Nó 2574, Londag 2 Juni 1912 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. BinBenland FEUILLETON. EEN AFRIKAANSGH ÏÏ1LLI0NAIR. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Te x e l Vlieland. In hotel Meijer had 28 Mei eene open bare uitvoering plaats. Eenige dames en heeren hadden het plan opgevat een der kermisavonden gezellig te doen zijn. Een plan, hetwelk met een prachtige uitkomst is bekroond geworden. Er bleken plaatsen te kort te komen, zoodat vanzelf spreekt, dat de zaal overvol was. De heer de Jong heette de talrijke aanwezigen welkom, waarna men een aanvang maakte met de uitvoering van het welvoorzien programma. Met daverend handgeklap werd ieder nummer beloond, merkwaardig was zeker de goede keuze die gedaan was. Het was immers alles even aardig? Is er niet één roep over hoe door ieder is genoten van spel en zang. Hebben zij, die aanwezig waren en o, zoo dol veel plezier hebben gebad, elkaar den volgen den dag niet vergast op de herinnering aan veel, dat onbetaalbaar leuk was geweest? Het was een schitterend succes waarin het specialiteitengezelschap zich verheugen mocht. Veel zorg en moeite was besteed aan dezen avond, dat begreep ieder, maar de dames en heeren die zich deze getroostten, zijn zeker door hun succes ten volle beloond geworden. Hun doel, verbetering van de tooneelinrichting is dan ook bereikt. Een zeer geanimeerd samenzijn waar bij gedanst werd, besloot den genoege- lijken avond. De Leeuwarder Padvinders brachten, evenals verleden jaar, de Pinksterdagen hier door. Jammer was het, dat het koude weer het genoegen van buiten kampeeren wel wat heeft vergald. In het kamp nabij het badpaviljoen ging het evenwel vroolijk toe en menig bezoeker vond het aardig te zien hoe de jongens zich daar hadden ingericht. Menige wandeling werd door het 70-tal gemaakt en ook werd de Vlielandsche kermis niet vergeten. Nieuioe aardappelen. De nieuwe aardappelen zijn in aantocht: in de Stieek (Noordholland) zijn de veilingen reeds begonnen. Te Opperdoes werden in de vorige week de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond gerooid. Ook te St. Pancras werden reeds nieuwe aard appelen gerooid. Verslag grondwetscommissie. INVORDER ENG 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat het kohier der Personeels belasting no. 6 dezer gemeente over het belastingjaar 1912, invorderbaar verklaard op den 29 Mei 1912, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 29 Mei 1912. De Burgemeester, GAARLANDT. O. L. School ni.u.l. te den Burg Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel, maken bekend dat met ingang van 1 Juni 1912 voor leerlingen der o.l. school m.u.l. te den Burg vanaf de 8e klasse gelegenheid zal bestaan tot het ontvangen van onderwijs in de Fransche taal, zonder dat daarvoor een verhoogd schoolgeld zal verschuldigd zijn. Ouders of verzorgers, die wenschen, dat hunne kinderen bedoeld onderwijs genieten, moeten zich daartoe zoo spoedig mogelijk aanmelden bij het betrokken hoofd der School. Texel, 29 Mei 1912. Burgemeester en Wethouders 70orn. GAARLANDT. De Secretaris JONKER TEXEL, 1 Juni 1912. Door ds. Kijne, pred. bij de Herv. Gem. te den Burg, is het op ZEerw. uitgebracht boroep naar de Herv. Gem. te Ierseke, aangenomen. Dit bericht ontleenden wij aan verschillende bladen. Naar ons wordt medegedeeld heeft het comité tot het bouwen van een Docterswoning te de Cocksdorp besloten Verrassingen van Kolonel Clay. om het ontwerp van de woning op te dragen aan den heer 3. Krijnen, architect te Helder. Oudeschüd. Op initiatief van den Weleerwaarden heer ds. Buiskool, zal op Zondag 23 Juni eene openluchtmeeting gehouden worden voor vrijzinnig-gods- dienstigen. Met toestemming van den Edelachtb. heer Burgemeester zal daar voor [gebruik gemaakt mogen worden van het boschje, genaamd „Doolhof" op den Hoogenberg. Dok de bezitters van de „tent" hebben aan het comité welwillend liet gebruik van dit paviljoen toegestaan. Het voornemen is daar en nog op eene tweede plaats in het bosch ververscbiDgen te verkoopen. De heer Buiskool heeft een achttal heeren uitgeDOodigd met hem het Comité van uitvoering te willen vormen, terwijl nog een 12tal heeren zal gevraagd worden om als sub com mis siën zich bezig te houden met onder- deelen van de regeling. Het plan is de meeting te doen aanvangen 's middags om 2 uur en dan 4 sprekers te laten optreden. De redevoeringen zullen wor den afgewisseld door een gemengd koor onder leiding van den heer M. Kikkert, terwijl zoo mogelijk het publiek gemeen schappelijk zal zingen onder begeleiding van fanfaremuziek. Moge mooi zomer weer deze bijeenkomst ten deel vallen, dan is te voorzien, dat de opkomst ook van Helder zeer groot zal zijo. Oudeschüd, SO Mei. Bij de tweede groote lammerenver- zending zijn met 7 stoombooten, 1 motor schip en 2 zeilvaartuigen vervoerd 7854 lammeren. Het geheele vervoer gedurende deze week bedraagt ongeveer 9000 lammeren. Hedenmorgen had de arbeider B van de Westen, die met lammeren naar de Haven was geweest, ter hoogte van den heer P. V. het ongeluk, toen hij een pak zakken van den wagen wilde gooien, er achterover af te vallen. Aan hoofd en armen gewond, werd hij bij den heer P. Yos binnengebracht en later met een bakwagen naar den Burg gebracht, waar hij zich onder geneeskundige behandeling stelde. TEÏELSCHE COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de» Burg 30 Cts. Franco per post door ge- be Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l .nden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Het verslag vau de grondwetscommissie is verschenen. Hieraan wordt het volgende ontleend Geen enkel voorstel omtrent het kiesrecht vond eene meerderheid alleen wordt voor gesteld wegneming van de moeilijkheden voor het invoeren der evenredige vertegen woordiging. De taak der Eerste Kamer blijft onge wijzigd. De Commissie wenscht geen toe kenning van amendementrecht. De Eerste Kamer krijgt echter het recht ontwerpen terug te zenden aan de Tweede Kamer met verzoek tot wijziging. Wordt dit verzoek geweigerd, dan wordt het ontwerp geacht te zijn verworpen. Voorts wordt voorgesteld verlenging van den zittingduur der leden van de Tweede Kamer tot 5 jaar en verhooging der ver goeding voor de leden tot f2500, Eet budgetrecht blijft ongewijzigd. Eveneens blijft ongewijzigd de troons opvolging. Prinses Juliana krijgt recht op regentschap en op een inkomen gelijk aan dat van een Prins van Oranje. Voorgesteld wordt het inkomen der Koningin 2Va ton te verhoogen. Het onderwijsartikel wordt geheel gewij zigd voorgesteld met het doel voor het bijzonder en openbaar onderwijs de subsidies voor beiden gelijk te doen zijn. De combinatie vaD Minister en Kamerlid zal komen te vervallen. De Staat geeft de tegenwoordige en toe komstige kerkelijke gezindheden f455 per 1000 leden. Het rapport is vergezeld van negen af zonderlijke nota's van leden der commissie. (Dbl.) Schadelijke klanten. Dinsdagnamiddag brachten een paar Zigeunervrouwen te Leiden de oude practijk, om onder den schijn van oude geldstukken te ruilen, in toepassing. Zij kochten in verschillende winkels voor kleine bedragen en vroegen meteen naar geldstukken van een bepaald jaar. Dit spelletje deden zij ook bij een sigaren-handelaar aan de Haarlemmer straat, waar ze sigaretten kochten. Toen de winkelier later zijn winkellade natelde, miste hij f15. De vingergauwe vrouwen waren intusschen gevlogen. i 46.) Dat deed ik ook, sir Charles, antwoordde Finglemore eeoigszios zenuwachtig zijn handen wrijvend. Doch hij ging er, lui en genotzuchtig als hjj was, niet heen, maar bleet in Parijs hangen. Daarna heelt bij overal rondgezworven en heelt zijn familie meer verdriet dan plezier aange daan. Drie ol vier jaar geleden ging hij naar Zuid-Afrika en is nu terug rijk gehuwd en solide. Zijn vrouw, een aardig persoontje heeft hom geheel veranderd. Welnu, waarmee kan ik u van dienst zijn P Charles heelt in Amerika veel handels belangen, in Santa Fé en in Topeka en andere plaatsen. Hij wilde nu allerlei documenten moenemen in verband met zijn overal verspreide handelsondernemingen. Hij zeide, voor volkomen rust en om af leiding te hebben een tournee te willen maken om persooolijk alles te onderzoeken, naar New-York, Colorade en do mijndis- tricten. 't Was do vacantie van een milli- onnair. Hij legde al zijn documenten in oen zwarte Japansche doos, die hij met de grootste zorg bewaarde. Nooit verloor hij do doos voor oen seconde uit 't gezicht, 't Was voor hem een wnre talisman. We moeten heel voorzichtig zijn, Sey, vermaande hij me, voorul op reis. Denk maar eens, hoe die kleine predikant erin slaagde diamanten uit Amalia's juweel kistje te halen. Ik laat de doos niet uit mijn oogen. Ik houd ze bij me, al gaan we soms naar de diepte. We gingen niet naar de diepte. Het is de trots van de Cunard Line, dat ze nooit een passagier verloren hebben, zoodat de kapitein ook ditmaal Charles de gelegen heid niet gaf om met zijn doos naar de diepte te gaan. We hadden integendeel een heerlijke, kalme reis en ontmoetten aangename medepassagiers. Charles, als Peter, zou zich, bevrijd van zijn angst voor kolonel Clay, volmaakt gelukkig ge voeld hobben, had hij zich niet zoo bezorgd gemaakt voor zijn doos met papieron van waarde. Van het eerste uur af, dat we aan boord waren, had hij vriendschap ge sloten met een Amerikaansche dokter en diens vrouw, aardige, gezellige menschen, die op hun thuisreis naar Kentucky waren. Dr. Elihu Quakenboss dit was zijn echt Amerikaansche Daam had een jaar in de medicijnen gestudeerd in Weenen en keerde nu terug naar zijn geboorteland, zijn hersens gevuld met de laatste bacte riologische en antiseptische ontdekkingen. Z\jn vrouw, een vroolijke, pittige Ameri kaansche, met oen aardig wipneusje, viel vooral in Charles' smaak. De grappige manier, waarop ze naast zich plaats voor hem maakte op de lange bank op het dek en de bekoorlijke glimlach, waarmee zo tegen hem zei: „Kom hier zitten, mijnheer Portor, do zou is zoo heerlijk," verrukte en vloiddo hem. Hij was er trotseb op dat hij de attenties van dames niet altijd te danken had aan zijn geld en zijn titel en dat mijnheer Porter blijkbaar al deze vriendelijkheden alleen aan zijn persoon toe kon schrijven. Gedurende de heele reis was het mevrouw Quakenboss voor en na, zoodat ik, voor Amalia zelf, blij was, dat ze er geen ge tuige van was. Lang voor we in het gezicht kwamen van Sandy Hook, had ik genoeg van de twee stokpaardjes van Charles mevrouw Quakenboss en de Japansche doos. Mevrouw Quakenboss bleek een amateur schilderes te zijn en bij kalm weer schil derde ze Charles op het dok uit, in alle mogelijke houdingen. Ze scheen hem een heel geschikt model te vinden. De dokter was eveneens een bijzonder intelligent persoon. Hij w,st veel van chemie evenals van allerlei andere onderwerpen, zooals ik later opmerkte. Hij sprak met Charles over verschillende plannen, die hij had om de menschen in Kentucky een weinig te ontwikkelen. Charles had dan ook het diepste respect voor zijn kunde en ondernemingsgeest. Dat is een handige baas. Sey, merkte hij op zekeren dag op. In hem zit de ware durf. Die Amerikanen zijn nog eens menschen. Ik zou er graag een honderdtal in Zuid-Afrika willen hebben. Dit idee scheen hem niet meer los te laten. Hij was er voortdurend mee ver vuld. Onlnugs had hij een van zijn chels van do Cloetedorpmiju ontslageu en nu dacht hij er ernstig over deze betrekking aan den Amerikaan aan te bieden. Ik voor n»y beu goueigd dit plau iu vorband te brengen met zijn stellige voornemen, voor taan drie maanden van het jaar op zijn Zuidafrikaansche bezittingen door te bren gen en ik vermoed, dat hij het leven op Cloetedorp heel wat aangenamer zou vinden in gezelschap van een aardige en geestige Amerikaansche Als je hem de betrekking aanbiedt, zei ik, denk er dan om, dat je je bekend moet maken. Niet noodig, antwoordde Charles. Ik kan mijn naam geheim houden, tot alles afge handeld is. Ik behoef slechts te zeggen, dat ik belangen heb in Zuid-Atrika. Op zekeren morgen op het dek, kwam hij met zijn voorstel voor den dag. Hij vertelde ze, dat hij verwant was aan een van de grootste financiers van het Zuidelijk halfrond en dat deze Elihu vijftien honderd zou willen geven als hij hem vertegen woordigen wilde op do goudvelden. Wat vijftien honderd dollars vroeg het vrouwtje glimlachend. O, mijnheer Porter, dat is genoeg. Neen, pond, lieve mevrouw, antwoordde Charles. Ponden sterling, die kent u toch? Ik denk, dat Elihu wel toe zal slaan, zei mevrouw Quakenboss, haar man on deugend aankijkend. De dokter laohte. U doet een goed bod, mijnheer Porter, zoi hij langzaam, maar u vergeet rending. Ik ben een wetenschappelijk man, geen speculant. Ik beb medicijnen gestudeerd en kan nu al die kenDis niet weggooien om me op iets anders toe te gaan leggen. (Wordt vervolgd

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1