N°. 2571. Donderdag 23 üf^4 1912. 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANÖEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Tex e l BOOT- EN SPOORDIENST Van week tof week. Uit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der nitgave aansluiting gevende Van Texel. Van Beider. Afvaart Boot 4.15. Vertrek trein 6.28 6.30. 7.45 11.15. 12.45 2.50. 4.10 6.00. 7.30 Aank. trein Helder.Vertrek boot 5.15 8.39* 9.30 12.01 3.26 6.56 12.30 4.15 7.30 Des Zondags komt de eerste trein niet te 8.39 doch te 9 42 te Helder aan. In verband hierjnede vaart de boot des Zondags niet te 9.30, doch te 10.20 van Helder naar Texel. 11—18 Mei. De behandeling van de Bakkerswet is op de eindstemming na achter den rug en 't moet gezegd; dat ze voor minister Talma vrij fortuinlijk geweest is. De afloop was heel wat gunstiger dan menigeen had dur ven verwachten. Bij de beslissing over de principieele kwestie, betreffende de z. g. persoonlijke vrijheid aan banden leggende bepalingen, bleef de minister overwinnaar, Hy zwichte geen oogenblik voor den aan drang der Christelijk historischen toen deze trachtten het patroonsverbod uit het ont werp te lichten. Met de hulp der sociaal democraten werd het desbetreffende amen dement van de heeren Snoeck Henkemans c. s. verworpen. Daarmee was het grootste gevaar voor den minister voorloopig voorbij. De verdere behandeling van het ontwerp verliep voor den minister dan ook zonder ongelukken. De heer Talma toonde te weten wat hy wilde en week van den alge- bakenden weg geen oogenblik af, ofschoon meer dan eens getracht werd den minister tot wat toegeven te bewegen. Zoo W6rd het ontwerp, dat ongetwijfeld diep in het sociale leven ingrijpt, slechts heel weinig veranderd. Eerder dan men had verwacht was ze afgehandeld, 't Is vrij zeker dat ook bij de eindstemming de zege aan den minister zal wezen, ofschoon een pertinente voorspelling nog wel wat gewaagd mag heeten. De sociaal-democraten zullen, vrij stellig, allen voor het ontwerp stemmen, doch met de Chr. historischen zal dit wel niet het geval wezen. Echt6r, ook al neemt de Tweede Kamer het ontwerp aan, dan nog is de minister er niet. Want ook de Eerste Kamer moet er nog het hare van zeggen en haar votum over uitspreken. En onze Senaat kan den minister nog wel eens eenige moeilijke oogenblikken bezorgen. Na de bakkerswet behandelde de Kamer de door den heer Treub aanhangig gemaakte spoorwegkwestie. En als dat achter den rug is zal met de behandeling van minister Talma's Ziektewet een aanvang gemaakt worden. Over dit onderwerp zal nog wel heel wat gezegd worden, ook al is er vroeger reeds in den breede van gedachton over gewisseld. o—o—o— De Duitsche pers, die in den laatsten tijd waarlijk geen gebrek aan stof had over aangelegenheden uit eigen land, kreeg er in de afgeloopen week nog een heel dank baar onderwerp by. De Keizer heeft n. 1. de Elzassers de les gelezen en op vrij scherpemanier. De volksvertegenwoordiging van Elzas-Lotharingen schynt, nadat hot land een eigen grondwet heeft gekregen, wat erg zich-zelf te voelen. Ze ligt ten minste nu en dan met de regeering over hoop en nam onlangs zelfs een motie van afkeuring aan tegen den onderstaatssecre taris Mandel, omdat deze de Rijksleveranties onttrokken had aaD de machinefabriek te Grafenstaden, daar de leider anti-Duitsch gezind was. De Keizer verleende echter onmiddellijk den titel van Excellentie aan den heer Mandel. Een daad die de Elzassers wel begrepen zullen hebben. En daarbij heeft de Keizer het niet gelaten, doch op een feestmaaltijd dezer dagen ten huize van den Staatssecretaris voor Elzas-Lotharingen gehouden heeft hij de volksvertegenwoor diging gedreigd, met zijn straf. „Wanneer ge zoo verder gaat sla ik uw grondwet aan scherven. Tot nu toe hebt ge me leeren kennen van mijn goeden kant. Doch ge zult my spoedig van een anderen kant leeren kennen. Wanneer er geen verande ring komt zal ik Elzas-Lotharingen maken tot een Pruisische provincie," Aanvankelijk meende men dathetFran- sche blad, de „Matin" zich aan overdrijving schuldig had gemaakt, toen ze deze scherpe boetpredikatie wereldkundig had gemaakt. Doch al spoedig bleek het uit de mede- deelingen van de Duitsche officieuse pers dat het Fransche blad toch niet overdreven had. En dat is dan ook bevestigd in den Rijksdag zelf, waarin Vrijdag bij de behan deling der begrooting de kwestie ter tafel gebracht werd door den sociaal-democraat Scheidemann. Von Bethmann Holweg nam de woorden van den Keizer geheel voor zijn rekening en verklaarde dat de Duit sche regeering maatregelen zou nemen indien de vertegenwoordiging van het Rijkstand niet anders optrad. 'tls te begrijpen dat de Duitsche bladen nog lang niet uitgepraat zijn over de kwestie. Ook over hetgeen in de genoemde zitting van den Rijksdag over de andere binnen- landsche aangelegenheden gezegd werd hebben de bladen het druk. De begrooting van binnenlandsche zaken gaf den sociaal democraat Scheidemann aanleiding tot een zeer scherpe aanval op den rijkskanselier ter diens beleid. Maar het heftigst was deze spreker toen hij het had over de woorden van den Keizer. De bedreiging van de inlijving van Elzas-Lotharingen bij Pruisen ontlokte hem tal van hatelijkheden aan het adres van Pruisen en de Pruisische regeering. De rijkskanselier verliet wit van woede de vergadering, al spoedig door de overige ministers gevolgd. Scheidemann werd eenige malen tot de orde geroepen. Echter niet spoedig genoeg naai het oordeel van de rechterzijde die er Kampf een ver wijt van maakte, dat hij te lang draalde om een eind te maken aan den aanval van den socialist. —o—o—o- Denemarken is plotseling in nationale rouw gedompeld door het overlyden van Koning Frederik VIII. Een tragisch sterf geval. De kor.ing vertoefde met de koningin, en drie kinderen te Hamburg op zijn terugreis van Nizza naar Kopen hagen. Volgons gewoonte ging de vorst Dinsdagavond een wandeling doen toen hy op straat door een beroerte getroffen werd en overleed. Het lijk werd naar het ziekenhuis vervoerd, want niemand had den koning herkend. Het sterven op straat in een vreemde stad kan ieder burger treffen maar niot elk vorst. De correspondent der N.R.C. schreef echtorMaar zoo was de Koning. Te Kopenhagon loefde hij als eon gewoon burger. Zonder vertoon van vorstelijkheid bewoog hij zich in de stad, deed zijn inkoopen en maakte hij praatjes op zijn wandelingen. De koninklijke tafel was toegankelijk voor ieder burger, waarbij ieder met huiselijke ongedwongenheid ontvangen werd. En toch was de koning niet zoo erg populair, omdat men hem een geforceerd zoeken naar populariteit toe schreef. In de laatste jaren echter was hij in aanzien bij het Deensche volk nogal gestegen. Hoofdzakelijk als een gevolg van de diensten die hy zijn land bewees o.a. in de bekende onverkwikkelijke Alberti-af faire. Koning Frederik VIII overleed op 69- jarige leeftyd en wordt opgevolgd door zijn zoon Christiaan. Deze is reeds Woensdag avond als zoodanig uitgeroepen. Over het slotplein van het koninklijk paleis te Kopenhagen heeft het veelzeggende woord „De Koning is dood! De koning leve!" weerklonken. Het was de ministerpresident die op die wijze de troonsverwisseling aan den volke bekend maakte. De jonge Koning trad daarop naar voren om te zeggen dat het doel van zijn regeering zal zijn Denemarkens geluk, vrijheid en zelfstandigheid te handhaven. Het volk juichte den nieuwen vorst toe. Koning Christiaan is in 1870 geboren en staat dus in de volle kracht van het leven. Het overschot van Koning Frederik is naar Kopenhagen vervoerd waar den 24 dezer de bijzetting zal plaats hebben, —o—o—o— Marokko vroeg in de laatste dagen ook weer onze aandacht. Het blijft daar nog maar steeds roerig en de toestand is er nog verre van betrouwbaar. De Fransche bevelhebber heeft den opstand in Fez nogal spoedig kunnen dempen, maar zelfs de sultan schijnt zich niet möer op zijn gemak te gevoelen. Herhaaldelijk heeft hij aan gedrongen afstand van zijn waardigheid te mogen doen waarschijnlijk om de bevolking weder wat gunstiger voor zich te stemmen doch Frankrijk wil daarvan voorloopig nog niet weten. Waarschijnlijk vreest het, dat er dan weder opnieuw strijd om het bezit van den sultaDSzetel zal losbreken. En voor Marokko is thans niets noodiger dan rust. Of die rust spoedig zal aanbreken is zeer twijfelachtig. Het schijnt zeer roerig te zijn onder de stammen. En, ook wordt gemeld, dat er al weer een nieuwe liefhebber van den sultanszetel is komen opdagen. Door de stammen in het zuiden moet een jong stamhoofd tot sultan uitgeroepen zijn. Die zal Frankrijk en Spanje mogelijk wel weer handen vol werk bezorgen. In het oosten schijnt de toestand nog dreigender te wezen. Men verwacht daar het uitbreken van den hei ligen oorlog, overal ziet men er 's avonds de vuren branden op de bergen en men weet maar al te zeer dat zulks beteekent dat de stammen opgeroepen worden tot den heiligen krijg. De Franschen zien het gevaar blijkbaar ook aankomen en zijn in allerijl begonnen levensmiddelen en munitie te Fez op te stapelen. De Fransche regeering vreest bovendien dat de opstand als deze losbreekt over zal slaan naar Algiers, waar de toestand ook niet al te betrouwbaar is in den laatsten tijd. Frankrijk heeft dus of krijgt alweer de handen vol. Daarbij komt bovendien dat er zich ook weereen incident met Duitscb- laud voorgedaan heeft. De Duitsche bladen wisten in de afgeloopen week te vertellen Jat blijkens een bericht van den gezant te Tauger te Protokoll een farm van een Duitschen kolonist door regeoringstroepeu onder aanvoering van twee Fransche officieren totaal geplunderd is en de bewoners door de ruwe bende, die maar even 150 man sterk moet geweest zijn, mishandeld zijn geworden. De Fransche pers beweert dat het zoo erg niet geweest is, maar 't is toch alweer voor Frankrijk een lastige onaangename kwestie. TEXE L, 22 Mei 1912. De Lammerenmarkt. De eerste groote lammerenmarkt, dit jaar gehouden, kenmerkte zich door een zeldzaam grooten aanvoerde aangifte bedroeg n.l. 7000 stuks. Die groote aanvoer evenwel deed ver wachten dat de prijzen niet zoo hoog zouden zijn en het schijnt dat zulks ook het geval is geweest. Althans naar wij van meer dan een verkooper hoor den, vielen de prijaen niet mee. Een gevolg hiervan was dan ook zeker dat niet al het aangevoerde werd verkocht. Middenprijs ongeveer f 11. De markt, Vrijdag te Leiden te houden, zal moeten uitmaken of voor de komende markten een hoogeren prijs mag worden verwacht. Algemeene vergadering T. E. S. O. 't Was om acht uur, het uur van aanvang, van de vergadering bovenge noemd, niet te vermoeden, dat 53 aan deelhouders hun stem zouden uitbrengen, eer hadden we kunnen denken, de zaken van de groote vennootschap met z'n tienen te zullen bedisselen. In z'n openingswoord gewaagde daar van ook de voorz. van den Raad van Commissarissen, de heer Wagemaker en prees zich gelukkig zoovelen het welkom te kunnen toeroepen. Een groote opkomst zegt spr. was door ons niet verwacht, de belangstelling voor de rekening en balans over 1911 heeft ons daarop reeds voorbereid, aan gezien ter bestemder tijd niemand daar van inzage heeft genomen en al willen sommigen ons zulks voorstellen als een groot bewijs van vertrouwen in het bestuur, spr. zag het liever anders. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd vast gesteld. De balans, sluitende in ontvangst en uitgaaf meteen bedrag van f 172,102,585, en de verlies- en winstrekening tot een bedrag van f 33347,84, worden door den directeur voorgelezen. Op de desbetreffende vraag van den voorz. ontspint zich een langdurige dis cussie naar aanleiding van een opmer king van den heer G-. Brands, die als z'n meening te kennen geeft, dat het bedrag van ruim f 16000 afkoop post- contract als bezit op de balans geboekt, daarop niet als zoodanig, althans niet tot dat bedrag mag voorkomen. Die meening blijkens de discussiën door den heer R. P. Keijser Cz. geheel, door den heer H, Flens gedeeltelijk ge deeld en door den heer P. S. Keijser van Amsterdam, slechts in zooverre als zakelijk onderschreven, indien er thans sprake was van uitkeering van dividend, wordt door den voorz. en de heeren Dros en Keesom bestreden, vooral op grond hiervan, dat [de heer Post, accountant te Amsterdam, die post als zoodanig in de balans heeft Jgebracht, waaraan de heer Dros toevoegt zijn voorstel om de Ada van Hollandinplaats van voor f 30000 voor een bedrag f 46C00 in de begrooting te brengen, tegenover den heer Post a's meer ter zake kundig te hebben irge- trokkeü. Elk der partijen handhaafde de eigen TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge- he Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1 .nden met verhooging der porto's. Prijs der Advertenlièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer fi Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1