SK 2565. Donderdag 2 Mei 1912. 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Gemeenteraad van Texel. netland. BOOT- EN SPOORDIENST lilt blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Ui tg. Firma LANGEVELDDE ROOIJ, ParkstraatBurö o? Texel, aansluiting gevende Van Texel. Van Helder. Afvaart Boot 4.15. Vertrek trein 6.28 ii ii 6.30. 7.45 11.15. 2.50. 6.00. a 12.45 4.10 7.30 Vertrek boot 5.15 9.30 12.80 Aank. trein Helder. 8.39* 12-01 8.26 4.15 6.56 7,30 Des Zondags komt de eerste trein niet te 8.39 doch te 9 42 te Helder aan. In verband hiermede vaart de boot des Zondags niet te 9.30doch te 10.20 van Helder naar Texel. n°-°n Bij de rondvraag wijst de heer D. P. Bakker op de onvoldoendheid van de telefooncel en de slechte plaats daarvan met het oog op het drukke rijtuigverkeer door de Park straat de Voorz. deelt mee reeds bespreking met den heer Rijksbouwmeester daarover te hebben gehouden. De heer Visser pleit voor oprichting van een pensioenfondsvoor gemeente-ambtenaren en belooft overeenkomstig de daarop uit gesproken' wensch van den Voorzitter de volgende vergadering een voorstel te doen. Waarop de heei Over te kennen geeft, dat de heer Ruibing indertijd een plan niet verder uitgewerkt heeft, omdat men zich er toen van Rijkswege voor interes seerde. De heer Méts dringt aan op beharding van den nieuwen achterweg te Oudeschild, waarvoor gratis vervoer van materieel wordt toegezegd de voorz. zegt overweging toe. Op een desbetreffende vraag van den heer Dros, zegt de voorz. dat de oprichting van de zeevaartschool zeer vertraagd wordt door het langzaam inkomen van de in lichtingen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorz. de vergadering. TEXEL, 1 Mei 1912. De spoordienst (zomerdienst) heeft niet zoo groote verandering ondergaan; wij namen den dienst vanaf Helder als thans is bepaald, in het nummer van heden op. In het volgend nummer zullen wij, als naar gewoonte, oöze abooné's weder een Boot- en Spoordienst verschaffen. Ter eere van Prinses Juliana's derden jaardag, wapperde Dinsdag van de publieke gebouwen alhier de nationale driekleur. Juliauadag. Vergulde Kikkert. Of aan de uitstalling van de Dames- handwerken, bestemd voor de verloting ten voordeele van Texels Belang, Dins dag 30 April een diuk bezoek te beurt is gevallen, vermogen we, op hetocgen- blik dat we dit schrijven niet te kunnen zeggen, doch we constateeren dat 't een bezoek ten volle waardig was. Wij hadden het voorrecht nog voor de olficieele opeuing, of beber gezeg voor dat de bezoekers(sters) kwamen, in de achterzaal van de Vergulde Kikkert de daar opgestelde etalages in oogen- schouw te kunnen nemen, en zulk een ruim gezicht over het tentoongestelde deed het oog aangenaam aau In hot midden was opgesteld een TEXELSCHE COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge- beP Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1 .ndcn met verbooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O Vergadering op Zaterdag 27 April 1912, voormiddags 10 ure. Voorz. de heerB. G. Gaarlandt, Burgemeester. Secretaris, de beer C. Jonker Aanwezig twaalf ledeo, afwezig W. Bakker Kz. met kennisgeving van verhindering. Bij de opening stelt de voorz. voor als punt 16a aan de agenda toe te voegen een voorstel, reeds bij de andere stukken ter inzage gelegd, betreffende verbetering van straten enz., alsmede, orn voor den goeden gang van zaken, punt 9 vóór punt 8 te behandelen wordt aangenomen. 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Mededeeling wordt gedaan en voorlezing van de volgende ingekomen stukkeu a. dat door B. en VV. is benoemd tot ambtenaar ter secretarie, de heer J. Reitsma van Leeuwar- deradeel, die die betrekking reeds heeft aanvaard b. schrijven van mej. D. P. Posthumus, houdende aanneming benoeming tot onderwijzeres in de nuttige handwerken te Koog; c. idem van den heer EL. Klimp Tiendeveen, aanneming benoeming onderwijzer te Z -Eierland d. missive van Ged. Staten houdende goed keuring besluit verhooging maximum EI. Omslag; e. idem goedkeuring aankoop grond Koogerveld; f. adres van de vereeniging //De vereenigde Koogw houdende verzoek le. toekenning jaarlijksch subsidie, 2e. planten van boomen enz. in bet dorp de Koog, 3e. bij afloop van contract verhuur strand mede te werken, dat het strand niet weer aan een particulier, doch aan de vereeniging wordt verhuurd g. adres van den heer C. de Wijn Cz. e. a. houdende verzoek de zeevaartschool te Oudeschild te vestigen. Sub a tot en met e worden voor kennisgeving aangenomen, sub f wordt gesteld in handen van B. en W. om praeadvies, sub g insgelijks in handen van n. en iv. om te behandelen wanneer de Raad zieh over de plaats van de Zeevaartschool moet uitspreken. 2. Vaststelling uan het kohier uan den Hoofdelijken Omslag, dienst 1912. Op voorstel van B. en W. worden de aanslagen in do H.O met een tiende gedeelte verhoogden vastgesteld tot een bedrag van f21360,55. 3. Wijziging uerordening op de heffing uan schoolgelden. Aangezien door tusschenkomst van Ged. Staten bericht is gekomen van Z.Ex. den Minister van Binnenl. Zaken, dat de schoolgeldregeling voor deze gemeente wat betreft m. u. 1. o. niet is in overeenstemming met art. 50 der wet L. O. stellen B. en W. voor de verordening in verband daar mede te wijzigen en het schoolgeld voor klasse I tot en met klasse VII te verlagen verder met het oog op de verlaging thans ontslaan voor de datum van in werkingtreding inplaats van Januari 1912 te lezen Juli 1912 en tevens do verordening te wijzigen overeenkomstig de bedoeling, wat betreft de betaling van schoolgeld bij niet bezoeken der school gedurende een gedeelte van den termijn van aanslag. 4. Vaststelling der kohieren uan school gelden uoor de o I. school m.u.l ouer Jan. t/m April 1912 en uoor de ouerige scholen ouer het 1e en 2e kuiartaal 19f2. Worden 'zonder discussie vastgesteld zooals zo zyn aangeboden. 5 Wijziging der gemeentebegroting, dienst 1912. Wordt b\j fec'amalio gewijzigd overeenkomstig voorstel van B. en W. tot een bedrag van f 7697,42 in ontvangst en uitgaaf. 6. Betalingen uit den post uoor onuoor- ziene uitgauen, begrooting 1911. Toegestaan lot een bedrag van f344,066. 7. Goedkeuring begrooting, dienst 1912 en wijziging begrooting 1911 uan het alge meen Weeshuis. Overeenkomstig voorstel der oommissie wordt de begrooting 1912 goedgekeurd in ontvangsten uitgaaf tot een bedrag van f10786,14, de wijziging eveneens tot een bedrag van f 19006,20. 9. Benoeming uan een ambtenaar uan den burgerlijken stand. De heer Over wordt benoemd met 8 stemmen, 3 stemmeD werden uitgebracht op den heer A. Langeveld Pz. die als no. 2 op de aanbeveling voorkwam terwijl 1 stem in blanco werd uitge bracht. 8. Wijziging der uerordening tot regeling der werkzaamheden uan de ambtenaren uan den burgerlijken Stand onderling Werd zonder discussie na voorlezing goed gekeurd. 10. Aanvraag om buitengewoon subsidie in de gewone kosten uan het lager onderwijs. Werd besloten een bedrag van f2700,in verband met art. 53 der L. O. wet aan te vragen en B. en W. de redactie van bet verzoek op te dragen 11. Gratificatie Mej. H. Outhuijs uoor het uitoefenen der uerloskundige praktijk in Eierland. Aan mej. BremerOuthuijs te Oostereud werd bij acclamatie toegekend een gratificatie van fS,per maand vanaf 16 November 1910. Rijluigbuur werd bij de armenpractijk vergoed door de gemeente, de bewezen diensten door bet Alg. Armbestuur. ^12, Ontslag- en pensioenaanuraag uan den gemeente-opzichter A. Dalmeijer. B. en W. stellen voor bet gevraagde ontslag eervol te verleenen met ingang van den dag waarop zijn opvolger de betrekking zal aanvaarden, en onder genot van een jaarlijks pensioen van f 250. In hun prea-advies zeggen B. en W. dal aan gezien de aan de betrekking verbonden werk zaamheden meer dan verdubbeld zijn, er in de laatste jaren veel van den opzichter gevergd is, door hem steeds met ijver zijn taak is vervuld, een aan bem toe te kennen pensioen b.i. dan ook wel kan worden beschouwd als een compensatie van te weinig genoten jaarwedde. Zonder noemenswaardige discussie aangenomen. 13. Vaststelling der instructie uoor den gemeente-opzichter. De instructie voor den gemeente-opzichter in concept artikelsgewijze voorgelezen, woidt goedge keurd met de door den heer Dros voorgestelde aanvulling dat voor een verlof van langer dan tien dagen de toestemming van den Raad noodig is en de door den beer Keesom voorgestelde, nadrukkelijke verklaring, dat den geinecute- opziebter de regeling van de werkzaamheden op den weg is opgedragen. 14. Idem jaarwedde uan den gemeente opzichter. Voorgesteld wordt een aanvangssalaris van f900,met 4 tweejaarlijksche verhoogingen vaa f50,dus een maximum van f1100,opdat de opzichter zich geheel aan zijn taak kan wijden, het tractement naar belmoren een bestaan kan verschaffen en geheel onpartijdige adviezen zullen zijn te wachten. Het maken van bestek en teekeningen van nieuw uit te voeren werken moet aan hem kunnen worden opgedragen, wat een belangrijke uit sparing zal geven op nrchitccten!oon,datgewoonlijk 5 /0 van de aannemingssom bedraagt. De heer Keesom zou het aanvangssalaris willen brengen op f 1000,een meening die mede door do heeren Bakker ou Zijm gedeeld wordt, omdat de eisehen hoog zijn en we dan zeker betere krachten zullen kuuucu krijgen. Do Voorz. meent in vergelyking met nndero gemeenten, b. v. Beverwijk en Heemstede dat een aanvangsalaris van f900 als voldoende kan worden geacht en ook de heeren Eelman en Dijt meonon dat bet toch afgezien van het salaris kan meo of tegenvallen. Over bet voorstel Keesom, Bakker, Zijm staken de stemmen, tegen stemmen de heeren Dijt, Over, Langeveld, Eelman, Visser en Koning, zoodat de beslissing lot een volgende vergadering die niet lang op zich zal laten wachten, wordt uitgesteld. 15. Pensioen-aanuraag nachtwacht J. Roeper In het preadvies goven B. en VV. te kennen dat er alle reden zijn, Roeper, die reeds 37 jaren ten genoegen van zijn superieuren zijn taak vervuld naar den maatstaf van de pensioenregeling van Rijksambleuarou een pensioen van f100 'sjaars te verleenen. Zonder discussie wordt daarop, op voorstel van D en w beslotenaan den nachtwacht Roeper, mot ingang van den dag waarop hij eervol oi t- ,lag als nachtwacht zal hebben bekomen, een pensioou te verleenon van f 100.per jaar. 16. Rioleering Oosterend. Wordt goedgekeurd liet plan van rioleering begroot op een kosten bedrag van f441, 16a. Verbetering straten. b. en w. stellen voor verbetering van de straat einde Gasthuisstraat en een gedeelte van z. g. kroese's glop door aanleg yn klinkerstraat en grintweg met paardepad, lm de aankoop van materieel tegelijk met die voor de Coeksdorp te doen plaats hebben en de kosten nit een later aan te gane leening te bestrijden. Wordt goedgevonden. 17. Verzoek D. Az. Eelman om een ge deelte grond in erfpacht te mogen hebben. Aangezien een ten kadaster ingesteld onderzoek heeft aangetoond, dat het door Eelman bedoeld stukje grond niet is het eigendom van de gemeente wordt besloten bet adres voor kennisgeviug aan te nemen. 18. Jaarwedden, enz. gemeentegeneesheer de Coeksdorp. B. en w stellen voor: le. de jaarwedde vast te stellen op f 800,— benevens vrije woning 2e. van gemeentewege de in bet adres D. C. Dros bedoelde woning te buren voor f300,per jaar onder voorwaarde, dat geen buur zal zijn verschuldigd over een tijd, gedïrende welke te de Coeksdorp geen gem.-geneesheer gevestigd is. 3e. de oproeping van sollicitanten te doen geschieden, zoodra de woning betrokken kan worden. De heer Dros zegt dat sub 2 en 3 van het voorstel van hem geen bestrijding zal ondervinden doch geelt in een uitgebreid pleidooi te jkennen dat het dure plicb) van de gemeente is voor ge neeskundige hulp in Eierland te zorgen en zulks niet zal slagen, dan door het traktement te be palen op f 1000 .plus. vrije woning, waartoe spr. het voorstel doet. De heer D. P. Bakker stelt voor de te benoemen arts, voor de verhoogde jaarwedde tevens de functie van schoolarts op te dragen, doch trekt dit op verzoek van den lieer Dros weer in om de benoeming van de gemeente-geneesheer niet te vertragen Het voorstel Dros wordt na eenige discussie met 10 stemmen aangenomen, de heer Dijt stemt tegen, de heer Over onthoudt zich van stemmen. 19. Schoolwoning te den Hoorn. Aangezien de aanvraag om buitengewoon subsidie van f4000,blijkens schrijven van Ged. Staten in opdracht van de Min. v. Binnenl Zaken, niet voor inwilliging vatbaar is, stellen B. en W. voor binnenkort nadere voorstellen te doen ter voorziening in de behoefte van een andere woning voor het betrokken schoolhoofd. Wordt aangenomen. 20. Eigendomsouergang gedeelte uan den z. g. Heeren weg te Oost. Aangezien tegen het onttrekken van bet bedoelde gedeelte weg aan den openbaren dienst geen bezwaren zijn ingebracht en het waterschap geheelc bebarding en onderhoud voor rekeDing wenscht te nemen, enz, stellen B. en w, voor te besluiten het omschreven gedeelte weg aan den openbaren dienst te onttrekken Jen aan de 30 polders in eigendom over te dragen die voornemens zijn daarvan een gedeelte in ruil af te staan aan den beer P. Vlaming Pz. voor een strook grond van 7 Meter breed tot aanleggen van een ver- korlen verbindingsweg van den 2en dwarsweg in het Noorden naar den Oosterweg. B'ij acclamatie aaugenomen. 21. Bespreking weg den Burg Oudeschild. Het voorstel van B. en w. om de diseussiën en de beslissing over de te maken verkorten weg, geheel uil te stellen, tot dat naar het oordeel van b, cu w. biervoor in verband met bet verloop der tramplannen, die door de aanstaande komst van den heer Dr. Bos een nieuw stadium zijn ingetreden, ondervindt befiige bestrijding van den beer Bakker die als zijn meening te kennen geeft dat de aanleg van den verkorten weg de verwezenlijking van tramplannen eer bevordert dan benadeelt en liet langer uitblijven van dien weg door niets gewettigd is en dagelij ksch verlies beteekent.. 't Is de heet Dros niet duidelijk waar de komst, van Dr. Bos, die niet staat in verband met de levensvatbaarheid van don tram, maar slechts met de kosten van onderzoek, waarom dit. aanleidiug kan zijn, om de behandeling van den verkorten weg op te schorten, als Amsterdam zegt spr. steeds op het nieuwste op het gebied van verlichting gewacht had, zaten ze nu nog bij de tuitlamp. De voorz. betoogt, dat door verwerping van het voorstel de Raad de komst van ür. Bos en de werkzaamheid van het trameomilé negeert, dat slechts uitslul geen afstel bedoeld wordt, doch wenscht niet in te gaan op een verzoek van den heer Langeveld om een afzienbare tijd te steilten De heer 1). P. Bakker brengt hulde aan de heeren die kosteloos do grond afslaan, waarop do lieer Dijt opmerkt, dat die heeren sleehls handelen uil welbegrepen eigenbelang, hetgeen de heer Bakker de opmerking ontlokt waarom de heeren Dijt dan bovendien geld voor verlangen, waarop de heer Dijt wijst op dec. weg over Westergeest, die de 30 polders, als gevolg van de houding van Gebr. Dijt slechts f 0.25 per strekkende Meeit kost en overal elders fl.50 per meter. Tot stemming overgaande wordt het voorstel van b. en w. verworpen met 8 tegee 4slemmen, tegen stemde de heeren Zijm, Kikkert, Eelman, Bakker, Visser, Dros, Mets en Koning. 22. Idem steigerplannen te Oost. Ook dat voorstel van B. en w. om de steiger plannen om dezelfde reden en tot denzelfden tijd uit te stellen als bij punt 21 geDoemd vindt bestrijding, allereerst van de zijde van den heer Mets, die betoogt dat in tegenstelling met het in het praeadvies aangevoerde z i. een steiger aan den Noorderdijk het tramplau eer bevordert dan benadeelt, van den heer Koning die verklaart dat men wachtensmoede wordt en dat er steeds reden voor schijnt te zijn en nooit is, en verder van de heeren Bakker, Eelman, Keesom en Dros. Ook de heer Over als minderheid in B. en w. in het praeadvies genoemd, verklaart mede tegen het voorstel te zullen stemmen, hetwelk dan ook valt met 11 stemmen tegen en 1 voor, die van den heer Dijt. Op voorstel van den heer Over wordt beslolen dat b en ivplannen zullen maken en berekening van kosten zullen overleggen met en zonder subsidie. 23. Afschrijuing belastingen. Afschrijving van van den aanslag H O. wordt toegestaan op desbetreffend verzoek van mej. C. M. van Egmond wegens vertrek.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1