N°. 2592, Zondag 4 Augustus 1912. 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. FEUILLETON. BEN AFRIKAANSGH UILLIONAIR. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nar op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD DE ROOD, Parkstraat, Bubg op Texel. Rearing van Dekhengsten. TEXEL, 3 Augustus 1912. Muziekuitvoering. Wanneer bet weder daarvoor gunstig zal zijn, zal het Fanfarecorps op Zondag a. s., des middags van half vier tot half zes, zich wederom in het Park laten hooren. Ongetwijfeld zullen velen, ook van de dorpen en uit het land, van deze gelegen heid gebruik maken om een genoegelijke middag door te brengen. De vacnntietijd. De vacantietijd is aangebroken en velen die daarmede zijn bevoorrecht, maken zich op om elders dan in de plaats Verrassingen van Kolonel Clay. hunner inwoning ontspanning te zoeken. Bij voorkeur trekt bosch of zee den stedeling aan en zoo geniet Texel ook de eer van bezoek van de vacantie ge nietenden. Wordt door sommige berichtgevers gezegd, dat het bezoek aan Texel thans niet zoo groot is, de eigenaar van het Badhotel „Prinses Juliana" verklaarde ons daarover niet te hebben te klagen. Meer dan de helft van zijne kamers zjjn bezet en gedurende de maand Augustus zijn alle kamers besproken, naar hij ons mededeelde. Het Badhotel verdient dan ook zeker wel bezoek door zijn gunstige liggiDg. Bovendien is de ondernemer er op uit zijne gasten genoegen te bezorgen, het welk mag bljjken uit de daarstelling van een Lawn-Tennisbaan aan den voet van het duin, hetwelk door de bezoekers zeker op prijs zal worden gesteld. De vacantietyd is pas begonnen en het is te verwachten dat wanneer het weder zich wat gunstig doet kennen, velen van elders een tochtje naar Texel op het programma zullen zetten, al is dat dan ook voor enkele dagen. De jacht welke thans is geopend, zal mede wellicht menige Nimrod naar ons eiland doen overkomen. Jaardag Koningin-Moeder. De verjaardag van H. M. de Koningin- Moeder, op 2 dezer, die zich alhier in den regel slechts kenmerkt door het uit steken van enkele vlaggen, was dit jaar van meer dan bijzondere beteekenis. De hier kampeerende padvinders hadden dezen dag bestemd om ter eere van bedoelden jaardag eenige jongensspelen te organiseeren, welk plan den volke per strooibiljet bekend werd gemaakt. Van deze gelegenheid werd door het jonge volkje gretig gebruik gemaakt. Bij het begin van het feest hield de Kommandant, de heer Bakker, eene feestrede ter eere van den jaardag bovenbedoeld. Door velen werd dit feestje, dat wel in den smaak viel, bijgewoond. Texel, 2 Aug. Nabij den Burg, en ook op andere plaatsen groeit eene plant waaraan doornachtige, op wilde kastanjes gelijken de, vruchten groeien, 't Mag zeker niet overbodig heeten, op het gevaar van deze plant, Doornappel (Datura stramonium) goheeten, die als zeer giftig gekwalifl- Na vier vreeselijke uren verliet mp zwager de getuigenbank, met de houding van een schuldige. Terwijl hij daar zat, had de heele wereld gevoeld, dat hij de beklaagde en kolonel Clay de aanklager was. Hierdoor had zijn karakter een ern- stigen duw gekregen. Een troost was er voor mij in hetgeen mijn zwager nu overkomen was dat de wetenschap van zijn eigen tekortkomingen hem oen weinig zachter zou stemmen voor die van een armen drommel van een secretaris. Nu kwam ik aan de beurt als getuige. Ik zal mezelt niet prijzen, doch kan slechts zeggen, dat ik voorzichtiger was ia myn verklaringen dan Charles, wat betreft de portretten. Toch was het voor mij een pijnlijke scèao, toen het aan het licht kwam, dat ik commissieloon aange nomen had in de zaak met het slot kolonel Clay overhandigde me de cheque mot do grootste hoffelijkheid, me vragende ot er al dan niet mijn handteekening op stond. In Charles blik las ik het verwjjt ook een misstap gedaan te hebben terwille van don Mammon, Nu kwamou echter de resultaten van hot onderzoek door de politie aan hot licht. Deze had de instructie geleid. Wetend, dat kolonel Clay in workelijkhoid Paul Finglemoro was, toonde ze met groote scherpzinnigheid aan, dat Paul Finglemores verdwijningen uit Londen volkomon ovor- ceerd moet worden, te wijzen. Vooral door het eten van de zwarte, nier- vormige zaden, heeft meermalen vergif tiging bij kinderen plaats gehad. Deze plant, die meermalen een meter hoog wordt, groeit zoowel in tuinen als op bouwland en mesthoopen. Oosterend. De visschersvloot, die hier eerder on geveer 100 nummers telde, heeft thans nog maar 40 schepen. Voor kort werd er nog een schuit verkocht en weldra gaat er weer een naar elders. Vlieland. De heer J. Sieben Jzn., onze vroegeYe plaatsgenoot, legde met goed gevolg examen af voor Duitsche Handelscorres pondentie. Eveneens is onze dorpsgenoot C. Visser Azn. geslaagd voor het toe latingsexamen der tuinbouwschool te Frederiksoord. Is die niet goed bezorgd Men schrijft ons: In verschillende bladen las men dezer dagen een berichtje als volgt „Die is goed bezorgd. Blijkens de Staatscourant is aan een onderwijzer der voorbereidende klasse aan de Rijksnormaallessen een jaarlijksch pensioen toegekend van f2." Echter, dat bericht is niet volledig. Het behoort te luiden als volgt Blijkens de Staatscourant is aan D. Hage als hoofd eener school een pensioen toegekend vau f1117, als leeraar Rijks normaallessen idem f263, als onderwijzer voorbereidende klasse Rij ksnormaallessen f2. Te zamen f1382. Kan dit toe, of is dit te weinig? Kan dit nog niet behoorlijk bezorgd heeten Wat dan wel zoo menig ander, als post boden, brievengaarders, enz. Een voor beeld maar Aan den heer H. Westerman, 1 Meijl. eervol ontslagen postbode te Barsinger- horn, is een pensioen van f324 toegekend. Bovenstaand bericht werd ons door een onzer lezers toegezonden, vermoedelijk als protest tegen de onjuiste vermelding van een toegekend pensioen, hierboven bedoeld. Loterijivet. De Kantonrechter te Den Helder, uit spraak doende in het geding tegen M. I., directeur der N.V. „De Tijdgeest", ver dacht van overtreding der Loterijwet, sprak beklaagde vrij. (Ingez.) De nieuwe stuiver. Men deelt aan de „N. Gron. Ct." mede, dat eerstdaags de tot dusver nog gang bare stuiverstukjes aan de circulatie zullen worden onttrokken. Het Dieuwe vierkante stuiverstukje wordt in Sep tember in gebruik genomen. Een goede rattenval. De heer Miltenburg, landbouwer te Oudewater had veel last van ratten. Om hiervan bevrijd te worden, plaatste hij een drinkkooi, gedeeltelijk gevuld met varkensvoer, ter plaatse waar zij ge woonlijk kwamen smullen van die lekkernij. In een nacht had hij niet minder dan 27 ratten gevangen. De invaliditeits- en ouderdoms- zekering. Men schrijft uit Den Haag aan Het Volk: Art. 87 van het ontwerp bepaalt, dat indien een verzekerde, die den invalidi- teitswachttijd heeft vervuld (3 jaar), in een inrichting ter verpleging is opgenomen ten hoogste tweederde van zijn pensioen kan worden uitgekeerd aan zijn wettige of wettig erkende kinderen. Op initiatief van soc. dem. zijde zal nu worden voor geschreven, dat ook andere kinderen (zoogenaamde onechte en pleegkinderen), mits voor deze laatsten geen kostgeld wordt genoten, in deze gunstige bepaling kunnen deelen. De behandeling van het wetsontwerp was bij het uiteengaan van de vergade ring op Dinsdagmiddag, tot art. 122 genaderd. Men hoopt deze week met alle (394) artikelen gereed te kunnen komen. Spelen met lacifers. Te Eist, gemeente Amerongen, is een driejarig meisje, K. gepaamd, verbrand. Het kindje speelde buiten met een vijf jarig broertje, die in het bezit was van een doosje lucifers. Uit baldadigheid wierp hij een brandende lucifer naar zijn zusje waarop haar kleertjes vlam vatten, met het treurig gevolg dat zij na hevige smarten is overleden. Geiootid. De jonge landbouwer J. van Vonderen te Oeffeit kreeg van een paard zulk een geweldigen slag tegen het hoofd, dat dit gedeeltelijk verbrijzeld werd. Men vreest voor zijn leven. stond daarin, dat de beschuldigde bewijzen wilde, dat Charles en ik te haastig zija indentiteit hadden vastgesteld. Het portret waarvan wij stellig verklaard hadden van kolonel Clay in een zijner vermommingen te zijn, was een werkelijk portret van den eerwaarden Septimus Porkington, gemaakt door een lotograat in Bakerstreet, een kennis van zijn familie. Verder bewees hij, dat het portret van den graaf von Lebenstein in werkelijkheid een portret was van dr. Julius Keppel, een Tyroolsch musicus, wonende te Balham en welbekend aan enkelen der gezworenen. Zoo bewees hij achtereenvolgens, dat geen der portretten bestonden van kolonel Clay zelf, behalve die van Dolly Lingfield. Het werd me duidelijk dat zelts dr. Beddersley zou misleid zijn, hadden we de portretten, die de gevangene ons als Medhurst toonde, voor hem kunnen bemachtigen. Alles tezamen genomen grondde de beschuldigde zijn verdediging erop, dat slechts twee getuigen direct zijn indentiteit bewezen hadden, waarvan de eene gezworen had, kolonel Clay te herkonnen van twee por tretten, die van andere personen bleken te zijn. Do rechter somde tenslotte op viunige wijze alle feiten op, dio voor geen van de beide partijen aangenaam waren. (Wordt vervolgd.) TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge- bo Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l-.nden met verbooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 8 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel brengen ter openbare kennis: le. dat de gewone Rijkskeuring van tot dek king bestemde hengsten in dit najaar zal worden gehouden in deze gemeente op 19 September e.k. des vporm. 2e dat tot deze keuring worden toegelaten alle hengsten, die tenminste 21/, jaar oud zijn 3e. dat de eigenaar of houder, die een hengst ter keuring wenscht aan te bieden, verplicht is daarvan tenminste drie weken voor de keuring vrachtvrij eene schriftelijke en onderteekende aangifte te zenden aan den Secretaris der pro vinciale regelingscommissie (den heer P, OLY te AMSTEItDAM, John. Verkuiststraat no. 179) met opgave van a. naam en woonplaats van den eigenaar en houder b. naam, ouderdom, ras, kleur en bijzondere kenteekenen van den hengst, benevens, indien dezt^in een stamboek is ingeschreven, stamboek en stamboeknummer c. zoo mogelijk afstamming van den hengst, zoowel van vaders als van moederszijde, en naam en woonplaats van den fokker; 4e. dat een hengst, na bovengemelden termijn aangegeven, van de keuring is uitgesloten, tenzij de commissie geen bezwaar tegen toelating heeft en de eigenaar of houder vóór den dag der keu ring een som van tien gulden bij den genoemden secretaris stort 5e. dat inschrijvingsbiljetten voor de keuringen op vrachtvrije, schriftelijke en onderteekende aanvraag van eigenaars of houders van hengsten door den secretaris der regelingscommissie voor noemd zullen worden verstrekt. Texel, den 1 Augustus 1912. Burgemeester en Wethouders vnd. J. S. DIJT, L.-B. De Secretaris, JONKER. 63.) Opnieuw trachtte Charles het antwoord te ontduiken en kwam onze advocaat tusschonbeido; doch Rhadainanth was niet te vermurwen. Charlos moest toestemmen. En toen het gebeurde van de krach in Golcondas. Stap voor stap word Charles er toe gebracht te bekennen, dat hij, de directeur van do maatschappij, Da verschei dene verklaringen aan aandeelhouders on anderen, dat hij nooit zoo iets zou doon, toch zijn aandeolon heimelijk vorkocht had daar hij dacht, dat de diamanten waarde loos zouden worden door de uitvinding van prolossor Sobleiermacher. Hij had zioh zelf willen bevoordoelen, door zijn maat schappij te ruïneeren. Charlos verdodigdo zich mot te zeggen, dat zaken zaken waren. En bedrog is bedrog, voegde Uhada- manth er op zijn scborpe manier hij. M«n moet toch voor zich zelf zorgen, barstie Charles nu uit. Ten koste van hen, die al hun vertrou wen in u hebben gesteld vroeg de rechter koel. stemden met kolonel Clay's verschijningen elders in de gedaante van den kleinen predikant, den ziener, David Granton en meer andere. Vervolgens toonde ze proefondervinde lijk aan, hoe de gevangene zich op de verschillende manieren vermomd had. Door middel van oen borstbeeld van was, door dr. Beddersley vervaardigd naar zijn waar neming iD Bow street ea geholpen door de aanhangsels van het guta-percha meng sel, vervaardigd naar de foto's van Dolly Lingfield, slaagden zo erin aan te toonen, hoe het gelaat, zooals het daar stond, door middel der aanhangsels kon veranderen in dat van Medhurst en David Granton. Ze slaagdon erin voor de jury de schuld van Paul Finglemore op afdoende manier te bewijzen. Het geding duurde drie dagen. Na de eersten gaf mijn zwager er de voorkeur aan, zooals hij zeide, de zaak van den be klaagde niet te verergeren door zelt nog weer in de reohtzaal te komen. Hij maakte vorder geen toespeliugon op die ongeluk kige tien percent, hohalve dat hij dien avond aan het diner de opmerking maakte dat allo menschen op hun eigeD voordeel bedacht waren. Ik beschouwde dit als een soort vergiffenis eu wachtte dus kalm het verdere verloop vau bet geding af. De verdediging was schitterend, hoewol op oukolo plaatsen niet steekhoudend, be-

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1