etalage van dameshandwerken, welke er frisch uitzag (over het kunstvaar dige der handwerken wagen wij niet een oordeel uit te spreken.) Daar vóór was een weegtoestel geplaatst, waar ieder zijn bruto gewicht kon te weten komen. Aan de linkerzijde zagen we een keurige étalage van bloemen daaropvolgend een uitstalling van sigaren, pijpen en derge lijk, even verder nog iets van den zelfden aard Het tooueel was naar ons voorkwam ingericht om daar knusjes een kopje thee te gebruiken. Aan de rechterzijde was aangebracht een étalage van chocolade, benevens een sjoelbakspel, zoomede een gelegenheid om met platen te werpen, welke beide nummers met nog een houten vogel om op te schieten, gewis moesten dienen als vermakelijkheden, bij advertentie aan gekondigd Een muziekdoos, door ons opgemerkt, doch toen nog in ruste, was vermoedelijk aanwezig om een blijde stemming onder de aanwezigen te brengen. „Verloting van Dameshaudwerken" luidde de advertentie, doch gezien het geen aanwezig was en werd geboden, was het idee „Fancyfair" aan deze expositie niet vreemd. Laien wij mogen verklaren dat de Dames, die zich met deze taak belastten, alle eer van haar werk hebben en eene goede recette wel het loon zal mogen zijn voor hare vele bemoeiingen. 't Zag er alles piek-piek-fijn uit. Naar ons heden werd medegedeeld mocht een druk bezoek worden gecon stateerd. Bijenteelt. Zaterdagavond vergaderde de afd. „Texel" van de Ver. tot Bev. der Bijenteelt in Ned., in café den Burg. Tot afgevaardigde voor de algemeene Vergadering, te houden op 9 Mei a s. te Utrecht werd gekozen de Heer J. Drijver, en tot plaatsvervangend afge vaardigde de Heer W. F. Scbumaker. Wijl de noodzakelijkheid gebleken was aan den Burg een magazijnmeester te hebben werd tot de benoeming besloten. Bij acclamatie werd daartoe verkozen de Heer J. Kortenhoeve. Vergadering De Meester. De vergadering op Maandag 29 April in de Vergulde Kikkert uitgeschreven door de Vrijzinnige Kiesvereeniging, was uitstekend bezocht. In zijn openingswoord noemde de voor zitter, de heer W. F. Schumaker het zich een eer de geachte afgevaardigde van het kiesdistrict Helder aan en bij de vergadering voor te stellen en in te leiden, vooral omdat de gezondheid van den heer De Meester sedert zijn verkiezing dit belet had en deze het ZEd. thans toeliet om zijn belofte in te lossen. Spr. heet de heer de Meester daarom zooveel hartelijker welkom, alsmede mevr. de Meester die haar echtgenoot thans vergezelt en verzocht de vergadering niet te rooken en toe te staan dat de heer de Meester zittende zal spreken. De heer de Meester het woord verkrijgende zegt, het hem in hooge mate verheugt, thans gevolg te kunnen geven aan zyn sedert lang gekoesterde wensch om voor z'n kiezers op te treden, vooral waar zooals de voorzitter reeds mededeelde, langdurige ziekte dit heeft belet. Spr. brengt allen die tot zijn verkiezing hebben medegewerkt dank, waai dit hem persoonlijk aangenaam is geweest. Allereerst zegt spr. omdat de beproefde vrijzinnige beginselen althans in het diatriet Helder hebben gezegevierd, waar in 1909 over het geheel een nederlaag is geleden in den lande en de rechterzijde met een meerderheid van 60 tegen 40, zoover spr. weet een meerderheid als nooit te voren, aan het bewind is gekomen. Minister Heemskerk kon de vleugels breed uitslaan, zich bewust van een sterke meer derheid achter zich zegt spr., verheugd het Ned. volk de sociale wetten te brengen waarop zy volgens Dr. Kuyper niet langer konden wachten, geen dag en geen nacht. Wat is er van terecht gekomen Spr. gaat na hoe mager het lijstje is van wat onder dit ministerie is tot stand ge komen, hoe de rechtsche pers de verregaande vrijmoedigheid heeft, om thans daarvan de schuld te durven geven aan de linksche partijen, maar waartegen toch gelukkig enkele bladen der rechterzijde eerljjk genoeg zijn tegen op te komen, met name Arnhems Dagblad, een anti-revolutionair, en de Gel- dersche Kot-rier, een Katholiek blad. Onderlinge verdeeldheid is hiervan de oorzaak, slechts de zucht om meer geld uit de staatskas voor hunne sectescholen, houdt hen bij elkander zegt spr., bespreekt de behandeling van de Ziektewet, de niet eens eervolle begrafenis van de Bakkerswet de bekende kwestie met de Ouderdoms-en Invaliditeitswet, die voor een staking van de linkerzijde werd uitgekreten, hoewel thans door de Cbr. Historische Nederlander wordt erkend naar aanleiding van de artikelen van het Kamerlid Patjjn in het Vaderland, dat die bewering was onjuist en onwaar. Spr. keurt hoogelijk af het beleid en de houding der rechterzijde, die volgens hem, weer, meer dan ooit, staat onder den verderfelijken invloed van Dr. Kuyper; en wekt allen op tot den strijd tegen de splijtzwam die thans zoo welig tiert in den lande op allerlei gebied, wekt hen op tot den strijd tegen de reactie, voor de vrijheid op godsdienstig gebied, voor de vrijzinnige beginselen. Spr. hoopt dat het onder de vrijzinnigen zal komen niet tot een fusie, een samen smelting van partijen, maar tot een niet elkander tegenwerken, opdat in 1913 niet de overwinning kome aan het clericale bloc. Gedurende de pauze van een half uur bestond gelegenheid zich voor debat aan te melden, hiervan werd door niemand gebruik gemaakt: op de vraag van den heer D Mentz hoe de heer de Meester dacht over afschaffing van de Staatsloterij, verklaarde laatstgenoemde zich daar niet voor, omdat naar zijn overtuiging de lust om een kansje te wagen de Nederlanders zoo in het bloed zit, in alle rangen der maatschappij, dat afschaffing van deze loterij, waarmede ten minste absoluut niet geknoeid, slechts in het belang van buitenlandsche loterijen zou zijn, waarvan men niet veel goeds kan zeggen Tot slot herinnert spr. er aan dat over enkele uren de verjaardag van Prinses Juliana zou zijn aangebroken, eeD nationale feestdag en verheugt zich er in dat bij veel dat ons Nederlanders verdeelt, de overgroote meerderheid zich nog een voelt in het vorstenhuis, spr. eindigt met een leve de Princes, leve de Koningin, leve Zijne Koninklijke Hoogheid, waarmede de ver gadering met applaus instemde. De voorz. brengt dank aan spr en hoorders en hoopt dat de rede zal nawerken en de gezondheid van den heer de Meester zoo moge toenemen dat wij hem hier nog weer eens zien optreden. Oudeschild29 April. Vrijdagavond jl. trad in 't Café Zijm als spreker der afdeeling Texel van de S.D.A.P. op, de heer C. Thomassen. De opkomst was niet schitterend te noe men De Voorz., de heer A. Boon, roept allen, maar in 't bijzonder den spreker het welkom toe. Reeds nu maken alle partijen zich gereed in 1913 de politieke macht te veroveren, dus ook de socialistische. Van daar, dat de heer Thomassen zal optreden met het onderwerpIn het politieke moeras. Hoe daar uit te komen De heer Tho massen verkrijgt hierop het woord en zegt in hoofdzaak het volgende: Evenals het verkeerd is, wanneer de mensch moeielijke tyden beleeft, er bij te gaan neerzitten en het hoofd te laten hangen, evenzoo verkeerd is het, ook in het poli tieke leven, alles maar voor zoeten koek op te nemen. Men moet meestrijden en dan ook in 1913 met alle kracht en macht het uitsprekeD, dat men met de bestaande politiek niet tevreden is. Ieder, die zich niet met politiek bemoeit, doet verkeerd, want de politiek bemoeit zich wel met hem, in den vorm van belastingen, zoowel directe als indirecte. En deze stijgen voort durend. In den tijd van 19 jaar zijn de directe met ruim 45°/o en de indirecte met 51% verhoogd en hiervan drukt het moest op die klasse, die het minst kan betalen, daarom moet bij de a. s. verkiezing duidelijk worden uitgesproken, dat men een billijke heffing der belasting verlangt. Waarom de Successierechten niet ver hoogd Vliegen stelde het voor, toen de Minister 11 millioen verlangde, doch de Minister haalde het liever uit de tariefwet. In Engeland was men zoo bekrompen niet, daar bestaat een zoodanige successie-be lasting. Van de tegenwoordige regeering is niet veel te verwachten en zij heeft, evenmin als de liberalen in de laatste jaren, iets voor het volk gedaan, daarom moeten de sociaal-democraten in 't volaende jaar met kracht optreden en tenminste bet stemmencijfer hunner party aanzienlijk ver- hoogen. In alle landen, maar vooral in Duitscbland, neemt de macht der Soc.-Dem. toe, zelfs onder de Roomschen, getuige de verkiezing te Keulen. Jaar op jaar worden de militaire uitgaven grooter en den bur gers verplichtingen opgelegd, die eigenlijk nergens dienstig voor zijn. Waarom het contingent verhoogd van 17500 tot 23000? De liberalen zijn wel tegen verhooging van militaire uitgaven, doch bij de begrooting stemmen velen er voor (aetuige Patijn). In de laatste 25 jaar zijn niet minder dan 1200 a 1300 millioen voor militaire doel einden gebruikt. Was dit geld eens in een potje, al ware het ook maar de helft, wat een mooie som voor Staatspensioen. Ter Daan heeft getracht de meerdere militaire uitgaven te vinden uit de inko mens boven de f 3000, doch te vergeefscb. En nu weder het pantserscheepje van Jan Kanon, dat misschien nog wel opeen Dreadnought zal uitloopen en toch nergens dienstig voor is. Neen, noch van liberalen, noch van clericalen is iets te wachten, daarom moeten de soc.-dem. trachten in 1913, bet aantal afgevaardigden hunner partij naar de Tweede Kamer aanzienlijk te vergrooten En hoe staat het hier in 't district Helder Ook hier winnen de soc dem. veld. Of ze kans hebben in 1913 het te veroveren is twijfelachtig, doch daarom niet stil ge zeten. Na 1901 is geen sociale wet, uitgenomen de ongevallen- en woningwet, van eenige beteekenis tot stand gekomen. Zoowel de ongevallen- als de wouingwet kleven nog grove gebreken aan. En wat zal deze re geering nog tot stand brengen. Na 30 April wordt met het pantserscheepje be gonnen en volgt de wet op de militaire rechtspleging. De Bakkerswet, die geheel gereed is, wordt op zij geschoven omdat zij een twist appel dreigt te worden, tusschen de recht sche partijen. Vervolgens komt de ziekte wet van minister Talma, met 200 amende menten van Zijne Exc. en 153 van ver schillende kamerleden. Zeker zal ze niet vooi einde Mei in behandeling komen. Mocht zij worden aangenomen, dan kan zij toch niet in werkingtreden voor aanneming der Radenwet; wijziging der ongevallenwet; aanneming der invaliditeits- en ouderdoms wet en om aan de dubbeltjes te komen aanneming der tariefwet. Veel zal er dit jaar niet van terecht komen. Wij blijven dus in het politieke moeras. Om er uit te komen raadt spreker aan le. IJveren voor algemeen kiesrecht en dit te toonen door deel te nemen aan de groote betooging voor algemeen kiesrecht op 17 Sept. 1912 te 's Gravenhage. 2e. Zich beter te organiseeren en trachten een aantal l6den te winnen. 3e. Bij de aanstaande verkiezing in 1913 rood te stemmen. Hier eindigde Spr, en bracht de Voorz. hem een woord van dank voor het ge sprokene. Zaterdagavond j.l. trad de heer B. J. Gelder, redacteur der Visscherijcourant als spreker op voor den Texelschen Schippers en Visschersbond. De opkomst was niet groot te noemen, wat wel te bejammeren was, daar spr. behalve over de krabbenvisscherij nog ver schillende andere belangrijke punten be sprak. In hoofdzaak werd het volgende behandeld en medegedeeld. Na opening der byeenkomst door den Voorz. en na voorlezing en goedkeuring der notulen, staat epr. eerst uitvoerig stil bij de zoogenaamde Nest- Visscherij. Algemeen wordt ingezien, getuige ook de internationale congressen, dat de nest- visscherij moet leiden tot den totalen ondergang van de visscherij. Zoowel op de Noordzee als op de Zuiderzee wordt zij uitgeoefend. Allerwege wordt langzamer hand ingezien, dat hieraan paal en perk moet worden gesteld en dat telkens bij de regeering moet worden aangedrongen (door de visschers) hierop wettelijke bepalingen te maken. Uitvoerig vertelt de heer Gelder zijn strijd hierover met den hr. Bottemanne. Wat de wierkwestie betreft, spreker ver meent dat deze slechts door organisatie (coöperatie) tot een goed einde is te brengen. Wat de oestervisschery aangaat, is spreker een voorstander van maat op de oesters en wat de Zuiderzee betreft van het verbod van de natuurlijke oesterbanken jonge oesters weg te halen. Voor de garnalen- visscherij openen zich nieuwe wegen, daar men het middel schijnt gevonden te hebben ze duurzaam te conserveeren. Tot zijn eigenlijk onderwerp overgaande n. 1. de exploitatie van krabben, deelt spr. mede, dat volgens een onderzoek van land bouwkundigen, de krabben een uitstekende meststof vormen en dat zy ook als voedsel voor pluimvee (ter vervanging van nest) geschikt zijn Bovendien dienen zij gecon serveerd als consumptiemiddcl. Om te onderzoeken of de exploitatie loonend zij, hebben eenige visschers van Ewijksluis, Helder en Wieringen eene naamlooze ven nootschap gevormd, waaraan tot 15 Mei a s. ook voor visschers van Texel gelegenheid bestaat op voordeelige voorwaarden deel te nemen. H6t kleinste aandeel bedraagt f 10, dat hetzy in geld, hetzij in krabben betaald kan worden. Het laatste kan echter na 15 Mei niet meer. Voorloopig zal voor 100 KG. krabben f0.80 uitbetaald worden. Na eenige discussie en na het geven van nog meerdere ophelderingen, worden er een achttal aandeelen genomen en uit die aan deelhouders tot commissaris gekozen de heer A. Boon Jbz. De voorzitter bedankt den heer Gelder hierop voor het gesprokene en sluit te ruim 10 uur de bjjeenkomst. De jonge dames, die zich belast had den met den verkoop van bloempjes, waar van de zuivere opbrengst komt ten voordeele van de afd Texel van 't Witte Kruis, heb ben alhier f23,65 kunnen afdragen, wat, de tijdsomstandigheden in aanmerking ge nomen, niet onaardig genoemd kan worden. O osterend, 30 April. Gisteren zyn een aantal visschers naai de Zuiderzee vertrokken voor de ansjo visvangst. De berichten, vandaar ont vangen, zyn gunstiger dan in vooraf gaande jaren Er worden gevangen 4000 a 1600Ü vischjes per schuit en per etmaal eri do prijs varieert tusschen f 7.50 en f 8.90 per 1000. Er wordt verschil gemaakt tusschen kuilvisch en netjes visch. Het garnalenvisschen heeft nu geen beteekenis meer. De uitkomsten waren in het afgeloopen seizoen zuinig. Ben Hoom, 29 April. Een aardige beestje. Door Gebrs. Dogger P.H.Sluis is op 't Horntje in een hunner geepfuiken een zalm gevangeD, waarvoor zij negen en dertig gulden hebben ontvangen. Vlieland. In hotel Meyer werd 25 Apr. dejaarver- gadering gehouden der N. V. „Zeebad Vlieland." Voorzitter was de heer G. Bruijn. Aanwezig waren 17 aandeelhouders, uitbrengend 43 stemmen. Na opening der vergadering, bracht de heer J. Molenaar namens directeuren verslag uit over het afgeloopen jaar. Dit verslag werd goedgekeurd. Evenzoo de balans en winst- en verliesrekening. Het afgeloopen seizoen bleek zeer gunstig te zijn geweest, de inkomsten waren aanmerkelijk grooter. Behoefte aan meerdere pensions blijft steeds bestaan. De voorzitter dankte de directie voor hun arbeid voor het zeebad. Aan de orde was daarna de verkiezing van een directeur in de vacature ont staan door het vertrek van den heer Ament. Gekozen werd de heer W. D. Renesse, met 21 stemmen, 20 stemmen werden uitgebracht op den heerG. Bruijn, 2 briefjes in blanco. De heer v. Renesse nam de benoeming aan. Tot commissaris werd daarna herkozen met 41 stemmen de heer G. Donia, die de benoeming aannam. Na besprekingen van verschillenden aard, verbetering van bestaande toe standen en den vooruitgang van het zeebad betreffend, werd de vergadering gesloten. Waarom maar één vrouw. Een Amerikaansche zendelingsvrouw dronk thee met de acht vrouwen van den mandarijn Deo. De Chineesche vrouwen betastten de kleeding, het haar, de tanden van de vreemdelinge, maar waren uiterst ver baasd over haar groote voeten. Maar gij moet kunnen loopen en gaan als een man meende de Chineesche vrouwen. Natuurlijkverzekerde de Ameri kaansche. Dan kan je ook zeker rijden en zwemmen Zeker I Dan moet je ook wel zoo sterk zijn als een man, en zult ge u niet door een man en zeker niet door je eigen man laten slaan. Neen, verklaarde de zendelings vrouw, ik heb mij nog nooit door iemand laten slaan. De acht manderijnsvrouwen keken elkaar aan en eindelijk zei de oudste Nu begrijp ik, waarom die vreemde altijd maar één vrouw heefthij is er bang voor meer te hebben.. Nul op het request. In den gemeenteraad van Breda was door een socialistisch raadslid dr. J. A. v. d. Brink een motie ingediend betref fende het toestaan van den len Mei als rustdag voor ambtenaren en werklieden der gemeente. Aangezien deze motie niet voldoende werd gesteund, maakte zij geen verder punt van bespreking uit. Al vroeg. Niet ver van Heerenveen is een vee houder in polderland met grasmaaien begonnen. Het gras is daar 25 centimeter lang en zit er dicht op. Met opzet heeft de eigenaar dezen winter dit land in verband met den drogen zomer van verleden jaar een tijdlang ond9r water laten staan. Gegoten huizen. Onlangs meldden we, dat de Mijdie het „gegoten huis" te Santpoort exploi teert, van plan was te Parijs dergelijke huizen te gieten. Daarmee is men nu reeds bezigdaar haar echter de Paryscbe werklieden niet voldoen, heeft zij zes werklieden, die te Santpoort meegeholpen hebben, naar Parys ontboden. Een kostbare maatregel; want de My. vervalt in de volgende onkosten reisgeld voor het zestal, vrjj groot loon voor hen, om te Parijs te kunnen bestaan (hun verblijf zal van vrij langen dtfur zijn) en ondeisteuning der achtergelaten gezinnen der werklui.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 2