Tweede Blad. DE PEINS Bleu abonneert zichinBoekh. Parkstr. 2562, Zondag 21 April 1912. 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Als een Adelaar VERKOCHT, INGEZONDEN STUKKEN FEUILLETON. EEN AFRIKAANSGH MILLIONAIR Het Kasteel met de Torens Adverteutiën vóór 9 nar op den dag der nitgave Verrassingen van Kolonel Clay. Voederkool. RANT. Bit blad verschijut Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco ■per post door ge- ben Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1 .nden met verbooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Tex el (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Een Veeüoudersbelang. In de laatste jaren heeft in Noordbolland de overtuigiug veld gewonnen, dat een belangrijke bron van volkswelvaart tot nog toe niet voldoende tot haar recht is gekomen en dat het daarom hoog tijd werd hieraan meer aandacht te wijden. De veehouders in de provincie zijn namelijk tot het besef gekomen, dat uit de f o k k e r ij van rund vee, schapen, varkens, geiten enz. meer voordeel zou zijn te trekken, indien daarbij een meer op het doel gerichte teeltkeus werd toegepast, en dat de eenige weg die met eenige zekerheid tot het doel kan leiden hieiin bestaat dat men de eigenschappen en het: productievermogen der fokdier6n aan een voortdurende en onpartijdige controle onderwerpt en de afstamming der dieren mqt groote zorg vaststeld. Nadat reeds eenige jaren verschillende rundveefokvereenigingen en ook de Provin ciale Bond van rundveefokvereenigingen in Noordholland aan dit doel hadden gewerkt, werden in den loop van enkele jaren achtereenvolgens opgericht de Noordbolland- sche varkensfokvereeniging, bestaande uit 10 afdeelingen in verschillende gemeenten, de Vereeniging tot verbetering van de Schapenfokkerij in Noordholland en de Provinciale bond van Geitenfokvereeni- gingen in Noordholland, met 11 afdeelingen in verschillende deelen der provincie, die elk op hare eigen wijze meer of minder volledig, de fokdieren aan eene stelselmatige contröle onderwerpen, ten einde op die wijze den stamboom van de latere afstammelingen eenigszius nauwkeurig te leeren kennen en daaruit hunne fokwaarde te kunnen beoordeelen. Om nu op dit alles, als het ware, de krooD te zetten, werd ongeveer twee jaar geleden opgericht de Vereeniging tot het houden van fokveedagen in Noordholland, welke zich ten doel stelt, het fokken van „Contrölevee" aan te moedigen door het houden van fokveemarktdagen, waarop geen ander vee dan „Contrölevee" kan worden aangeboden. Doordat van de aangeboden dieren een catalogus verkrijg- 35.) Medhurst was een echtedetectivo. Char les en ik vertelden hem alles omtrent de verschillende gedaanten, waarin kolonel Clay zich vertoond had en hij spaarde ons zijn kritiek over onze kortzichtigheid niet. "Waarom hadden we niet, toon we den jongen Granton gingen verdenken, eens als bij ongeluk, aan zijn roode bakkebaar den getrokken? Waarom hadden we, toon de kleine predikant Voor 't eerst de her komst vertelde van do diamanten man- chetknoopen, niet eens nagezien of er geen diamanten aan Amalia's rivière ontbraken? Waarom hadden we niet eerst nauwkeurig onderzocht of sir Adolphus on do andere geleerden professor Schleicrmaoher niet van vroeger porsoonlijk kenden Hij gaf ons eon massa nuttigo wonken, en ik moet openhartig bekennen, dat Medhurst ons over onszelf beschaamd maakte. 't Ongelukkigste van alles was wel, dat sedert Medhurst bij ons was, kolonel Clay zich op een afstand scheon te houden. Nu on dan ontmoetto we wol eens iemnnd, die door Modhurst verdacht werd, maar na een kort ondorzook, dat door don delec- tivo mot groote handighoid goleid werd, kwamen we telkens tot de oonclusie, dut baar wordt gesteld, waarin de gegadigden en belangstellenden omtrent de eigen schappen der ouders en grootouders worden ingelicht, heefc de aanbieder van een fok- dier kans daarvoor een hoogeren prijs te bedingen, dan wanneer hij het op een gewone veemarkt brengt, terwijl de koopers kunnen rekenen, dat zij den hoogeren prijs, dien zij voor zulk een dier moeten betalen, ruimschoots zullen terugwinnen in den vorm van hooge opbrengsten en goede afstammelingen. Door het bestaan van zulk een markt geeft het aanhouden van goede jonge dieren van erkend goede afkomstdus meer kans op geldelijk voordeel, wordt het fokken met zulke dieren meer algemeen en komt de geheele fokkerij te staan op een hoogere trap. Op 27 April a s. daags na de Centrale Stierenkeuring zal te Alkmaar zulk een fokveedag worden gehouden op het Doelenplein. Binnen eenige dagen zal bij den secretaris der Vereeniging, den heer W. C. Duin, Verdronkenoord, Alkmaar, de catalogus verkrijgbaar zijn, waarin men van de ongeveer 100 fokdieren die zullen worden aangeboden, de eigenschappen der j dieren zelf en hunne ouders en voorouders voor zoover deze bekend zijn, zal kunnen vinden. Omdat 't hier een nieuwigheid geldt, is aan dezen fokveedag een verloting van fokdieren verbonden welke uit het aangevoerde vee zullen worden aangekocht, om op die wijze aan aanvoerders meer kans te geven, dat voor hetgeen zij aanbieden een voldoend aaiital koopers zal opdagen. De opbrengst van den loten verkoop zal zooveel mogelijk voor den aankoop worden besteed, zoodat aan ieder, die een nuttige zaak wil steunen kan worden aangeraden, één of meer loten van deze verloting te koopende prijs is f0.50 en ligt dus onder veler bereik. Wie een prijs wint en dien niet zelf wenscht te behouden of voordeelig aan een ander kan verkoopen, heeft het recht hem tegen 70% van den inkoopsprijs aan het bestuur der Vereeniging over te doen. Veehouders, werkt allen mede om deze zaak te doen slagen. Wordt lid van de Vereeniging en wekt uwe kennissen op hetzelfde te doen. De Rijkslandbouwleeraar voor Noordholland, C. NOBEL. Behagen, 16 April 1912. de verdachte persoon een volkomen on schadelijk wezen was, wiens handelingen de detective heel duidelijk ophelderde. Hij begon met iedereen te wantrouwen. Als een oud vriend Charles kamer binnen kwam loopen om over zaken te praten ontdekten we naderhand, dat Medhurst den geheelen tijd achter het gordijn gezeten had, gestenografeerde aanteekeningen ge maakt had van het gesprek en tevens moment opnamen genomen had. Toen een corpulente, oude lady, Amaliaeen bezoek kwam brengen, bleek het later, dat Med hurst onder een leunstoel in do huiskamer gelegen had om op te merken of de be wuste dame niet madame Picardet was, maar dan geheel opgevuld met watten. Op een jour van Aiualia kwam lady Fresco met haar vier dochters en Med hurst, vermomd als een bediende, presen teerde zo ijs om oens van dichtbij te zien ot haar gelaatskleur natuurlijk was of wel ontstaan door poudre do Ninon. Hij twij felde zelfs er aan of Simpson, de bediende van Charles, kolonel Clay niet* was in eigen persoon en hij had een flauw ver moeden, dat Cosarine onzo onbeschaamdo „Witte Erica" was. We legden hom te vergeefs uit, dat Simpson dikwijls tegelijk met David ürauton in de kamer geweest was en dat Cosarine te Lucern het haar opmnakto van mevrouw Brabazon. Dit voldeed hem gedeeltelijk. Jdij merkte op, dat Simpson wel kou samenspannon met een hundlanger ou dat Cosariae heel best Nog veel te weinig verbouwt men de voeder koolsoorten n. 1. boerenkool en mergkool. De eerste soort geeft een opbrengst van 30 a 50000 kg. per H.A. Ze vriest nooit dood en vormt daardoor een uitstekend groenvoeder gedurende den winter. Natuurlijk mag boerenkool niet in bevroren toestand aan bet vee gegeven worden. Mergkool geeft minder blad, maar een dikken stengel met merg gevuld. Ze is echter niet tegen bevigen vorst bestand. Daarom vindt men boerenkool meer aanbevelenswaard. Kool stelt zeer groote eisehen aan den toestand van den bodem. Daarnm wordt er dikwijls in den herfst diep geploegd. De grond is dan in het voorjaar los en luchtig door invloed van den vorst. Wat de bemesting aangaat: kool verlangt veel voedsel. Van de voedende beslanddeelen komen in de eerste plaats in aanmerking kali en stikstof. Vooral veel kali wordt er geëisebt. Stikstof kan men bet voordeeligst verkrijgen, door kool na een stikstofverzamelaar, b. v. klaver, te verbouwen. Een liinke hoeveel beid stalmest is uitstekend, doch daar is te weinig kali in een toegift van 4 zak kainiet per H.A. is aan te bevelen. Deze stof kan met de overige mest vermengd worden. Gebruikt men beer, dan is bet tekort aan kali nog grooter. Een toegift van S a 10 zak kainiet is daarbij niet ongewensebt. Wenscht men eindelijk uitsluitend kunstmest te gebruiken, dan geve men per H.A. S a 12 zak kainiet en 6 zak Tbomasslakkenmeel in den winter. Voor het uitplanten 2 zak ebilisalpeter en na 6 weken weer 2 zak. De laatste hoeveelheid wordt natuur lijk als overbemesting toegediend en licht onder- geharkt. De winterbemesting strooit men na bet diepploegen uit en wordt vervolgens ondiep ondergeploegd. In vroeger jaren leeraarde men, dat kool sleebis groeien kon op kleigrond. Daarvoor bestond ook wel reden. Naast den stalmest of de beer, dien men gebruikte, bad de kool nog heel wat kali noodig. Die baalden de koolplanten dan uit den kalivoorraad, welke zich in de kleigronden bevond. Doch tegenwoordig verbouwt men met succes kool, zoowel op zand als op veengrond. Beide grondsoorten zijn uit bun natuur kali-arm. Geeft men nu maar een ruime bemesting met kainiet, dan wordt dit gebrek verholpen. Op zandgrond moet er dan nog heel wat ebilisalpeter en Ihomasslakkenmeel bij, want zand is stikstof en fosforzuurarm. Veen grond verlangt eveneens veel Tbomasslakkeu want ook deze grond bevat te weinig fosforzuur. Echter is gewoonlijk heel wat stikstof in veen aanwezig. Hoewel ik niet gaarne zou aanraden, 't Cbilisal- peter weg te laten, wil ik er toch op wijzen, dat men met heel wat minder volstaan kan dan op zandgrond. Wat ik van voederkool meege deeld heb, geldt in 't algemeen ook voor de koolsoorten, welke als groenten in den baudel komen. Kali en stikstof dat zijn de noodige voedingstoffen. Een losse en doorlatende bodem is naast bet voedsel een voorname eiscb. B. een tweelingzuster kon hebben, die haar plaats innam als zij madame Picardet was. Eq niettegenstaande al zijn zorg bleef kolonel Clay voor weken weg. Was het mogelijk, dat hij ons bewaakt 'wist? Vreesde hij zich te moeten meten met den handigen detective Indien hij het wist, hoe had hij het dan uitgeyonden Ik had er een vaag vermoeden van; doch deelde dit Charles nog niot moe. 't Was in 't oog loopend, dat Cesarine een hevigen afkeer had van den nieuwen huisgenoot. Ze wilde niet in een kamer blijven waar de detective was of hom zells maar koel beleefd behaudeleD. Sprak ze over hem, dan was het altijd „dien atschuwelijken Medhurst." Kon ze gissen, dat de man een spion was, die den kolonel op moest zoeken Ik was geneigd het te gelooven. En het drong tot me door, dat Cosarine alles wist van die geschiedenis met de diamanten, dat het Cesarino was, die ons opwekto slot Lebenstein to gaan zien en nogeens Cesarine, die den brie! aan lord Craig-Ellachio op de post gebracht had. Als Cesarine in het complot was met kolonel Clay, wat ik halt geniegd was te gelooven, wat zou dan natuurlijker zijn dan haar antipathio tegen den detective, die haar meester gevangen moest nemen. Niets was eenvoudiger dan haar mede samenzweerder te waarschuwen voor het gevaar dat hij liep, indien bij dien Med hurst uadordo. Ik voor mij was echter te bevreesd door het gebeurde met die Abonneert IJ vanaf heden op de 11e Jaargang van De mooiste Illustratie in Nederland. 'Behalve een groot aantal zeer fraaie platen en portretten, die de voornaamste gebeurtenis sen in Nederland en in het Buitenland in beeld brengen, tal van belangrijke geïllustreerde artikelen op elk gebied en boeiende novellen van bekende Auteurs, begint vanaf 1 April 1912 in dit weekblad een nieuwe serie Romans: Historische Roman door THERESE HOVEN, (fraai geïllustreerd.) y Be boeiende roman vbn den bekenden schrijver E. H. DELL, Deze roman maakt in Engeland enormen opgang, als zelden in de laatste jaren een boek te beurt viel. Daarna de nieuwe Roman van A. GERS- DORF getiteld terwijl in bewerking zijn de laatst e romans van A. CON AN DOYLE en H. RIDER HAGGARD. Men abonneert zich door het geheele land bij eiken soliden Boekhandelaar of bij de Agenten, tegen f3,per jaar voor de gewone entegen f 5,— per jaar voor de luxeeditie Abonnementen kunnen met elk nummer aan vangen, doch zijn steeds verbindend tot No. 52. Op plaatsen waar geen Boekhandelaar ge vestigd is, kan men zich direct per post abon- neeren tegen toezending van postw. van f3,75 voor de gewone en f 5,75 voor de luxe-editie, aan den 'Uitgever N. J. BOON, Amsteldijk 13 AMSTERDAM Men ontvangt daarvoor een prachtige illustratie van 20 groote blad zijden op mooi papier met 40 a 45 platen per week. verwenschte cheque, om ook maar het minste van mijn verdenkingen aan Charles mee te deelen. Ik wilde liever maar af wachten, hoe zich de gebeurtenissen verder ontwikkelen zouden. Na eenigen tijd groeide de ijver van Medhurst op schrik barende wijze aan. Meer dan eens kwam hij bij Charles met rapporten en gesteno grafeerde opmerkingen, die voor mijn zwager allesbehalve aangenaam waren. De knaap weet zoo langzamerhand veel te veel van ons, zei Charles op zekeren dag tegen mij. Weet je wel, Sey, dat hij letterlijk alles controleert? Toen ik dat vertrouwelijk onderhoud had met Brook- field over de laatste opbrengst van Gol- condas, lag de man onder mijn leuning stoel, hoewel ik de kamer van te voren geheel doorzocht had uit angst voor zijn tegenwoordigheidnaderhand kwam hij met het volledige verslag van dit onder houd en verzekerde me, dat Brookfield, dieD ik nu al tien jaar ken een hal ven duim te lang was om een van kolonel Clay's vermommingen te zijn. Maar sir Charles, riep nu plotseling Medhurst, van achter een boekenkast te voorschiju komend, u moet nooit onder stellen, dat iemand boven alle verdenking verheven is, omdat u hem tien jaar kont. Kolonel Clay kan u immers al op ver schillende tijden en onder verschillende gedaanten naderen. Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1