\Tó 2560. Zondag 14 April 1912. 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnen land. Bit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Mvertentiën vóór 9 nur op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBurq op Tex e l BEK ENDMAK I N G. D R A Mi W E T. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel, brengen ter openbare kennis, dat op 11 April 1912 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van KLAAS REZEL, wonende te den Burg, alhier, om verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank, in de navolgende localiteitde beide voorvertrekken van het perceel, kadastraal bekend Gemeente Texel, Sectie K, No. 1812, plaatselijk gemerkt B 427, en gelegen aan de Nieu wstraat, te den Burg, aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen bet verleenen van dit verlof schrif telijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Texel, den 11 April 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER.GAARLANDT. Toelating van nieuwe leerlingen op de o.l. school m.u.l. te den Burg. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter kennis van belang hebbenden, dat op 1 Mei as. nieuwe leerlingen op de o.l. school m.u.l. te den Burg kunnen worden toegelaten, die op dien datum den leeftijd van 5 jaar en 6 maanden hebben bereikt. De aanmelding moet geschieden bij het hoofd der school voor 25 April a.s. onder overlegging van het vaccinatiebewijs. Texel, 11 April 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd GAARLANDT. De Secretaris JONKER. TEXEL, 13 April 1912. De Woensdag gehouden aanbesteding door den architect G. de Beurs Gz. van Helder, voor het bouwen van een schuur, op de hoeve „Schiller'' te Spang, had den volgenden uitslag S. Vlaming te Texel f5478 H. Wijker, te Helder 5454 F. H. Witvliet, te Texel „4915 J. Molenaar, 4869 O udeschild, 11 April. In het verslag van de bijeenkomst van den Texelscben schippers- en visschers- bond is in het 5e punt door de schuld van den correspondent een fout ingeslopen die tot misverstand zou kunnen leiden. Hierin werd gesproken van net-visscherij, dit moest zijn nest-visscherij Heden werd door „de Dageraad" de dienst tusschen Texel Nieuwediep weder volgens de dienstregeling verricht, zoodat men thans 's avonds 7,30 van Helder naar Texel kan vertrekken. Daar ook met die laatste boot postvervoer plaats heeft, is het misschien niet kwaad er aan te herinneren, dat na aankomst daarvan, gedurende 15 minuten gelegen heid bestaat brieven, couranten enz. aan het kantoor te Oudeschild af te halen. Vlieland 8 April. Met ingang van 9 April is het Post en Telegraafkantoor alhier opgenomen in het telefonisch verkeer met België. De kosten van een gesprek bedragen f 1,45. Tot klerk ten P<m- en Telegraaf kantoor alhier is met 1 Mei a. s. benoemd de heer H. Ruygh, thans te HeerenveeD. Zedelijklieidswet. Te Haarlem is proces-verbaal opge maakt tegen den Amsterdamschen koop man S. N die steenen beeldjes te koop aanbood in den vorm van het bekende Brusselsche mannetje. Men vond deze beeldjes aanstootelijk voor de eerbaarheid. Paaschdrie. Er is van de voorjaarsbloemenmarkt op 't Calandplein te Rotterdam niets te recht gekomen. De bloemenleveranciers dorsten, met zoo'n kou, hun geurige, kleurige heerlijkheid niet buiten de kassen brengen in den guren storm morgen. Zoo waren er op dez9 bloemenmarkt bijna geen bloemen en daarvan dan nog enkel de sterke exemplaren. Daar heeft 't op geregend, gehageld en gesneeuwd toen lieten ook deze sterko exemplaren de bloemkopjes hangen al voor het middag was en kleumden naast hun kleumenden baas. 't Was om diep medelijden mee te krijgen. Dan waren er nog enkele nougatkramen en wagens metijsMaar ook daarvan veel minder dan andere jaren. Was dit ook een zo9te Aprildag met lentebeloften, een dag om achter de kachel te zitten, naar de Novemberstraat te kijken £n te denken aan de tobbers, bij wie al is schoongemaakt met verdrijving van haarden en kachelsDe enkele ge woonte-bezoekers van de bloemenmarkt liepen diep iD hun jassen en dassen ge doken en keken heelemaal niet bloemig. Kostbare vondst. De boerendaggelder Bouman te Acht tienhoven was, naar aan de „Tel." ge meld wordt, bezig met het ophoopen van een slootkant, toen hij plotseling op een hard voorwerp stoote. Hij werkte den grond daar een weinig om en vond een gouden kelk, wegende 8'/i pond. Op de kelk stond het jaartal 1634. Een zilver smid te Woerden schatte de waarde op f 30,000. Een brandende wielrijder. Woensdagmorgen om 5 uur zag een agent van politie aan den Wolpbaerts- bocbt e9n wielrijder, wiens jas in brand stood. Hij waarschuwde den man, den ijzerwerker L B, wonende aan den Dorpsweg. Het bleek, dat deze een bran dende sigaaf in zijn binnenzak had ge stoken. Het vuur werd spoedig gebluscht maar B. had ook aan de borst een brand wond bekomen, waarvoor de hulp van dr. Van Ryssen werd ingeroepen. De caféhouder van het tramstation te Onde Tonge is 2en Paaschdag door een paar bezoekers, zoodanig mishandeld dat de ontboden geneesheer, die hem voorloopig verbond, vooralsnog geen hoop kon geven op het behoud van zijn leven Vermoedelijk is alcohol de oorzaak van 't voorgevallene. Te Apeldoorn is Zaterdag het lijk van den onlangs daar vermisten Amers- foortsche 62-jarigen koetsiersknecht E. v. d. H., in het Kanaal drijvende gevon den. Het lijk bevond zich in aanvankelijken staat van ontbinding, doch had geenerlei uiterlijke teekenen van geweldpleging, terwijl er nog f25 bij gevonden is. Men vermoedt, dat de man slaapdron ken, in het Kanaal is geraakt. Te 's Gravemoer is in den laatsten Paaschnacht ten nadeele van P. Rutters een pas aangelegde boomgaard geheel vernield. Uit de meeste hoogstammen is de kroos afgesneden of afgebroken, terwijl nog tal van pyramiden zijn uit getrokken. Do politic stelt een onder zoek in. Over den roofmoord bij Krefeldop den eierhandelaar Engels, door den Hol lander De Br., kunnen wij het volgende nog meedeelen. De gebroeders Engels, waarvan de eene 18, de tweede 15'A jaar is, waren Zater dag naar de markt te Krefeld-Borkum geweest en hadden daar eieren en boter verkocht. Toen zij 's middags op den terugweg waren hield De Br. hen aan. Hij vroeg aan den jongste of die hem helpen wilde, daar ziju fiets van de helling gevallen was. Engels stapte van zijn wag9n en ging me9. Eenigen tijd later kwam De Br. alleen bij den oudsten Engels terug en vroeg hem gauw naar zijn broer te komen kijken, want die had een been gebroken. Engels echter kreeg argwaan en liep zoo hard hij kon weg, om de politie te waarschuwen. Hoe de löjarige Engels vermoord is, rao9t nog uitgemaak worden door het onderzoek. Zeker is, dat De Br. toen hij bij den jongen geen geld vond, ook den oudere in 't boschje had willen lokken. De dader is nog niet gevat, Van een kaartje naar Yenlo, dat hij aan 't station te Krefeld gekocht had, heeft hij geen gebruik gemaakt. R. N. De zonsverduistering van 17 April. Woensdag 17 April zal in ons land de zon voor meer dan °Yi»o deel bedekt wor den door de maan. De eclips begint 11 u. 17 m. en duurt ongeveer 2Vj uur. Men bedenke wel, dat niemand van het tegenwoordig geslacht kans heeft op een herhaling van dit zeldzame schouw spel. Het is dus zaak, d9n 17en April waar te nemen. Oneerlijke concurrentie. Over oneerlijke concurrentie schrijven de, zegt „Jan vanAmstel"in D e Win kel i e r het volgende „Op het gebied van het confectiebedrijf is de brutaliteit vaak grenzeloos. Brutaal weg wordt een faillissement gefingeerd, namen van curator, rechtercommissaris zelfs plaatsnaam der uitspraak doende rechtbank, worden listig verzonnen en zonder blozen als waarheid gepubliceerd. En het publiek is zóo goedgeloovig, dat het al die bedriegerij voor goede gang bare munt accepteert. In de dagbladen komen de meest zonderlinge advertenties voor. Zoo durft een vliegende confectiefirma te annonceeren dat er te Zwolle een groote brand gewoed heeft en geeft daarbij een uittreksel uit het „Zwolsch Dagblad" van den volgenden inhoud Zwolsch Dagblad. Hedenavond omstreeks halfzeven brak een zware brand uit in het kleeding- magazijn van de firma Brechstein Co., op de Groote Markt. Vermoedelijk is de brand ontstaan door kortsluiting. Ernstige ongelukken kwa men niet voor, alleen de loopknecht De Groot, die in haast de trap kwam afioopen, kwam te vallen en verzwikte zijn voet, werd bij apotheker Groen binnengedragen en daarna per vigelant naar huis gebracht. Assurantie dekt de schade. De winkel brandde geheel uit. De magazijnen van de le étage kregen alleen eenige water schade. „Nu dient men te W9ten, dat het hier boven genoemde „Zwolsch Dagblad" nooit bestaan heeft. Maar bovendien heeft er te Zwolle nimmer een firma Brechstein bestaan, evenmin heeft er op de Groote Markt in dat niet bestaande kleding magazijn een brand gewoed." Te Noordwijk aan Zee is op de Hoofdstraat een treurig ongeluk gebeurd Een 8-,jarig jongetje van M. V. stond achtor op ecu boerenwagen; hij was er op geklauterd onder het rijden, zooals jongens dat zoo vaak doen. ÜDder het rijden door wilde hij een kameraadje verhinderen, dat dit ook op den wagen klauterde, hij viel daardoor voorover met het hoofd op de straat en overleed na eenige oogenblikken. Voor den vader, die nog kort geleden zijn vrouw verloren heeft, is het onge twijfeld een zware slag, op die wijze een kind te verliezen. Voor de onnadenkende jeugd is het een waarschuwing, om toch niet op rijdende wagens te klauteren. Autoongeval. Tweeden Paaschdag ongeveer kwart voor twaalf kwam te Dordrecht een auto van de zijde der Twintinghuizen de helling afrijden van den Van Strijsingel. Inzittenden waren de eigennaar, de heer P. De V. de C., wonende te Turnhout (België), diens vrouw en broeder met echtgenoote, nog een dame, benevens de Chauffeur. Deze laatste zat voor op een vloer, de dames binnenin en de beide heeren op het balkon. De eigenaar stuurde zelf. Op een oogenblik dreigde zijn hoed af te waaien. Hij greep er naar, maar geraakte daar door het stuur over den wagen kwijt, met gevolg, dat deze zijn koers kwijtraakte, eerst links tegen een boom reed en daarna dwars over den weg rechts in botsing kwam met een andere boom. De chauffeur werd door den schok van zijn plaats geslingerd met 't hoofd door de dikke voorruit, waardoor zijn gezicht vrij ernstig werd verwond. De dames werden danig door elkander geworpen en later bleek, dat een harer den linkeronderarm gebroken had. Dokter Van Aardenne verbond eerst den chauffeur en zette later den gebroken arm, waarna allen hun reis konden voortzetten. De auto was danig beschadigd, de lantaarns waren stuk, de aauzetschroef was in de afkoeling geraakt, een achter wiel was er at en een der portieren had een geduchten knak gekregen, Het voertuig werd door eenige personen naar de veelading gebracht om per tiein naar België te worden vervoerd. Aangereden. Eersten Paaschdag is te Roermond de 16-jarige jongeling W. door een wielrijder zoodanig aangereden, dat hij 2e Paasch dag aan de gevolgen overleden is. Hoog water. Te IJmuiden was het water zoo hoog, dat van Maandagavond tot Dinsdagmid dag 1 uur de zeebooten voor Amsterdam bestemd niet konden schutten. De hooihandel in Beneden-Lang straat blijft zich kenmerken door een tragen gang van zaken, zoodat het er bijstaat dat de voorraad niet geheel wordt opgeruimd, - niettegenstaande de hooioogst verre van overvloedig heeten kon. De oorzaak daarvan moet aan den geringe trek van het buitenland worden toegeschreven. De prijzen zijn bepaald dalend. Men besteedt voor eerste soort hooi f 16, mindere kwaliteiten f 13 a f 14 en schraal pershooi f8 a f 10, alles per 500 K. G. Minnennijd. Gisternacht is te Grootebroek den jongeling S die zijn meisje van de kermis te Boven Karspel huiswaarts bracht, door een medeminnaar onverhoeds met een mes eeu diepe suede in de zijde toege bracht. Na verbonden te zijn, is de getroffene in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Lutjebrook overgebracht. De politie zoekt naar deu (lader. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge bed Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1 .nden met verbooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1