Tandarts Ansingh, GL J. 0. D. Dikkers, Friesche Nagelkaas, INGEZONDEN STUKKEN. Marktberichten. Behoudt uw onaf hankelijkheid. plF*26 Advertentiën Advertentiën. BIJENTEELT. Fractische les voor de leden Sportvereeniging „Texel." EXCURSIE in Hotel „de Lindeboom." Zuidstraat no. 5, den Helder. Hotel „Schoonoord" met Tuin, G. J. O. D. Dikkers, het hooigewas en nagras Predikbeurten- Mr. KLAAS DEIMYS, den Heer van Giersbergen, op Zondag 16 Juni a.s. ió cent per pond. Advocaat en Procureur, houdt Woensdags van 4 tot 8 uur zitting publiek verkoopen het zeer gunstig bij den Burg gelegen publiek verkoopen en verhuren Den Boom, 7 Juni. Bij de heden gehouden stemming van Ingelanden der P. H. Polder is met groote meerderheid van stemmen als dijkgraaf herkozen, voor den tijd van drie jaar, de heer P. Duinker. Be Cocksdorp, 5 Juni. Gisteren maakten de oudste schoolkinde ren en vier geleiders van hier een school reisje naar Egmond aan Zee. Liet het weder zich aanvankelijk slecht aanzien, gedurende de heenreis werd het beter, zoodat in rijtuig, boot en spoor volop genoten en op de plaats van bestemming veel genoegen gesmaakt werd. Daar werden bezocht het kolonithuis „Kerdijk" van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- cn Vacantiekolonies en d6 „Prins Hendrikstichting." Toen de terugreis aanvaard werd, was het weder slecht en viel de regen bij stroomen. Doch wat deerde dit Men zat in tram en spoor veilig en bracht daar den tijd in de aangenaamste stemming door. De reis van Den Helder naar De Cocksdorp had weder plaats onder begunstiging van het schoonste weder. Bit jaarlijksche schoolreisje, hetwelk reeds het achtste is, slaagde uitstekend, dank zij mede den financiëelen steun deringezetenen, het gratis beschikbaar stellen der rijtuigen voor het rijden naar en van de haven, en de goede gezindheid van de Directie van Texels Eigen Stoombootonderneming voor het vrije vervoer met de „Dageraad". De Schoolkinderen, die niet aan het schoolreisje hebben deelgenomen, zullen vermoedelijk Vrijdag 21 Juni feestvieren in het schoolgebouw. Bij deze gelegenheid zullen eenige luchtballons worden opgelaten. Oudeschild, 8 Juni. Woensdagmiddag j.l. omstreeks 1 uur, geraakte op Balgzand een marine-kotter aan den grond. Ingevolge de seinen om assistentie waren de sleepbooten Hercules en Texel spoedig ter plaatse aanwezig. Eerstge noemde boot wist met den kotter ver binding te krjjgen en had het geluk hem er tegen den avond met wassend water af te sleepen. De Texel was al spoedig onverrichterzake naar de Texelsehe haven teruggestoomd. Van 3 tot en met 6 Juni zijn van hier verzonden 29 koeien, 16 kalveren, 11 schapen, 5816 lammeren, 8 paaiden en 6 varkens. Aardvloo-plaag De koolplanten aan den Langendijk hebben zeer veel hinder van de aardvloo, waardoor duizenden planten gesneuveld zijn. De prijs der koolplanten is dan ook aanzienlijk gestegen en wel van 20 cent tot ongeveer f 1de 100 stuks. De voorraad koolplanten is gering. Bouwers, die in andere jaren zelf genoeg planten telen, moeten nu van anderen koopen en lijden daardoor soms wel f200 schade. Vee-invoer in België. Volgens een mededeeling in den Bel gischen „Honiteur" is de invoer in België van slachtvee, runderen en schapen, afkomstig uit Nederland en Frankrijk en bestemd voor het openbaar slachthuis van Marchienne-au-Pont, toegestaan. De invoer moet plaats hebben over de douanekantoren, welke daarvoor zijn aangewezen en op de dagen en uren welke daarvoor voorheen waren vast gesteld. Een surprise. De echtgenoote van den te Parijs wonenden Russischen staatsraad Denis- soff ontving van een onbekende dame een prachtige bloemenmand. Juist was er bezoek en de dames bewonderden het fraaie geschenk. Plotseling zag men iets bewegen, men hoorde kindergeschrei en weldra bleek, dat in de mand een kost baar gekleed kind van ongeveer een maand lag. Op een briefje werd de dame verzocht het kind aan te nemen en te laten doopen. De mand was gebracht door een chic gekleede dame, die in een prachtige eigen auto was gekomen. Verder ontbreekt elk spoor van de herkomst van het kind. Bot beneden de maat. Te Finsterwolde hebben de mare chaussees groot hoeveelheden bot van visschers in beslag genomen. Bot mag niet beneden 16 c.M. lang zijn. Van de vangst is nu niet veel overgebleven, want de visch is over 't geheel klein van stuk. Tegen aUe visschers in die gemeente werd procesverbaal opgemaakt. De in beslag genomen visch moet in het vischwater worden teruggebracht, of aan een liefdadige instelling worden gegeven. Naar den Dollard terugbrengen zou niet gaan, want de visch zou gestorven zijn voor ze in h9t zeewater terug was. Daarom werden de verpleegden in het armenhuis aldaar er op onthaald. VoOr de visschers staat het er echter niet gunstig voor, want de hoeveelheid bot boven 16 cM. lang, is betrekkelijk gering, zoodat de verdiensten niet onbe langrijk zullen verminderen. Schip van gewapend beton. Voor rekening van den heer J. van Dort, graanfactor te Rotterdam, is de de eerste in Nederland gebouwde motor boot vervaardigd van gewapend beton, te water gelaten, Het schip, dat een draagvermogen bezit van 100,000 K.G. is te Vrijenban (aan het Zwet) bij Delft vervaardigd. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. Wij veroordeelen. 1. Wij veroordeelen het rapport van de Grond wetscommissie, omdat zij geen wijziging voorge steld heeft van art. 80 dat de vrouw uitsluit van het kiesrecht 2. Wij veroordeelen het rapport van de Grondwetscommissie, omdat waar het zegt dat de Grondwet zelve de toekenning van het kiesrecht behoort te regelen, zij ten slotte die regeling geheel overlaat aan de Regeering 3. Wij veroordeelen het rapport van de Grondwetscommissie, omdat er geen stemming is gehouden over de algemeene vraag ot de vrouw tot het kiesrecht behoort geroepen te worden 4. Wij veroordeelen het rapport van de Grondwetscommissie, omdat de Commissie zich geheel heeft laten beheerschen door manlijk vooroordeel en blijk heeft gegeven geen acht te hebben geslagen op het door onze Vereeniging ingediende goed gedocumenteerde rapport ten gunste van v rouwenkiesrecht 5. Wij veroordeelen het rapport van de Grondwetscommissie, omdat elk der leden te veel o]i eigen standpunt is blijven staan, niet begrijpend de taaie der viouw in de tegenwoordige maat schappij en dus geen formule vindend, die alle politieke partijen konden aanvaarden; 6. Wij veroordeelen het rapport van de Grondwetscommissie omdat de Commissie het wegnemen van het woord «manlijk» uit art. SO een bij-kwestie noemt, evenals geschiktheid en maatschappelijke, welstand, terwijl dit voor de vrouw en daardoor voor het heele volk een hoofdkwestie is 7. Wij veroordeelen het rapport van de Grondwetscommissie, omdat de Commissie voor het passieve vrouwenkiesrecht, den weg niet gebaand wenscht te zien op grond dat, hoewel aan de geschiktheid van onderscheidene vrouwen om aan het publieke leven deel te nemen, niet wordt te kort gedaan, zij er van doordrongen is dat de roeping der vrouw een andere is en dat uitzonderingen den regel niet mogen beheerschen 8. Wij veroordeelen het rapport van de Grondwetscommissie, omdat daaruitgeringschatting blijkt voor den arbeid, die de vrouw ia de wetgevende lichamen zou kunnen presteeren 9. Wij veroordeelen het rapport van de Grondwetscommissie ten slotte, wegens den smaad en het groote onrecht den vrouwen aangedaan en spreken onze sterke afkeuring uit over de zeer onvoldoende wijze waarop de Commissie hare taak ten opzichte van de kiesrechtregeling heeft vervuld. Het Hoofdbestuur Dr. Alette H. Jacobs, Presidente. S. van BalenKlaar, Vice-Prcsidcnte. Jo van BuurcnHuijs, le Secretares. J. C. van Lanschot Hubrecht, 2e Secretares. S. W. A. Wichers, Penningmeesteres. Martina G. Kramers. W. Clifford Kocq van BreugelRoelofs. C. KehrerStuart. C. Mulder van de GraafDe Bruin. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 1 toten met 7 Juni 1912. GEBORENMartje, d.v. Marinus Bakker en Adriaantje Knol (Eierland), Iieijer Johannes, z.v. Gerrit Hopman en Johauna Zijm, (Burgernieuwland). ONDERTROUWD: Klaas Dogger en Pieternel Cornelia Vlas. Cornelis de Graaf en Adriana Maria de Porto. GETROUWD: Gerrit Blom en Neeltje Bruin. Jakob Zegel en Antje Vlas. OVERLEDEN Eitje Zijm, oud 47 jaar ongehuwd, (Zuid-Haffel.) Zondag 7 Juni 1912. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Voorm. 10 uur de Hr. P. de Borst. vac Behagen. Waal, Voorm. 10 uur Ds. v. d. Waa. Oudeschild, Vm. 10 uur ds. Buiskool. Den hoorn, Voorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Doopbediening uitgesteld, Coclcsdorp, Nam. half drie ds. Visser. GEREFORMEERDE KERK. Uosterend. V m. half 10 ds. Dagevos. Nam. 3 uur ds. Dagovoa. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Schagen, 6 Juni. Aangevoerd: 38 Geldekoeien 1 140 a 1 200 54 Vette Koeien 1 180 a 1 360, 20 Kaltkoeien 1 180,a f 270 55 Nuchtere Kalveren f 7 a i 24. 540 Lammeren 1 8 a 1 14.00. 30 Vette Varkens 54 a 60 ct. per Kg. 100 Biggen f 8.00 a f 15,00; Boter i 1.10 a f 1.30 per K.G. Kipeieren t 3.25 a i 4.25 per 100. Op verzoek reocificeeren wij alsnog de door ons opgegeven prijs, Kipeieren, Scba- germarkt 23 Mei. Volgens de Schager Courant was de prijs toen f 3.00 a 4.25 niet f 3,25 k 4,25. Leiden, 7 Juni. Ter markt aangevoerd: 27 Stieren f 95,— a f 340, 297 Kalf- en Melkkoeien f 168 a I 317. 124 Varekoeien 135 a 1 259 232 Vette Ossen en Koeien i 208 a 1382 67 Kalveren (vette) 1 72 a 1 128 171 Kalveren (magere) 15.a 1 13— 4984 Lammeren f 9.a f 15. 612 Schapen (vette) i 21,a 1 31.— 416 Schapen (weide) f 21,a 1 30,— 492 Magere Varkens f 15,— ai 50, 521 Biggen f 7.— f 14.— INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. ONZE VOORVADEREN STREDEN NIET VOOR NIETS. Uwe onathankelijkheid kunt go slechts behouden, wanneer ge zorgt in gezonden toestand te blijven. Wanneer ge ziek z(jt, aan asthma, borst- of longaandoening lijdt, zijt ge hulpbehoevend en niet onafhankelijk. Gij zijt dan niet meer in staat Uwe werk zaamheden te verrichten zooals ge wilt en ge hangt van anderen af. Wordt niet af hankelijk en zorgt dat gij de baas blijft over Uw eigen gezondheid. Ge zijt dan in staat Uw eigen wil door te drijven. Reeds in de vroegste tjjden zeide men, dat een ziek mensch gelijk stond met een doode, want zieken hebben geen krachten kunnen niet van het leven genieten, zooals een gezond mensch. De Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo heelt kracht en gezondheid gegeven aan mil- lioenen menschen die wanhoopten ooit meer te genezen. Beproef ze en er zal weldra een weldadige Ommekeer in Uw gestel plaats vinden. De Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, geneest onvoorwaardelijk asthma, den hard- nekkigsten hoest, de hevigste verkoudheid, keelpijn, kink- en slijmhoest, bronchitis, influenza, pleuris en alle borst- en long aandoeningen. Voorkomt de tering. Prijs per flacon van 230 gram f 1. per flacon van 550 gram f 2.en per flacon van 1000 gram i 3.50. Eischt den rooden band met handteekening van den Generaal-AgentL. I. Akker, Rotterdam. Verkrijgbaar bij de bekende verkoopers, alle drogisten en de meeste apothekers. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsehe Courant, in eens opge geven, worden slechts driemaal iu rekening gebracht. V Geboren: EDUAKD HERMANN, zoon van FERDIN AND KiiLLER en HILDA KaLLER—Klötter. Leeuwarden 6/6 1912. Achter de Haven. Getrouwd K. C. J. KAB Cand. Notaris. en F. II. E. VERSTEGEN. Utrecht, 6 Juni 1912. Do Heer en Mevrouw RAB-Versteoen betuigen, mede namens wederzijdsche fa milie, hunnen hartelykcn dank voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun huwel(jk ondervonden. Dankbetuiging. Hiermede betuigen wij onzen innigen dank, voor de vele blijken van belang stelling tijdens de ziekte, het overlijden en de teraardebestelling van onzen geliefden Echtgenoot en Vader. Tevens onzen dank aan den WelEd. ZeerGel. Heer Dr. Wagemaker voor zijn onvermoeide hulp. Aan den WelEerw. Heer Ds. Van der Waa, voor de vertroos tende woorden, en aan Dragers en Kleed- oplegsters voor de laatste eer onzen dier baren overledene bewezen. Wed A. DAALDER—Gerritsen. en Kinderen. Koog, Texel, Juni 1912. der aid. „Texel" te geven door leeraar in Bijenteelt, op Woensdag 12 Juni a.s., des nam. 4 uur bij de hofstede „Erica" in Everstekoog. Namens het Bestuur, W.F.SCHUMAKER, Voorz. J. DRIJVER, Secr. Nieuwe leden kunnen zich bij het bestuur aanmelden. ALGEMEENE VERGADERING op Maandag 10 Juni 's avonds 8 uur in Hotel „TEXEL." HET BESTUUR. van de Vereeniging van oud-leerlingen Van Landbouw-wintercursussen op Texel Vertrek 's morgens half twaalf van ZOETELIEF te Cocksdorp. Het Bestuur. Hoofdgracht 28 den Helder, is Donderdag 20 Juni. van 11 tot 2 uur te spreken Aanbevelend, Am. LANGEVELD Mz. Notaris te Texel, zal op Woensdag 12 Juni 1912, 's avonds 7 uur, in het hotel „Schoonoord", b(j den Burg op Texel, ten verzoeke van den Heer C. BOON Pz., groot 1400 centiaren, in perceelen en in massa, om direct te aanvaarden, benevens verschillende perceelen Bouwterrein aan de Witte-Kruislaan, samen groot 1800 centiaren. Notaris te Texel, zal, voor het Bestuur van hot ALGEMEEN WEESHUIS te Texel, in het Logement „de Vergulde Kikkert" aan den Burg, van na te melden iperceelen, en wel: op Vr(jdag 14 Jnni 1912, 's avonds 8 uur, n, a. c. 1 16 40 Koeienwoid aan de Havon. 1 72 00 Smallestuk. 287 00 de Schans. 1 34 60 Koeienwoid achter Oudeschild. 1 49 80 Weezenland bij den Waalderweg. en op Vrijdag 21 Juni 1912, 's avonds 8 uur. H. A. c. 6 88 10 Haan8tuk in 2 perc. 7 50 90 Kooistuk in 3 perc. 1 90 80 Derdepartje. 6 87 Waterschip in 2 perc. 10 30 42 Spijkerboren in 4 perc. 2 32 20 Zerkstuk. 1 66 60 Prikstuk. 3 26 20 Groenstuk in 2 perc. 8 50 Weezonspijk in 4 perc. 0 65 90 Dijk van het Weczensp(jk.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 2