N°. 2585. Donderdag 11 Juli 1912. 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Van week tot week. -±- Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÉN worden aangenomen bij de Uitg. Firya LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Tex el MILITIE. Oproeping van verlofgangers onder de wapenen. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de in deze Gemeente gevestigde ver lofgangers, wier namen hieronder zijn ver meld, bij deze, ieder tegen het achter zijnen naam aangegeven tijdstip, krachtens art. 80 in verband met art. 114 der Militiewet onder de wapenen worden opgeroepen 10e Itegiment Infanterie, den Ilelder. Lichting 1911. Jan Vermeulen en Hendrik Smit 30 Juli 1912. 29 Juni—0 Juli. Langzamerhand komt de Tweede Kamer met haar werk gereed en als deze regels onder de oogen der lezers komen zijn de heeren afgevaardigden waarschijnlijk reeds met vacantie tot den derden Dinsdag van September uiteengegaan. Ze hadden gehoopt nog deze week gereed te komen doch bjj het laatste ontwerp dat Vrijdagavond ter tafel kwam had de heer Ter Laan een paar amendementen ingediend, die hij niet ver koos in te trekken. Toen er gestemd moest worden bloek geen voldoend aantal leden aanwezig te zijn, zoodat van vacantie nog dadclyk niets komen kon. D6 Kamer heeft de Radenwet vah minister Talma aangenomen. Do rechter zijde op den hèer Van Idsinga na stemde voor, de linkerzijde mot den heer van Idsinga tegen. Vooraf was reeds b(j de behandeling van het ontwerp een amende ment-Van Karnebeek verworpen om de eindstemming te houden na afloop der Zioktewet. Do rechterzijde wilde zulks evenwel niet en maakte het verband tusschen Raden- en Ziektewet !os. Uit do verklaring dio minister Talma bij die gelegenheid aflegde bleek dat ook hij zich niet verzetten zal tegen hot laten rusten vau do Ziektewet, ton behoove van de Invaliditeits- en Oudordouisverzekering. Daarmee zal nu wel in October aangevangen worden. Zooals men weet, is dit geheel overeenkomstig den wensch van dr. Kuyper, wiens groote invloed in de Kamer in den laatsten tijd meer dan eens weder naar voren trad. Dit laatste was ook het geval bij de behandeling van het voorstel-Kuyper- Lohman-Loeff tot wijziging van het regle ment van orde. Het gevolg van dit voorstel zou moeten zijn dat het recht van amendement zoo niet rechtstreeks dan toch zijdelings zal worden beperkt. Het ontwerp ontmoette in de Kamer van de linkerzijde scherpen tegenstand, vooral nadat Dr. Kuyper onomwonden had ver klaard, dat het zijn doel was met het voorstel het tot standkomen van de Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering te bespoedigen. Bij, zuivere partijstemming werd het ietwat gewijzigde voorstel ten slotte aangenomen. Van de andere nogal belangrijke besluiten in de afgeloopen week, door de Kamer genomen vermelden we nog de aanneming van de Auteurswet alsmede van de wijzi ging der Muntwet. Van dit laatste zal het gevolg zyn dat er straks gouden 5-guldens stukken in omloop gebracht zullen worden en dat we al weer een nieuw soort stuivertje krijgen n.l. vierkant met afgeronde hoeken. Die zullen dus wel van de kwartjes te onderscheiden zijn. Onge twijfeld een practische verbetering al zal zoo'n vierkant geldstuk wel wat vreemd staan tusschen zijn ronde broertjes, die nog altijd de spreuk eer aan doen dat het geld rollen moet. —o—o—o— De bladen hebben hel in de afgeloopen week druk gehad over de samenkomst, die de Duitsche Keizer en de Czaar van Rusland hebben in de Finsche Scheeren. 't Is twee jaren geleden dat beide monarchen ook samenkwamen. Toen was de Czaar de gast van Keizer Wilhelm te Potsdam. In 1909 mocht de Czaar den Keizer als gast begroeten evenals thans in de Finsche wateren. De Duitsche en Russische bladen hebben over en weer allervriendelijkste artikelen gewisseld. Ook de Engelsche pers was niet onvriendelijk gestemd door de samen komst. Daarentegen kon de Fransche moeilijk haar misnoegen verbergen. Zooals van zelf spreekt wordt aan de ontmoeting der beide Staatshoofden nogal eenige beteekenis gehecht. Dat de z.g. „hooge politiek" besproken zou worden was wel vrij zeker, naar het oordeel der bladen. Allerlei brandende onderwerpen werden genoemd, die in den laatsten tijd nogal om de aandacht vroegen. De oorlog, de Driebond, de Dardanellenkwestie en andere onderwerpen meer. Zooals steeds het geval pleegt te zijn bij dergelijke gelegen heden. Volgens sommige Fransche bladen zou er echter allereerst gesproken worden over een onaangename kwestie. Bedoeld werd een spionagekwestie. De Duitsche politie heeft n.l. een Russischen kapitein, een zekeren Kostewitsj gevangen genomen. Naar het heette vertoefde hij in Duitschland voor studie, doch de politie meende allen grond te hebben den man van spionage te verdenken. Er waren zeer bezwarende aanwijzingen en Kost6witsj word voorloopig achter de tralies gezet. De Fransche bladen sloegen er alarm over. Rusland is Frankrijks bondgenoot en dies stelt Frankrijk belang in alles wat Rusland betreft. Maar bovenal ziet het ook met leede oogen dat zijn Russische vriend wat vriendelijker voor Duitschland wordt. Dat de Czaar naar de Finsche wateren ging om Keizer Wilhelm te ont moeten kan niemand tegengaan, doch er kan wel een beetje op de stemming van den Czaar gewerkt worden. En daarom maakte de Fransche pers zooveel gewag van de spionagezaak. De Russische kapitein zit intussohen nog gevangen, doch de ontmoeting tusschen beide monarchen is niet afgewimpeld. Toch schijnen de Duitsche autoriteiten ten opzichte van den „spion" nogal goeder tieren te zijn. Misschien wel een gevolg van de ontmoeting in de Scheeren. Mogelijk ook heeft het gevangen nemen van een Duitsche officier in Rusland, wegens „spionage" eenige invloed laten gelden, —o—o—o- In Engeland schijnt een eigenaardige crisis te dreigen. Zooals men weet vormen in het Lagerhuis de Liberalen met natio nalisten en de arbeiderspartij de meerder heid. Tusschen de liberalen en de arbeiders partij nu is een conflict ontstaan. Er moeten in twee districten aanvullende verkiezingen plaats hebben te Hanley en Crewe. De arbeiderspartij nu verlangt, dat de liberalen in geen der beide districten candidaten zullen stellen. Ze eischt de beide districten voor zich zelf op en tracht door een eigenaardig middel haar doel te bereiken, n.l. door de bedreiging, dat, zoo de liberalen niet hun heide candidaten terugtrekken, alle leden der arbeiderspartij uit het Lagerhuis zullen wegblijven tot na de verkiezingen in Hanley en Crewe. De regeering zou daardoor 44 stemmen missen en dat kan ze niet, omdat de oppositie dan wel eens heel gevaarlijk zou kunnen worden. Men hoopt intusschen nog een verzoening tot stand te kunnen brengen. —o—o—o— Den 28sten Juni was het 200 jaar geleden dat Jean Jacque Rousseau, de groote voor- looper der Fransche revolutie te Genève geboren werd. Door een comité waren ter gelegenheid van dezen gedenkdag ver schillende feeslelijkheden voorbereid. De voornaamste daarvan was de onthulling van een monument in Pantheon, die door den president der republiek, de regeering en een aantal Kamerleden bijgewoond werd. Frankrijk telt veel aanhangers van Rousseau, die hem zijn gedachtenis wilden huldigen als die van Frankrijks groote mannen. Doch de tegenstanders van Rousseau's denkbeelden zijn in de republiek niet minder talrijk en deze waren over de voorgenomen huldiging verre van gesticht. Tusschen voor en tegenstanders is in de dagen die aan do feestelijkheden vooraf gingen een zeer felle strijd gevoerd. Die strijd begon in de Fransche Kamer. De regeeiing had ter subsiaieering der feesten een crediet van 30,000 francs gevraagd. Daartegen kwam geweldig verzet van de rechterzijde. En ook in de Senaat uitte zich het verz6t. Toch werd het gevraagde crediet ten slotte zoowel in Kamer als Senaat met een verpletterende meerderheid toegestaan. In de pers werd het verzet intusschen met kracht voortgezet en ook de Action Franqaise, de vereeniging van de jonge royalisten liet zich niet onbetuigd. Iutusschen zijn de feestelijkheden door gegaan. Ze begonnen met een groote bijeenkomst in de aula van de Sorbonne, waar redevoeringen gehouden werden. De oppositie was er echter ook en nog maar nauwelijks was de eerste redenaar aan het woord of 6en jonge man sprong overeind, onder den uitroepMessieurs, au nom de la jeunesse de France, nous protestons contre cette abominole cérémonie (Mijne heeren, uit naam van het jonge Frankrijk protesteeren wij tegen deze verfoeilijke plechtigheid.) En bij die interrumptie bleef het niet. Tal van jonge menschen die zich „camulots du Roi" noejnden, maakten het de sprekers lastig. Het publiek geraakte in opwinding en de rust verstoorders werden zelfs met de vuisten bewerkt. Dit schijnt geholpen te hebben, want h6t tweede gedeelte van den avond hielden de jonge ordeverstoorders zich rustig. De onthulling in het Pantheon van het gedenkteeken verliep nog al vrij rustig, dank zij de strenge maatregelen die de politie genomen had. En ook de andere feestelijkheden konden vrij ongestoord plaats hebben. Rousseau's gedachtenisviering droeg echter een verre van nationaal karakter, —o—o-o— Ds democratische conventie te Baltimore heeft al bijna hetzelfde verloop gehad als die van de republikeinen te Chicago. Ze stond al even sterk in het teeken van de verdeeldheid en de keuze van 'n candidaat voor president der republiek der Vereenigde Staten ging allerminst van een leien dakje. Er waren een groot aantal voorloopige candidaten maar van deze bleven ten slotte slechts twee in 't strydperk, n.l. Champ Clark en gouverneur Wilson. Beide vertegenwoordigen de twee hoofdgroepen die in de partij op den voor grond treden, de z.g. conservatieve en de z.g. radicale. Clark wordt de candidaat genoemd der eersten, Wilson is de man der radicalen en van Bryand die zooals men weet, reeds een paar malen de candidaat der democraten was, doch thans als zoodanig afgedaan schijnt te hebben. Het ging op de democratische conventie al even luidruchtig toe als op de republi- keinsche. De voorstanders van Wilson wedijverden met die van Clark in het maken van tumult en het houden van luidruchtige betoogingen. Meer dan eens dreunde de zaal van het gejuich en gebrul waarmede een der candidaten aanbevolen werd. Aanvankelijk had Clark een nogal grooten voorsprong op Wilson, doch langzamerhand haalde laatstgenoemde op. De stemmen op andere candidaten uitgebracht gingen meerendeels op Wilson over. De stemmingen namen heel wat.tijd in beslag, want het aantal gedelegeerden is zeer groot en een dertigtal waren noodig voor Wilson zijn tegencandidaat op zij kon streven. Clark verscheen in eigen persoon te Baltimore. Mogelijk dat het voorbeeld van Roosevelt, die, zooals men weet, ook de conventie van zijn partij bijwoonde aan stekelij k heeft gewerkt. Het doel van Clark was om Bryand tot verantwoording te roepen omtrent de beschuldiging door dezen geuit dat Clark in dienst van de kapitalisten stond. Hij sommeerde Bryand zijn be schuldiging waar te maken en keerde daarna naar zijn woonplaats terug. Van een geestdriftige ontvangst als Roosevelt ten deel viel hebben we niets gelezen. Het geluk is Clark ook niet dienstig geweest want zijn tegenstander is tot candidaat gekozen. Bij de 44e stemming had deze zoo'n grooten voorsprong op Clark gekregen, dat deze zijn aanhangers vrij liet. Tot candidaat der democraten werd toen met overgroote meerderheid gouverneur Wilson van New Yersey gekozen. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door gc- be Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l-.qden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentién. Yan 1 tot 5' regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen dat zij zich, ieder op den voor hem aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van hun ver lofpas (zakboekje), alsmede van al de bij hun ver trek met groot verlof medegegeven voorwerpen van kleeding en uitrusting, bij hun korps aan melden, en wel le. zij, die woonachtig zijn in de plaats van opkomst, uiterlijk te 8 uur voormiddag; 2e. zij, die woonachtig zijn binnen 20 kilo meter van de plaats van opkomst, uiterlijk te 10 uur voormiddag 3e. de overige verlofgangers, voor zoover zij binnen het Rijk gevestigd zijn, op het tijdstip, waarop zij aanwezig kunnen zijn, indien zij zieh op den dag, voor de opkomst bepaald, met het eerstvertrekkende middel van versneld vervoer langs de op de vervoerbewijzen aangegeven route naar de plaats van opkomst bcgeveD, en, voor zooveel zij buiten het Rijk gevestigd zijn, woor 4 uur namiddag. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst van een verlofganger mochten verhinderen, moet hiervan zoodra doenlijk ter gemeentesecretarie worden overgelegd eene gelegaliseerde geneeskundige verklariug, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Na zijn herstel vervoegt hij zich onver wijld bij zijn korps. Hij, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping, wordt, na daartoe verstrekten last van den Minister van Oorlog als deserteur afgevoerd. Hij, die zonder geldige reden zich te laat bij het korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet-ontvangen van een afzonderlijken oproepingsbrief ontheft een verlofganger, zoo deze althans binnen het Rijk verblijf houdt, geenszins van zijne verplichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar de openbare kennisgeving BENIG en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat bij behoorlijk is opgeroepen. Texel, den 0 Juli 1912. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1