S\ 2587, Donderdag 18 Juli 1912. 25sfce Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland. BOOT- EN SPOORDIENST Van week tot meek Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge- be Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertcntiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD& DE ROOU, ParkstraatBuegopTexel. aansluiting gevende Van Texel. Van Helder. Afvaart Boot 4.15. Vertrek trein 6.28 6.30. 7.45 11-16. 12.45 n i> 2.50. 4.10 n n 6.00. 7.30 Aank. trein HelderVertrek boot 5.15 8.39* 12.01 3.26 6.56 9.30 12.30 4.15 7.30 Des Zondags komt de eerste trein niet te 8.39 doch te 9 42 te Helder aan. In verband hiermede vaart de boot des Zondags niet te 9.30doch te 10.20 van Helder naar Texel. De Burgemeester van Texel brengt ter algemeene kennis dat het verkeer voor rij- en voertuigen langs het gedeelte van den "Westdyk, gelegen tusschen Weezenspijk en den Hoofdweg van den Prins Hendrikpolder, vanaf Donderdag 18 Juli a.s. tot nadere aankondiging zal zijn gesloten. Texel, 16 Juli 1912. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat het kohier no. 1 der belasting op bedriifs- en andere inkomsten over het belastingjaar 1912/1913, invorder baar verklaard op den 11 Juli 1912, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 15 Juli 1912. De Burgemeester, GAARLANDT. 6—13 Juli. De Tweede Kamer is dan eindelijk met vacantie kunnen gaan. Het parlementaire Jaar 1911/'12 behoort thans tot het verleden en de afgevaardigden kunnen nieuwe krach ten verzamelen voor den arbeid die op den Derden Dinsdag in September hervat zal worden. Er is ook dit jaar weer heel wat arbeid onafgedaan gebleven en in het komende zal bovendien zeer belangrijke nog daarby gevoegd worden. Met het heengaan der Kamer is graaf Van Bylandt heengegaan als voorzitter. Dezo heeft besloten voorgoed den presidentshajner neer te leggen. En dit op medisch advies. In do laatste zitting dtiëldo hy zyn voor nemen mede, waarna do heer Lieftinck hein hulde bracht voor de wijze waarop hij zich van zijn taak pleegde te kwyten. Een hulde stellig wel verdiend. Graaf Van Bylandt, do gemoedelyko, lijn beschaafde man, die, als hy soms te toe gevend was, to veel do stem van zijn goedo hart volgde, behoort stellig tot een van de weinigo Kamerleden, die zich in do algemeene achting en sympathie hunner mede-leden mogon verheugen. De taak is echter wel wat zwaar geworden voor zyn schouders, vooral omdat in de Kamer zelf de parlementaire vormen meer en meer uit het oog worden verloren en de eerbied voor de leiding bedenkelijk is geslonken in den laatsten tijd. —o—o—o— De nieuwe Belgische Kamer is bijeenge komen. En men mag zeggen onder groote belangstelling. Voor het parlementsgebouw hadden zich op den dag der Kameropening duizenden verzameld. Vooreen groot deel socialisten die kwamen demonstreeren voor het algemeen kiesrecht. Men had zich van die betooging nogal groote dingen voorge steld, doch als men sommige bladen mag gelooven dan is ze wel een beetje tegenge vallen. Men had een grootscher demonstratie verwacht. En misschien ook wel een niet zoo kalme betooging. Want kalm was ze. En ook de openingszitting der Kamer was van zeer kalmen aard. Na de groote betoogingen die de drie groote partijen de katholieke, liberale en socialistische eenige dagen geleden gehouden hadden was de mogelijkheid niet uitgesloten dat er in de Kamer standjes zouden voorvallen. Doch de eerste zitting liep zonder incident af. Wel stelde de oppositie zich bij monde van een der afgevaardigden scherp tegenover de regeering, maar de toon was toch kalm. De regeering werd ter verantwoording geroepen over het feit, dat ze vlak voor de algemeene verkiezingen de salarissen der rijksbeambten verhoogd had. Op zich zelf was het stellig niet af te keuren, dat bedoelde menschen wat beter bezoldigd werden, doch waar het vlak voor de ver kiezingen gebeurde zocht de oppositie er een minder nobele dryfveer achter. De spreker in de kamer kwalificeerde de handeling der regeering als kiezersom- kooperij. De zitting verliep echter kalm. Toch heeft de Kamer niet lang die kalmte be houden, want reeds ia de volgende zitting liep de boel spaak. De leider der liberalen, de heer Hymans riep een der nieuwe Kamerleden ter verantwoording over de beschuldiging die deze op het congres dei- katholieken had uitgesproken. Deze had n.l. gezegd dat al mochten niet alle anti- clerikalen schobbejakken zijn alle schobbe- jaken toch anti-clericaal waren. Het duurde niet lang of men had in de Kamer de poppen aan het dansen. Het werd een groffo scheldpartij en een tumult van belang, zoodat de zitting geschorst moest worden. Twee der leden zullen over de kwestie zelfs duelleercn. Dat is dus al 6en slecht begin. En 't is niet onmogelijk dat het nog tot erger contlicten zal komen. —o—o—o— De Fransche Kamer is thans ook met vacantie. Voor haar uiteengaan heeft ze nog een belaugryke kwestie haar beslag gegeven, n.l. de heiziening van de kieswet waardoor het stelsel van evenredige ver tegenwoordiging ingevoerd zal worden. Het nieuwe stelsel is verre van eenvoudig, zelfs nogal ingewikkeld, doch het heeft voor dat de dikwyls groote aantallen stemmen dei- minderheden niet als waardeloos ter zijde worden gelegd zooals thans by het stelsel van de helft plus één. Het voorstel der regeering ontmoette nogal veel tegenkanting en het leek meer dan eens dat de regeering een nederlaag zou lydeu. Poincarré wist echter het gevaar te bezweren en het ontwerp werd ten slotte aangenomen, zy het dan ook met een niet al te groote stemmonmeerderheid. 't Blyft nu nog do vraag hoe de Senaat over het ontworp deukt. Al tc optimistisch schijnt men daarover niet gestemd te zijn. 't Is niet onmogelijk, dat een deel der Senatoren tegen het ontwerp front zal maken. Intusschen is de Kamer met reces en heeft ook de Senaat nog eenigen tijd om over de kwestie na te denken. —o—o—o— De Portugeesche royalisten hebben weder eens een poging gewaagd om den omver geworpen troon weder op te richten. In de afgeloopen week werd weder een inval in Portugal beproefd, welke' echter met even weinig succes bekroond werd als de vorige. Het nieuwe optreden der Koningsgezin- den kwam niet onverwacht. Onlangs reeds werd in de Belgische haven Brugge beslag gelegd op een geheimzinnig schip, dat bij onderzoek als oorlogsschip ingelicht bleek te zijn, veel wapenen en munitie aan boord had en waarvoor de bemanning Portu geesche royalisten al spoedig kwam opdagen. En er waren meer van dergelijke waarschuwingen, die de Portugeesche regeering in staat stelden vroegtijdig de noodige maatregelen te nemen. Zoo werden voor enkele dagen nog een aantal verdachte auto's gezien, in het noorden van Portugal bij de Spaansche grens. Een er van werd door de politie aangehouden en ze bleek niet minder dan 90 geweren met bajonetten en 200 patronen per geweer te bevatten. Ook bleek de chauffeur de telegraaflijn die daar ter plaatse Spanje met Portugal ver bindt doorgesneden te hebben. De Portu geesche regeering nam dadelijk de noodige maatregelen en ook de Spaansche autori teiten hielpen echter een handje. De royalisten hadden zich echter in de moeilijk te bereiken streken aan de noordelijke Portugeesche grens verzameld en waar zy zich ontdekt zagen waagden ze waar schijnlijk eerder dan ze zich voorgenomen hadden, een inval in de republiek. Er weiden onmiddellijk troepen per extratrein uit Porto naar het district Braga gezonden en na eenige schermutselingen werden de samenzweerders verslagen en verstrooid. Het schijnt duidelijk dat de inval eerder heeft moeten plaats hebben dan de bedoeling was. Er werd weder evenals bij vorige gelegenheden, in het district Braga een monarchistische samenzwering voorbereid, die haar vertakkingen bleek te hebben in het geheele noorden. Toen de inval plaats had werd hier en daar de klokken geluid en schoolde het volk in sommige dorpen samen, doch de onderneming was te vroeg begonnen en de onlusten werden dadelyk door de troepen onderdrukt, —o—o—o— Het Eugelscho blad de „Pali Mall Gazette" weet mede te deelen dat er in den laatsten tijd ernstige vredesonderhandelingen ge voerd worden tusschen Italië en Turkije. Het blad zegt het nieuws uit onverdachte Turkseho bron te hebben en meent dat de vredesknnsen thans zeer goed staan, nu de Turksche minister van oorlog is afgetreden. Sjefket pasja was eigenlijk de man die door zijn grooten invloed in het Kabinet en zijn oorlogsgezindheid den vrede in den weg stond. Maar Sjefket pasja is afgetreden en met zijn invloed is het uit. Hij is gevallen als het offer voor de ontevredenheid dei- officieren, die hem de schuld gaven, dat er geen grootcr leger in Tripoli was toen de oorlog uitbrak en die hem aansprakelijk stellen voor alle gebleken in het Turksche leger. En dat niot tegenstaande het feit dat onder het bewind van Sjefket pasja het leger pas een beetje geworden is. Voorheen was hut eenvoudig een bende. Doch de Tursche officieren waren ontevreden en een aantal hunner gingen de gelederen der oproerige Albaneezen versterken. Sjefket pasja heeft openlijk in de Kamer een ver vloeking op deze officieren uitgesproken en men zegt, dat hij geweend heeft bij een gesprek met eenige goede vrienden over het verraad der officieren, die terwijl een hevige worsteling met een buitenlandschen vijand plaats heeft een hinnenlandsche crisis veroorzaken en het land aan den rand van een afgrond voeren, Sjefket achtte voor de patriotten den tijd gekomen om zich met asch te bedekken en de vernede ring van een roemloozen vrede over het rijk te laten komen. Hijzelf echter zou er nooit zija toestemming toe geven. Doch Sjefket pasja is nu van het toonee! verdwenen en de vredesgeruchten nemen toe. De correspondent van bovenaange haald blad weet zelts reeds de voorwaarden mede te deelen, die in 't kort er op neer komen, dat Turkije Tripolie en Barka tegen vergoeding en enkele voorwaarden wat den godsdienst betreft afstaat. 't Zal wel bet beste zijn er dadelyk niet te veel geloof aan te hechten, —o—o—o— De aanvoerder van Roosevelts aanhang, senator Dixon, heeft een oproep uitgevaar digd, gericht tot het Am6rikaansche volk om den 5en Augustus a.s. een conventie te houden te Chicago. Deze oproep draagt behalve den naam van Dixon tal van andere namen, n.l. die van de leden der Commissie, welke zich uit de aanhangers van Roosevelt, na hun mislukte actie tegen Taft, had gevormd. Van 8 Staten der Unie zijn nog geen onderteekenaars naar voren gekomen doch men gelooft dat van die 8 de meeste zich op de nieuwe conventie zullen laten vertegenwoordigen. Roosevelt zet dus door, maar over 't algemeen acht de Amerikaansche pers zijn positie niet heel prettig. De loop die de Conventie der democraten te Baltimore genomen heeft was voor Roosevelt en zijn aanhangers een dikke streep door de rekening. Ware Clark de candidaat der democraten geworden dan zouden stellig heel wat aanhangers van Wilson, die Clark te conservatief vinden, naar Roosevelts zijn overgeloopen. Van die zijde heeft Teddy thans echter geen steun te verwachten. Eigenlijk is de positie van Taft er door verbeterd. Deze heeft thans twee vooruit strevende, democratische tegenstanders, waardoor zijn kansen wel gestegen zijn. Roosevelt moet dus naar twee zijden front maken, tegen Taft en tegen Wilson. Voor don strijd met Taft is hij reeds gereed met zija strijdleuze die „Gij zult niet stelen zal luiden, doch voor dien met den vooruitstrevenden gouverneur van New Yersey, die in de laatste dagen zeer popu lair geworden is, is Teddy nog zoekende. Hij zal er stellig wel een vinden dat het publiek zal kunnen pakken. Toch acht menig blad de kans van Wilson beter dan die van Roosevelt. Wilson is iemand zonder politiek verleden, wat van Roosevelt nu juist niet gezegd kan worden. Hoe het ook zij door de keuze dc-r democraten is Teddy's kans stellig niet beter geworden. TEXEL, 17 Juli 1912. BURG. De Kerkeraad der Ilerv. Gem. heeft toezegging van beroep uitgebracht op den WelEerw. heer ds. O. Norel Jobzn. te Bindeloopen. Z E.W. hoopt heden, Woensdagavond, om 8 uur, in de Herv. Kerk alhier op te treden. RANT, O

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1