2577. 25ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland* Van meek tot meek Uit blad verschijnt Woensdag- en Katerdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge- be Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere Knden met verbooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nur op den dag der uitgave Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. r Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsrnimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. 18 Jnni. Het Kon. Echtpaar bracht in de afgeloopen week het aangekondigde bezoek aan Frankrijk. En het moet gezegd, dat het H. M. de Koningin en Haar gemaal niet aan een vriendelijke, warme ontvangst ontbroken heeft. Had de Fransche pers reeds vooraf onze Vorstin het welkom toegeroepen, de president en de regeerings- personen alsmede het publiek Tiet zich tijdens de aanwezigheid van het Kon. Echtpaar op den Franschen bodem, niet onbetuigd. Het bezoek was ter beantwoor ding van dat hetwelk president Fallières het vorig jaar aan ons land bracht en droeg dan ook geen bijzondere beteekenis, al had H. M. zich ook laten vergezellen van onzen minister van buitenlandsche zaken. De ontvangst was allerhartelijkst en in de verschillende toespraken door de officj- eele personen tot H. M. gericht sprak groote achting en sympathie voor ons Vorstenhuis en niet minder ook eerbied en bewondering voor ons land met zijn belangwekkende geschiedenis en voor ons volk met zijn roemvol verleden. Dat zal ongetwijleld menig hart ten onzent aangenaam hebben getroffen. Officieele bezoeken als deze mogen ook al hebben ze geen politieken achter grond niet beschouwd worden als te zijn van oDbeteekenenden aard. 't Is voor een land als het onze van groot belang, dat er in het buitenland met sympathie over gedacht en gesproken wordt. Onze bete'ekenisvolle positie te midden der groote Staten wordt er door versterkt. De dagen van zoo'n officieel bezoek met een schier overladen programma, al de voorbereiding die vooraf moet gaan, al de plichten die het medebrengt zyn voor de betrokken personen zeker niet de aange naamste en gemakkelijkste. Zoo waren de dagen in de Fransche hoofdstad doorgebracht voor H. M. de Koningin lang niet gemakke lijk en werd er veel van Hare krachten gevraagd. Dat Zij de vermoeienissen flink doorstaan heeft, mag.een bewijs zyn van een goede gezondheid, wat to\ verheuging mag stemmen. Het Koninklijk gezin kan thans van de drukte der laatste dagen uitrusteD. Woensdag is H. M. en de Haren naar Dobbin vertrokken, waar in een schoone omgeving verpoozing en rust wachten, —o—o—o— De meening van meenige6n, ook door ons in een onzer vorige overzichten uitge sproken, dat de kans op aanneming van de Bakkerswet nog niet al te zeker was, is gegrond gebleken. De Tweede Kamer heeft met 49 tegen 42 stemmen het ontwerp van minister Talma dat zoo'n lange lijdensweg achter zich had, verworpen. De stemmen der soc. dem. hebben het ontwerp niet kunnen redden, waar een deel der rechterzijde den minister in de steek liet en de liberalen en vrijz. dem. unaniem tegenstemden, op den heer De Klerk na. De christ. historischen stemden eveneens alle tegen en ook eeuige anti revolutionairen en katholieken onthielden hun goedkeuring aan het ontwerp, terwijl cenige coalitie genoten w. o. Dr. Kuyper afwezig waren gebleven. Een bittere pil voor minister Talma En tevens eenigzins ook een vingerwijzing hoe het wellicht met de andere sociale wetten van dezen bewindsman zal gaan. De minister toch heeft ia de uitspraak der Kamer geen aanleiding gevonden om heen te gaan. —o—o—o— De algemoene verkiezingen in Belgie die Zondag gehouden werden onder buitenge woon groote belangstelling hebben geens zins beantwoordt aan de hooggespannen verwachtingen van de verhouden linker partijen. Ioplaats van een beslissende overwinning te behalen, hobben ze een gevoelige nederlaag geleden. Do regeering is niet van het kussen verdrongen en het katholieke bewind, dat al een kleine dertig jaren zich deed gelden, zal opnieuw versterkt voorgezet worden. De kans dat de linkerzijde de liberalen en socialisten aan het roer zouden komen is voor de eerste twee jaren weer verkeken. Beschikte do regeeriüg in de thans ontbonden Kamer over niet meer dan 6 stemmen meerder heid, in de nieuwe zal ze op een meerderheid van minstens 16 mogen rekenen. Mogelijk dat het wel 18 wordt. Een meerderheid voldoende om de obstructie te keeren en een aantal rechtsche denk beelden te verwezenlijken. Verwacht mag thans alvast worden dat minister de Broqueville de Schoolwet Schollaert, zij het dan ook wat gewijzigd binnenkort weer aan de orde zal stellen. De verkiezingen zijn in sommige streken zeer rumoerig geweest. In Luik kwam het zelfs tot een felle uitbarsting waarbij de gendarmerie van de wapens gebruik maakte en drie man gedood en vijftien gewond werden. De bladen houden zich thans bezig met het leveren van allerlei beschouwingen over de oorzaak van de overwinning der regee ring. De liberale bladen schrijven deze mede toe aan de tractementsverhooging die do regeering kort voor de stemming nog voor de rijksbeambten ingevoerd heeft. Ook wordt er door hen opgewezen dat de verkiezingen plaats gehad hebben, terwijl honderden Belgische arbeiders voor tijdelijk werkzaamheden in Frankrijk vertoeven. Dat zijn de z g. Franschmans, die geregeld in dezen tijd van het jaar in het noorden van Frankrijk veldarbeid verrichten. De bladen der rechterzijde zijn in de wolken over de behaalde overwinning. De uitslag was gunstiger voor de Katholieke partij dan deze had durven hopen. De Kamer is over het doode punt heen en sterker dan ooit is thans de positie van minister Broqueville. —o—o—o— De oorlog tusschen Italië en Turkije duurt nog steeds voort, doch men hoort er in den iaatsten tijd zoo goed als niets van. De Italiaansche vloot heeft na het bezetten van Rhodos haar actie in de Egeïsche Zee voorloopig gestaakt en in Tripoli is het al weken lang zoo rustig alsof er van een oorlog geen sprake is. De Turken laten zien den tijd te hebben en wachten blijkbaar kalm af, wat de Italianen verder believen te ondernemen, Dat die toestand van wapenstilstand echter niet altijd kan voortduren, spreekt van zelf. Het voortdurend op den been hebben van een groot leger in Tripoli en het zoo lang op voet van oorlog houden dei: vloot, verslindt groote sommen geld. En waar nog steeds niet die resultaten bereikt werden, waarop zoo vurig gehoopt werd en ook een welkome en voordeelige vrede nog steeds op zich laat wachten, daar ligt het voor de hand, dat weer binnenkort de een of andere actie van Italië kan worden verwacht. Turkije verwacht blijkbaar spoedig een aanval van de vloot op Smyrna. Er werdeu in de laatste dagen vijandelijke oorlogs-. schepen in de buurt gesignaleerd. Met het oog daarop hebben de Turken in de nabij heid van Smyrna een groote troepenmacht bijeengetrokken. Mochten de Italianen een landing in den zin hebben, dan zullen ze i warm ontvangen worden. Waarschijnlijk echter zullen zij zich alleen tot een bom bardement van de kust bepalen en het is zeer de vraag of de Turken in staat zullen zyn dat krachtig te beantwoorden. Intus- schen, hoe rustig het thans ook is, het laat zich aanzien, dat er wel spoedig weder van een nieuwe actie melding zal worden gemaakt. Ook is het niet onwaarschijnlijk dat van uit Tripoli binnenkort weer berichten over nieuwe gevechten komen. Gemeld wordt dat de Turkon hier en daar groote troepen- afdeelingen samentrekken. Van vredesbemiddeling hoort men al weinig meer. Wel liepen er in de afgeloopen week allerlei geruchten over een samen komst van Italiaansche en Duitsche diplo maten op het eiland Malta, welke samen komst geheel aan den oorlog gewijd zou zijn geweest. Het zal wel niets meer zijn geweest dan eeu gerucht. —o—o-o— Het gevaar voor de Franschen in Marokko sehynt voorloopig weder geweken, dank zy het krachtige optreden van den nieuwen Franschen bevelhebber, generaal Lyautey. Nadat de hevige aanval der Derbors op de hoofdstad afgeslagen was heeft de niéuwe commandant de zaak dadelijk met forsche hand aangepakt. De oproerige stammen werden teruggedreven en uiteengejaagd. Dat krachtdadig militair optreden ging ver gezeld van verstandige politieke maat regelen. Aan de bevolkiDg van Fez werd de oorlogsschatting kwijt gescholden. Daar door kon wordeD bereikt, dat de bevolking wat minder vijandig gestemd werd tegen den Franschen heerscher. Ook heeft generaal Lyautey voldaan aan den hartewenscb van den Sultan om zijn zetel van Fez naar Rabbot te verplaatsen. Moeley Hafid achtte zich in Fez sedert zijn overeenkomst met de Fransehe regeering niet heel veilig meer. Zoo is de toestaüd thaDs dus heel wat gunstiger dan twee weken geleden, —o—o—o— We hebben reeds in geruimen tijd geen aandacht geschonken- aan den politieken toestand in Hongarije. Hoofdzakelijk omdat die toestand zoo verward en onzeker was, dat er moeilijk iets van te zeggen viel. De strijd tusschen de regeering en de oppositie bleef voortduren, van toenadering werd niet gehoord en de toestand bleef voortdurend even verward als ze steeds geweest was. In de afgeloopen week scheen er echter eenige teekening te zullen komen in den politieken toestand. De oppositie verklaarde zich bereid aan de regeering de voorwaar den mede te deelen, waarop zij bereid was de obstructie te laten varen. De voorwaar den betroffen de Kiesrecht en de Leger- kwestie. De oppositie verlangde algemeen kiesrecht in den uitgebreidsten zin en ten opzichte van de Legeiwetten schrapping van die artikels, welke zij in strijd achtte met de Hongaarsche wetten. Voor de regeering waren deze voorwaarden echter niet aannemelijk en Von Lukasz, de nieuwe minister-president deelde dit aan de leiders der oppositie, Kussoth en Justb, mede. Daarbij verklaarde de regeering zioh echter bereid het Kiesrecht uit te breiden, zij het dan in wat beperkter mate als de oppositie voorgesteld had, onder beding echter dat laatstgenoemde het verzet tegen deLeger- wetten zou opgeven. De oppositie wilde noch van het een noch van het ander weten, brak de onderhande lingen met de regeering af en verklaarde, de obstructie met vernieuwde kracht ter hand te zullen nemen. Daarop nam Von Lukasz het besluit de obstructie met gew.eld tegen te gaan. Hij kon dat doen omdat de partij van den Arbeid zich ten gunste van zijn voorstellen uitgesproken had. Toen Dinsdag de Kamer bijeenkwam en de Leger- wetten aan de orde waren gesteld begon de obstructie weer. Tal van oppositieleden vroegen het woord, doch de president ver klaarde geen debat toe te laten, Er brak een hevig tumult los, maar ondertnsschen bracht de president de Legerwetten achter eenvolgens in eerste, tweede en derde lezing in stemming. Ze werden niettegenstaande het kabaal van de leden der oppositie partijen aangenomen. Het was een oor- verdoovend lawaai dat toen losbrak. De oppositie schreeuwde en sloeg met de vuisten op de lessenaars, klom op de banken en schold den voorzitter uit voor landverrader en schurk. Onder een onbeschrijflijk tumult moest de zitting gesloten worden, doch de Legerwetten waren aangenomen. De oppositie woedend over de „coup d' état" van Lukasz, begon in de namiddag zitting opnieuw het lawaai. Doch Tisza, de president, liet 60 politieagenten aanrukken en 41 leden der oppositiepartijen, w. o. Kussath en Justb, uit de vergaderzaal ver wijderen. Toch is het niet bij dit ergerlijke incident gebleven. Vrijdag kwam het in de Kamer tot een aanslag op den voorzitter, graaf Tisza. Een der uitgesloten oppositieleden drong binnen en schoot tot driemalen toe op den president. De president werd niet getroffen. De blijkbaar tot razernij gevoerde afgevaardigdo schoot zich in de Kamer een paar kogels in het hoofd en stierf spoedig. Dit voorval heeft groote ontroering gewekt. Boedapest verkeert thans zoo goed als in staat van beleg. TEXEL, 12. Juni 1912. De muziekuitvoering. Begunstigd door heerlijk zomerweder had Zondag de voorgenomen muziek uitvoering van het Fanfarecorps alhier, in het Park plaats. Dat velen, ook van de overige dorpen en uit het land, naar den Burg kwamen om deze muziek uitvoering bij te wonen, ligt voor de hand, gelet op het gunstig weder. Een groot menigte bewoog zich dan ook in het Park om te genieten van dit eerste Zomerconcert. Muziek trekt steeds de menigte aan en wanneer eigen ingezetenen daarbij optreden is het nog des te aangenamer. Moge het Fanfarecorps ons dezen zomer nog meermalen vergasten op zulk een muziekuitvoering. De Markt. Van de markt, Maandag gehouden, zouden we geneigd zijn te zeggen dat ze weder vrij bevredigend was. De handel begon al vlug, de prijzen waren goed te noemen. Niet ieder zal dit echter wellicht beamen, van enkelen hoorden wij de verzuchting, dat de markt Diet vlug was. Of dit nu hield aan de koopwaar, aan den koopman of aan den verkooper hebben wij niet kunnen uit- vorsschen, mogelijk dat overdreven eisch door de laatste aan de klacht Diet vreemd was. Zoo wil het wel meer. Aangevoerd werden op déze vierde markt vier en een half duizend lammeren. Vlieland. Tot predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is beroepen, de heer W. G. Boon, candidaat t.d. H. Dienst te Groningen. Vier mannen bewusteloos. Wij ontleenen aan de „Sch. Crt." Te Lutjewinkel heeft in de vorige week een ongeval plaats gehad ciat zeer treurige gevolgen Da zich had kunnen sleepen. De heer J. Nobel zou met zijn zoon den ierkelder schoonmaken. De pomp die er op stond haperde. Dit willende onder zoeken lichtte hij het deksel van het keldergat af en daalde langs een ladder er in af. Al spoedig werd hij bedwelmd door vergiftige gassen en stortte bewus teloos op den bodem. Achtervolgens daalde nog vier personen in den kelder af, waarvan één terugkeerde doordien bij zich bedwelmd gevoelde bij het afdalen, doch de 3 overige stortten bewusteloos in den kelder Deer. 't Was een ontzet tende toestand. Nu daalde de heer G. Nobel in den kelder af, vooraf diep ademhalende, en aan deze gelukte het op deze wijze achtervolgens de 4 slacht offers uit den kelder te halen. Door vele handen werd hulp verleend om de levensgeesten op te wekken, ook door een ter plaatse gekomen dokter, waarvan het resultaat was dat bij allen de levensgeesten wederkeerde. Voorloopig laat de toestand zich dus vrij gunstig aanzien en wacht men af hoe het zal gaan. Te Beverwijk worden de eerste aardbeien van den kouden grond aan gevoerd. De vooruitzichten van den oogst zijn niet ongunstig. Kort recht. Een boer in een dorp bij Toulot (Frankrijk) betrapte twee soldaten, ter wijl zij kersen van de boomen moerden. Hij schoot zijn geweer op hen af, schoot den eenen dood en wondde den ander zwaar. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1