Bij ministerieel besluit is de heer S. de Boer, hoofd van school no. 1 te j Sneek, vroeger onderwijzer aan de school m. u. 1. alhier, benoemd tot directeur der Rijksnormaallessen te Sneek. Landbouw-Onderlinge. De opkomst der leden op de vergade ring gisteren Dinsdagavond in het hotel „de Lindeboom" was waarlijk treurig te noemen. Een half uur, na bestemder tijd, kon de voorz. de heer H. W. Keesom, de vergadering openen en het welkom toe roepen aan de secretaris, drie plaatselijke leden, één belangstellend lid en één ver tegenwoordiger van de pers, het was waarlijk bedroevend. De notulen van de vergadering op 15 Mei 1911 werden gelezen en onveranderd vastgesteld, waarna de voorzitter mede deelde, dat deze vergadering was belegd naar aanleiding van een schrijven van de Noordhollandsche Onderlinge door hem voorgelezen, houdende uitnoodiging tot bespreking met de leden van de agenda der te houden algemeene vergadering op 17 Mei a. s. De balans en rekening en verantwoording over het boekjaar 1911, in afschrift aan de plaatselijke leden toegezonden, werd gelezen en toegelicht door den secretaris der plaatselijke onge vallen-commissie, don heer N. J. VV. Schumaker en besproken, gaf geen aan leiding tot op- of aanmerkingen. 't Zou ons te ver voeren die rekening in bijzonderheden mede te deelen, voor de leden zeker ook overbodig en wij meenen daarom te kunnen volstaan te vermelden, dat de omslag die over 1910 fl,04 per 100 gld. loon bedroeg, thans blijkens de rekening kon worden vast gesteld op f 0,94 per 100 gld. met inbe grip van de 5als storting in de algemeene reservekas, een zeker hoogst gunstig persentage. Als afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd, vooral met het oog op zijn bestuursfunctie, benoemd de secretaris, de heer Schumaker, als plaats vervangend, de voorz. de heer Keesom. Omtrent een voorstel om de wettelijke aansprakelijkheid tegenover derden, mede in de verzekering op te nemen, werd besloten een afwachtende houding aan te nemen, omdat bij ontbreken van de agenda, men niet wist welke voorstellen op de algem. vergadering ter tafel zullen worden gebracht. Na eenige besprekingen van algemeen en plaatselijk belang werd de vergadering te half tien door den voorz. gesloten. O osterend, 7 Mei. De bijzondere school alhier heeft haar 25-jarig bestaan feestelijk gevierd. Zondagavond werd door Ds. Dagevos een gedachtenisprediking gehouden, waarbij o m. het Hoofd onzen Gemeente tegen woordig was. Gisteren hadden verscheidene geest verwanten de vlaggen uitgestoken. Des morgens was er schoolfeest met optocht en muziek voor de kinderen, des avonds werd het feest, dat tot verre na midder nacht duurde, door de ouderen voortge zet in het versierde kerkgebouw dei- Gereformeerden. Tot de genoodigden behoorden o.m. de vroegere hoofden der bijzondere school en enkelen der eerdere onder wijzers. 't Gaat met de ansjovisvangsten op de Zuiderzee verschillend en afwisse lend. In de vorige week waren er visschers van hier, die een flink loon verdienden, en wel hoofdzakelijk in een nacht, terwijl anderen zich met enkele duizenden ansjovisjes tevreden moesten stellen. Ook een record Een paard van den landbouwer V. te Zegwaart brengt regelmatig elk jaar een veulen ter wereld. Op 4-jarigen leeftijd is het er mee begonnen en thans heeft het dier, dat 22 jaar oud is, zijn achttiende veulen gekregen. Ziektewet. Verschenen is het verslag der com missie van voorbereiding voor Ziektewet en Radenwet. Het is een zeer omvang rijk stuk van ongeveer 160 pagina's, dat een zeer uitvoerig verslag geeft van de onderhandelingen met de regeering en de wijziging, die deze dientengevolge er in heeft gebracht, gevolgd door een afzonderlijke nota van de heeren De Savornin Lobman en Van Idsinga, die zich daarin tegen het beginsel der ziektewet kanten. Opmerkelijk is wel het groot aantal amendementen dat door verschillende leden is ingediend. Zoo zijn er elf van de heeren Treub en Teenstra op de Radenwet, drie van den heer Van Vuuren, acht van den hr. Roodhuyzen, acht van de heeren De Wijkersloot en Aalberse, tweeëntwintig van de sociaal democratische Iractie, enz. Hoe de Kamer zich uit dit doolhof een weg zal kunnen vinden, lijkt haast onbegrijpelijk. Ezeltje rijden op zijn Limburgsch. Men schrijft uit Tegelen aanhetHbl.: Drie maanden geleden ging het als 'n loopend vuurtje door 't dorp, dat „de wilde moeder" zou trouwen met „de TrompetterMan en vrouw heetten natuurlijk anders, maar een Limburgsche dorper kent zijn dorpgenooten nu eenmaal beter bij den scheldnaam dan bij den familienaam. Ze trouwden, meenden gevonden te hebben, wat ze zochten, maar, eilacie, de gelukszon wierp haar verkwikkende stralen niet op of in hun huisje op den Krekelenberg. 't Was aldra geharrewar en gekrakeel, 's morgens, 's middags en 's avonds, de geburen schoolden samen en bespraken het geval hoofdschuddend. 'tWerd al erger, 'twerd te erg en op een kwaden dag ging er weer een loopend vuurtje door het dorp: do wilde moeder was 't huis uitgeloopen Haar spaarduitje, haar eigen linnenkast en kamermeubeltjes, alles had ze in den steek gelaten om te ontkomen aan den echtvriend, die zoo gauw haar vijand was geworden. Familieleden, veldwachter marechaus see werden in den arm genomen om 't in het huwelfjk meegebrachte terug te vorderen 't Was alles vergeefs. De Trompetter hield zijn deuren potdicht en bedreigde ieder, die ongevraagd zijn erf betrad. Toen meenden de geburen, dat de man rijp was voor 't brandmerk 's nachts zijn ze stil gekomen met verfpot en kwast en op voordeur en gevel hebben ze hem vijf ezels geschilderd De muurschildering wordt aangebracht om te kennen te geven, dat men den ezel den kwaaddoenden echtgenoot wil aandrijven om de echtvriendin weer tot zich te roepen. In den volksmond heet het ook „den ezel aandrijven" of „ezel rijden." Om aan den volkswil klem bij te zetten, wordt gewoonlijk de „patiënt" des avonds onthaald op ketelmuziek: poldeksels en zweepen vormen de leidende instrumenten. Deze serenades herhalen zich totdat de huiselijke vrede is geteekend, tenzij de politie tusschen- beide komt, als 't late uur de vertooning stempelt tot nachtelijk burengerucht. De verfstof is van dien aard, dat over schilderen niets helpt, 't Vet of wagen smeer, dat er inzit, dringt door iedere bedekking heen. Afbrandon van het hout of afbikken van de muren is 't eenige remedie om het merkteeken voor goed te doen verdwijnen. Een konijnenhol. Als een curiositeit deelt men aan de Zutph. Ct. mede, dat in den tuin bij de assistentswoning aldaar, geen 3 meter van den Nieuw9tads-overweg verwijderd, een wild konijn zijn hol had gegraven, waar ze haar tal jongen 's nachts geregeld kwam voeren, om tegen 't ochtenduur het hol weer af te sluiten. Nu zijn de jonge konijntjes groot genoeg om zeifin hun onderhoud te voorzien en heeft mama-konijn het hol zelf weer verstoord. Een vreemde geschiedenis. De heer Jas, burgemeester van Nieuw- Schans, woont te Winschoten. Zondag was Z.E A. uit. Het dienstmeisje ont moette 's avond3 een persoon bij de woning, die een praatje met haar maakte en zeer belangstellend vroeg, of mijnbeer ook terugkwam en waar of de hond was opgesloten. 's Nachts nu, tusschen 3 en 4 uur, hoorde het dienstmeisje voetstappen op de trap, kort erop kwam een manspersoon in haar slaapvertrek. Zij greep een kan, een stoel en wierp beide voorwerpen onder luid gegil naar den inbreker, die nu vluchtte. Ook mevrouw Jas werd wakker en beiden zagen den inbreker vluchten. De strijd tegen de tuberculose. De jaarlijksche sterfte aan tuberculose te Deventer is van 1901 tot 1910 gedaald van 82 tot 38. Te Scherpenisse is een paartje in ondertrouw opgenomoD waarvan de bruidegom 61 en de bruid 19 zomers telt. Een duur jachtconsent'\ In de heerlijkheid Bredevoort is dezer dagen een jachtconsent voor f 4000 ver kocht. Bij publieke verkoop in 1878 werd voor zoo'n consent hoogstens f 500 betaald. Voorkoming van boschbranden. De directie der Ned. Heidemaatschappij heeft een nuttig werk gedaan door het uitgeven van een gekleurde plaat met een vlugschrift „Maatregelen ter voorkoming van boscbbrand". Het vlugschrift is kosteloos verkrijg baar, terwijl de gekleurde plaat dia niet zal nalaten propagandisten te maken voor het doel waarvoor zij wordt uitgegeven, kosteloos ter beschikking van gemeente en schoolbesturen wordt gesteld voor het ophangen in hun school en voorts aan iederen belangstellende tegen f 0,30 per stuk franco wordt toegezouden. Op roof uil. Dinsdagmiddag kwam een viseharend te Yalkenswaard aanvliegen met een voorwerp in zijn poot. Waarschijnlijk door het rumoer van eenige toeschouwers liet hij zijn prooi vallen, welke terechtkwam in den tuin van dames Mollen. Bij onderzoek bleek het te zijn een kar per, die het gewicht had van andeihalf pond. Kunstmatige rubber. Men meldt aan de „N. R. C.": Te IJmuiden is men op hetoogenblik bezig een fabriek voor kunstmatige rubber te bouwen. De fabriek wordt gebouwd voor rekening van een naam- looze vennootschap, waarvan mr. Th. G. Dentz van Scbaick, te Amsterdam, president commissaris is. Naar de he6r Dentz van Schaick aan het blad mededeelde, is men er in ge slaagd een stof te vervaardigen, welke dezelfde eigenschappen vertoont als rubber en nog eenige bijzondere voor- deeien biedt. Het is een vinding van een Nederlander dr. Yan der Heyden, die gedurende eene lange reeks van jaren hoogleeraar in Japan is. Het patent voor Oostenrijk, België en Nederland is aan bovengenoemde vennootschap, als wier directeur optreedt de Oostenrijker dr. R. Adler. Als voornaamste grondstof noemde mr. Dentz visch, dit wil zeggen versche zeevisch. Daarbij wordt gevoegd 15 a 16 pCt. natuurlijke rubber en aldus wordt, langs den weg van een geheim procédé, een stof verkregen, die even buigzaam is en als rubber, maar veel goedkooper. De prijsverhouding zal waarschijnlijk zijn 1,25 8. Bovendien laat de kunstmatige rubber zich in korten tijd vulcaniseeren, is deze stof onaantastbaar voor benzine en is zij bestand tegen de inwerking van hitte. Mr. Dentz vertoonde een stuk kunstmatige rubber, dat op het eerste gezicht inderdaad veel overeenkomst met rubber vertoont. Een lichte vischlucht verried de voor naamste grondstof, maar deze reuk zal, naar mr. Dentz verzekerde, door ont vetting van de visch voorkomen worden. De lage prijs van de kunstmatige rubber hangt samen met de fabricage van bijproducten. Men zal nameljjk uit het vischvleesch eiwit vervaardigen. De helft van de fabriek zal voorts worden ingericht voor de vervaardiging van guano. Aangevallen door een koe. Toen Zondagmorgen dienstbode van J. De Bruin te Capelle (Noord-Brabant) in den polder zou gaan melken, sprong een der koeien over de sloot, en viel onverhoeds op den voor den melkwagen gespannen hond aan. Doordien de melkster de koe wilde afweren, viel deze op haar aan, en wierp haar tot tweemaal tegen den grond. Was er er niet spoedig hulp komen opdagen dan zou de meid bepaald vermorzeld zijn geworden. Vacantietijd dure lijd. Door den Algem. Nederl. Ambtenaars- bond is een adres verzonden aan den Baad der gemeente Leiden, waarin voor de verplegende beambten der gestichten „Endegeest," „Voorgeest" en „Rhyn- geest" uitbetaling wordt gevraagd van het volle loon gedurende vacantie. Aan deze beambten, wier loon bestaat uit voeding, inwoning, bewassching, enz. enz., en een zeer gering bedrag aan geld, wordt gedurende de vacantie alleen het laatste voldaan, waardoor zij in slechter conditie verkeeren dan gewoon lijk, juist gedurende die periode, waarin zij over de middelen, dus over geld, moeten kunnen beschikken, om nieuwe krachten op te doen voor hun werk, waaraan hooge eischen worden gesteld, en dat niet altijd zonder gevaar is. Een uitbreker. Te Buurmalsen werd'n mannelijk persoon opgeborgen in het arrestantenlokaal. Dit schijnt geheel en al tegen zijn zin te zijn geweest. ]q een muur van circa een hal ven meter dikte! heeft hij een gat gemaakt, waardoor hij toegang kreeg tot de consistoriekamer en kwam toen zeer gemakkelijk met de buitenlucht in aanraking. Als een vrije vogel dwarrelt hij nu weder rond. Ziet de daken der kerken na. De sluiting van den Kloosterkerk in Den Haag is geschied op last van Burg. en Weth. na ingesteld onderzeek door het Gemeentelijk Bouw- en Woningtoe zicht. Bij dat onderzoek moet het gebleken zijn dat de kap van het gebouw in een dusdanig deplorabelen toestand ver keerde, dat oogenblikkelijk gevaar voor instorting bestond. Bij een eerste, voorlcopig onderzoek kwam men tot de ontdekking, dat de klokkeruit belangrijk was verzakt, waarom verboden werd de klokte luiden wat geregeld bij eiken dienst plaats had een tweede onderzoek had ten gevolge onmiddellijke sluiting van de kerk. Dit onderzoek leerde, dat zware eiken balken totaal waren vergaan, zoodat men er gemakkelijk een wandelstok doorheen kon steken, terwijl alle muur einden van de binten waren vermolmd. Men verbaasde zich er dan ook over dat het dak niet reeds eer ingestort was en schreef dit toe aan de omstan digheid, dat de gewelven, welke onder de kap „hangen" en „klem zitten" tus schen de muren, den boel nog tegen hebben gehouden. Echter kan de minste trilling op een gegeven moment de span ning der gewelven over het grenspunt brengen en gewelven met koepel en al doen instorten. De ramp, die veroorzaakt zou worden wanneer dit gedurende don dienst ge schiedde, is niet te overzien. Intusschen doet het resultaat van het onderzoek der Kloosterkerk aan het „Vad." de vraag stellen hoe het staat met andere kerkgebouwen van ouden datum, niet alleen in Den Haag, maar in het geheele land Het komt ons voor, dat er alle aan leiding is voor de ^Commissie voor de Monumenten om bijzondere aandacht te wijden, niet alleen aan het uiterlijk, maar ook aan het innerlijk van oude kerkgebouwen. Dat er inderdaad grond is voor deze opmerking wordt daardoor bewezen, dat juist de Kloosterkerk voor betrekkelijk zeer korten tijd van een geheel nieuwe dakbedekking is voorzien. Uiterlijk werd het gebouw verbeterd en verfraaid, maar wat onder die bedek king zat, was totaal rot en daaraan werd niets gedaan. Te Tiel werd gevankelijk binnen gebracht J. de R., oud 23'jaar, wonende te Wijk-bij-Duurstede. Aangaande deze aanhouding vernemen wij het volgende In den laten avond van Donderdag ontmoette hij een zijner vrienden te Wijk-bjj Duurstede zekeren Van Dijk, winkelier en varkenshandelaar, wonende te Ravenswaai. Na door dezen getrac- tenrd te zijn, besloot men gezamenlijk met de pont over te gaan en v Dijk thuis te brengen. Jozef den veerknecbt werd gezegd, dat hij wel naar bed kon gaan; de R. zou zelf wel overgierén. De pont bleef dus aan den Gelderschen kant. Van het veerhuis af loopt de veerweg naar den djjk men nam echter de zomer- kade, wat een omweg uitspaart. Halver wege deze kade ligt een wiel (een plas) en daar voelde zich v. Dijk plotseling aangegrepen en van zijn portemonnaie ontroofd. Men trachtte hem in den wiel te dringen, wat echtermiet gelukte, aan gezien v. Djjk een pootige kerel is. Zijn geroep „Jozef 1 Hulp 1" werd niet door de veerlieden gehoord, maar wèl door een op den anderen oever surveil- leerend politieman, die hulp ging halen en overroeide om v. Dijk te ontzetten. De daders hadden inmiddels de vlucht genomen. De R. werd in den nacht van zijn bed gelicht. Hot .gestolen geld werd te zijnen huize gevonden. Hf) moet vol ledig hebben bekend. Tielsche Ct.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 2