Zomerdienst. Tandarts Ansingh, VULPENHOUDERS Predikbeurten. Advertentiën. Marktberichten. Nationaal Spoorboekje. Spoorboekje met tarieven. 10 Gents. Een Landbouwerszoon, in Hotel „de Lindeboom." NAGRAS. Wie vermist SomJêUk. 28 Boekhandel Parkstraat. bij een landbouwer op Texel ge plaatst. bij inschrijving verhuurd op Dinsdag 2 Juli e. k. van bovenstaande merk in uitgebreide sorteering voorhanden m den Boekhandel Parkstraat. Oosterend, 2S Juni. De oudste leerlingen van de o.l. school alhier maakten gisteren een reisje naar Bergen. Te Bergen a. Z. vertoefde men een uurtje aan het strand, daarna ging het naar Bergen, waar men gewandeld heeft door de mooie bosschen en veel vermaak had in den speeltuin „Duin- vermaak". Te Alkmaar werd eene wandeling gemaakt door den Hout en langs „de Hertenkamp." Men heeft volop genoten. Dank komt toe aan het Bestuur van T. E. S. O. en aan de rijtuighouders voor het gratis vervoer. Alles slaagde naar wensch. Den Hoorn, 28 Juni. J. 1. Woensdag had in het Loodsmans- Welvaren, ten voordeele van Texel's Belang, door de h. h. de Jong en Daalder eene lezing plaats, die goed geslaagd mag heeten daar de opkomst bevredigend was. Achtereen werden ten gehoore gebracht de hieronder vermelde voordrachten Waarom Toon de Spinner toch zoo stuursch was, de heer de Jong. Wie veroordeelde haar, de heer Daalder. De Zilveren bruiloft, de heer de Jong. Daalder, Mijn vrije dag en tenslotte door de heer de Jong, 't Weerhaantje. Dat het in de smaak viel van de aan wezigen bleek weler kwam haast geen eind aan 't applaus, eere dan ook aan genoemde heeren voor hunne opoffering voor het goede doel. Tijdens de pauze werd er gecollecteerd voor Texels Belang welk nog ruim negen gulden opbracht. Hedenmorgen trok door ons dorp een troep infanterie, die voor oefening naar het strand moest hetgeen naar men zegt over veertien dagen weder herhaald zal worden. Dat 't voor ons dorp een opschudding gaf en de jeugd profi teerde van zoo iets, laat zich begrijpen; 's middags zijn ze weder van ons dorp naar de haven vertrokken. Poes moest vluchten. Voorbijgangers waren getuige van een treffend staaltje ouderliefde bij de vogels. In den tuin van het gemeentelijk zie kenhuis te Arnhem was een jonge lijster door een kat verschalkt geworden en deze maakte zich gereed haar ontbijt té nuttigen, toen zij door de verwoede aan vallen der ouders genoodzaakt werd haar prooi los te laten. 't Is maar voor den dokter. Een oud vrouwtje, lijdende aan ver kalking der bloedvaten, in deJordaante Amsterdam. De dokter heeft haar geraden minstens drie appelen te eten per dag. En elkeir ochtend, ziet men haar kreunend, zuchtend en strompelend naar het groentewinkeltje gaan om zich het materiaal voor haar appelen-dieet te verschaffen. De leelijkste zijn goed genoeg; 't is maar voor den dokter. En boos mummelend met haar bijna tandeloos mondje, zoekt ze de slechtste uit den voorraad. Maar op een keer verlangt ze eens een heel mooien appel. „Hoe duur komt er niet op aan, zegt ze. „Ik ben jarig, zie je, en ik heb nou al maanden lang voor den dokter zijn pleizier appelen gegeten. En nou wil ik er eens een hebben voor mijn eigen pleizier. Daar, wat kost die Zes centen Vooruit, die mot k hebben. het portret van zijn meisje. Arm in arm liepen zy in den neer- stroomenden regen langs de Wester- markt. Plotseling, als door een elec- trischen schok getroffen, bleef het meisje staan voor de vitrine van een aldaar gevestigden fotograaf. Achter het glas, tusschen de kiekjes van dames en heeren in auto's en vliegmachines, tusschen de foto's van langharige St.-Bernardsbonden en op schapenvellen liggende baby's, bad zij haar beeltenis ontdekt, waarop zy met de woorden „Kijk, daar hang ik," de aandacht van haar verloofde vestigde. Deze keek nu eens naar het portret van zijn geliefde, dan weer naar de met fraaie letters geschreven mededeeling, dat de portretten „met toestemming geëtaleerd" waren. Vooral dit laatste scheen in niet geringe mate de ergernis van den verliefden jongeling op te wekken, njtxt plots, als om ziin woede te koelen, sloeg hij het glas in, waarachter het „zonder toestemming geëtaleerde" por tret te pronk hing. Deze ondoordachte daad had echter tot gevolg, dat hij zich een bloedende wond aan den pols toegebracht. Verschrikt door het zien van bloed, verliet het paartje dan ook in groote haast dit ergernis opwekkend terrein, ten einde den verwonde in een dichtbij zijnde apotheek te laten verbinden. Ouderdoms- en invaliteits-verzekering. De Haagsche correspondent van de Telegiaaf schrijft Bij de Tweede Kamer is ingekomen een voorstel van den heeren Kuyper, Lohman en Loeff, dus blijkbaar van de geheele rechterzijde, om art. 42 van het reglement van Orde te wijzigen. Dit artikel bepaalt, dat een commissie van voorbereiding, alvorens haar verslag over een haar in handen gesteld wets ontwerp te publiceeren, dat verslag alleen aan de leden der Kamer ter kennis neming moet toezenden. Het voorstel-Kuyper c.s. wil nu bepalen dat het verslag aan de leden vooraf niet ter kennisneming gezonden moet, doch gezonden kan worden, zoodat het de commissie vrij staat het al of niet te doen, 't Eenige doel van dit voorstel is, om met het wetsontwerp inzake de ouderdoms- en invaliditeitsverzekering voortgang te kunnen maken. Men wil dit wetsontwerp (met voorbijgaan van de Ziekteverzekering) in het komende najaar behandelen, maar zal dit gebeuren dan moet de arbeid der commissie van voor bereiding thans zeer hard opschieten. Belasting op vreemdelingenverkeer. De Raad van Edam, niet tevreden met de welvaart, welke het vreemdelingen- bezoek aan Volendam aan de gemeente brengt, heeft onlangs ingevoerd een nieuwe verordening betreffende het haven geld van Volendam. Behalve een tonnen geld van 1,5 ct. per ton. wordt daarbij berekend een koppengeld van 5 cent per persoon. E9n dergelijke belasting, die feitelijk niets meer is dan een tolheffing op het vreemdelingenbezoek, acht de vereeniging „'t Koggeschip" te Amsterdam, uit den booze, en zij heeft in een adres aan den Raad van Edam daartegen geprotesteerd, en er natuurlijk in meer parlementaire termen op gewezen, dat wie het onderste uit de kan wil hebben, het lid op den neus kan krijgen. „Tesselschade." De Algemeen NederlandscUe Vrouwenvereeni- ging «Tesselschade», die hare werkzaamheden over het gebeele land uitstrekt, werkt ten bate van de onbemiddelde, beschaafde Trouwen en meisjes zonder onderscheid van godsdienst. In hoofdzaak bestaan de middelen waardoor hulp wordt verleend, in het geven van voorlichting omtrent de ver- eischten voor en de vooruitzichten in verschillende beroepen, en de beste opleiding daarvoor (Voorlichtings-bureaux) het zoo noodig en zoo mogelijk vcrleenen van geldelijke hulp bij die opleiding; het tot eikander brengen van betrekking- zoekenden en betrekking-aanbiedenden, dus het zoo mogelijk bezorgen (bemiddelen) van betrek kingen, hieronder ook begrepen lessen, pension- naires enz. (Bemiddelings-bureaux) het geven van de gelegenheid aan haar, die niet op andere wijze kunnen werken, om door handenarbeid (z.g. vrouwelijke handwerken, inmaken van vruchten, zuur enz. schilderen, cartonneeren, boekbinden, mandenwerk enz. enz.j in haar onderhoud te voorzien (depóts, bazaars). Het Zegers-Veeckens-Fonds (een afzonderlijk fonds der Vereeniging) is voornamelijk bestemd tot het steunen van onbemiddelde bejaarde of zieke dames. De bibliotheek verschaft gratis boeken, voor namelijk voor studie. Voorts neemt de Vereeniging een examen af voor kinderjuffrouwen, en reikt na goed afgelegd examen een eigen diploma hiervoor uit, terwijl verschillende curcussen ter opleiding voor dit examen door de Vereeniging zijn opgericht. Het Maandblaadje wordt gratis aaD de plm. 5800 leden toegezonden en bevat o.a. advertenties van betrekking-zoekenden en betrekking-aanbie denden, van scholen, pensions enz. Raad en steun van allerlei aard wordt verder naar beste weten cn kunnen verstrekt aan alle vrouwen, die er om vragen. Opdat nu alle vrouwen, die rand cn steun van //Tessclschadew behoeven, dien zullen kunnen vinden, is ons land verdeeld in 76 Afdeelingen en Correspondentschappen, zoodat iedereen zich bij eene niet al te veraf wonende Bestuurdercs kan vervoegen, De Afdceling NicuwediepHelder wordt bestuurd door de dames Mevr. Naudin ten CatcGdbel, voorzitster, Hoofdgracht 12. n Zeeman-Bolemeij, secretares, Hoofdgracht. n v. d. Brugghen-v. d. Goes, penningm. Mej. M. v. Neck, directrice bcmidd.-bur. Binnenhaven, Den Helder. Mevr. v. AsbeckKlnit. en omvat: Helder, Juliauadorp, de Kooi, Nieuwcdiep, bet eiland Texel, hetciland VVicringen Geen weggeworpen geld. In April kocht een mijner vrienden een boerderij in de wcidcstreck. Er behoorde ongeveer 30 II.A. grasland bij, voor een deel gebruikt als weide, voor de rest als hooiland. De vorige bezitter stond als een slordige boer bekend. Het is dan ook niet te verwonderen, dat het land niet goed behandeld was. Daarbij kwam, dat er naar verhouding weinig vee op gehouden werd. Er was dus veel te kort aan koemest geweest. De meeste boeren houden eon massa varkens. Al is het voer duur en al wordt er weinig aan de dieren verdiend, de mest is niet te versmaden en moet dan dienen als vergoeding voor moeite en arbeid. Maarde vroegere eigenaar hield weinig varkens. Dus was er ook te weinig varkensmest. Slechts de helft der landerijen was de laatste jaren bemest. En dan was 't nog de vraag, hoe Toen nu mijn vriend de boerderij aanvaardde, was er natuurlijk geen mest meer te vinden. De voorraad was op't land gebracht. Maar vooral 't hooiland bleek groote behoefte aan mest, aan oplosbaar plantenvoedsel te hebben. Er was nu maar cén oplossing van het moeilijke vraagstuk te vinden Er moest kunstmest gebruikt worden 1 Maar welke De grond leek wel aan een volledige bemesting, dus aan het drietalkali, stikstof on fosforzuur, behoefte te hebben. Voor kali zijn Kainiet, Patentkali er veertigprocents kalizout beschikbaar. Ik durfde niet aanraden Kaïniet te nemen. Het was reeds zeer laat, reeds April. Een meststof, die bij voorkeur in den winter gegeven wordt, is niet op zijn plaats in het late voorjaar. De werking van het veertigprocents-kalizout op grasland ken ik niet voldoende. En daar het niet ging om proeven, maar om praktische bemesting, raadde ik het gebruik van Patentkali aan. Ik kon vermoeden, dat er veel van deze meststof noodig zou zijn. Er was jaren lang geoogst. Op vele stukken land was weinig mest gekomen op andere bijna in't geheel niet. Dus raadde ik per Hektare 5 zak voor 't schraalste en 4 zak voor 't minder schrale. Nu kwam 't fosforzuur aan de beurt. We hadden de keuze tusschen Thomasslakkenmeel, Beendermeel en Superfosfaat. 'tWas te doen om een snelle werking van den mest. Daarom kozen we het licht oplosbare Superfosfaat, G a S zak per Hektare. Voor stikstof werd het snel oplosbare Chilisalpeter gebruikt, l'/i zak per Hektare. De twintig bunders die een bemesting 't meeste noodig hadden, werden aldus bezaaid. Op weide en tamelijk bemest hooiland de kleinste hoeveelheid der drie meststoffen op 't schralere land de meeste mest. Er volgde een paar weken droogte op het uilstrooien. De mest werkte niet. Wijze mensclien schudden hun hoofd en zeide De man had even goed zijn geld in do wetering kunnen gooien. Maar... de regen kwam. 't Gras vloog den grond uit. Een dikke laag malsch gras bedekte de eertijds schrale landerijen. De wijze menschen schudden hun wijs hoofd niet meer. Iedereen moest erken nen 't Is een wonder! Mijn vriend kwam mij bedanken voor den goeden raad en kocht er nog een paar koeieu bij, want de reeds aanwezige beesten konden het gras niet opB. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 22 toten met 28 Juni 1912. GEBOREN Guurtje, d.v. Jaa de Wit en Antje Kuiper, ('t Noorden.) Anna Jacobad. v. Abraham Breesnee en Antje Guurtj9 Bakker, (Eierlaud). Anna Petronella, d. v. Evert Cornelis Tho massen en Mario Geus (de Waal.) ONDERTROUWD: Maarten Boon en Jozina MechielseD. Cornelia Koopman en Aaltje de Jager. GETROUWD: Cornelia de Graaf en Adriana Maria de Porto. Frederik Kik kert en Haartje Kortenhoeven. Cor nelia Saris en Aaltje Boerhorst. OVERLEDEN Maamke Bakker, oud 75 jaar, wed. v. Gerard Alderlieste. Dirk Bakker, oud 72 jaar, echtgenoot yan Grietje Eelman. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 paar nieuwe handschoenen gevonden in de Parkstraat. Donderdag 27 Juni. HERVORMDE GEMEENTE. Cocksdorp, Nm. 3 uur Huwelijksinzegening. Zondag 30 Juni 1012. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Voorm. 10 uur ds. Itijne. H. Doop, Waal, nam. half 3 ds. Vioser. Oudeschild, Vm. 10 uur ds. Buiskool. Den HoornVoorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Kerkcollecte, Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. half 10 ds. Dagevos. Nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, Geen dienst. Den Hoorn, Vm. lOuurds. Bussemaker. 405 Schapen (vette) f 22,— a f 29.— 312 Schapen (weide) f 18,a t 22,— 317 Magere Varkens f 15,— a f 46,-- 438 Biggen f 5.A f 12.— Schagen, 27 Juni. Aangovoerd: 19 Geldokoeien f 140 a f 240 50 Vette Koeien f 200 a 1 345, 20 Kaltkooien f 200,a f 300 40 Nuchtere Kalveren f 7 a f 24. 165 Lammeren f 10 a I 15.00. 60 Vette Varkens 53 a 59 ct. per Kg. 60 Biggen f 7.00 a 110,00; Boter f 1.05 a f 1.25 per K.G. Kipeieron f 3.25 a 1 4.25 per 100. Leiden, 28 Juni. Ter markt aangevoerd: 23 Stieren f 122,— a f 372, 182 Kalf- en Melkkoeion f' 183 a 1315. 80 Varekoeien 136 a f 257 157 Vette Ossen en Koeien 1208 a f329 85 Kalveren (vette) f 58 a 1 123 57 Kalvoron (magere) 15.a t 12 915 Lammeren f 10.a f 14.00. Geboren REIN A WILIIELJHN4 ALIDA, dochter van fl. VISSER en A. W. VISSER-Speets. Schagen, 28 Juni 1912. Getrouwd G. DOB en J. C, van den BERG. Heden overleed zacht en kalm, mijn gefielde Echtgenoot, de Heer D. Jz. BAKKER, in den ouderdom van 72 jaar en 5 maanden. Wed. G. BAKKER-Eelman. Binnenburg 27 Juni '12. De Heer en Mevrouw VREEDE-Everts bedanken voor de bewijzen van belang stelling bij de geboorte hunner dochter ondervonden. Haarlem, 26 Juni 1912. De ondergeteekende geelt sijn tevreden heid te kennen over de flinke en zeer spoedige uitbetaling van de schadevergoe ding van een door den bliksemdoodgeslagen koe, door de eerste onderlinge Brandwaar borgmaatschappij „CERES" te Nieuwe- Niedorp, waarvan de heer J. HELDER, te Schermerhorn agent is. C. M. VEEGER, WesteD. bekend met alle werkzaamheden zag zich gaarne Adres: L. J. ZIJDEVELD, Grijpskerk, (Gron.) Hoofdgracht 28 den Helder, is Donderdag 4 Juli. van 11 tot 2 uur te spreken De nagrassen van de landerijen behoo- rende bij de Hofstee „Dijkziclit" worden Inlichtingen te bekomen bij T. C. BAKKER Café „Schippershuis", waar tevens de bil jetten moeten ingeleverd wordon vóór namiddags vijf uur. een Lam, duister merk P Terug te bekomen togen betaling der advertentiekosten bij J. KOOIJ, Hoogeberg.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 2