voor het Vredespaleis aan te bieden een monumentale marmeren trap, een escalier d'bonneur voor de vestibule van het gebouw. Vreeselijk einde. Een 17-jarige smid in 't grensplaatsje R., die als middel tegen hoofpijn zijn hoofd met benzine had ingewreven, was zoo onvoorzichtig in de nabijheid van 't vuur te komen, waardoor de benzine ontbrandde en de jongen zulke zware brandwonden bekwam, dat hij kort daarna overleed. Een zeilwagen. Een ongewoon verschijnsel aan het Scheveningsche strand. Een zeilwagen wit blonk het zeil in h9t voorjaars zonnelicht, over 't nog schaars bezochte strand. Heel wat vlugger model dan de oor spronkelijke zeilwagen van Simon Stevin zag deze wagen er uit, zegt „De N. Crt." Hij had veel van een autochassis, maar dan veel lichter gebouwd, van hout. Voor op het breede, laag bij-de-grondsche vier wielige wagentje staat een vierpoot, waartusschen het zeil geheschen is. Er zijn twee plaatsen, midden in het chassis het besturen geschiedt, net als bij een auto, met een stuurrad, werkend op de wielen. De zeiler had een dame medegenomen op zijn tocht langs het strand. In vlugge wendingen ging de zeilwagen over het zand, vlot met den wind mee, of opleg gend, met zijwaartschen wind. En ge beurde het al een enkelen keer, dat de wind geheel uit het zeil was, dan bewogen de passagiers even met de voeten hun wagentje over het zand vooruit, totdat de wind het flapperende zeil weer bolde. En voort ging het weer, recht uit het strand af in sierlijke bochten en wen dingen en vlugge draaiingen. Vroolijk kleurde het witte zeil en een klein vlaggetje, een roode bol op een blauw veld, wapperde strak in den wind. Zich legitimeeren. Dezer dagen deed zich aan een groot station het volgende voor: Aan 't loket klopt 'n buitenman. Het raampje gaat open. De betrokken ambtenaar wat blieft u? Meheer benne der ook leeg manden angekomme van 't Nieuwediep De ambtenaar, heeft u 'n kennisgeving van aankomst? Welnee, ze benne net angekomme met de trein van elleve. Ambtenaar: Aan welk adres? De ander Aan 't adres van Jan Tijmen. De stationsman snuffelt 'n aantal onafgehaalde vrachtbrieven door en vindt wat hij noodig heeft, antwoordt daarop aan den man voor 't loket„Ja ze zijn er" maar kunt u nu bewijzen, dat u Jan Tijmen is, heeft u 'n brief bij zich, met uw adres? Wel nee, wordt er geantwoord. Heeft u misschien den vrachtbrief onderteekend Dat doet mien zeun altoos, maar wachtes efkes, herneemt de vischboer. De ambtenaar schrikt, „wat gaat die kerel nu doen" De man die zich legitimeeren moest, stroopt de mouw van zijn bonker op, maakt het knoopje van zijn boezeroen los, schuilt ook dit in de hoogte en houdt hem zijn ontblooten, bruinen arm voor. Is dat genog? Met sierlijke letters was daarop geta- toueerd „Jan Tijmen". De vischboer kreeg zijn vrachtbrief en daarmede zijn ledige manden. N. v. d. D. 12 mannen in 10 jaren. Te Allentown, in den Amerikaanschen staat Pennsylvanië, is een dame van 27 jaar gearresteerd, onder verdenking van bigamie. Zij heet Jenny Schmeymer en was reeds 17 jaar toen zjj voor het eerst trouwde. Reeds in de wittebroods weken verliet zij haar man, vertrok naar een anderen Amerikaansche staat en huwde weer. Zoo ging zij voort en men heeft vastgesteld, dat zjj in 10 jaren tijd 12 maal getrouwd is, ofschoon men er nog niet zeker van is, dat de lijst daarmee voltallig is Eenigen van haar mannen zijn inmiddels overleden, anderen zijn niet meer te vinden, maar haar eerste verhoor voor den rechter van instructie werd door'3 van haar echt- genooten bijgewoond. De schoone Jenny schijnt ook nogal cosmopolitiscb aangelegd want verschillende nationaliteiten komen onder baar mannen voor. Verdronken. Donderdagmorgen is te Arnhem verdronken een jongmensch genaamd M. De jongen, die een idioot was ia de Rjjobrug afgesprongen en bad zich aan een ketting vastgegrepen, doch hing reeds gedeeltelijk in het water. Een brugknecht die een en ander zag, riep hem toe houd je goed vast, ik kom", waarop de jongeman liet hooren dan moet je even wachten en meteen liet hij den ketting los en verdween ten aanzien van een menigte menschen in de golven. Na eenig dreggen werd het lijk spoedig opgevischt. Gedwongen winkelnering Nu tegenwoordig ook te Dongen strijd geleveid wordt tegen de gedwongen winkelnering, gaan daar de fabrikanten hun winkels opheffen. Maar't gaat lang- za'am en natuurlijk met tegenzin. Een schoenfabrikant heeft dezer dagen bekend gemaakt, dat met de helft dezer maand zijn kruidenierswinkel opgeheven zal worden. Bij de vrouw van den bekenden inbreker J. M. Schoenmakers, thans te den Bosch in hechtenis, die in de V. d. Werfstraat te Rotterdam een winkel in antiquiteiten heeft, is ingebroken. Een aantal oude zilveren munten, een verrekijker en kistjes sigaren zijn ontvreemd. Oplichter. Te Haarlem heeft een jongmensch, zich noemende dr. W. d. Br., den gepensionneerd overste O. op zeer sluwe wijze opgelicht. Zich bij deze aanmeldend vroeg hij den heer O. of deze hem 't adres van den oud-kolonel W., een vriend van zijn vader, kon opgeven. - Toen hem gezegd werd, dat die naar Apeldoorn was verhuisd, stelde hij zich zeer teleurgesteld aaD, want hij had zijn reistasch, waarin zijn geld en zijn kaartje in den trein laten staan en had nu den heer W. om reisgeld willen vragen. Al pratende bleek den heer O., dat het jonge mensch volkomen op de hoogte was van de familie-betrekking van de familie W. den oud-kolonel, en toen de pseudo-dokter nog had verteld pas te hebben gelogeerd bij den gouverneur v: H. die ook tot de familie W. in betrekking staat, week alle achterdocht, en de verklaring dat het jongemensch het Duitsch accent, waarmee hij spreekt, te danken had aan zijn opvoeding, in Duitschland werd grif aanvaard. De heer O. gaf hem het gevraagde reisgeld en is nu tot de ontdekking ge komen te zijn opgelicht. Hoo<7 loater. Friesland heeft weer te kampen met overtollig water. Door de aanhoudende Westenwinden is het boezemwater zoo hoog gestegen, dat vele landerijen blank staan. Een duur zaakje. Een smid te Tiel was aan het opruimen van kachels in het Witte Huis. Twee kleuters der bewaarschool brachten den onbeheerden handwagen aan het rollen en duwden hem door een ruit van 1 300. Misdaad? Te Stroe (op het eiland Wieringen) wilde de landman C. Kuut voor zijn schapen water halen uit een put in een nabijgelegen weide. In de weide gekomen zag hij op ongeveer een meter van den put een spade en een emmer liggen en den put zelf geopend. Toen hij daarin keek, zag hij tot zijn grooten schrik boven het water de kruin van een menschen- hoofd uitsteken blijkbaar van een man, die rechtop in de put stond. Met inspanning van al zijn kracht trok hij den man, bij wien de levens geesten reeds geweken waren, er uit. Het bleek te zijn de landman P. C. Everts, aldaar, een welgesteld, oppassend een voudig man, getrouwd en vader van twee kinderen, die met vrouw en kinderen zeer gelukkig leefde. Terstond deed Kuut aangifte ten Raadhuize en werd een onderzoek inge steld. Dr. De Goeje en de politie bevonden, dat de ongelukkige boven op het hoofd een verdachte plek had, waarvan aan de hoogere autoriteiten kennis werd gegeven. De volgenden morgen is het parket uit Alkmaar overgekomen om het onderzoek voort te zetten. Het ljjk werd in beslag genomen en gerechtelijk geschouwd. Aan den handel. De burgemeester van Behagen maakt in het Alg. Politieblad bekend, dat hij zich gaarne bereid verklaart voor 't geven van inlichtingen aan personen, die in handelsrelatie wenscben te treden met II. Velleman, koopman aldaar. Sehadelyke boontjes. Het vergiftigingsgeval van het gezin W. te Nijmegen, tengevolge waarvan een 6-jarig meisje overleed, komt neer op het volgende In den tegonwoordigen „duren tijd" is men er toe gekomen, ter vervanging van bruine boonen, zoogenaamde Rangoon- boontjes te eten, die per kop 6 cents kosten, terwijl voor dezelfde hoeveelheid bruine boonen 18 ets. moet worden betaald. Het zijn de uit Indië voor veevoeder geimporteerde Kratok-boontjes, een soort grijze, gespikkelde en paarse boonen, die een belangrijk gehalte aan blauwzuur bevatten, in het bijzonder de paarse. Opgezet met veel water en goed afgekookt, zijn deze boonen, als voedsel voor het vee onschadelijk. Voor den mensch blijkbaar niet temeer nog waar zij tegelijk met aardappelen werden gekookt en deze dus ook van het blauwzuur-houdend water doortrokken werden. Te Rotterdam is in 1905 onder de bootwerkers op dezelfde wijze een massa-vergiftiging geconstateerd. In het laboratorium van den Gemeente lijken Keuringsdienst te Nijmegen is deze zaak nauwkeurig onderzocht en zijn er maatregelen genomen om de nog bij winkeliers aanwezige boonen te verwijderen. Bewijzen van huioelijksvoltrekking moeten op zegel. Blijkens een mededeeling van den heer P. A. Troost in De Wachter, heeft de Minister van Financiën last geven om een vervolging in te stellen tegen een ambtenaar van den Burgerlijken Stand in een der gemeenten Rotterdam, Amsterdam, Schiedam en 's Hertogen bosch wegens het afgeven van de ver klaringen van huwelijksvoltrekking op ongezegeld papier. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat het kohier no. 3 der Personeele belasting dier gemeente (den Burg) over 't belastingjaar 1912, in vorderbaar verklaard op den 5 April 1912, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorko mende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 9 April 1912. De Burgemeester, GAARLANDT. Zondag 14 April 1912. HERVORMDE GEMEENTE. BurgVm. 10 uur ds. Kijne. Waal, Voorm. 10 uur Ds. v. d. Waa, Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Buiskool. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Visser. Bediening van den Doop. Oosterend. Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Coclcsdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Uosterend. Vm. half 10 ds. Dagevos. Nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, Geen dienst. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Amsterdam, 9 April. Aangevoerd 237 Runderen, le kwal. 82 d 86 ct. 2e kwal. 78 a 83 ct. M 3e kwal. 72 a 76 ct. 90 Melk- en Kalfkoeien t 150 a I 350, 166 Nuchtere Kalveren f 8,h f 14, 300 Vette Varkens 58 a 60 ets. I'iirmerend, 9 April, Aangevoerd 533 Runderen waaronder: 51 vette kooien 70 d 84 Ct. por KG, 47n Gelde koeien f 140 d 210 Melkkoeien f 180 d 820. 10 stieren. 57 vette kalveren f 1,00 a f 1.20 p. Kg. 970 Nuchtoro kalvoren 1 14a 28 1468 Schapen f 15 k f24,00 0 Lammeren t af —,00 193 vetto varkens f 0,57 a 10,63 per Kg.; 38 magere varkons I 20 a f 30, 229 biggen f8 a i 14 kipeicron f' 3.40 a f 3.90 per 100;

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 2