2563. Donderdag 25 April 1912. 258te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per S maanden. Voor den Burg 30 Cts. Fyomco per post door ge- beo Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nur op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel, 13-20 April. We hebben reeds meer dan eens in den laatsten tijd gelegenheid gehad in ons weekoverzicht er op te wijzen hoe de komende verkiezingen van 1913 reeds hun schaduwen vooruitwerpen. Het politieke leveu begint de gevolgen ervan reeds te gevoelen en op parlementair en politiek gebied openbaart zich in den laatsten tijd de gejaagdheid die in den regel vóór elke algemeene verkiezing waargenomen kan worden. Een ongewoon verschijnsel geldt het dus niet doch wel kan gezegd worden dat de „verkiezingskoorts" thans wel wat vroeg begint. In het parlement, in de pers, op congressen en vergaderingen overal waart reeds de onzichtbare rond, om tot onrust en agitatie te prikkelen. En ook om tot plannen-maken en het nemen van maatregelen aan te sporen. Vandaar dat we in den laatsten tijd meer dan eens hoorden van pogingen der rechterzijde om het parlementaire molentje wat vlugger te doen draaien, alsmede van velen der linkerzijde om alle geschillen op zij te schuiven en gezamelijk, eendrachtig op te trekken in 1913 tegen de coalitie der rechtsche partijen. Die wensch tot samenwerking bij de stembus kwam ook in de afgeloopen week opnieuw tot uitdrukking in een circulaire door het Haagsche Comité ter bevordering van samenwerking onder de vrij z. party en. Deze circulaire werd gezonden aan alle het comité bekende kiesvereenigingen van vrijz. richting over het geheele land en aan de hoofdbesturen van de Lib. Unie, den Bond der Vrije Liberalen en den Vrijz, Dem. Bond. Het Comité zet daarin nader uiteen de wenschelijkheid van samenwerking van de drie genoemde vrijzinnige groepen. Het beoogt echter geen samenwerking in den zin van een fusie. De samenwerking moet aldus worden opgevat, dat de vrijz. partijen in 1913 elkander niet bestrijden, d.w.z. geen candidaten tegenover elkaar stellen in dis tricten die op de gemeenschappelijke tegen partij veroverd moeten worden en tevens om ieder der drie vrijz. partijen de door haar bezette zetels te doen behouden. „Geen fusie plannen dus" zegt de commissie „geen fusieplannen, die tot niets kunnen leiden dan tot op een hoop-jagen van alle vrijzinnigen met als vereenigingsmiddel een program, waarin elke partij sommige van haar beginselen zou moeten verzwijgen, en als te verwachten resultaat, dat zulk een éénheid-zonder-inhoud, alleen aan de coalitie ten goede zou komen. Geen fusieplannen, maar algemeene samen werking in de districten, op den practischen grondslag van behoud van hot bestaande en zoo mogelijk versterking van ieder der drie samenwerkende groepen door de loyale hulp der beide andere." Of dit rondschrijven van het Haagsche comité resultaten zal hebben moet afge wacht worden. De zaak zal nu in alle vrijzinnige kiesvereenigingen aan de orde komen. De bedoeling van het comité is dat de kiesvereenigingen door het aannemen van een motie hun instemming met het beoogde doel zullen uitspreken en bij het hoofdbestuur hunner partij zullen aan dringen op het sluiten van een overeen komst als het Haagsche comité zich voorstelt. Van de buitenlandsche gebeurtenissen der afgeloopen week was er geen ernstiger, ontzettender dan de ondergang van het reusachtige stoomschip „Titanic" van de White-Starlyn, „het grootste stoomschip der wereld". De bizonderheden over deze vreéselijke zeeramp zullen den lezers bekoDd zijn. Honderden menschen hebben in enkele uren tijds deD dood moeten vinden, honderden menschen die zich wellicht met een opgewekt hart op het reusachtige schip inscheepten dat hen terug zou brengen naar hun vaderland. Welk een ontzettend drama heeft zich daar afgespeeld in het middernachtelijk uur op de onmetelijke Oceaan. Men kan zich zoo moeilijk indenken de bizonderheden van de verschrikkelijke uron die de schip breukelingen doorgemaakt moeten hebben. De omvang, die deze scheepsramp gebad heeft is voel grooter dan eenige andere tot Dog toe. Het reuzenschip was een dorp haast op zich zelf met zijn eenige duizenden opvarenden. En het deed zijn eerste reis, was toegerust met de aller modernste inrichtingen en „kon niet zinken" zooals de deskundigen strakweg beweerd hadden, Als een stuk kinderspeelgoed is het tegen het harde ijs kapotgeslagen en ten spijt van alle technici eD alle technische nieuwigheden is het in weinige uren ge zonken. Gezonken met het grootste deel der bemanning en der passagiers, En thans rust het zeemonster dat „niet zinken kon" op den bodem van de Oceaan, eenige duizenden voeten diep waar ontelbaar veel schepen rusten. Het heeft niet een reis goed kunnen volbrengen, al was het ook het hechtste en sterkste, het nieuwste en modernst ingerichte, het reusachtigste schip der wereld. Een ijsberg een stukje wild hard natuur en het wonder van menschenwerk wordt vernietigd in een spanne tijds.Wat is de mensch met al zijn vernuft toch nietig tegenover den schepper der natuur Er is een rilling gegaan door heel de beschaafde wereld, waar de treurmare ge hoord werd. En op den dag der zonsver duistering waarop duizenden oogen gericht zijn geworden naar den hooge, op dienzelfden dag toen het eene onheilspellende telegram na het andere de bizonderheden bracht over de ontzettende ramp, zullen duizender gedachten uitgegaan zjjn naar de velen die als met éen slag in rouw gedompeld werden, —o—o—o— Men zegt dat de Duitsche rijkskanselier zelden een prettiger Paaschfeest heeft gehad als dit jaar. Geen wonder, Von Bethmann vierde dit jaar het feest als gast van den keizer te Korfoe. En dat nog wel na de berichten in 'de bladen waarvan ook door ons r6eds melding gemaakt werd dat de kanselier zich op zijn aftreden kon voorbereiden en dat hij bij den keizer in ongenade gevallen was. Naar luid der berichten heeft hij te Korfoe een paar mooie dagen doorgebracht. Door den keizer werd hij met vriendelijkheden overladen, alsof deze zijn vertegenwoordiger wilde toouen dat hij hem nog steeds zeer op prijs stelt. Inderdaad, Von Bethmann kan tevreden zijn. Thans echter duiken in de pers opnieuw berichten op over het heengaan van Von Kiderlen Wachter, Het katholieke Centrum wist te vertellen dat deze bewindsman nog deze maand zal aftreden omdat er verschil van meening gerezen is tusschen hem en den kanselier. Ook met den minister van marine zou Von Kiderlen Wachter niet op een stoel zitton. Ook het aftreden van dezen minister werd reeds onlangs voorspeld en men zal derhalve goed doen niet al te veel gewicht te hechten aan de tbans loopende geruchten, —o—o—o— Tusschen Engeland en Frankrijk is het den laatsten tijd boteitje tot den boom. De bondgenootschappelijke en vriendschap pelijke betrekkingen tusschen heidelanden kan al niet beter dan ze tbans is. Dit is wel zeer duidelijk weer eens in de afge loopen week aan den dag getreden bij de .groote feestelijkheden die te Nice plaatsge had hebben. Daar ter stedo heeft men n.l. met grooten luister een tweetal „Engelsche" standbeelden onthuld, n.l. een voor wijlen koningin Victoria en een voor wijlen haar zoon, koning Eduard. De plechtigheid werd door 6en aantal vorstelijke personen, o. a. door den koning van Zweden bijgewoond alsmede door een groote stoet van hoog waardigheids bekleeders. Bij de onthulling van de beide monumenten voerde de Fransche minister-president Poincarré het woord. Zijn beide redevoeringen brachten groote daden van koningin Victoria en koning Eduard in herinnering en vloeiden over van lof en vriendelijkheid voor Engeland. Dat er daarbij meer dan eens herinnerd werd aan het bondgenootschap en de goede verstandhouding tusschen Engeland en Frankrijk ligt wel voor de hand. Eigenaardig was daarbij de ver klaring door den spreker afgelegd dat Frankrijk toch boven alles rekening moet houden met zijn eigen krachten en de ver sterking daarvan. Ter gelegenheid dor onthulling had een parade plaats van Engelsche en Fransche matrozen alsmede van andere Fransche troepen waaraan door 100,000 man deel genomen werd. Vliegmachines van allerlei soort doorkruisten daarbij de lucht, terwijl de Fransche en Engelsche oorlogsschepen langs de kust defileerden. Het schitterende schouwspel dat door honderdduizenden werd gadegeslagen, werd door heerlijk weder begunstigd. 's Avonds had er een groote feestmaaltijd plaats, waarbij Poincarré en de Engelsche gezant beide het woord voerden, Laatstge noemde wees daarbij op het beteekenisvolle feit dat de Fransche en Engelsche vloot te zamen een demonstratie hadden gehouden. En dat bij de feestmaaltijd ook nog eens weer op de goede verstandhouding tusschen Engeland en Frankrijk gedronken en ge klonken werd spreekt van zelf, —o—o—o— Na lang talmen heeft Italië eindelijk gevolg gegeven aan zijn voornémen om een actie tegen de Dardanellen te openen. Zooals men weet heeft Italië daarmee reeds lang genoeg gedreigd, doch op aandrang der mogendheden stelde het een aanval tegen De Dardanelen uit. Donderdag stoomde een deel der ItaÜaansche vloot op in de Egeïscbe Zee en opende het vuur op de Turksche forten. Dit vuur werd echter krachtig beantwoord en als men de Turksche berichten gelooven mag dan kreeg een der Italiaansche kruisers zooveel averij dat het zich uit het gevecht terug moest trekken. Later staakten de Italianen den aanval en stoomde de vloot terug. Intusschen heeft dit gevecht nogal op schudding gewekt, inzonderheid omdat de doorvaart van de Dardanellen voor de handelsschepen gestremd is moeten worden. Uit de Turksche berichten valt op te maken, dat Italië teruggegaan is omdat het al te zeer zijn hoofd gestooten heeft tegen de Turksche verdediging. De Itali aansche berichten doen het echter voorkomen dat Italië niet van plan was de Dardanellen te forceeren, doch alleen om een demon stratie uit te voeren, teneinde een der Turksche eilandjes in bezit te kunnen nemen. Gemeld wordt, dat het eiland Lemnos door de Italianen is bezet. De Turksche pers maakt zich over het optreden van Italië tegen de Dardanellen niet bezorgd. Integendeel ze noodigen Italië uit nu maar eens te toonen dat het met zijn vloot meer vermag dan met zijn leger in Tripoli. En als ze soms eens een landing in den zin hebben dan kunnen ze dat gerust probeeren. De Turksche soldaten zullen wel voor een verwelkoming zorgen. De Turksche regeering heeft al dadelijk krasse maatregelen genomen, door te bevelen dat alle Italianen het land moeten verlaten. Het schijnt dat de Turken, die reeds geruimen tijd een aanval op den sleutel hunner hoofdstad verwachtten nogal gerust zijn. Ze hebben hun forten in orde gebracht en de Italianen kunnen op een krachtigen tegenstand rekenen. Thans valt af te wachten of Italië zijn actie zal herhalen, 't Geldt hier een zeer belangrijke zaak omdat een belemmering van het handelsverkeer in de Dardanellen bijna alle mogendheden zal treffen. Moge lijk wil Italië deze wel dwingen tusschen- beide te treden. TEXEL, 24 April 1912. Van dezen tyd. Het is alsof de natuur had gewacht op de zon-eclips, met zich wat milder te betoonen, Na dien toch hebben we ons mogen verheugen in zulk aangenaam weder alsof het reeds zomer ware. Met verwondering zien we de groei van boomen en planten, die zoo op eens een heerlijk frisch groen aanzien verkrijgen 't Belooft alles even veel en wanneer geen nachtvorsten een terugslag bezorgen, dan zal 't spoedig alom even mooi zijn. De markt kenmerkt zich ook alreeds door meerdore drukte, naar we Maandag konden bemerken, ook daarop is het weêr zeker van invloed. Toch zal het grooter marktbezoek wel weder als gewoon met de groote lammerenmarkten aanvangen. Oudeschild, 22 April. Zaterdagavond j.l. hield de afdeeling Texel van de S. D. A.P. in 'tcafé Zijm eene algemeene vergadering. Als spreek ster trad op mej. Hel. Ankersmit met het onderwerp„Waarom de vrouw socialiste Te ruim 8 uur opent de voorzitter, de heer A. Boon, met een kort woord de bijeenkomst, die tamelijk goed en bijna uitsluitend door party- genooten, bezocht was. Al dadelijk daarna krijgt de spreekster het woord. Zij begint met te betoogen dat het geen onzin kan genoemd worden dat de vrouw zich met de politiek gaat bemoeien. Duizenden, ja millioenen vrou wen zijn en worden wakker geschud en wel in den laatsten tijd vooral door de duurte der levensmiddelen. Hoeveel vrouwen hebben niet evenals de mannen den strijd om het bestaan te voeren 1 In Duitschland alleen 9V» millioen. En de huisvrouw heeft die geen belaDg bij hooger loon van haar man Daarom moet zij met hem strijden. De oorzaken van den treurigen toestand der loonen van de arbeidsklasse liggeD in de maat schappij. Zonder arbeid kan niets voort gebracht worden. De aarde geeft de grondstoffen. De arbeider geeft er waarde aan. Doch van die waarde krijgt hij niet zijn deel. De bezittende klasse en de fabrikanten gaan met het grootste aan deel strijken. Alles in 't werk testellen de loonen zoo groot mogelijk te maken is ook de plicht van de vrouw. Daarom moeten ook zij zich organiseeren. Treurig zijn nog de loonen van vele arbeidersgezinnen, vooral in Friesland en Groningen. Gevolgen hiervan zijn slechte voeding en slechte woningen, zoodat dan ook de kindersterfte' onder de arbeids klasse veel grooter is dan onder de be zittende. En de vrouw Zij zelve is oorzaak, door haar voortdurend zwoegen en ploeteren, dat het loon van haar man zoo laag is. Na een kleine pauze gaat spreekster voort en zegt dat nog een groot gedeelte van dat lage loon, in den vorm vau indirecte belastingen aan den Staat moet worden afgestaan. Als van- zelve komt zij nu op de tariefwet, die h9t geld moet verschaffen voor de ge dwongen pensionneering op 70-jarigen leeftijd. De groote nadeelen van de tariefwet voor de arbeidende klasse worden opgesomd en de groote trusts als een der oorzaken van duurdere levensmiddelen aangegeven. Volgens de techniek kan ieder huisgezin behoorlijk van de voortbrengselen die de aarde op brengt leven* meehelpen om te verkrijgeo dat ook werkelijk ieder huisgezin zijn deel daarvan krijgt, ligt op den weg van de vrouw. Door vakorganisatie en door te strijden voor algemeen kiesrecht, kan zij dit doen. Strijden voor kosteloos onderwijs, school- voeding, goede woningen, betere verlich ting, een fondsdokter enz. moet hare leu"ze zijn. 12 Mei a. s. is een dag gewijd aan een betooging voor vrouwenkiesrecht. Spreekster wekt alle vrouwen op daaraan deel te nemen en mede te strijden tot het verkrijgen van een betere en ge lukkiger maatschappij. De voorz. bedankt daarop de spreekster voor het gehoorde, daar niemand zich voor debat bad aangegeven. Als toegift droeg Mej. Ankersmith nog een paar verzen voor getiteld „Algemeen Kies recht" en ,,'t Socialisme". Door het kiescollege van de Nederl. Herv. Gem. alhier is Zaterdag j. 1. tot ouderliDg herkozen, de heer W. Veen, TEXELSCHE COURANT. —o—o—o—

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1