2584. Êondag 7 Juli 1912. 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Uit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. TEXEL, 6 Juli 1912. Leger des Heils. Blijkens advertentie in dit nummer zal vanwege het leger des heils Zondag middag B uur een muziek- en zangfeest worden gehouden op het land van den heer J. D. Roeper aan de Koogerweg. Wij kunnen daaraan toevoegen, dat ons is medegedeeld, dat aan iederen bezoeker(ster) zal worden uitgereikt een exemplaar van het in verband met het vergaan van de „Titanic" zooveel ge noemde lied „Nader mijn God tot U," op muziek en voorzien van Hollandsche en Engelsche tekst. Den Boom, 2 Juli. Heden kreeg ons dorp bezoek van een groot aantal vreemdelingen, allen met rytuigen en auto's, na ons dorp bezichtigd te hebben en verschillende opname te hebben gedaan vertrok de stoet weder naar den Burg. De jeugd genoot. Oosterend, 5 Juli. De heer Cornelis Drijver van hier, leerling der Zeevaartkundige school te Helder, deed met gunstig gevolg eind examen aan de Zeevaartk. School aldaar. Oudeschild, 5 Juli. Eergisteren is in dit seizoen de eerste hoeveelheid gemaaid wier alhier aange bracht. Alvorens dit afgeleverd kan worden, moet het nog heel wat bewer kingen ondergaan. Zaterdag jl. zijn de consenten aan de wiermaaiers uitgereikt. 21 consenten zijn uitgegeven. Of van ieder consent gebruik gemaakt zal worden is, vooral wanneer het met de paling- visscherij naar wensch gaat, wel te be twijfelen. Ieder consent geeft recht op het maaien van 20 pak wieralOOK.G. Aan maailoon wordt f2 per pak uit betaald. Van tijd tot tfjd zien wij in onze haven allerlei pleizierjachten. Sedert een paar dagen liggen er nu twee, waarvan de een in België thuisbehoort. De op varenden brengen aan verschillende plekjes van ons eiland een bezoek. Een onzer ingezetenen, n. 1. den heer V. E. overkwam Woensdag jl. een ernstig ongeval. Met zijn vrouw en klein dochtertje de Heldersche kermis bezoe kende, bevond hij zich in de stoom- draaimolen. Toen hij zijn kleinkind, dat al eenige toertjes gemaakt had, iets wilde overreiken om nog eens in de rondte te kunnen draaien, zette de molen zich in beweging, waardoor hij zijn evenwicht verloor en achterover op den grond viel met het treurig gevolg, dat hij niet meer kon loopen en naar de Texelsche boot vervoerd moest worden. Bij zijn aankomst alhier werd onmiddellijk geneeskundige hulp ingeroepen. Naar men ons mede deelt ligt hij thans geheel in verband en is waarschijnlijk zijn been uit de pan geraakt, wat voor een man op leeftijd, zooals hij, weieens nadeelige gevolgen kon hebben. Door het bestuur van den Texel- schen Schippers- en Visschersbond is van zijDe Excellentie den Minister van Water staat het volgende schrijven ontvangen: De Minister van Waterstaat, beschik kende op het adres van het bestuur van den Texelscben Visschers- en Scbippers- bond te Texel, houdende verzoek eenige voor de visscherij hinderlijke wrakken, aanwezig op den zeebodem in den Texel- stroom, te doen opruimen gelet op de ingewonnen ambtsberichten; overwegende, dat wegens de groote diepte ter plaatse alle gevaar voor de scheep vaart is buitengosloten en dat het niot op den weg van het Departement van Waterstaat ligt om den bodem der zee en van de zeegaten ten behoeve van de visscherij schoon te houden Geeft aan adressant te kennen, dat er geen termen zijn om dezerzijds aan zijn verzoek te voldoen. Vlieland. De zangvereeniging Harmonie maakte onder leiding van haren directeur, de heer G. Donia, haar jaarlijksch uitstapje. Ditmaal strekte de reis zich verder uit dan nog het geval was. Toen het gezel schap de zeereis achter den rug had, ging het per spoor naar Groningen. Men zag zooveel mogelijk van deze mooie stad en maakte een wandeling door het Sterre- bosch. In den namiddag vertrok men per tram naar Paterswolde, waar men den volgenden dag nog zeer veel van de liefelijke omgeving kon genieten. De terugreis deed Harmonie op dezelfde wijze als den vorigen dag. Het fanfarecorps haalde de zuster vereniging met vroolijke muziek des avonds af. Zijn vader vergiftigd. De 19-jarige zoon van den Renkumschen koperslager Teunissen, die verleden week gearresteerd werd in verband met het vermoeden van vergiftiging van zijn vader heeft bekend dit feit gepleegd te hebben. Arnh. Ct. Door gebroeders Timmer te Blee- kensgraaf, werden 4 tweejarige koeien verkocht voor den prijs van f 1422,50, wel een bewijs dat eerste kwaliteit vee goed betaald wordt. De aankoop ge schiedde voor België. Een examen. Muzikale clown, die zich komt presen teeren „Ik ben ook imitateur van alle dierengeluiden, meheer." Impressario. „Zoo, doe dan eens even een sardientje in de olie na." Broodverordening. De door den raad van Vlaardingen gewijzigde gezondheids politieverordening waarbij o. m. is bepaald, dat brood, niet voldoende aan het voorgeschreven gewicht van 1 E.G. of E.G. in beslag wordt genomeD, is Maandag in toepassing ge bracht. Het gevolg hiervan was, dat bij ver schillende bakkers groote partijen in beslag werden genomen. Veel leven om niets. De le Batavierdwarsstraat is in een der laatste nachten in opschudding gebracht. Een der bewoners van die straat meende op het dak van perceel 5 iemand te hebben zien loopen. Onmiddelijk werd aan inbrekers ge dacht. De nachtwakers van de Neder- landsche Bewakingsmaatschappij en van den Geconlroleerden Nachtveiligheids dienst trokken, daarbij geassisteerd door eenige burgers, er op uit. Zij konden echter op de daken geen spoor van inbraak ontdekken, De inbreker bestond blijkbaar alleen in de verbeelding van een enkelen bewoner der le Batavierdwarsstraat. Het zoeken naar ongewenschte gasten bracht een juffrouw uit perceel 5 zoo van streek, dat zij buiten westen raakte en het eenigen tijd duurde voor zij weer was bijgebracht. Ziedaar het eenige gevolg van de jacht op een inbreker, die er niet ge weest was. De kermis te Naarclen. In de den 26en Juni gehouden ver gadering van den Raad der gemeente Naardeu, is naar aanleiding van het in gekomen adres, besloton tot afschaffing dor kormis. Geneeskundig onderzoek voor het huwelijk. Onlangs is bericht, dat aan de Tucht- Unie (als centraal vereenigingslichaam) het verzoek was gericht zoo mogelijk de leiding op zich te nemen tot een beweging ter verkrijging van wettelijke bepalingen inzake verplicht medisch onderzoek voor het huweljjk. Het gaat hier alleen om een formali teit, meer niet. Reeds wordt om een huwelijk te kunnen aangaan, verschillende papieren vereischt. Wat wenschen nu de voorstanders van het „verplicht" medisch onderzoek Niets meer dan dat voorgeschreven werd, dat bij bedoelde „papieren" ook nog moet worden gevoegd een verklaring, dat de buwelijkscandidaten het oordeel over hun gezondheidstoestand hebben onderworpen aan den medicus. Dit is alles. De jonge man en van de jonge vrouw geldt dit evenzeer die vooraf weet, dat hij bij zijn huwelijk zich aan een keuring heeft te onderwerpen zal, ook door het verantwoordelijkheidsgevoel dat daardoor reeds bij hem wordt opge wekt, dubbel voorzichtig leven. Hij zal er toe gebracht worden om reeds voor zijn verloving zijn huisdokter te raad plegen en ongetwijfeld zich onder geneeskundige behandeling stellen, wanneer daartoe het geneeskundig onderzoek aanleiding geeft. Wordt hij niet genezen en willen partijen toch het huwelijk laten doorgaan welnu, niemand, die hun dit zal beletten. Doch dan dragen zij en niemand anders de verantwoordelijkheid van dien stap en zal het leed door hen in liefde wordon gedragen. Annie Pascal. Men zal zich herinneren, dat Genis Helder, alias Annie Pascal, bij hare arrestatie te Arnhem haar voornemen te kennen gaf te willen deelnemen aan de eerstvolgende rondvlucht. Begrijpelijk werd aan deze mededeeling weinig waarde gehecht en geacht te zijn ontsproten aan het phantasierijke brein van de romantische dame. Toch blijkt deze mededeeling volgens Het Centrum niet geheel te zijn gefantaseerd althans vast staat, dat een in sportkringen ze6r bekend Rotterdam mer heeft gekocht en aan haar present gegeven een eertijds door Jan Olieslagers gebruikte machine. Dit vliegtuig werd voor eenigen tijd van Antwerpen naar Breda vervoerd doch daar als onbestel baar geweigerdde eigenares zat toen reeds in preventieve hechtenis. Na naar Antwerpen te zijn geretour neerd, is het daar opgeslagen en zal waarschijnlijk binuenkort in openbaren verkoop komen wegens de groote onkosten lr. 1100 welke expeditie en opslag hebben beloopen. Naar men beweert heeft Annie Pascal tot dezen verkoop reeds vergunning verleend. De instructie naar de gedragingen van dit veel besproken personage loopt teneinde en is binnenkort verwijzing naar de openbare terechtzitting waar schijnlijk. Onweer. Maandag sloeg de bliksem in het achterhuis van den arbeider P. Petter te Wapserveen Drzonder brand te veroorzaken. Vijf goiten werden getroffen en gedood. Een dochtertje werden de klompjes aan de voeten stukgeslagen en de kousen om de beenjes verschroeid letsel kreeg het kind niet, Gisteren zijn onder Holwerd (Fr.) maaiers door de bliksom getroffen een was op slag dood. Schrijven over het rooken. Tot de literatuur over de tabak, waar onder Baudelaires „La pipe del'auteur" wel het klassieke voorbeeld is hebben eenige letterkundigen bijgedragen, toen de Duitsche vereeniging van tabaks fabrikanten hen om hun meening vroeg over het rooken. Heyermans antwoorddeOf ik rook Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Alles door elkander. Ook pruim ik en spuw daardoor op maatschappelijk en politieke verhoudingen meer dan velen braven burgers lief is. Natuurlijk word ik door het rooken geïnspireerd en ben ik slechts bij voortdurende nicotine ver giftiging een modern schrijver. Pruimen en spuwen doe ik echter het liefst. Roda Roda schreef onder anderen „Mijn grootvader heeft gerookt en is drie-en-negentig jaar geworden. Mijn jongere broer heeft nooit gerookt en is maar vier weken oud geworden. Word daaruit nu maar eens wijs (Tel.) Moeder de vrouw wist wel raad. Bij den bloembollenkweeker J. H. te Oegstgeest, stond de regenput open. Een jonge geit, die op het erf rondliep, sprong op een gegeven oogenbik in dartelheid in den put en lag een paar meter diep in het water te spartelen. Hoe het dier te redden De man was afwezig, de vrouw met de kinderen alleen thuis. Zij krijgt een idee. Direct roept zij haar 12-jarig zoontje en na dezen ingelicht te hebben, werd hij door zijn moeder, een krachtige juffrouw, stevig bij de enkels genomen en met het hoofd vooruit in den put neergelaten. En zie nu maar eens of je't grijpen kan. Nog een beetje zakken moeder, maar goed vasthouden, 'k heb een oor te pakken. Nou den kop, 'k Heb 't heele beest, haal nou maar op. Een flinke ruk, èn de jongen èn het geitje hadden beide weer vasten grond oncler de voeten en moeder en zoontje waren blij met de redding van het lieve diertje. Te Haarlem ls opgericht een stichting voor woningverbetering. In 't Amsterdamscbo kwartier is reeds grond gekocht voor 100 arbeiderswoningen. Gistermorgen sprong te Zoelen het geweer van den 14-jarigen kersen- keerder A. van Arnhem, waardoor een zijner handen zoodanig gewond werd, dat deze geamputeerd zal moeten worden. De 39-jarige landbouwer G. E. Bzn. te Meerkerksbroek is door een in zijn stal staandeu fokstier aangevallen en zoo vreeselijk verwond, dat hij kort daarna is overleden. Door auto gedood. Zaterdagavond is op het Bezuidenhout te 's Gravenhage de heer N.L. Burman Eyck tot Zu lichem, oud-burgemeester van Maartensdijk, die per fiets uit de richting Rijnstraat kwam, door een auto aangereden. Hij werd naar zijn woning aan de Groot Hertoginnelaan vervoerd, waar hij aan de gevolgen is overleden. Een jeugdige uitbreker. Een ongeveer 12-jarig boefje, dat door de politie te Breda Maandagavond tijdelijk in de cel was opgesloten, wist zich door een luchtkoker daaruit te werken en is toen over 2 daken geklommen. Daarna liet hij zich op een open plaats langs do afvoerbuizen van de dakgoten naar beneden glijden. Zijn vrijheid was echter van koiten duur, want de bewoners waarschuwden de politie,die den jeugdigen uitbreker weer mee nam naar het bureau. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge- be Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1 .nden met verliooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1