Binnenland. MILITIE. De Burgemeester van Texel brengt ter algemeene kenDis, dat Gedeputeerde Staten dezer provincie bij besluit van 3 Juli j. 1. 4e afd. no. 14/4706/ M/L Jacob Korten- hoeven, ingeschrevene voor de militie, lichting 1913, dezer gemeente, van den dienst bij de militie voor een jaar hebben vrijgesteld als broeder diakoon van eene godsdienstige vereeniging. Deze uitspraak staat echter eerst voor goed vast, wanneer tien dagen, te rekenen van den dag, waarop de uitspraak ter algemeene kenni» is gebracht, verloopen zijn zonder dat daartegen in beroep is ge komen of wanneer ingeval van ingesteld beroep de uitspraak wordt gehandhaafd. Wordt tegen de uitspraak geen beroep ingesteld of wordt de uitspraak voor 1 September a.s. bij Koninklijk besluit ge handhaafd, dan wordt de ingeschrevene voor de volgende lichting opnieuw voor de Militie ingeschreven. Texel, den 9 Juli 1912. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. TEXEL, 10 Juli 1912. Zaterdag j. 1. vergaderde de afd. Texel van de Ned. vereeniging tot afschaf fing van Alcoholhoudende Dranken huis houdelijk te Uudeschild in het logement de Zeven Provinciën. Tot afgevaardigde naar de onthouders meeting, Zondag 7 Juli, werd gekozen de heer C. Duinker Jz., besloten werd de colportage met de „Blauwe Vaan" voort te zetten en pogingen aan te wenden tot het verkrijgen van sprekers voor een openluchtmeeting te den Burg. Zondag had het muziek- en zangfeest van het Leger des Heils plaats te den Burg op het land van den heer Roeper. Te ruim half vier werd het openings woord gesproken, in plaats van te drie uur zooals per advertentie was bekend gemaakt, omdat het Leger te de Waal naar de spreker mededeelde, zoo'n sym pathieke vergadering had, dat men ncode scheidde. Het feest was meer dan gewoon bezocht, waarschijnlijk ten deele een gevolg van de gratis uitreiking van het door de ramp van de Titanic zoo algemeen bekende lied, dat vóór de sluiting door een tweetal dames-heilsoldaten niet onverdienstelijk werd gezongen. Te vijf uur was het feest afgeloopen en werd de terugtocht naar den Helder aanvaard. Zondag werd de Omnibusdienst den Burg—de Koog, in het nummer van Zaterdag per advertentie aangekondigd, geopend. De Omnibus ongeveer van model als de bekende zomer-tramwagens, met voor en achterbalcon, ziet er keurig netjes uit en is voorzien van reclameborden voor het badhotel „Prinses-Juliana." De dienst voorziet zeker in een lang gevoelde behoefte, het tarief voor personen vervoer is zeker hoogst billijk te noemen. Wij kunnen niet nalaten den ondernemer den heer Flens, goed succes op zijn onderneming toe te wenschen. Bij Kon. Besluit is benoemd tot dijkgraaf van den Prins Hendrikpolder P. Duinker te Texel. Waal, 8 Juli. De openlucht-bijeenkomst van het Leger des Heils, gister op het terrein van den heer W. Duinker gehouden, was, dank zij het schoone zomerweder, goed bezocht. De soldaten zongen en musiceerden er flink op los, terwijl ook menig woord werd gesproken ter aanbeveling van de beginselen van het Heilsleger. Aan de bezoekers werd uitgereikt een exemplaar van het lied „Nader, mijn God, tot U" en wel 4 stemmig gezet en met Holland- sche en Engelsche tekst. De Cocksdorp. Zondagnamiddag had alhier een wed strijd plaats tusschen de voetbalclubs „de Cocksdorp" en „Texel." De strijd was spannend. De uitslag was 0-0. Er was niet zooveel publiek als bij den vorigen wedstrijd. Als ouderling van de Nederd. Herv. Gem. alhier werd benoemd de beer C. Boon Mzvacature P. Gaakeer. Dm Doorn, 9 Juli. Nog zijn de werkzaamheden aan 't Horntje, nu ruim een jaar geleden be gonnen en nog niet voltooid of er wordt al weder materieel aangebracht voor het maken van cementblokken systeem de Muralt, dien is opgedragen om nu weder eenige duizende blokken te maken die allen voor den Helder bestemd zijn. Oudeschild, 9 Juli. Hedenmorgen, omstreeks den middag viel het zoontje van schipper R. Timmer, door het breken van de dirk, achterover van de deklading op het dek. Bewuste loos werd hy opgenomen en in de buitenlucht nedergelegd. Dadelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Dr. A. Wagemaker was spoedig ter plaatse. In de woning van de wed. T. de Boer, werd den gewonde de eerste hulp verleend. Gelukkig kwam hij toen spoedig tot bewustzijn. Het bleek, dat het ongeval oogenschijnlijk nog al goed was afgeloopen. Een paar tanden waren door de lippen gedrongen. Nadat de geneesheer de wonde gezuiverd en genaaid had, nam hij den gewonde in zijne auto mede naar Oosterend. Hedenmiddag staakte de geheele bemanning van het stoomschip Texel. Het vuur werd gedoofd, en de boot bleef, in plaats van uit te varen, stilletjes in den mond van de haven liggen. Vlieland. De heer J. Wulffraat, leerling der Zeevaartk. school alhier, slaagde voor derde stuurman groote stoomvaart. Openluclit-meeting. Zondag 7 Juli werden in 8 provinciën van Nederland provinciale meetings georganiseerd ten gunste van geheel onthouding en local option. Die in Noord- Holland vond plaats te Heiloo. De deelname overtrof die van vorige jaren. Vertegen woordigd waren 49 afdeelingen van onthoudersvereenigingeninNoord-Holland 18 afd. van de S. D. A.P., 22 vakver - eenigingen. Van vele vereenigingen was een sympathiebetuiging ingekomen. In den optocht, opgesteld op het Doelenveld te Alkmaar, werden 59 vaandels en banieren meegedragen, 3 muziekcorpsen luisterden den stoet op. De meeting werd gehouden in de bosschen van jhr. Van Foreest en bezocht door bijna 2800 menschen. 't Woord werd gevoerd door de heeren K. Klaren W. Banning, M. C. van Wijhe en M. van Leeuwen. 250 zangers uit verschillende onthouderskoren zongen. 's Avonds ging 't in optocht naar Alkmaar terug, waar de stoet op het Waagplein ontbonden werd. De samenkomst slaagde schitterend. Een zwaar beestje. Te Wageningen werd Vrijdag aan de waag een 3-jarig varken gewogen, gefokt aan de boerderij der Rijks hoogere land-, tuin- en boschbouwschool, dat niet minder dan 398,8 K. G. zwaar woog. Het is bestemd voor Amsterdam. De vierkanten nikkelen stuiver. De Kameroverzichtschrijver van „de Tijd" heeft het nieuwe stuiverstuk ge zien en schrijft Het nieuwe stuivorstukje is een handig stukje geld. Valt de vreemde vorm vierkant met ronde hoeken eerst wat op, als men het in de hand neemt, be merkt men dadelyk, dat vorm en ge wicht het tot een handig geldstukje maken. Het relief is mooi maar wat vaag. Het zal m. i. al spoedig heel wat beter voldoen dan het tegenwoor dige stuiverstuk, dat algemeen als te lomp en te zwaar wordt beschouwd. Voor verwarring met andere binnen- en buitenlandsche geldstukken zal en dit is hoofdzaak in het vervolg absoluut niet meer te vreezen zijn. Verdronken. Zaterdagmiddag begaven zich de vijf tienjarige L. van Kampen en een familielid benoorden de van gemeentewege aange wezen plaats zonder toezicht in zee. Vermoedelijk door de zuiging meege trokken, verdween de eerste in het verraderlijk element. Vruchteloos kruiste de badman van 't Kurhaus geruimen tijd met de bootnadat deze aan land was gegaan, zag men op den top eener golf het lichaam van den drenkeling even aan de oppervlakte komen. Ruim twee- en-een-half uur wendde men, eerst op 't strand, later in den wagen van 't Witte Kruis, onder geneeskundig toezicht de gebruikelijke pogingen aan om de levens geesten op te wekken bij den forsch gebouwden jongeling, die ongeveer drie kwartier in zee had gelegen. Alles bleek vergeefs. Toen de wagen, op weg naar 't lyken- huis, het Tramplein over reed, arriveerde juist de vader, wien telegrafisch mede- deeling was gedaan, dat zijn zoon plot seling onwel was geworden. Conflict op de graanbeurs. Op de graanbeurs te Rotterdam ont stond een conflict tusschen de meel- agenten van S. en S. naar aanleiding van de beschuldiging, dat een hunner gebruik gemaakt zou hebben van een gedeponeerd merk, waarop de ander recht meende te hebben. Een der heeren verscheurde een han delsbrief en wierp de stukken den ander in het gelaat, waarover de aldus belee- digde zich zoo driftig maakte, dat hij zijn tegenpartij een klap in het gelaat gaf. Dit was het sein tot een kloppartij beiden werden handgemeen, waarbij aan weerszijden harde klappen vielen. Verschillende bezoekers van de graan beurs snelden toe en slaagden er in de vechtenden te scheiden. Boerenvangst. Een buitenman is in een pand aan de Wijnstraat, nabij de Molsteeg, van een som gelds beroofd. Verdacht hiervan zijn door de politie aangehouden twee mannen F. C. W. en W. J. S. en twee vrouwen A. M. en A. V. Bij een huis zoeking in het pand heeft de politie een kist met geld in beslag genomen. Thans is voor dit huis een vaste politiepost geplaatst. Moord te Doek van Ho Hand. Woensdagavond zat v. Asperen, stoker van 's Rijks gasfabriek en misthoorn, voor zijn woning met zijn vrouw en speelde wat op een harmonica, 't geen een der buren, S., een alleenwonend man, (zenuwlijder) verdroot. Deze verbood het en toen v. Asporen een paar kalmeerende woorden sprak, werd S. zoo boos, dat hij op v. A. toe vloog en hem met een mes stak. De ongelukkige v. A. leetde nog eenige minuten en gaf toen den geest. De dader is gevankelijk naar 's Gra- venzande overgebracht. Het nieuwe stuivertje zal, zoo men weet, vierkant wezen, doch met ietwat afgeronde hoeken. De voorzijde vertoont het cijfer 5 met een kleine c rechts boven, een en ander in een uitgeschulp- ten cirkel, waaromheen weder (met tusschen ruimte van een vlakken band) een kralencirkel, aan de vier hoeken van de munt gebroken door vier schelpornamentenhet jaartal is over twee van die ornamenten verdeeld. Het cijfer staat vertikaal in de diagonaal richting van het vierkant. De keerzijde is nagenoeg uitsluitend ornament. Een gestyleerd van een oranjeboom (heel zeker van deze deter minatie zijn wij niet) staat in een uitgeschulpten cirkel, waaromheen (na een tusschenruimte van een vlakken band) het opschrift„Koninkrijk dei- Nederlanden". De overgang tusschen cirkel en vierkant wordt ook hier weer gevormd door opvulling van de hoeken van het vierkant met schelpornament. Het stukje ziet er, vooral wat de achterzijde betrett, wel aardig uit. De teekening en de opvatting zijn beter, meer gestyleerd, dan tot nu toe die van onze munten. De voorzijde is erg grof van slag en heeft iets zeer leegs en magers. Terwijl de keerzijde een fijne en gevulde teekening vertoond. Hbl. Een botsing. Een inwoner uit Egmond aan Zee, per fiets in de richting Beverwijk rijden de, kwam te Velzen, even voorbij het stoompontveer, in botsing met een van de tegenovergestelde richting komende automobiel. Hij kwam door den hevigen stoot bo ven op de automobiel terecht, door 't aanwezige raam. Zeer ernstig verwond werd de ge troffene per ziekenwagen naar zijn woonplaats vervoerd, onder geleide van een dokter. De bestuurder der aute kon vanwege den schrik zijn reis niet vervolgen, en ging per trein huiswaarts. De boerenplaats van den heer J. Oosterman bij De Kooij te AnnaPaulowna groot 15 H.A., is verkocht aan de firma Van Zanten, bloembollenhandelaars te Lisse. Wij hoorden als verkoopsprijs de dubbele inkoopsprys van voor enkele jaren noemen. Zyper Ct. Uit de dierenwereld. By de gebroeders Damsteegt te Nieuw- Lekkerland kwam een rat in het hok, waarin een kip met haar kuikens ver» blijf hield. Spoedig was oen der kuikens vermoord. Daarop ontstond tusschen moeder-hen en den rat een hevig gevecht waarvan de uitslag was, dat de rat het onderspit moest delven de kloek pikte den rat dood Over mevrouw. „Keetje, is mevrouw thuis gekomen?" „Neen, mijnheer, dat is de papegaai, die zoo schreeuwt." Daar zitten ze. Aan den Langendijk (Noord-Holland) worden dagelijks 209 a 300 ratten ge vangen. Slaapdronken. Te Tilburg liep gisteravond de slaap dronken sigarenmaker op de lijn van de in aantocht zijnde stoomtram der Hol- landsche Buurtspoorwegen. Hij werd door de machine gegrepen en veertig meter voortgesleurd. Met wonden aan hoofd en beenen en inwendige kneuzingen werd hij per brancard huiswaarts ge voerd. De knecht van bakker P. teHom- merts, die met een buks speelde, ging tegenover de dienstbode staan en zei tot haar„Zeg eens, dat ik niet durf." De buks ging af en het kogelte trof het meisje in de keel. Geneeskundige hulp werd terstond ingeroepen. Maandagavond werd de Stadhouders kade te Amsterdam, nabij de Ferdinand Bolstraat, in rep en roer gebracht door een ongewoon voorval. Een 20-tal mannen trachtten het magazijn van een rijwielhandelaar te overrompelen Een tweetal bedienden van bedoeld magazijn, waarbij de boekhouder, bewe ren, dat zij reeds sedert October 1910 eigenaar van de zaak zijn. De eigenaar ontkent dit en om zijn recht te bewijzen, heeft hij de twee bedienden uit zijn dienst ontslagen. Daarover verstoord, lieten dezen nu beslag leggen op een deel van den inven taris. Over de rechtmatigheid van dit beslag zal in rechten beslist worden. Ten einde zich nu in het bezit van de zaak te stellen, trachtte de boekhouder zich met geweld in het huis te nestelen. Tegen halfzeven kwam hij met 20 man plotseling het magazijn binnen. Doch de eigenaar vroeg en verkreeg politiehulp van 't bureau Ferdinand Bolstraat. "En na een kloppartij werden de overrompe- laars Uit het huis verwijderd. Eenigen werden gearresteerd. De eigenaar heeft thans eenige man netjes van een particuliere bewakings maatschappij in huis genomen. T ij d. In 't Noorden van de provincie Groningen is tengevolge van de komst der Belgische handelaren de handel in vlas reeds geopend en de eerste partyen verkocht voor 97, tot 12 cent per kilo. Per H.A. is reeds f460 geboden. Wijl men van vele stukken 6000 K.G.opbrengst verwacht en wel 10 ets. per K.G. ge kregen kan worden, ziet men naar de f 600 uit. Enkele kampen zyn door den regen „legerachtig" en kunnen zich niet meer herstellen. Naar „Ons Blad" meedeelt, kreeg 'n veertien dagen geleden een welgesteld landbouwer te Warmenhuizen, in het bezit van twee premieloten, bezoek van een als heer gekleed persoon. Dit heerschap goed van de tongriem gesneden maakte den houder der loten verblijd met de heugeiyke tijding dat op één der loten f2000 was gevallen. Als de houder van het lot den bericht gever f300,— ter band stelde, zou hij zorgdragen, dat hy de hewonnen som in bezit kreeg. De landbouwer vloog er in en gaf de f 300 af. Van de gewonnen prys kreeg hij tot nu toe geen cent te zien. Een trein komende van Luik, heeft een anderen trein, die uit Torlemont naar Tongeren vertrok, in elkander gereden. Er zyn een twintigtal gewonden waarvan slechts weinigen ernstig gewond zijn. De materieele schade is aanzienlijk. TELEFOON. Met oog op het eerstdaags ter beschik king stellen der rechtstreeksche aan sluitingen, brengt de directeur van het p. en t. kantoor het volgende onder de aandacht van belanghebbenden A. Men wenscht een persoon elders op te roepen. Na het krukje eonigo malen vlug om gedraaid te hebben, wordt do tolefoon

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 2