N°. 2570, Èondag 19 Mei 1912. 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland Kit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nar op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Tex el. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Woensdag den 22 Mei 1913 des voormiddags te KB/s ure in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuizo dezer Ge meente. Texel, den 15 Mei 1912. De Burgemeester van Texel, GAARLANDT. Onderwerpen ter behandeling: TEXEL, 18 Mei 1912. Vergadering Roerenleenbank. Opculuctits-zendings-sanienkomst. Ter bestemder tijd was het terrein voor de samenkomst bovengenoemd in gereedheid gebracht, de vlaggen aan den ingang, de tribune omgeven door een groot aantal stoelen, benevens een tent voor ververschingen, waren op het terrein opgesteld. De leden van het Chr. Fanfarecorps waren present. Het weer liet zich dreigend aanzien, er vielen enkele regendroppels, en een schrale, koude wind maakte het verblijf op het open terrein weinig begeerlijk. Besloten werd de samenkomst onder het beschermend dak der Hervormde kerk te doen plaats vinden Daar aangekomen stelde het Chr. Fanfarecorps zich naast het orgel op en weldra klonk uit de kelen vau het steeds aangroeiend getal bezoekers, lied no. 3 van het programma, op verzoek van Ds. Kijne aangeheven, en begeleid door de muziek van het fanfarecorps. Na gemeenschappelijk gebed sprak Ds. Kijne een openingswoord, waarin Z.Eerw. wees op het nieuwe van deze samen komst op het eiland, sprak daarover in verband met den Hemelvaartsdag en herinnerde aan dergelijke meetings op Hemelvaartsdag, reeds zooveel eerder onder leiding van den onlangs overleden prof. Gunning, wiens zoon thans deze samenkomst bijwoonde, te Rotterdam gehouden. Afgewisseld door het zingen van de verschillende liederen van het programma voerden de heeren Ds. Boeke, Alkema, Ds. Dagevos en Ds. Visser achtereenvolgens het woord, terwijl gedurende de pauze gelegenheid werd gegeven iets te offeren voor de Zending en zich lectuur betreffende de zending aan te schaffen. Bij de heden in het fort Erfprins te Helder gehouden indeeling van militie- plichtigen van Texel, werden ingedeeld Lichting 1911. Fulps Krijnen, 10de Inf. Helder. Lichting 1912. Sijbr. J. Flens, G. Kok, P. Kok en J. Schrama, allen 4e Vesting, Helder. P. Keijser, Grenadiers en Jagers, 's Hage. Oucleschild17 Mei. In het laatst der voorgaande week is alhier, oorspronkeljjk met 22 leden een voetbalclub opgericht onder leiding van den heer P. Koorn. Het bestuur is als volgt samengesteld: C. Kaczor, Voorzitter, G. Duinker Csz., Secretaris en Jb. Dekker Jz,, Penningmeester. Gistermiddag (Hemelvaartsdag) werd reeds eene oefening in het lage boscbje gehouden. Openlucht-meeting op Texel. Naar wij vernemen zal er dezen zomer, in 't laatst van Juni of in de maand Juli, een groote openlucht-meeting van vrijzinnig-godsdienstigen worden gehou den op het eiland Texel. Het voorbe reidend comité, waarvan ds. Buiskool voorzitter is, zal zoo spoedig mogelijk plaats en dag bekend maken. In alle gevallen wordt de meeting op een Zondag gehoudeD, terwijl er voor goedkoop verkeer met het vasteland gezorgd zal worden. (Dagbl.) Een slechte hooioogst. Omtrent de te verwachten hooioogst schrijft de „Leeuw. Courant" Door de droogte en den scherpen Oostenwind van April zijn de goede verwachtingen voor de weiden teleurge steld en hoewel in normale jaren Mei de kritieke maand is om over den toekomstigen hooioogst te beslissen, is dit jaar, tengevolge van de bovenge noemde abnormale toestanden In Februari en Maart, reeds nu alle hoop vervlogen. Grasvelden, die einde Maart er prachtig voorstonden, zijn thans verdroogd en kaal. Bovendien begint het jODge gras veel te vroeg te bloeien en wordt de verdere groei gestuit. De vooruitzichten zijn ook allesbehalve rooskleurig en men verwacht niet meer dan een minimum hooioogst. Japansche vischmethode te Tijnacker. De Japanners maken voor de visch- vangst wel gebruik van gedresseerde aalscholvers (kormoraus). Een vernuftig inwoner van Pijnacker is die wijze van visschen ook gaan toepassen, llij is, meldt „Onze Zoet watervisschei ij", in 't bezit van een tammen, gedresseerden aalscholver, dien hij bezigt voor de aalvangst. De eige naar laat den vogel te water gaan en duiken. Wanneer deze dan met een paling aan de oppervlakte van het water verschijnt, wordt hij naar den wal geroepen, waarna hem de visch wordt afgenomen. Deze handeling wordt telkens herhaald en menige paling moet op die wijze uit zijn element verhuizen naar het zakje, dat de „visscher" bij zich heeft. Deze visscherij trok intusschen de aandacht van den Rijksveldwachter, die aan den visscher om zijn akte en vergunning vroeg. Toen d9 visscher antwoordde deze niet te bezitten, werd hem proces-verbaal aangezegd. Of het „vischtuig" hierbij ook in beslag genomen is, zooals tegenwoordig de wet voorschrijft, is ons niet bekend. Mormonen-doop Een vreemdsoortig schouwspel deed zich op een avond der vorige week te Middelburg voor. Het was reeds halfelf, toen bij het pont van Abeele in het kanaal twee vrouwen en een man door de Mormonen werden gedoopt. Onder 't uitspreken der gewone spreu ken en 't vertoon van de Mormoonsche plechtigheden werden ze in 't kanaal ondergedompeld. Koud genoeg om dezen tijd van't jaar. Men meldt ons dan ook, dan een der vrouwen een aardige keel had opgezet bij dit koude bad. Midd. Ct. Waarschuwing De Minister van Buitenl. Zaken brengt in herinnering, dat personen, die zonder voldoende middelen van bestaan naar Noord-Duitschland gaan, om op goed ge luk arbeid te zoeken, niet kunnen rekenen op geldelijke ondersteuning door de Ne- derl. conculaire ambtenaren. Daarbij zij er op gewezen, dat de ar beidsvooruitzichten, met name te Ham burg en omstreken lang niet in alle be drijven goed zijn, zoodat het aanbeveling verdient zich vooraf, met betaald ant woord, om inlichiingen te wenden tot de door de Nederlandsche regeering ge subsidieerde arbeidsbeurs te Oberhausen, Arndtstrasse 56. Let op de kinderen. Een ernstig ongeluk had plaats op de Schelpkade in Den Haag Een 4-jarig kind, dat meermalen op 't dak der ouderlijke woning was geklauterd, had weder op die gevaarlijke plaats weten te komen, en is daarna uit de de dakgoot op straat gevallen. Het kind was onmiddellijk dood. Drama. Te Leeuwen-Maasniel heeft zich een verschrikkelijk drama afgespeeld De 34-jarige J. B. was tot voor een paar dagen gevaarlijk ziek, thans bete rende, zoodat hij van den geneesheer zelfs in de buitenlucht mocht. Wel was hij nog zwak en leed ook, denkelijk ten gevolge der zwakte, aan vervolgings waanzin. In den morgen was hij een paar malen bniten geweest, in den namiddag giDg hij weer buitenshuis. Daar hij eenigen tijd weg was, gingen de huisgenooten zich overtuigen waar hij was. Toen hij in de richting der Maas wandelde, begaf zijn vader, vergezeld van zekeren R., zich zoo spoedig mogelijk op weg om den zieken zoon in te balen. Deze ziende, dat men hem nakwam, wierp zijn klompen uit, zette het op een loopen en voor de oogen van den vader kwam de ongelukkige in de Maas terecht. TEXELSGHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden. Voor den Burg 30 Ct.s. Franco per post door ge- be Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1 .ndcn met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding uan het gemeenteuerslag ouer 1911. 3. Aanbieding uan het uerslag, bedoeld in art. 52 der Woningwet ouer 1911. 4. Aanbieding uan de rekening uan het algemeen weeshuis, dienst 1911. 5. Aanbieding uan besluiten tot het doen uan af- en ouerschrijuingen en uan betalingen uit den post uoor onuoor- ziene uitgauen, beide begrooting 1911. 6. Formatie uan stembureaux. 7. Benoeming uan een plaatsueruangend hulptelefoonkantoorhouder te de Koog. 8. Jaarwedde uan den te benoemen gemeente-opzichter. 9. Adres aan H. M. de Koningin ter uer- krijging uan de Rijksbijdrage, krachtens art. 48, sub 1o. der wet tot regeling uan het lager onderwijs, ten behoeue uan de school te Zuid-Eierland, 10. Voorstel tot het bouwen uan eene woning uoor het hoofd der school te den Hoorn. 11. Voorstel inzake oprichting-hulptele foonkantoor te de Cocksdorp. 12. Voorstel op het adres uan de Vereenigde Koog. 13. Tijdelijke geldleening. 14. Oprichting zeeuaartschool. Dc jaarvergadering der Coöperatieve Boeren leenbank Woensdagavond geboudeD, werd bezocht door slechts 47 van dc 283 leden. De beer Over, voorzitter van den Raad van Toezicht, was leider der vergadering en opende met welkom. Do zaken, zei spreker, wil ik niet vooruitloopen, straks zult gij de rekening ver nemen, alleen wil ik memoreeren bet vertrek van den heer Min, een ijverig lid van 't bestuur, een onpartijdig man met een helder inzicht en een helder oordcol over de zaken, een man die het kan en ook durfde zeggen, ik geloof de tolk te zyn van u allen wanneer ik den heer Min openlijk dank zeg voor de vele verdiensten aan de Bank bewezen. (Applaus). Tot secretaris van deze vergadering word benoemd de heer P. Graaf. De nol uien der vorige algemccne vergnderingen werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen een schrijven van de Centrale Bank dat het crediet der bank was verhoogd on gebracht van 40 op f 50.000,henevens een tijdelijk crediet tol 1 Oct. 1912 op f20,000. Medegedeeld werd dat verhooging van het crediet niet was aange vraagd, doch vrijwillig door do Centrale Bank was aangeboden. Uit het jnarverslag van dc kassier is het vol- gendo ontleend Het aantal leden bedroog op 1 Januari 1911 259 bijgekomen 28 afgeschreven door overlijden 4 Ledental 1 Jan. 1912 283 Het laatst uitgegeven spaarboekje draagt het nummer 546, waarvan 54 nieuWe inleggors in 1911. Het saldo tegoed der spaargelden was 1 Jan. 1911 f 156994,59 ïnloeen ccdurendc het jnar 169499,42 Interest 1731,7S f 331225,79 terugbet. met uitbetaalde rente 158979,66 Saldo f 172246,13 Saldo voorschotten 1 Jan. 1911 Nieuwe Voorschotten 1911 f 120323 90821 f 211144 Terugbetaald in 1911 64828 Saldo uitstaande voorschott. 1 .Tan. '12 f 146316 In loopende rekening met leden Saldo 1 Jan. 1911 te goed f 3,39 n n h schuld 10641,81 Gestort door leden 25904,141/a Uitgegeven aan leden 29345,75 '/2 Saldo schuld 1 Jan. 1912 14393,59 n te goed 313,56 Het te goed van de Centrale Bank was op 1 Januari 1911 f 18385,06 Uitgegeven aan de Centrale 137832,89 Ontvangen van de Centrale Saldo te goed op 1 Jan. 1912 De totaal omzet is als volgt Kas 1 Jan. 1911 f S767.75 Ontvangsten 420385,05 156217,95 147880,4S f 8337,47 Uitgaven 1911 Kas 1 Jan. 1912 429152,80 423915,02 5237,78 De Balans sluit af met een bedrag van f 177338,44 waaronder gemaakte winst 1911 f 1062,66, welk bedrag bij de reserve gevoegd het fonds doet stijgen tot f4778,75. De rekening en balans werd door de vergade ring aangenomen en goedgekeurd. De heer J. W Roeloffs, aftredend bestuurslid, werd met bijna algemeene stemmen herkozen. De heer Roeloffs verklaarde de functie weder te aan vaarden met dank voor het vertrouwen, zijn beste krachten aan de Bank weer te willen wijden. Voor de vacature, ontstaan wegens vertrek van den heer Min, werd bij de eerste stemming gekozen de heer B. C. H. Haakman, die zich deze benoeming liet welgevallen en verklaarde aan te nemen, hoewel ZEd. persoonlijk had gemeend dat jonger kracht meer gewenscht was. Als kassier werd met zoo goed als algemeene stemmen herkozen, de heer P. Graat, die dankende voor het vertrouwen in hem gesteld, verklaarde gaarne zich wederom als kassier beschikbaar te slellen in dienst van de Bank. De kantooruren werden gewijzigd als volgt Maandags van 10 1 uur Woensdags 11 1 uur Vrijdags 11 1 uur en Vrijdagavond van 8 9 uur. Doch hierbij werd bepaald dat dit avonduur alleen bestemd kan zijn voor hen die overdag niet kunnen komen, vooral met het oog op buitendorpers. Het salaris van den Kassier werd vastgesteld op f 600,waarbij inbegrepen is alle vergoeding voor hulp en plaatsvervanging. Bepaald werd dat het bestuur gemachtigd is tot het verlecnen van voorschotten tot f2500 voor niet langer dan een jaar. Eveneens kan door het bestuur voor genoemden som verlenging worden gegeven. De rentevoet in looponde rekening werd vast gesteld op i'/t °/o met 10 cent op rekening voor iedere post in debet en credit. Tot rekening-commissie voor 1912 werden aan gewezen de h.h. H. W. Kcesom on P. DuinkerEz. Door een der aanwezigen werd bij de rondvraag de wensehelijkheid besproken van een eigen kantoorgebouw. Na eenige bespreking hierover zegt de voorz. dat dit plan reeds meer ter sprake is geweest en zegt toe dat dit onderwerp in gedachten zal worden gehouden en in ernstige overweging zal komen bij bet bestuur. De heer Langeveld, directeur, dringt 'er op aan dat steeds de boekjes worden medegebracht voor af- en opschrijving, een en ander om moeilijk heden te voorkomen. Alsook verzookt ZEd. vroeg tijdige opvrage van gelden, voornamelijk van voorschotten Na nog eenige bespreking over de bcpaliog voor boetchefliiigen werd de vergadering met dank aan de opgekomenen gesloten.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1