2575, Donderdag 6 Juni 1912. 25Bte Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tot week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor dek Burg 30 Cts. Franco per post door ge- be Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere hnden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 8 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIfiN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANQEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. 25 Mei—1 Juni. Door een der bladen is dezer dagen bere kend, dat de Handelingen der Tweede Kamer van dit zittingsjaar een record zullen brengen wat de lengte betreft. Het aantal kolommen druks dat de afgevaardigden in dit zittingsjaar al volgepraat hebben overschrijdt nu reeds dat van vorige jaren. En thans wacht nog het voornaamste deel der Ziekteverzekeringswet op behandeling. De lezers van de officieele uitvoerige Kamerverslagen krijgen dus wel waar voor hun geld. De kamer zette in de afgeloopen week de algemeene beschouwingen over minister Talma's Ziektewet voort en kwam daarmee nog niet eens gereed, zoodat Dinsdag opnieuw gerepliceerd en gedupliceerd zal worden. En dan komt pas de eigenlijke behandeling aan, die der artikelen met de vele daarop ingediende amendementen. Daarbij zal dus nog wel het een en ander gezegd worden en de bladen zullen vooreerst Dog geen behoefte hebben aan „kom- kommer*-copie. Inzonderheid niet in de eerste dagen, nu juist verschenen is het rapport van de Grondwetscommissie. Een lijvig stuk werk dat tot vele beschouwingen aanleiding kan geven. Van de inhoud van dit rapport is reeds in dit blad een beknopt overzicht gegeven. Ook zal er in de eerste dagea heel wat te schrijven zijn over het bezoek dat door H. M. de Koningin aan Frankrijk gebracht wordt, ter beantwoording van de visite, die president Fallieres het vorige jaar aan ons land heeft gebracht. De Fransche pers is al vroegtijdig begonnen het publiek warm te maken voor een vriendelijke ontvangst van Hollands Koningin. In allerlei artikelen is de lieftalligheid onzer Vorstin en de schoonheid van ons land dezer dagen reeds bezongen. En ook op het belang van de ontmoeting tusschen president Fallieres en H. M. de Koningin hebben de bladen meenen te moeten wijzen. Het bezoek zal de banden tusschen Frankrijk en Nederland nauwer maken enz. Naar het zich laat aanzien zal het het onze Vorstin niet aan belang stelling ontbroken in de Fransche hoofdstad. De regeering heeft een behoorlijk crediet beschikbaar gesteld, om de souvereine op een de republiek waardige wijze te ont vangen. We willen hopen dat H. M. eenige aan gename dagen in de Fransche hoofdstad mag doorbrengen. En waar we er belang bij hebben in vriendschap te leven, met al onze buren, mag er de wensch aan worden toegevoegd, dat door het bezoek do band tusschen de Fransche republiek en ons land opnieuw versterkt wordt. o o o In Engeland sohijnt men weer te staan aan den vooravond van een staking van een geweldigen omvaDg een staking van de havenwerkers. Men herinnert zich dat het vorig jaar in Augustus ook in de Londen- sche haven een vrij omvangrijke werkstaking heerschte en deze met groote inspanning tot een einde gebracht werd. Reeds toon werd door sommige met den toestand van het havenbedrijf bekende personen voor speld, dat de getroffen overeenkomst volstrekt geen waarborg voor een duurzamen vrede was. En ze hebben wel gelijk gekregen. Do staking in de Londensche haven is al weder met volle kracht uitge broken. De directe aanleiding van het conflict is al weder van onbeduidende aard, n.l. het niet willen ontslaan van een havenwerker die niet tot de Trade-Union behoort. De werkliedenorganisatie eischte dit ontslag, doch de patroon weigerde en de staking brak uit. Beweerd wordt dat deze kwestie eigenlijk maar als een geschikt middel door werknemersorganisatie aange grepen is, om den strijd met de patroons opnieuw aan te binden. En eenigen grond vindt dat beweren stellig wel in het feit, dat door de organisatie der havenwerkers al dadelijk de eisch tot loonsverhooging op den voorgrond is geschoven. En tevens dat de federatie door de patroonsorganisatie moet worden erkend. Laatstgenoemde staat pertinent weigerend tegenover die eischen en die dreigt met een algemeene uitsluiting als die eischen niet losgelaten worden. De werkliedenorganisatie beantwoordde dit dreigement met een andere n.l. dat de staking dan voor alle havens in het vereenigd Koninkrijk zal worden geprocla meerd. Dat ziet er dus wel zeer dreigend uit. De regeeri®^ heeft direct haar aandacht gewijd aan het conflict en een vertegen woordiger benoemd om de partijen te hooren en haar van advies te dienen. Ze koos daartoe een rechtsgeleerde van grooten naam, Sir Edward Clarke. Het is te verwachten, dat als de staking in haar vollen omvang mocht uitbreken, dit opnieuw een nationale tegenslag tengevolge zal hebben. Het besluit is door de arbeiders federatie reeds genomen, dat als dit voor de overwinning van de Londensche arbeiders noodig mocht worden geoordeeld de Londensche staking die thans reeds algemeen is uitgebreid zal worden tot een nationale, die honderdduizenden havenwerkers zal omvatten en het scheep vaartverkeer mogelijk geheel stop zal zetten. En de toestand wordt nog des te ernstiger, nu gevreesd moet worden, dat het spoor wegpersoneel zich solidair met de stakers zal verklaren. In de Londensche haven ligt al sedert eenige dagen het verkeer bijna geheel stil. En dat de gevolgen daarvan zich zelf in ons land laten gevoelen, kan blijken uit het feit, dat de Batavierlijn, die dag aan dag groote hoeveelheden groenten van ons land naar Engeland transporteert, besloten heeft voorloopig het vervoer van groenten te weigeren. De gevolgen laten zich te Londen reeds gevoelen. De prijzen der levensmiddelen zijn al weer beduidend gestegen en dat zal stellig nog toenemen als er niet spoedig een schikking getroffen wordt. -o-o-o— Dat het in Marokko nog lang niet rustig is bleek wel weer in de laatste dagen. Het ontsteken van de vuren op de hoogten is niet zonder boteekenis geweest. De Berbers hebben weder eens een hevigen aanval beproefd tegen de hoofdstad, onmiddellijk na aankomst van den nieuwen Franschen bevelhebber, generaal Lyantey. Fez werd door de stammen van vier verschillende kanten tegelijkertijd aangevallen en deze slaagden er zelfs in door een bres in de wallen in de stad to komen. Er werd daarbij hevig gevochten, doch de manschappen van het vreemdelingen legioen slaagden erin ten slotte den vijand weer buiten de wallen te dringen en hem groote verliezen toe te brengen. De Berbers trokken zich terug tot over de Sebon waar zij zich weer ver- eenigden om zich voor een nieuwen aau val voor te bereiden. Hun aantal wordt geschat op '20,000, terwijl de Franscbo bezetting niet moer dan 4500 man sterk is. Al spoedig na de eerste berichten uit Fez kwamen telegrammen te Madrid ontvangen, de sensationeele tijding brengen dat de Marokkanen Fez opnieuw bestormd en in genomen hadden en dat de Fransche bevelhebber met zijn leger vernietigd was. Gelukkig is gebleken dat dit bericht niet waar was. Latere telegrammen van generaal Lyantsey te Parijs ontvangen, meldden dat hoewel zijn positie niet gemakkelijk was en er zeer veel van de troepen gevergd moest worden er toch geen vrees voor nederlagen behoeft te bestaan. De generaal is dadelijk begonnen offensief tegen de aanvallers op te treden. Deze werden dan ook verder naar het noorden teruggedreven. Gevreesd wordt echter dat de stammen uit het Westen zich bij de andere zullen aan sluiten en dan wordt de positie van de Fransche troepen stellig veel gevaarlijker. Er zijn echter belangrijke versterkingen voor het garnizoen te Fez onder weg en men heeft goede hoop, dat deze de hoofd stad zullen kunnen bereiken al zal het ook al vechtende moeten zjjn. —o—o—o— In de laatste dagen werd nogal door de republiek Cuba onze aandacht gevraagd, door de gebeurtenissen die er plaats grepen en wellicht nog plaats grijpen. Gebeurte nissen, niet van vredelievenden aard en aangenaam karakter. De negerbevolking is n.l. in opstand gekomen. En het zwarte ras is er nogal vertegenwoordigd op Cuba, zoodat de toestand er in de laatste dagen allesbehalve geruststellend was, temeer waar de Cubaansche regeering slechts kan beschikken over een legertje van eenige honderden manschappen. Wat de negers willen, valt uit de berichten niet gemakkelijk af te leiden. Men neemt echter aan dat ze een negerrepubliek willen hebben. Maar ook zoekt men de oorzaak van den opstand elders, buiten Cuba, n.l. bij een aantal Amerikaansche bankiers, die de troebelen aangestookt hebben om de Ver- eeDigde Staten te bewegen Cuba te an- nexeeren. Do „parel der Autillen" is op het oogenblik de annexatie dan ook wel waard. Zooals men weet werd Cuba een tiental jaren geleden aan Spanje ontnomen, doch de Vereenigde Staten schonken de Cubanen de vrijheid een eigen zelfstandige republiek te vormen. Wat ze dan ook gedaan hebben. De regeering der Vereen. Staten schijnt daarin goed gezien te hebben, want de economische toestand is op Cuba in de laatste jaren met reuzenschreden vooruit gegaan. De suikerproductie nam zeer toe, tabak werd er steeds meer verbouwd en de veeteelt is sterk vooruitgegaan. Het land zi6t er heel anders uit dan 10 jaar geleden onder het Spaansche bestuur. In 1910 kon reeds voor meer dan 150 miljoen dollar producten uitgevoerd worden. De welvaart begint er haar zegel te drukken op heel het leven. Spoorwegen werden aangelegd, scholen gebouwd en zelfs verrezen hier en daar sanitaire inrichtingen. Het behoeft dus niet zoo zeer te verwon deren dat een aantal schraapzuchtige dollar meuschen in 't land van den dollar trachten de negers voor hun slechte practijken te gebruiken. De Cubaansche regeering heeft hulp ge vraagd van president Taft, doch deze heeft geantwoord, dat hij beslist geen Ameri- kaansohe troepen wilde zenden. De republiek moet zich zelf maar redden en denken de financiers als ze dat niet kan is ze rpp voor annexatie. Dat de negers het zullen winnen is nog zeer de vraag. Wel is hun aantal groot, maar in vergelijking met de blanken en mulatten toch ook niet. 'tls te begrijpen dat deze weinig lust gevoelen naar de pijpen der zwartjes te dansen. In 1907 waren er van de 2l/3 miljoen inwoners l1/* miljoen blanken, tegen 275000 negers en 335000 mulatten. Deze iaatsten scharen zich echter bij de blanken. De Cubaansche regeering is thans met kracht opgetreden en heeft den staat van beleg afgekondigd. Negers die met wapenen in de hand aangetroffen worden zullen op staanden voet worden doodgeschoten. Daar de negerbevolking echter meerendeels de handenarbeid in de plantages verricht, kan de economische toestand van het land door de beroering stellig wel ernstig geschaad worden. TEXEL, 5 Juni 1912. De Markt. De zoozeer gewenschte en weldadige regen welke Zondagnacht het aardrijk drenkte, was niet on waarschij nlijk oorzaak dat de aanvoer van jong wolvee op de derde groote lam meren markt later dan vorige marktdagen plaats had, zoodat te 10 uur nog niet alles present was. De aanvoer was ook nu nogal weder betee- kenend, voor ruim vijfduizend lammeren was plaatsing verzocht. Het vermoeden dat de prijzen veel terug zouden gaan, werd niet bevestigd. Veelmaal bleef de prijs constant, of was slechts een weinige verlaging waar te nemen. Over het alge meen schijnen de verkoopers wel tevre den te zijn geweest. Er waren weder veel kooplieden van elders gekomen, waarvan echter sommigen, door de h. i. te hooge prijzen, weinig of geen zaken deden. Schapenkaas. Aan de oproep, door middel van aan plakbiljetten op het marktplein, hadden slechts weinigen gehoor gegeven, een twintigtal belangstellenden, waaronder slechts een 10-tal belanghebbenden waren Maandagavond present in het hotel „de Zwaan." De noodige voorbereiding word getroffen voor de fabrikatie van schapenkaas vol gens Hongaarsch systeem. Een commissie werd benoemd die den fabrikant Vrijdag a. s. te Amsterdam zal ontvangen, de hoeveelheden melk te leveren door de aanwezige belanghebben den werden genoteerd, terwijl ieder in z'n omgeving de hoeveelheden van de te leveren melk zal opnemen, die met een wagen zal worden Opgehaald om dagelijks te ongeveer 10 ure te de Waal aan de fabriek „de Hoop" te worden afgeleverd. Enkele heeren de Duitsche taal machtig hebben hunne diensten aangeboden en betreffende de verpakking werd besloten, hoewel de aanwezige monsters glasver pakking algemeen de voorkeur genoten, met een definitieve beslissing te wachten tot de deskundige zal zijn aangekomen. De directeur van de kaasfabriek „de Hoop," de heer J. B. Bakker, stelde voor om na afloop van de proef Hongaarsch systeem, nog een dag melk te leveren, om daarvan volvette schapenkaas Texelsch systeem te maken de aan wezige heeren verklaarden zich bereid ook deze proef te steunen. Den Hoom, 4 Juni. De coöp. Landbouwvereeoigiug „Ods i Belang" te P. H. Polder, heeft de leve rantie harer benoodigde Thomas slakken- meel voor 1912, opgedragen aan do firma C. R. Keijser Co., alhier. TEXELSGHE COURANT.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1