Van dezen tyd. 't Is yolop zomer en merkwaardig een stemmig is het oordeel over de thans heerschende warmte, welke zich duchtig doet gelden. De werkzaamheden worden verricht in het zweet des aanschijns en met welgevallen wordt de Zondag begroet die voor velen een rustdag is. Yan de Zondag j. 1. werd door zeer velen gebruik gemaakt om een tochtje te maken naar het Noordzeestrand, aan de Koog. Is de fiets voor velen een ge schikt vervoermiddel, weder andere maakten thans gebruik van de nieuwe dienst, de tramomnibus, welke in werke lijkheid in eene behoefte voorziet. Tengevolge van het bezoek aan de Koog was de muziekuitvoering in het Park, Zondagmiddag, minder druk bezocht. Op de uitvoerenden scheen zulks evenwel niet van invloed, hun spel was niet minder opwekkend en de aanwezigen genoten daarvan dan ook weder als ge woonlijk. De werkende leden van Texelsch Fanfarecorps besloten Zondag a. s een tochtje te ondernemen naar de Koog en aldaar 's namiddags tusschen 4 en 6 uur eenige nummertjes ten gehoore te brengen. De veronderstelling dat mogelijk Texels zandgrond eerlang voor de beoefe ning van tuinbouw op meer uitgebreide schaal in aanmerking zal komen, komt ons niet gewaagd voor. Voor eenige weken terug werd ons bloemkool getoond, binnen onze gemeente in groote hoeveelheid geteeld en gisteren toonden Gebr. Kok ons roode kool reeds op ons eiland verbouwd. Naar de Waddeneilanden. De tocht naar de Waddeneilanden, welke voor enkele weken geleden door het reisbureau van Lissonne werd op touw gezet en volbracht, schijnt zoo goed te hebben voldaan, dat door genoemd reisbureau een tweede tocht wordt voor bereid. Ben Hoorn, 15 Juli. Als een bijzonderheid kan worden vermeld dat in het Hoornder-Nieuwland op het z. g. „Zandige stuk" een vinkje boven op een hooirook een nestje met twee eieren had. Als men bedenkt dat dit stuk land Dinsdags was gehooid en Woensdags op hoopen gezet, dan is het zeer zeldzaam in hoe een korten tijd dit vogeltje alles heeft klaar gemaakt, en het nestje geheel in orde. Oudeschild, 16 Juli. Bij eenigszins gunstig weder zal Donderdag a.s. door de leerlingen van de 3 hoogste klassen der O.L.S. met hunne onderwijzers een uitstapje gemaakt worden naar Bergen, Bergen-aan-Zee en Alkmaar. Gistermorgen overkwam den knecht van den beurtschipper Zuidewind een vrij ernstig ongeval. Bij het lossen uit het vaartuig geraakte het bindsel van den strop los, waardoor een blok uit het takel juist op het hoofd van den knecht nederkwam. Bewusteloos en hevig bloe dende werd de gewonde in het pakhuis van de firma Kejjser gedragen, waarde wonde werd uitgewasschen en een voor- loopig verband werd aangelegd. Zoo spoedig mogelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Dr. Over was weldra ter plaatse aanwezig en de wonden, drie in getal waren spoedig genaaid. Naar om standigheden gaat het met den getroffene vrij wel. Vlieland. Tot buitengewoon opzichter bij het verbeteren van hoofden aan het Noordzee strand alhier, is benoemd de heer S. Keuning. Geslaagd voor 3de stuurman gr. stoomvaart, de heer L. J. H. Lehmann, leerling der Zeevaartk. school alhier. De ansjovisvangst. De totale aanvoer in de zouterijen en de gemeente-afslag bedraagt in het seizoen van 23 April tot en met 30 Juni 1912 24,000,000 stuks ansjovis. De prijzen liepen in de eerste 14 dagen van f 7,40 tot f 8,00, om daarna te dalen tot f7,20. Er werd dit jaar ondanks de gemaakte propaganda tegen dat net, weer meer gebruik gemaakt van het kuilnet, en hoewel de daarmee gevangen visch geregeld f0,50 per 1000 stuks minder opbrengt, wordt het nog lang niet geboycotook niet door zouters, die zich groote vijanden van dat net noemen Bevenvijk aardbeien. Men schrijft ons uit Beverwijk Donderdagavond bereikt het aantal verzonden wagons aardbeien reeds dat van het vorig jaar gedurende de geheele campagne, n 1. 650. Ofschoon de oogst niet zoo groot uitvalt als verwacht, zal het nog wel een week met de verzending aanhouden. Gisteravond kwam eindelijk eenige val in den prijs. Voor de tuinders is het lange standhouden van den hoogen prijs een bijzonder geluk, waar hun overige producten op heden om niets van de hand moeten worden gedaan. („Hbld.") Te Delft is gisteravond de 15-jarige G. bij het zwemmen in de Provinciale vaart verdronken. Dit is één bericht uit de zeer vele, want het aantal ge vallen van verdrinking bij zwemmen is groot. Donderdagmorgen is, naar „Het Volk" meldt, aan het dek- en machine- personeel van de Holland-Amerika lijn te Rotterdam mededeeling gedaan, dat met ingang van 1 October bun gages met f 3 worden verhoogd. De brugwachter, C. Enzler te Aalsmeer, wist gistermorgen met een gewonen hengel een karper te verschal ken van niet minder dan elf pond. Toen E. den karper eenmaal aan den haak had geslagen, liet hij zijn hengel los en in een ommezien was deze daarmede een eind verder weggezwommen. Hoe hem echter te krijgen? Buurman S. had een schepnet en spoedig was deze met bedoeld materiaal ter plaatse verschenen, terwijl vele nieuwsgierigen inmiddels kwamen opdagen. Zoo was het dan, dat ten slotte deze reuzenkarper van uit het nat op het droge werd geworpen, en in den loop van den dag onzen brugwachter een niet te versmaden voordeeltje heeft bezorgd de vischkooper Spaargaren van den Uiterweg kocht den visch voor f2,20. Een parlementair recordjaar. De voorzitter van de Tweede Kamer noemde in zijn afscheidsrede het afge- loopen parlementaire jaar een recordjaar, wat o.a. kan blijken uit het aantal pa gina's der „Handelingen" dat ver over de drie duizend loopt. Het kan ook blijken uit het aantal vergaderingener werden 100 dag ver gaderingen en 24 avondvergaderingen gehouden. Nog nooit voorgekomen 1 De heer V., te Watergraafsmeer, deelde de politie mede, dat uit kamers van zijn dochtertje en zijn dienstbode eenige zilveren en gouden voorwerpen ontvreemd waren, o.a. drie gouden broches,- een zilveren horloge en zilveren armbanden. De politie heeft een onderzoek inge steld on gebleken is, dat de dader een leegstaand perceel naast dat van den heer V. is binnengedrongen en toen door middel van de branddeur gekomen is in het huis van den bestolene. De kaslooper Haasse, die er met 100,000 Mark van de American Company van door was gegaan en zich onlangs bij de politie beeft aangemeld, naar hij zeide, omdat hjj van het gestolen geld geen cent meer over had, heeft vandaag verteld waar de 94,000 Mark gebleven waren, die hem zoogenaamd ontstolen waren. Ze waren op het Tempelhofer- veld begraven. Inderdaad heeft men ze op de door hem aangeduide plaats gevonden. Be loarmte. Door de warmte kon gisteren, naar het „U. D." bericht, de Vaaltbrug te Utrecht niet opengedraaid worden, toen de scheepvaart zulks vorderde. Het bleek dat het over de brug leidende tramspoor door de hitte, dusdanig was uitgezet, dat de brug klemde. Met vereende krachten is ten slotte na lang durige vruchtelooze pogingen om de ge deeltelijk geopende brug heen en weer te krijgen, de brug weer gesloten kunnen worden. Het scheepvaartverkeer geraakte dientengevolge gestremd. Aan de filiaalinrichting van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te Amster dam werden Zaterdag de volgende tem peraturen waargenomen 10 uur 82 gr. Fahr., 12 uur 85 gr. Fabr2 uur 87 gr. Fahr. Tengevolge van de warmte zijn do laatste dagen te Cleveland 40 zuigelingen gestorven. Verdronken in zee. Een treurig ongeluk heeft Zaterdag plaats gehad te Scheveningen. Een 14jarige jongen, A. v. P. wonende aan de Bochussenstraat, aldaar, had zich bij het baden in zee ter hoogte van de uitmonding van het Ververschingskanaal te ver in zee gewaagd. Een 20 jarige militair M., bij de artillerie in den Haag in garnizoen, dit bemerkende, trachtte den jongen te redden, doch niet alleen mocht hij daarin niet slagen, maar ook hijzelf verdween in de diepte, evenals de jongen. Zondagnamiddag geraakte de 5-jarige A. Kern te Goidschalxoord in een on bewaakt oogenblik in den Ouden Vliet. Spoedig werd hij opgehaald en niettegen staande alle pogingen om de levens geesten op te wekken, kon de inmiddels geroepen dokter slechts den dood con- stateeren. Te Weesp is de boerenarbeider K. vader van een talrijk gezin, door een zonnesteek getroffen, waarna hij spoedig overleed. Vijf menschen te water. Vorige week vielen aan de Bomkade te Dordrecht, twee jongens te water, die in de nabijheid van de watertrap hadden gespeeld. Een knecht der firma Koldewijn zag het ongeluk en haastte zich de reddende hand toe te steken. Hij deed dit echter zoo ver, dat hij ook te water geraakte. De expediteur Beesemer, in de buurt woonachtig, snelde toe en wist met anderen den knecht, die toch een der jongens had weten te grijpen en dezen stevig vasthield aan den kant te trekken met behulp van een stok. Terwijl men daarmede bezig was zag B. den tweeden knaap, (dien niemand naar het scheen nog had opgemerkt) zinken met de handen boven het hoofd. Direct sprong hij te water en wist ook den tweeden drenkeling te redden. Op een oogenblik ploeterden dus vier menschen te water. Een schipper van een in de haven ligend schip, die hard ter redding kwam toeloopen, had zulk een vaart, dat hij zich op het juiste oogenblik niet kon inhouden en als no. 5 in de haven terechtkwam. Later werd de een voor de ander na op den vasten wal gebracht. Het komische geval, dat dramatisch had kunnen worden als Beesemer den tweeden knaap niet had opgemerkt, liep met eenige natte pakken af. Een geschenk aan Arlis. De vereeniging „Artisfonds," die Artis met mooie en zeldzame geschenken blijft verrassen, heeft het Genootschap een nieuwe giraffe aangeboden, een prachtig anderhalfjarig wijfje van de groote Zuidafrikaansche soort, die zich 'tbest aan ons klimaat kan aanpassen. In den loop der volgende week wordt dit prachtig en zeer kostbaar geschenk, uit Rhodesia afkomstig, in Artis verwacht. Arme kleine. In de le Spaarndammerstraat te Am sterdam viel een kind van een jaar uit een kinderwagen, juist op het oogenblik dat een bespannen melkwagen voorbijreed met het gevolg, dat het een wiel over het hoofd kreeg en kort daarna aan de bekomen verwondingen overleed. Oorlog smarsch. Men deelt mede aan het „Vad" Vorige week moest het 8e reg. inf. een oorlogsmarsch door de Betuwe maken. De kolossale warmte drukte de jongens erg van wie er dan ook zeer velen door vermoeienis flauw vielen. Zelfs op de marsch naar huis vielen op de Steen straat te Arnhem enkelen uit. Verschil lende moesten naar het hospitaal, anderen in de kazerne gebracht worden. Een soldaat van het 10 reg. inf. uit Haarlem, te Arnhem ter versterking van het garnizoen gedetacheerd, is Vrijdag avond overleden, terwijl een ander soldaat van het 4e bat. in zeer zorgwekkenden toestand moet verkeeren. Een notaris zendt ons afschrift toe van een in een boedel gevonden kwitantie waarvan de inhoud als volgt luidt: „Ontvangen van den Wdle HeerX... de somma van twee gulden vijftig cent voor UEdle bjj overlijden geschoren. (Hbld.) In onderscheidene garnizoenen zijn, wegens de groote warmto, de oefenings uren gewijzigd en wordt bij do infanterie uitgerukt zonder ransel. Door auto's aangereden. Op den hoek van de Neude en de Schoutenstraat te Utrecht is een op een rijwiel gezeten jongen door eigen onvoor zichtigheid door een hem achterop rijdende auto aangereden, waardoor hij op straat terecht kwam en een vrij ernstige ver wonding aan den rechterschouder opliep. Op de Mariaplaats aldaar is een op een rijwiel gezeten meisje door een auto* omvergereden, waardoor zij een ontvelling aan linkerarm en knie opliep en haar rijwiel geheel vernield werd. Een oud verbod opgeheven. Op voorste] van den heer A. v. d. Akker besloot de Raad der gemeente Hillegers- berg tot opheffing van het verbod aan de Schielandsche Tramweg Maatschappij bij haar inwerkingtreding opgelegd, om de Dorpstraat sneller dan stapvoets te berijden. Voor maatschappij en reizigers een stap in de goede richting. Bij den heer M. de Jong te Krimpen a/d Lek is een eigenaardige invalide, die men niet dikwijls aantreft. Deze heer heeft een kip die zijn poot had gebroken, toen heeft men deze geamputeerd en nu ziet men het beestje rondwandelen met een houten poot. Be warmte. Maandagmiddag is het 11 maanden oud zijnde dochtertje van Z. te Delft, dood in de wieg gevonden, hetgeen volgens mede deeling van den dokter gevolg moet zijn van de groote warmte. Bloedvergiftiging. De 14jarige dochter van K. Cleveringa le Spijk is door in een roestige spijker te trappen, aan bloedvergiftiging over leden. De 60jarige hoofdconducteur G. uit Amersfoort, die met een trein uit Zutfen te Apeldoorn aankwam, viel bij het ope nen der portieren achterover en bleef op het perron dood. Auto-botsing. In „de Gevaarlijke Bocht" onder 's Gra- vemoer is een auto in botsing gekomen met den vrachtwagen van voerman Vermeulen uit Oosterhout. Het paard werd gedood, de menschen bleven gespaard. De auto werd licht beschadigd. Bij verscheidene landbouwers in IJ- en Haarlemmermeerpolders is, wegens de warmte, de werktijd op het land ge wijzigd of zoodanig verminderd, dat tusschen elf of halftwaalf en twee uur wordt vrij gegeven. The stupid hollander I Dicht bij Pretoria, op de plaats, welke thans, na den onoverwinnelijken krijgs man Roberts Heights wordt genoemd, ligt een Engelsch garnizoen. Voor dit garnizoen moesten eenigen tijd geleden broodovens worden gebouwd. De Royal Engineers (genietroepen) bouwden die 07ens volgens „the most up to date and scientific methode (volgens de meest moderne en wetenschappelijke methode)". Ze waren zoo door en door „up to date", dat de ovens niet wilde bakken. En hoe de Royal Engineers hun geleerde hersenen ook pjjnigden, de, ovens bakten geen brood en geen koek voor het garnizoen. Teneinde raad moesten de Royal Engineers terecht komen bij een eenvoudig Hollandertje, J. R. genaamd, die in het „achterlijke" Holland brood ovens, had leeren bouwen. R. is nu bezig om het werk van de Royal Engineers af te breken en nieuwe ovens te bouwen, zooals hij ze vroeger bouwde voor bakker De Loor, te Pretoria, en die bakken, dat het een lust is. R. doet zulks geheel alleen zonder mooie plannen of geleerde verhandelingen en hij krijgt 2 sh. 6 d. per uur, met vrjjen kost en inwoning. Het werk zal hem ongeveer drie maanden nemen. Be medicinale eigenschappen van groenten. Van de medicinale eigenschappen der groenten weet men over het algemeen niet veel. Spinazie heeft een gunstigen invloed op de nieren. Asperges zuiveren het bloed, terwjjl selderij de zenuwen rustig maken en rheumatisme en neu ralgie geneest, Het gebruik van tomaten is zeer goed voor den lever. Knoflook en Olijven bevorderen den bloedomloop en vergrooten de afscheiding van speeksel en maagsap. Rauwe uien genezen zwakte der spjjjsverteringsorganen. Wortels en knollen wekkeu de eetlust op, terwijl komkommers en sla een verkoelende werking uitoefenen.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 2