Binnenland. Marktberichten. SCHIETOEFENINGEN De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het volgende bericht aan zeevarenden is uitgevaardigd Schietoefening odjvan het fort Hgrssens. Ree.de van Texel. „Volgens mededeeling van den Minister „van Oorlog zal op 26 en zoo noodig ook „op 27 Juli a. s. eeno schietoefening „worden gehouden van het fort Harssens. „Er zal gevuurd worden met kanonnen „van zwaar kaliber (30 cM.) waarbij onvei lig wordt gemaakt de reede van Texel „tot op 9000 M. van het fort. „Op de dagen, dat gevuurd wordt, „zal van het fort eene roode vlag waaien „die 3 uur vóór het begin der oefening „halfstok en één uur vóór de oefening „geheel voorgeheschen wordt, alsmede „gekleurde vlaggen, aangevende de icare „richtingen waarin gevuurd zal worden. „Bovendien zal op den avond vóór en „op den dag der schietoefening, een „waarschuwingsbord geplaatst worden „bij het gebouw van den vischafslag aan „de buitenhaven, vermeldende in welke „richting dien dag zal worden gevuurd, „terwijl bij het torpedo-magazijn en „aan den ingang der haven borden zullen „geplaatst worden, waarop is aangegeven „de beteekenis der gekleurde vlaggen, als „volgt: rood-witte vlagbeteekentNoord, „wit-zwarte vlag N.O., zwarte vlag Oost. „Aan de W.grens moeten schepen, om „zooveel mogelijk buiten den onveiligen „sector te blijven, niet beO. de lijn haven Nieuwediep—Oudeschild komen en in „het Malzwin varende, zoo Z.lijk moge lijk- houden. (Zie „Ned. krt." Nos. 201, 212.) Texel, den 23 Juli 1912. De Burgemeester voornoemd, J. S. DIJT, Loco-B. TEXEL, 24 Juli 1912. De tocht naar de Koog door het Texelsch Fanfarecorps Zondag j.l. mag als uitstekend geslaagd genoemd worden. Liet het weer zich eonigszins dreigend aanzien, het bleef gelukkig droog en boodt zoodoende het corps de gelegenheid om naar hartelust te musiceeren. De Koog trok honderden bezoekers en... bezoeksters, want ook de dames waren goed vertegenwoordigd, die zich voor een groot deel om het corps schaarden, dat zich tegen de helling der duinen een plaatsje gezocht had. Het was een eenig gezicht een foto waardig, de duinen door ontelbare personen, in bevallige groepjes verspreid, bezet te zien. Gedurende bijna twee uren klonken herhaaldelijk de opgewekte tonen en te 6 ure ging 't met muziek voorop door het dorphet was voor de corpsleden en voor publiek een prettige middag. Waal, 22 Juli. Vrijdag maakten de oudste leerlingen der school, in vereeniging met die van de Koog (31 in getal) een schoolreisje naar Amsterdam. Al stond de lucht wat dreigend en al regende het in onze hoofdstad er flink op los, toch klaarde met den middag hat weer op en werd in Artis volop genoten. Het middagmaal werd in de groote zaal van Artis gebruikt en daarna nog een gezellig uurtje doorgebracht in een Bioscoop. Welvoldaan, ofschoon vermoeid, werd de terugtocht aanvaard en om 8 uur stevende de „Dageraad" de haven binnen met een dertigtal blijde en dankbare kinderen. Dank aan de H.H. Commissarissen van T. E. S. O. voor den gratis overtocht dank aan de H.H. eigenaars van rijtui gen, die de leerlingen franco aan de haven brachten, dank aan allen die door hun steun het goedgeslaagde uitstapje hebben mogelijk gemaakt. Be Cocksdorp. Onze vroegere plaatsgenoote, Mej. C. A. M. van 't Veer, thans onderwijzeres te Hoenderloo, deed met goed gevolg examen voor de hoofdacte. De telegraafkabel tusschen Texel en Vlieland is hersteld. O osterend, 23 Juli. Tot directeur van de N. V. Handels- vereeniging „Wilhelmina" is herkozen de heer J. Burger Pzn. Tot commissa ris is gekozen de heer C. Drijver, in plaats van den heer J. Kuiper, die niet herkiesbaar was. De kas sloot, door de slechte uit komsten der garnalenvisscherij, met een tekort, waarin evenwel voorzien zal worden. Koffiesmokkelarij Tusschen Dingsperloo en Bocholt zijn de smokkelaars in de laatste dagen druk met het smokkelen van koffie naar Pruisen bezig, doch daarbij niet erg gelukkig! Want Donderdag namen de commiezen 100 K.G. koffie in beslag en gistermorgen werd een smokkelaar ge vangen genomen, die 200 K.G. koffie en 4 ham koren had gesmokkeld. Assch. Ct. Diefstal. Te Leiden is iemand, die daar gisteren een kamer huurde, denzelfden dag nog verdwenen met medeneming van eenige gouden ringen, een paar diamanten oor bellen en een gouden horloge, welke voorwerpen hij had ontvreemd uit een kistje, dat zich in een kast op zijn kamer bevond. Kranig. Een heer, die in de nabijheid van de „elf huisjes" aan den Boerenburgerweg bij Noordwijk zijn fiets bad laten staan, kwam, toen hij verder wilde trappen, tot de onaangename ervaring, dat zijn rijwiel verdwenen was Hij deed aangifte bij den inspecteur, die zijn hond lucht gaf aan een "paar overblijfselen van voet sporen, die ter plaatse in het mulle zand nog zwakjes stonden afgedrukt. De hond volgde het spoor door de velden tot boven op den reuzenzandhoop van den heer C. J. L. v. d. M. Men dacht, dat het dier van de wijs was, doch plotseling ging „Caesar" naar beneden, en gaf door teekenen te kennen, dat hij wat gevonden had onder een hoop riet en ruigt lag de ge stolen flets verborgen. Het succes is te grooter, wijl het zeer warm was, en de warmte altijd ongunstig werkt op den neus der honden. Geen salaris. De Raad der gemeente Zuidwolde (Z. Drente) besloot, dat bij opkomst voor herhalingsoefeningen geen salaris aan de onderwijzers zal worden uitgekeerd, zoo lang zij namelijk aan die oefeningen deelnemen. Dit besluit heelt algemeene ontevredenheid gewekt en er worden pogingen aangewend, om die bepaling te laten vervallen'. Vlieger gevallen. Omstreeks 8 uur Maandagavond is de vlieger B. in een weiland onder Schiebroek gevallen. Hij kwam er heelhuids af. Alleen is zijn vliegtuig beschadigd. Een practische uitvinding. Een Parijsche „aapjes"-koetsier heeft een uitvinding gedaan, welke den rij tuigbestuurder in staat stelt op elk gewild oogenblik het paard van den wagen los te maken. Hy heeft een derden teugel aange bracht, waarmede hij zoo noodig auto matisch den trekhalster en buikriem van het paard kan openen, zoodat dat alleen doorloopt en het rijtuig blijft staan. De uitvinding wordt door de autoritei ten onderzocht en beproefd. Fietseigenaars let op uw deurpost. Enkele dagen geleden werd bij een beambte van de Haagsche gemeente politie, die vlak aan de grens van Loos- dninen woont, een rijwiel ontvreemd. Men had het raampje uit de voordeur opengesneden en zoo de deur openge maakt. Wij vernamen toen van dien politieman dat in Den Haag dagelijks tusschen de 15 en 20 fietsen gestolen worden. Handlangers merken de huizen waar er een te stelen is. Een beste krijgt een wieltje met vier spaken een oude krijgt eer. slangetje. We zagen werkelijk het teeken op een deurpost bij den belknop aangebracht. Bij een andere woning waar een zoon des buizes thuis was gekomen met een prachtige flets, stond 's morgens ook een wieltje geteekend. Die zoon was echter 's avonds weer vertrokken. Iemand gaf den raad hier en daar een fiets schijnbaar onbeheerd neer te zetten met een rechercheur veidekt opgesteld om zoo eenige gauwdieven te pakken, ze althans te leeren kennen. Dgbl. Eerlijkheid beloond. Maandagmiddag komt een ingenieur aan een groote Nederlandscheautofabriek op de Westerbouwing bij Arnhem en na eenige vertering te hebben gemaakt vraagt hij den kellner om een briefje van honderd gulden te wisselen. In den tijd, dat de kellner bij zijn patroon aan het wisselen is, verdwijnt de ingenieur. Dinsdag komt een chauffeur en vraagt aan den patroon om het geld. De patroon weigert aan den chauffeur het geld te geven, daar deze geen bewijs heeft het geld te mogen ontvangen. Donderdag komt de ingenieur en ont vangt van den kellner de Maandag toe vertrouwde honderd gulden en als bewijs dat hij eerlijkheid op prijs stelt, geeft hij den kellner 'n belooning ten bedrage vantien cent en verdwijnt. (Vad.) Zonderling ongeluk. Te Namen reed een automobiel over den weg, toen bij een metaalfabriek een dunne staaldraad over den weg was ge spannen. Niemand had dezen draad ge zien, de auto zelf reed er onder door, maar een der menschen, die er in zaten werd door den draad het hoofd afge sneden. Oplichter. Door de politie te Amsterdam is onder hevig verzet gearresteerd een als heer gekleed Duitsch sprekend man. Onder voorgeven, ingenieur te zijn bij de fabrieken van de firma Klorne, te Dortmund, en op toevallige wijze in dringende doch tijdelijke geldverlegenheid te zijn, wendde hij zich tot de directie van de gemeentelijke gasfabriek, met het verzoek, hem even aan wat geld te helpen. Toen dit niet gelukte, vroeg hij geld aan twee monteurs, die hem ieder f2 gaven, doch een poosje daarna ver telden zij hun wedervaren, tengevolge waarvan de politie op onderzoek ging. Hij is, wegens het onder bedriegelijk voorwendsel zich verschaffen van geld ter beschikking gesteld van de justitie te Utrecht. Kennelijk is het de man die ook elders zijn slag trachtte te slaan bij directeuren van gasfabrieken en die in de Zaanstreek opereerde bij apothekers zich daar voor gevend als Duitsche collega. Hbl. De heer D. v. d. B. te Katwijk- aan-Zee had zich naar het strand begeven tegenover het molentje van het Zeehos pitium om een bad te nemen. Niet kunnende zwemmen, had hij zich van een reddingsgordel voorzien en ging daarmee te water. De wind woei uit het Noorden. Bij dezen wind gaat er een sterke stroom langs de kust in Zuidelijke richting. Doordat de heer V. d. B. zich te ver van de kust waagde, verloor hij grond en werd toen met den stroom meegevoerd. Gelukkig voor hem waren er andere zwemmers in zijn nabijheid die dan ook dadelijk op zijn hulpgeroep toesnelden. Ook begaf zich iemand, die aan het strand stond en uitstekend zwemmen kan, gekleed te water. Men mocht den drenkeling redden. Reeds over een afstand van twintig meter was hjj door den stroom meege voerd. Hij zou dan ook verdronken zijn als er geen menschen in de nabijheid waren geweest. Zal het voorgevallene anderen tot leering strekken Uit den trein gesprongen. Zondagmorgen had de vrouw van den gepensioneerden machinist L. uit Den Helder, heimelijk de woning verlaten. Daar vermoed werd dat zy zich per spoor naar elders had begeven werd aan den stationchef te Uitgeest het verzoek ge richt bjj aldien deze de vrouw opmerkte haar te bewegen weder naar Den Helder terug te keeren. Inderdaad gelukte dat. Echter nauwelijks had zij in den trein naar Den Helder in een damescoupé plaats genomen of zij deed weder pogin gen daaruit te komen. De portieren werden daarom afgesloten en de reis ging tot Alkmaar goed. Hier bleef de vrouw vermoedelijk alleen in de coupé achter, van welke gelegenheid zij gebruik maakte om even voorbij Alkmaar zich uit het venster te werken en uit den trein te springen. Een blokwachter die haar opmerkte wist een van andere richting komenden trein tot staan te brengen, waarmede de oogenschijnlyk niet ernstig gewonde vrouw naar Alk maar werd teruggevoerd, om in het Ziekenhuis aldaar te worden opgenomen, Maandagavond sprong het vijfjarig zoontje van den schipper P. v. d. Ende uit Rotterdam, die tijdelijk in de haven te Eindhoven is gestationeerd op een in beweging zijnden expeditiewagen met het treurig gevolg dat het knaapje onder den wagen terecht kwam en enkele oogenblikken later aan de gevolgen over leed. Raadselachtig. Werd deze week een opengesneden postzak gevonden tusschen Beilen en Wijster, Maandag werd wederom een opengesneden ledige postzak (afkomstig uit Meppel) gevonden aan de spoorlijn tusschen Wijster en Hoogeveen. De Rijkspolitie doet onderzoek. (Hbld.) Zwaluwenliefdesdrama. Als een bewijs van de schranderheid der zwaluwen diene het volgende. In de omstreken van Zwolle huifde in een schuur een zwaluwenpaar met zes jongen. Op zekeren dag bemerkto de eigenaar der schuur, dat het mannetje dood voor de schuur lag en een ander mannetje zwaluw op den rand vau het nest zat, die het der moeder zoo lastig maakte, dat zij haar kleintjes niet voe deren kon. Daar de zoon van den eigenaar naar Vlissingen moest, werd besloten den verliefden zwaluw mede te nemen en daar in vrijheid te laten. Doch ziet, den volgenden dag was de lastige minnaar reeds weer aanwezig en belette het weeuwtje haar moederplichten te ver vullen, met het droevig gevolg, dat de zes kleintjes na een paar dagen allen jammerlijk omkwamen. Avonturier. Den lOden Juli 1912 heeft te Zwolle heimelijk de ouderlijke woning verlaten de elfjarige Albert Severijn, scholier. Boekendief. Bjj een verhuizing per schip van Zierikzee over Dordt, Amsterdam, Har- liügen naar Leeuwarden, zijn ontvreemd 3 exemplaren van „Kleine gedigten voor kinderen," door Hieronymus van Alphen met plaatjeséén exemplaar in geel karton met geel lederen rug, waarop geschreven de naam Ripping, zooge naamde steekjeseditie van 1778; 1 zeer fraai exemplaar in hoorn gebonden met breede narse1 exemplaar in rood ge bonden, zoogenaamde hoedjeseditie in 1838. De officier van justitie te Leeu warden verzoekt opsporing en bericht van deze boekjes en looft 110 uit per exemplaar. Branden. Te Bobeldijk (N.-H.) is de woning van S. K. met den inboedel geheel verbrand. Met moeite kon een klein kind nog worden gered. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. De brand is ontstaan door het vlam vatten van een doekje, over een brandend petroleumstel gehangen, terwijl de man en de vrouw afwezig waren. Zoo'n stakker. Te Schiedam liep naar aan „Het Volk" wordt gemeld de 68-jarige A. Klein, die min of meer bijziende was, bij het helpen aan een verhuizing zijner dochter, met 5 stoelen op het hoofd in de Nieuwe Haven. Ofschoon het ongeval direct werd opgemerkt en rappe handen den man binnen 10 minuten wisten op te halen, bleven alle pogingen om de levensgeesten op te wekken, vruchteloos Hoe schaarsch 't ten plattelands is om werkvolk te krijgen, diene, dat 'n landbouwer te Goidschalxoord, wijl by geen voldoend aantal arbeiders kon krijgen, voor den hooibouw zich tevreden moest stellen meteen aannemer, een winkelier, een rietdekker een schipper en een nachtwaker. Die is goed bezorgd. Blijkens de Staatscourant is aan een onderwijzer der voorbereidende klasse aan de Ryks normaallessen een jaarljjksch pensioen toegekend van... f 2. Een buitenkmsje. De vorige week vond iemand te Twisk bij 't aardappelen rooien een goudentientje. Bij een goed beschot ook dat nog.... zyn dag was goedl Texel, 22 Juli Aangevoeld; 4 Paarden f 0 a f 0. 3 Veulen f 100 a 1180 8 Koeien 1180,a 1300,

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 2