N* 2564. bondag 28 April 1912. 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de üitg. Firma LAN0EVELD k DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Te x e n INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouder der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van MATTHIJS MOLENAAR, wagenmaker te den Burg, alhier, om vergunning tot uitbreiding van zijne bestaande inrichting voor machinale houtbewerking, gelegen op het perceel kadastraal bekend in Sectie K, No. 1167. Op Dinsdag, den 7 Mei 1912' des middags te 12 uren, zal ten Raadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, op de Secretaris kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er de aandacht van belanghebbenden op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van het gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne be zwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 23 April 1912. Burgemeester en Wethouders voorn. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. GAARLANDT. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Wed. E. S. Vlessing, te den Burg, alhier, om vergunning tot het bouwen van een inrichting, dienende lo. tot bewaarplaats van droge en gezouten huiden en vellen, lompen, beenderen en ruwe wol, en 2o. tot het drogen en zouten van huiden en vellen, op het perceel, kadastraal bekend in Sectie E, no. 1291. Op Dinsdag den 7 Mei 1912, des middags te 12 uren, zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er de aandacht van be langhebbenden op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 23 April 1912. Burgem. en Weth. voornoemd, GAARLANDT, Burgemeester. JONKER, Secretaris. TEXEL, 27 April 1912. 3ft April in tie Vergulde Kikkert. Wjj willen de aandacht vestigen op de advertentie in dit en in vorige nummers onzer courant voorkomende, luidende„Julianadag 30 April. Verloting van Dameshandwerken," enz. Naar ons werd medegedeeld werden de bedoelde handwerken dezen winter door verschillende dames vervaardigd, die de vrucht van haar arbeid ten goede willen doen komen aan een niet onbe kende vereeniging, n. 1. „Texels Belang," welke voor haar goed werk zal profiteeren van de voordeelen welke de verloting van deze handwerken zal afwerpen. Dat een druk bezoek wordt gewenscht is alleszins te denken, en dat bezoeksters en bezoekers zich gedrongen zullen ge voelen bij hun bezoek aan de uitstalling welke in de achterzaal van „de Vergulde Kikkert" zal plaats hebben, eenige loten te koopen, is zeker mede alleszins ver klaarbaar. Ter wille van het goede werk hiermede beoogd, en als belooning voor de vele moeite welke de vervaardigsters dezer handwerken, geheel kosteloos zich hebben getroost, meenden wij goed te doen, deze gelegenheid onder ieders aandacht te brengen en tot bezoek aan te sporen. Een goede zaak verdient aller mede werking. Door de Rijwielfabriek „De Vier kleur" te 's Gravenhage, waarvan men 'n adv. in onze courant zal aantreffen, werd ons een prijscourant toegezonden voor het jaar 1912. Die prijscourant is keurig uitgevoerd en verschaft hen die zich een rijwiel „Vierkleur" willen aanschaffen alle ge- wenschte inlichtingen. De prijscourant uitvoerig te behandelen ligt niet op onzen weg. Wij deelen er dit van mede dat aan de agenten dezelve zijn toegezonden, alwaar gegadigden zich kunnen vervoe gen. De verkoop van het Emmabloempje heeft te den Burg opgebracht een bedrag van f 114,82. De heer N. Min, boschwachter alhier, is overgeplaatst naar Venraaij. Onze plaatsgenoot de heer D. Kikkert, leerling van de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Maasticht, deed Woens dag te Venlo met gunstig gevolg examen als onderwijzer. Den Uoorn. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. Koorn Gz., deed te Venlo met gunstig gevolg examen voor onderwijzer. De verkoop der Emma-bloem heeft op ons dorp opgebracht zeven gulden veertig cent. O osterend, 26 April. De jonge dames die hier het Emma- bloempje ten verkoop aanboden, konden f23,10 aan het bestuur van het Witte Kruis aanbieden. Van hier zijn nu 6 visschers- schuiten naar de Zuiderzee ter ansjovis vangst vertrokken, waaronder 4 met zetnetjes en 2 kuilvisschers. De berichten luiden gunstig. De Cocksdorp 25 April. De oude heer J. List alhier vierde gisteren onder veel blijken van belang stelling zijn 90sten verjaardag. Hoewel doof en nagenoeg blind zijnde, geniet de oude heer, die sedert tal van jaren in dienst van den polder Eierland was en indertijd door het polderbestuur is ge pensioneerd, eene gnede gezondheid en is steeds opgeruimd van humeur. De jonge dames, die te de Cocksdorp, Midden en Zuid-Eierland Emma-bloemp- jes ten verkoop aanboden, hebben een bedrag van f20,56 ingezameld. Ze hebben dus wel voldoening van hun liefdewèrk gehad. Als een bijzonderheid toonde men ons twee windeiereu met een vlies aan elkaar verbonden, welke door eene kip van den heer J. M. Witte waren gelegd. Het öene ei had de normale grootte, het andere was iets kleiner. Speelschheid of vechtlust Toen Zondagmorgen de landbouwer W. Markus, te Berkenwoud, twee koeien van den stal in de weide bracht be gonnen de koeien op eens zoo verwoed te vechten, dat één van hen het met den dood moest bekoopen. Nieuwe industrie. In Eogeland is men er, na vele proef nemingen, in geslaagd een nieuw surro gaat te bereiden voor eboniet, guttapertsja, leer e. d. Het wordt bereid uit zeewier en zal als „zee-gummiet" in den handel komen. Het is een goed isolatie-materiaal en schijnt bestand tegen verdund zwavel zuur, en tegen de inwerking van hitte, koude, olieachtige lichamen en tegen den invloed van het weer. Een merkwaardige eigenschap van dit nieuwe product, dat als isolatie-materiaal waarde schijnt te bezitten is, dat de weerstand tegen electrische geleiding van het materiaal toeneemt wanneer men het in het water dompelt. N.R.Ct. Waar een wil is, is een weg. Voor de akte Lager Onderwijs, te 's Gravenhage, slaagde de heer J. M. Vellekoop, uit Monster. Genoemde persoon, die reeds 25 jaar is en tot op den laatsten dag in de tuinderij werkzaam was, heeft blijk gegeven dat waar een wil is ook een weg te vinden is. In zijn vrije uren heeft hij zijn studie volbracht en dat slechts in een zeer korten tijd. Nog geen drie jaren deed hij er over. Dit is in een 3 tal jaren nu reeds de derde in Monster, die op zoo energieke wijze die akte wist te halen. Rott. Ontvang stbeioijzen van telegrammen. Naar het Hbl. vernam, is een wijziging gebracht in het reglement voor den dienst der Rijkstelegraaf. Daarom zal van 1 Mei a s. af de verplichting zijn opgeheven om de afgifte van telegrammen te doen geschieden tegen onderteekening van een ontvangbewijs, door of namens den geadresseerde. Slechts in enkele gevallen zullen die ontvangbewijzen worden gevorderd. Een landweerman met gemoeds bezwaren. De landweerplichtige Terborg, te Assen, die Maandag voor oefeningen onder de wapenen is gekomen, weigert dienst te verrichten. Ook nadat hem door zijn compagnie commandant op de ernstige gevolgen was gewezen, bleef hij in zijn houding volharden. Hij verklaarde gemoedsbezwaren te hebben tegen het verrichten van militairen dienst. De man is voorloopig in arrest gesteld. Vieze dingen. Te Tiel is dezer dagen opgericht een afdeeling van de „Nederlandsche Pad vinders-Organisatie". Een jongen vroeg aan zijn moeder, of hij zich ook als padvinder mocht opgeven, waarop het antwoord luidde Ja, als ge met die vieze dingen maar niet thuis komt! Nws. Zijn eigen rechter. Een jongen was op een stuk bouwland aan de Nieuwe Koekoekstraat te Utrecht. De eigenaar, die hem daar snapte en meermalen last heeft van jongens uit die buurt pakte den knaap beet en gelastte dezen, dat hij het land zou verlaten, door over een sloot te springen. Die sloot nu was tamelijk breed eu het jongemensch had er héél weinig zin in, om den sprong te wagen. De land eigenaar greep den knaap daarop beet en wilde hem over den sloot gooien. Maar zóó ver bleken 's mans krachten niet tereiken de jongen kwam niet aan den overkant terecht, doch wel midden in de sloot. De jongen kon zich zelf niet redden en moest de hulp van den man inroepen, die hem te water had geworpen. Het publiek, dat een en ander had gezien, was zoo woedend op den land bouwer dat men hem te lijf wilde gaan. Politie moest er aan te pas komen, om den man in bescherming te nemen. Deze zal nu wel geleerd hebben, dat men zijn eigen rechter niet mag wezen. H. D. Bosclibranden. Omtrent een grooten boschbrand bij Weert deelt de Limb. Koerier de volgende bijzonderheden mede De brand, die Maandagochtend tegen 9 uur uitbrak, woedde aangewakkerd door een hevige wind, voort tot 's avonds 87i uur, soms met zulk een snelheid, dat men slechts met moeite aan het vuur ontkomen kon en van een werkman de kleeren in brand vlogen. 's Avonds was men den brand geheel meester, waaraan men onder toezicht der marechaussees en gemeente-politie, met een ploeg van ruim 60 man ge durende heel den dag had gewerkt. In het geheel zijn ongeveer 200 hectaren in asch gelegd, voornamelijk toebehoorende aan de heeren de Bruyn, Schoon, Wenmaeker, Van Aubel, Caris, Neyinens, Beelen, enz. De schade is enorm, doch niet bij benadering op te geven en meest door assurrantie gedekt. Eenige eigenaren zijn echter niet verzekerd. Omtrent de oorzaak kan worden medegedeeld, dat de opzichter Nuyten, die zich wegens de vorige branden nu verdekt had opgesteld, zag, hoe een stoker van de daar voor de nieuwe spoorwerken (lijn Weert—Eindhoven) passeerende machine, driemaal gloeiende kolen op de heide uitstortte, waarop direct op drie plaatsen de brand een aanvang nam. Deze stoker werd Maandag door de marechaussees in verzekerde bewaring genomen. Dinsdagmiddag is de boschbrand op nieuw uitgebroken. De zaakWanink. Het onderzoek in deze zaak duurt zoo lang, dat zii vergeten dreigt te zijn lang voor het afgeloopen is. Wij stellen ons zelfs voor, dat velen bij het lezen van het opschrift moeite zullen hebben, zich te herinneren, wat de zaak-Wannink is. Zij is dit dan ter herinnering de schorsing van den onderwijzer Wanink aan de openbare school in de Nieuwe Havendwarsstraat, te 's Graven hage, wegens een conflict met het hoofd der school, den heer Dewald. De schorsing voor een maand, die in Januari werd uitgesproken, werd gevolgd door ongevraagd verlof, omdat het onderzoek niet voor het verstrijken van de schorsing afgeloopen was. Thans schrijft De Schoolbode Bij 't verschijnen van deze courant is onze kollega Wanink al drie maanden werkeloos loopt hij rond met de gedachte: „Wat wil men toch met mij En hoe lang moet dat zo blijven duren Zo iets onbegrijpeliks is zeker nog niet voorgekomen in een enkele Nederlandse gemeente 't Is wel spesUal iets Haags." Of het inderdaad ilaagsch is laten wij in het midden maar de slakkengang is het in elk geval. Vad. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge- beo Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1 .nden met verbooging der porto's. Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 5 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1