N°, 2582« Èondag SO Juni 1912. 25sfce Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, FEUILLETON. EEN AERIKAANSCH HILLI0NA1R. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Mvertentiën vóór 9 uur op den dag der uitgave Verrassingen van Kolonel Clay. Eierland27 Juni. TEXELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Buiig 30 Cts. Franco per post door ge- be Nedekland 4,5 Cts. Naar Amerika en andere 1 .nden met verbooging der porto's. Prijs der Advertmtièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD DE R O O IJ, ParkstraatBürqopTexel. LAXDWEE R. Inlevering van Iiyksgoederen. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel maken bij deze bekend, dat de in het verlofgangersregister dezer Gemeente ingeschreven verlofgangers der Landweer, die zeven jaar bij de Landweer hebben gediend en deswege in den loop van het jaar 1912 aanspraak kunnen doen gelden op ontslag uit den dienst bij de Landweer, op grond van het laatste lid van artikel 31 der Landweer- wet verplicht zijn, de hun van Rijkswege verstrekte wapenen, voorwerpen van ledergoed, kleeding en uitrustingstukken, reglementen en dienstvoorschriften in te leveren te den Burg, in een der lokalen van de «openbare lagere school op Vrijdag 12 Juli 1912, des voormiddags ten elf ure. Bij de inlevering kunnen de verlof gangers in BUBGERKLEEDING, dan wel in UNIFORMKLEEDING verschijnen in het laatste geval zijn zij voorzien van de nooaige burgerkleedingstukken, om daarin gekleed weder huiswaarts te keeren. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de op de publicatieborden aangeplakte bekendmakingen. Texel, den 27sten Juni 1912. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. GAARLANDT. VISSCOERIJ. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat de volgende bekendmaking is aangeplakt. De Hoofdinspecteur der Visscherijen, wnd. Inspecteur in het le, 2e en 3e district, vestigt de aandacht van belang hebbenden op het bepaalde in het Koninklijk besluit van 18 Maart 1912 (Staatsblad no. 107), op grond waarvan met ingang van 1 Juli a.s. cle visscherij met het staand ansjovisnet, het ansjovis- sleepnet en den wonderkull in de 'Ziiiiderzee en de Waddenzee gesloten xoordt. De visschers worden er daarom in hun belang nadrukkelijk opgewezen dat n&, 53.) Charles keerde nog eens zijn kaart. De dichter won weer en Charles schoot hom zijn banknoten toe. Do dichter nam ze aan mot afwezigen blik. Nu vroeg hij potlood en papier. Nu spelen we, zei Charles scherp. Wilt u zoo goed zijn u tot een bezigheid te be palen. De dichter koek hom mot oen medelij dend glimlachond aan. Ik zei toch reeds, dat ik ingevingen had, zei hij. Ik kan u uw geld niet atwinnen, zonder tegelijkertijd verzou te maken. Wanneer ik dus eenige goede regels vind, moet ik ze toch opschrijven, Diet waar Ze brengen me geluk uau iu 't spel, dat ziet u toeb. 't Is pure onzin, antwoordde Charles. Gaat u echter voort. Vrooger of later moet u toch verliezen mot zoo'n dwaas systoeui. Der Vrijheid kroon, Gij bruid der Zeo zoo wonderschoon. Aan mij voor tijd en oeuwighoid, Aan mij, aan mij. Eeuwigheid dat is nu hot woord. Ik zet tien dui zend dollars insir Charles. We keken allen verwonderd op. We hadden allen beurtelings vcrlorou. Do 30 Juni a.s. middernacht deze visentuigen niet meer te water mogen zijn, en dat de netten van hen, die in overtreding worden bevonden, in beslag genomen moeten worden en verbeurd kunnen worden verklaard, op grond van het bepaalde in de artt. 38 en 39 der Visscherijwet. 's Gravenhage, 24 Juni 1912. De Hoofdinspecteur der Visscherijen, wnd. Inspecteur voornoemd, J. M. BOTTEMANNE. Texel, 27 Juni 1912. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. TEXEL, 29 Juni 1912. De kermisweek. De kermis is dit jaar al zeer dunnetjes aangekleed, zeldzaam zoo't beeft al den schijn ot zoo langzamerhand dit volks vermaak zich zelf afschaft. Voor de jeugd bestaat echter nog de attractie van de draaimolen, terwijl verder de straataxrobaten en athleeten op haar belangstelling kan rekenen. Werptent en schiettent zijn mede gelegen heden. welke de noodige aantrekking uit oefenen, terwijl de glasblazerij zeker een bezoek waardig is. Verder zijn suikerwerk-, paling-, koek en galanteriekramen, al zij bet dan ook sporadisch, aanwezig, doch ontbreken de van ouds gerenommeerde poffertjes- en wafel kramen ter vergoeding daarvan is er in de hotels gelegenheid om fijntjes te soupeeren. Voor de liefhebbers van tooneel is even wel voldoende gelegenheid, zoowel in de Schouwburgtent van den heer Wijlacker, geplaatst aan het Schildereind, als in de Vergulde Kikkert, waar een gezelschap onder directie van den heer Delmonte op treedt. Beide gezelschappen zijn hier niet onbekend van vroeger jaren en zullen zeker nog wel bezoek trekken. De recensiëu ons verschaft, omtrent de voorstellingen door het gezelschap Delmonte te Dordrecht en te Enkhuizen gegeven, luiden in de daar verschenen bladen zeer gunstig en strekken tot aanbeveling. Het mooie wêer zal er overigens wellicht nog wel toe medewerken dat de laatste kermisdagen goed bezoek is te verwachten. diohter won echter zijn tien duizend dol lars van Charles. Ik heb dat bedrag niet bij me, zei Charles op verbitterden toon. Hij is altijd verbitterd, wanneer hij met het kaartspel verliest, doch ik zal het morgen wel met u in orde makeD. Nog een spelletje vroeg de gastheer. Neen, dank u, antwoordde Charles; de ingevingen van den heer Coleyard zijn wel wat kostbaar voor mijn smaak. Ik trek me terug uit het spel, senator. Op dat oogenblik trad eon bediende binnen met een presenteorblad, waarop een smalle strook papier. Voor mijnheer Coleyard, merkte hij op, de besteller zei, dat het een spoedbericht was. Coleyard maakte het couvert open. Ik kon zien, dat hij uiterst zenuwachtig waszijn gelaat werd eensklaps bleek. Ik ik vraag u vergeving, stotterde hij. Ik ik moet oogenblikkelijk weg. Mijn vrouw is plotseling gevaarlijk ziek geworden. Vergeet me senator, sir Charles morgen zult u uw revanohe hebben. Zijn stem was toonloos en hij was blijk baar zeer onder den indruk van do tijding. Hij gaf ons als in een droom de hand en rondo naar benedeu om zijn overjas aan te trekken. Juist toen do voordeur nohter hom gesloten zou worden trad een nieuwe gast binnen, die hem ouopgemorkt pas seerde Hallo, hoeren, zei hij de kamer binnon komend, we ziju er loelijk ingoloopou op do Lotus olub. Do inau, dien wo van- Laten wij het W6nschen voor allen die van de kermis eenig extra voordeel verwachten. Slottens willen wij nog de aandacht ves tigen op de aangekondigde Matinée Musicale, welke Zondagmiddag door het Casino-Orkest in den tuin van Hotel Texel zal worden gegeven. De leerlingen der hoogste klassen van de scholen te Midden- en Zuid-Eierland hebben een aangename dag gehad. Lang hadden de kleinen gespaard en eindelijk dan kwam de dag, waarop de spaarpot zou worden aangesproken. Dinsdagmorgen om 5 uur al, reden een 7-tal wagens de ruim dertig kinderen naar de haven, 't Was vroeg voor de kleine reizigers, maar wie van Eierland uit een gedeelte van 't vaste land wil zien en dezelfde dag nog weer thuis moet zijn, hoeft zich niet te verslapen. Het reizen wordt de kinderen wel ge makkelijk gemaakt. Vooreerst, de Texelsche boot geeft gratis overtocht. Daarvoor onze hartelijke dank aan de directie. Dan, de spoorwegmaatschappijen geven belangrijk reduktie, terwijl het reizen op ons eiland voor de kinderen zeer gemakkelijk is, daar de verschillende landbouwers wel willend paard en rijtuig beschikbaar stellen. Ze verdienen daarvoor mede oprechte dank. De reis is verder uitmuntend geslaagd. Bergen met zijn fraaie omgeving is wel een kijkje waard, terwijl de uitstekende speeltuin van 't Café Duinvermaak een ware aantrekkelijkheid is. Te Bergen aan Zee kunnen de kinderen zich natuurlijk kostelijk vermaken aan 't strand. Aan zee hebben kinderen altijd plezier. De terugreis werd afgebroken te Alkmaar. Daar werd het hertenkamp bezichtigd en een wandeling gemaakt door 't fraaie park. 't Spreekt vanzelf, dat zoo nu en dan de hongerige magen tevreden werden gesteld We kunnen gerust zeggen, dat de kinderen van Eierland een prettige dag hebben door gebracht en veel hebben geleerd. Nuttig zijn de schoolreisjes in hooge mate. Veel is er. dat de kinderen alleen kunnen leeren door eigen aanschouwing. 't Volgend jaar hopen we weer op reis te gaan. En dat in zulk een duren tijd. Ter gemeente-secretarie te Zwolle kwam iemand aangifte doen van de ge boorte van zijn 17e kind, uit één huwelijk. Van dit kindertal zijn er nog 15 in leven, te weten 8 jongens en 7 meisjes, het oudste is 21 jaar. middag eerelid maakten, is niet Algernon Coleyard. 't Is een brutale oplichter. Zoo juist komt er een telegram, meldend, dat Algernon Coleyard gevaarlijk ziek ligt in Engeland. Charles snakte naar adem. Kolonel Clay, riep hij luid. We hebben geen oogenblik te verliezen. We moeten hem na, heeren. Nooit van ons leven hadden we zoo'n prachtige gelegenheid om den schurk te vangen. We renden de trappen ai en holden de Vijfde Avenue uit. De zooge naamde dichter was ons slechts een hon derd meter voor en zag dat hij ontdekt was. Ik stormde zoo vlug ik kon achter hem aan. Hij ging een hoek om, doch nam zijn bocht te groot, zoodat ik afstand op hem won. Verrukt door het vooruitzicht den be- ruchten misdadiger te vangen, liep ik nog sneller en haalde hem hijgend in. Hij droeg een lichto overjas, dio ik greep. Eindelijk, riop ik buiten adem. Eindelijk heb ik je, kolonel Clay. Hy keerdo zich om en keek mo aan. Ha, oude Tien Percentriep hij, zich verwerend. Ben jij het. Nooit, nooit ge vangen door jou, sir. En terwijl hij sprak, strekte hij zijn armen achteruit, zoodat de j is uitgleed, wat gemakkelijk ging, daar de mouwen blijkbaar met nieuwe zijde gevoerd waren. Op deze plotselinge beweging was ik niet bedacht, zoodat ik met do jas iu nüju handen aohterovcr tuimelde. Kolonel Clay Ongeluk op het Alkmaarder meer. De na het onweer van Zondagmiddag opstekende storm heeft op het Alk maarder meer een ongeluk tengevolge gehad. Een zeilbootje, bemand met 7 personen, uit Krommenie waaronder een knaapje van naar schatting zeven jaar, sloeg om. De opvarenden wisten allen, op een na, zich aan het sloepje vast te klemmen. Deze zes werden opgemerkt door de Alkmaar Packet no. 9, kapitein J. Hoorn, te half drie van Alkmaar vertrokken, die er in slaagde hen allen te redden. Den zevenden, de 40-jarigen Bastiaan Yredenduin, zag men niet weer, en zal dus zeer waarschijnlijk verdronken zijn. Gelukkiger kwam de familie Van Loon, woonachtig te Koog aan de Zaan, er af, welke een zeiltochtje maakte op de Watering tusschen Westzaan en Wor- merveer. Ook dat bootje sloeg om. Allen werden echter g6red. (Alkm. Cour.) Een zonderlinge moederkip. Bij J. Oosterling te Middelharnis zat een kip te broeden. Toen de dag was aangebroken van uitkomen ging Ooster ling eens kijken en zag dat als er een kuiken uit het ei kwam, de oude kip het diertje in den drinkbak wierp en liet verdrinken. Met alle kuikentjes deed zij dit. 2 Menschen verdronken. Maandagmorgen 6 uur had op het Bergscheveld een droevig ongeluk plaats De visscher v. Delft, wonende teRaains- donkveer, bevarende met zijn 3 zoons een schouw, sleepte een eindje met de stoomboot „Broedertrouw III", varende van Raamsdonk op Rotterdam. Ter hoogte van Drimmelen raakte de schouw vol water en zonk. De oudste zoon wist zich te redden door op de „Broedertrouw" over te stap pen, de jongste klom in het mastje, dat een halve meter boven water stak, maar jammerlijk genoeg moesten vader en zoon voor de oogen van vele menschen ver drinken. Alle pogingen door de bemanniDg van de „Broedertrouw" in het werk gesteld om de ongelukkigen te redden waren vruchteloos. lachte zenuwachtig en holde in zijn ge- kleede jas verder. Eerst na eenige seconden kwam ik weer op mijn verhaal en was ik in staat me rekenschap te geven van het gebeurde. Tegelijkertijd hadden Charles en de an dere vervolgers zich bij me gevoegd en legde ik uit, hoe alles zich toegedragen had, In plaats van me te prijzen over mijn ijver, merkte mijn zwager verachtelijk op, dat, als ik den man eenmaal in mijn macht had, ik had moeten zorgen hem te houden. Zijn jas heb ik in elk geval, merkte ik op. Misschien geeft die ons opheldering. Wo onderzochten het kleedingstuk nauw keurig, dat echter den naam van den naam van den kleermaker niet droeg, blijkbaar had men dit stukje vervangen door een lapje zwarte zijde. Iu den borst zak zat een,fijnen linnen zakdoek, even eens zonder naam. In de zakken ha, wat was dat Ik haalde er zegevierend eeu stuk papier uit. 't Was eeu briefje, blijkbaar hetzelfde, dat de bediende dien avond binnengebracht had. We lazen het ademloos. Liefste Paul, Ik waarschuwd^io immers al 't was te gevaarlijk. Jo hadt naar me moeten luisteren. Ik ging in het hotel informeeren naar de Matste tele grammen, die de noteoringen van de Cloe- tedorps opgeven, en het laatste telegram uit Engeland luidde Algernon Coleyard, ligt op zijn sterfbed te Devonshire. We zien elkaar bij Miry. Je trotuvo Margof. Wordt vervolg t.)

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1