N°, 2583. Donderdag 4 Juli 1912. 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland. BOOT- BV SPOORDIENST Van week tof week Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurs op Te aansluiting gevende Van Texel. Van Helder. Afvaart Boot 4.15. Vertrek trein 6.28 6.30. 7.45 11.15. 2.50. 6.00. 12.45 4.10 7.30 Aank. trein Helder.Vertrek boot 5.15 9.30 12.30 4-15 7.30 Des Zondags komt de eerste trein niet te 8.39 doch te 9 42 te Helder aan. In verband hiermede vaart de boot des Zondags niet te 9.30doch te 10.20 van Helder naar Texel. 8.39* 12.01 3.26 6.56 JACHT. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat de volgende publicatie is aangeplakt. De Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland, Gelezen het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie dd. 19 Juni 1912 no. 36 Gelet op art. 11 der „Jagtwet" Brengt ter kennis van belanghebbenden dat de jacht op waterwild in dit gewest zal worden geopend als volgt op het eiland Texel, met uitzondering van den polder Eyerland en den Prins Hendrikpolder, op Donderdag 1 Augustus 1912, met zonsopgang, en in de overige deelen der provincie, dus ook in den polder Eijerland en in den Prins Hendrikpolder op Texel op Zater dag 27 Juli 1912, met zonsopgang. En zal deze in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke ge meente van Noordholland worden aan geplakt. Haarlem, 21 Juni 1912. De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, VAN LEEUWEN. Texel, 1 Juli 1912. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. 23—29 Jnni. Is er een nieuwe Bakkerswet op komst Mag men het bericht uit de Tijd het katholieke hoofdorgaan gelooven, dan moet die vraag toestemmend beantwoord worden. Naar het blad meldde en het bericht werd door andore reeds bevestigd dan bestaat er bij enkele Kamerleden het plan een nieuw ontwerp-Bakkerswet in te dienen, dat in hoofdlijnen overeenkomt met het ontwerp van minister Talma, doch in onderdeelen daarvan afwijkt. De voor stellers zouden op die wijze aan de bezwaren van sommige tegenstanders willen tege moetkomen. Het is dus alleszins mogeljjk, dat de bakkers nog eens spoedig weer hun intocht in de Kamer zullen houden. Temeer is zulks waarschijnlijk, omdat het verwerpen der Bakkerswet in sommige christelijke kringen blijkbaar kwaad bloed gezet heelt. De christelijke bakkersbedienden hebben hun woorden van protest laten hooren enkele afdeelingen van Patrimonium hebben hun afkeuring over het verwerpen van het ontwerp van minister Talma in nogal krachtig geformuleerde moties uitgesproken en nu dezer dagen liet ook de commissie van advies en samenwerking van Protestantsch Christelijke vakorganisaties zich op dergelijke afkeurende wijze over de kwestie uit. Op een vergadering van deze Commissie werd besloten een adres te verzenden aan de regeering en de Kamer, waarin leedwezen wordt uitgesproken over de gevallen beslissing, hulde gebracht wordt aan minister Talma voor degelijke en krachtige verdediging, van het ontwerp, de houding betreurd wordt van een deel der Christelijke pers en van de Kamerleden, inzonderheid van rechts, die tegen stemden en waarin verzocht wordt de oplossing van het brandende vraagstuk, waarby 30000 belanghebbenden betrokken zijn. Voorts wordt 6r in verklaard, dat de voortgaande actie van de bakkers tot afschaffing van den nachtarbeid door wettelijke maatregelen met kracht zal worden gesteund. Het zal intusschen nog eenigen tijd duren voor het ontwerp in behandeling zal worden genomen door de Kamer. Eerst moet het nog ingediend en onderzocht worden. En hoever de heeren Aalberse en Passtoors met het ontwerp gereed zijn werd nog niet gemeld. De Kamer snakt tevens naar vacantie. De behandeling der Radenwet werd in de afgeloopen week voortgezet en is thans by na ten einde. —o—o—o— De algemeene staking in de Engelsche havens is geheel mislukt en in de haven te Londen verloopt de staking ook al meer en meer. Het aantal arbeidswilligen neemt van dag tot dag toe en de stakers zelf schijnon den moed geheel verloren te hebben, Het feit, dat het bestuur der organisatie er niet in kon slagen de stakers op vergaderingen bijeen te krijgen, wijst daar op. Minister Asquith is intusschen eiken dag in de weer om zoo mogelijk een bevredi gende oplossing van het geschil te vinden. De groote moeilijkheid is echter dat de stakers er op staan dat allen weer in dienst zullen worden genomen, een eisch die de werkgevers niet willen inwilligen, omdat zij zich het recht willen voorbehouden sommige lieden te weigeren. Intusschen heeft men de verwachting dat minister Asquith er spoedig in zal slagen een bevredigende oplossing te vinden. Te hopen is dat wel want de stemming onder d6 stakers wordt er niet beter op. In de laatste dagen kwamen meermalen opstootjes voor tusschen stakers en werk willigen, waarby de politie met geweld moest optreden en verschillende personen meer of minder ernstige wonden opliepen. o-o-o- Er komen in den laatsten tijd weinig hoopvolle berichten uit de Portugeesche republiek. Mag men de berichten gelooven dan ziet de toestand er alles behalve roos kleurig uit. In de eerste plaats laten de royalisten weer veel van zich hooren. De monarchisten schijnen bezig te zijn weder een leger op de been te brengen aan de Spaansche grens. Bij hen moeten zich een aantal ontevreden Portugeezen aangesloten hebben. Want ontevredenen zyn er inde jonge republiok bij menigte. En dat is een ernstig gevaar, omdat het vermoeden voor de hand ligt, dat een nieuwe revolutie in het land zelf voorbereid wordt. Het voortdurend toenemen van bomaanslagen duidt daar ook op. Dc regeoring schijnt volstrekt piet het algemeen vertrouwen te bezitten. Daartoe werkt stellig zeer mede het feit, dat de economische toestand in de republiek nog altijd zeer slecht is. De veelvuldig voorkomende stakingen hebben, den handel zeer veel schade berokkend. De slechte oogstvooruitzichten werken verlammend. Ook de wijnhandel heeft verlies op verlies geleden, zoodat alleen te Oporto in deze maand vier groote huizen failliet gingen. En de regeering schijnt niet in staat door een krachtig ingrijpen ver andering aan te brengen. o o—o Het Hongaarsche parlement is thans tot nadere byeenroeping uiteengegaan. Don derdag werd de laatste bijeenkomst in dit zittingsjaar gehouden. En ook thans werd de oppositie met geweld buiten gesloten. Het parlementsgebouw was door een groote troepenmacht afgezet en de leden der oppositie werden niet toegelaten en stonden lang in den neerstroomende regen, wat hun stemming wel niet verbeterd zal hebben. Binnen was de regeeringsmeerderheid in grooten getale aanwezig, om de sluiting der zitting bij te wonen. De president, graaf Tisza, hield een lange redevoering waarin hij de gebeurtenissen van den laatsten tijd opnieuw besprak en waarbij hij er op wees dat met den steun der meerderheid een succes voor de natie en de monarchie was behaald geworden. Hij hoopte dat een flinke vacaDtie de gemoe deren wat tot rust zou brengen en na het recès ook aan de oppositie de gelegenheid zou worden geboden mede te doen aan een rustigen parlementairen arbeid. Daarna werden de zittingen van het Huis tot 17 Sept. a.s. verdaagd. —o—o—o- Trekken zich donkere wolken samen boven Turkije Men is geneigd deze vraag te stellen, als men kennis neemt van de weinig hoopvolle berichten die de buiten- landsche bladen brengen. De Porte heeft met groote moeilijkheden te worstelen. Allereerst wel met die van financieelen aard. De economische toestand van het land schijnt nog niet van dien aard te wezen, dat de groote bankiers er veel geld op willen uitdoen. En de behoefte aan geld, veel geld wordt met den dag dringender. De schatkist is leeg en sedert de actie van de Italiaansche vloot begonnen is, zijn de oorlogsuitgaven in Turkije zelf enorm gestegen. Zoolang de strijd tot Tripoli beperkt bleef had Turkye niet veel uitgaven, maar thans moet het, om op alle gebeurlijkheden voor bereid te zijn, zijn leger in Turkije in mobielen staat houden. En bovendien zijn er groote moeilijkheden van anderen nog ernstiger aard. In Albanië en Yemen is al eenigen tijd weer de vaan des opstands ontplooid en wordt hevig gevochten. En tot nog toe met weinig bemoedigendé resultaten voor de regeering. Integendeel zoowel in Yemen als in Albanië schijut de zaak voor de Porte er zeer gevaarlijk voor te staan. In Yemen, waar onder leiding van een zeer invloedrijken sjeik de opstand gevoerd wordt, hebben de regeeringstroepen, die er niet zeer talrijk zijn en weinig steunpunten hebben gevoelige nederlagen geleden en is de toestand zeer kritiek geworden. En in Albanië is de toestand ook zeer gevaarlijk. Een deel van het leger is aan het muiten geslagen en heeft zich by de opstandelingen aan gesloten. De opstand in Albanië heeft een politieken achtergrond en is gericht tegen de Jong-Turken. De opstandolingen willen dat de regeering aftreedt, dat de Kamer ontbonden zal worden en nieuwe verkie zingen zullen plaats hebben. Ook in Turkije zelf openbaart zich een steeds aangroeiend vezet tegen het beleid der tegenwoordige regeering. Zoo is de toestand voor de Porte verre van rooskleurig en naar het zich laat aan zien zal een een ernstige crisis niet uit blijven. Men vreest in Konstantinopel zelfs voor een nieuwe revolutie. TEXEL, 3 Juli 1912. De kermis en nog wat. De kermis was Zondag druk bezocht, de schouwburg Wijlacker en de toon eel- voorstelling in de Kikkert hadden niet over gebrek aan belangstelling te klagen en ook de Matinée musicals in de tuin van het hotel Texel trok veel bezoek. De kermis behoort weer tot het ver leden, Oh 1 Oh Oh! wat is er gejammerd om die arme meid, wat is er gehost, gedanst en geschreeuwd, maar dat alles zal niet verhinderen dat hier de kermis een langzame en natuurlijke dood sterft. Is 't jammer? Wij zullen de laatste zijn dit te beweren, toch was het wel wenschelijk dat feest door een ander, een beter feest te vervangen. Een mensch moet wel eens los uit de gewone sleur der dingen. Niet allen past het financieel een buitenlandsche reis te maken. Welk een feest dan Wij zouden - dat zoo niet weten te zeggen, doch een feest met geen andere vermaken dan een draaimolen, een schiettent en een werpspel, verdient o. i. die naam niet meer. Maandag arriveerde het reisgezelschap Lissone, sterk ongeveer 40 personen. Zij brachten een bezoek aan de Koog, Waal en Burg, aan de beplanting van Staatsboschbeheer enz. Een gezellige geest heerschte onder het gezelschap en wij zouden geneigd zijn te zeggeD Texelaars, vormt reiskassen. Voor enkele jaren maakten de leden van Texelsch Fanfarecorps uitstapjes naar elders, naar Haarlem en omstreken, naar den Haag en Scheveningen, de leden van het R. K. Zangkoor doen het al sedert jaren, vraag hen hoe ze zich vermaakten en vermaken. We leven in een anderen tijd, dan die van het ontstaan van de kermis, onze tijd, zegt men, staat in hetteeken van verkeer, waarom zouden we dan niet en corps op reis gaan en onze kermis- centen in den vreemde besteden en het schoone dat ons vaderland biedt met eigen oogen gaan zien. Voor ons ligt de reeds door ons aan gekondigde uitgave van La Rivière en Voorhoeve, getiteld„Door Hollands Watertuin en Heuvelland" een reisboek voor Nederland, door Johan van de Haghe, waarin op aangename verhalende wijze allerlei bizonderheden van de verschillende (meer dan 300) plaatsen die bezocht worden, worden ten beste gegeven. Op bladzijde 22 en 23 wordt Texel met een bezoek vereerd en waardeerend over ods eiland geschreven, op blz. 135 worden Vlieland en Terschelling bezocht en het geheel is wel geschikt om onze reislust op te wekken niet alleen, doch opent ons ook de oogen voor veel wat nog binnen de grenzen van ons vaderland bezienswaardig is. Het reisboebje beslaat 200 bladzijden bevat 42 fraaie platen en is in souple bandje gebonden a f 1,50 in den boek- haudel Parkstraat verkrijgbaar. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge- he Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere hnden met verliooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. XEL. O n

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1