Door J. Slamau Wz. is een ster venden meeuw gevonden met een aluminium-ringetje aan den rechterpoot waarop stond1580. Return. Zol. Stat. Helgoland. Al selert de verbouwing van de R. K. Kerk alhier, koesterde men den stillen wensch, dat weldra het kerkge bouw mocht prjjken met een nieuw orgel. Die wensch is in den afgeloopen week vervuld. Door den heer B. Pels, orgel maker, te Alkmaar, is een nieuw orgel geleverd, volgens het nieuwste systeem geheel pneumatisch ingericht. Gister is het in gebruik genomen en gistermiddag door den heer Leeuwens, organist te Helder bespeeld. Het bevalt uitstekend en werkt licht. O osterend, 5 Augustue. Zaterdagavond j 1. vergaderde de visschersvereeniging „Betracht het Goede". De opkomst was zuinig, 21 leden waren aanwezig. Na opening en behandeling notulen deed de Penningmeester rekening. De kas sloot met 'n batig saldo van ruim f 8. Er was geen contributie geïnd. Alles werd in orde bevonden. Tot lid van het Bestuur werd herkozen de Heer B. v. d. Vis, terwijl gekozen werd de Heer C. Daalder Pz., inplaats van den Heer B. Rozendaal, die naar elders vertrok. Besloten werd te trachten tot verkrij ging van nog twee lichtboeien, van een seintoestel voor stormwaarschuwingenen van een zelfregistreerenden barometer. Vervolgens werd het woord gegeven aan den heer Inspecteur van „Het Anker" ter verzekering bij ziekte, die de visschers en bloc wenschte te verzekeren. Na uitlegging dier zaak bleken de meesten er wel ooren naar te hebben, zoodat men een en ander ernstig zal overwegen, om later te besluiten. Hierna sloot de Voorzitter de vergade- met dank voor de belangstelling en de beste wenschen voor „Betracht het Goede". Vlieland. Tot buitengewoon opzichter bij het verbeteren van hoofden en het herstellen van stormschade op het Noordzeestrand alhier is benoemd de heer L. C. Lamberti. Ontslag aan de Leidschebroodfabriek. Men meldt uit Leiden aan de „Tel.:" De directie van de Leidsche broodfa briek die in 1866 werd opgericht en dus de oudste inrichting van dien aard hier ter stede is, heeft een zevental oude gezellen ontslagen tusschen 60 en 70 jaar, slechts twee, die 70 jaar zijn, werden gepensionneerd, de overigen ont vangen slechts de eerste 3 maanden 2/3 en de volgende 1/3 van het loon. De bakkersgezellenvereeniging „St. Hubrecht" heeft, in samenwerking met andere vereenigingen en depothouders getracht ook voor de vijf niet met pen sioen ontslagenenen, een pensioen te verkrijgen, wat niet gelukt is. Men meende dat daartoe alle reden bestond, wijl de aandeelhouders wel 20 pet. dividend ontvingen en thans nog 10 pet. De directie beroept er zich op, dat de directie vroeger een pensioenfonds heeft willen stichten, maar dat toen de gezellen weigerden hun financieele mede werking te verleenen. Vraag: Is Staatspensionneeringnoodig? Kindertoeslag. Namens den minister van Waterstaat is aan de arbeiders bij de Rijkswater staatswerken meegedeeld, dat behou dens het geval, dat de daarvoor benoo- digde gelden niet zouden worden toe gestaan in het vervolg telken jare aan de arbeiders bij de rijkswaterstaats werken, die op 1 Januari van het jaar ten minste drie jaren in vasten dienst zijn geweest en meer dan twee jaren in vasten dienst zijn geweest en meer dan twee wettelijke of natuurlijke, wettelijk erkende kinderen hebben, wier onderhoud te hunnen laste komt en wier leeftijd beneden 16 jaar is, voor elk zoodanig kind boven het genoemde aantal een toelage van f25 met een maximum van f 150 zal worden toegekend. N.R.Ct. lappers en korenvlechters. Een knecht van het circus verzocht den landloopers de passage vrij te maken op dit verzoek werd met hoon- en scheldwoorden ge antwoord en bij een volgend mondgevecht werden subiet revolverschoten gelost. Een kogel doorboorde den linkerarm van een circusartist. De hem te hulp snellende collega's werden eveneens hevig beschoten en geregeld revolvergeschut ving aan. Binnen tien minuten tijds werden 40 revolverschoten gelost. De landloopers en wegstroopers, die met sabels en andere wapenen een geregelden veldslag begonnen waren, bleken een volledig wapendepot met zich gevoerd te hebben. Eindelijk trokken zij terug. Verschillende wapenen, die hun door de circuslui afgenomen waren, werden aan de politie, die eerst later had kun nen ingrijpen, uitgeleverd. Vijf personen, drie der aanvallers en twee der verdedigers werden min of meer ernstig gewond. In den ItaliaanschTurkschen oorlog zijn wel eens slappere veldslagen ge leverd. Geld. Wéér een groote brand te Zaandam. Binnen 2 etmalen hebben te Zaandam twee groote branden gewoed. Vrijdag avond werd de molen „de Haan" met aanhoorende gebouwen een prooi der vlammen, Zondagavond woedde een groote fabrieksbrand in het Westzijder- veld ten Westen van de spoorlijn Zaandam - Uitgeest. 't Was even voor halfzeven, toen wan delaars rook zagen opstijgen uit het dak van den stoomhoutzaagmolen „de Zwarte Bruinvisch" van de firma G. Kamphuijs en Zonen in het Westzijderveld aan het einde van het Papenpad. Toen halfzeven de klokken werden geluid om de hulp van de brandweer in te roepen stond de fabriek, die geheel van hout was, in lichten laaie. Aan redden viel toen al niet meer te denken, hoewel het nog lang duurde voor de eerste spuiten ter plaatse waren. De oorzaak lag niet in gebrek aan activiteit bij de brandweerlieden, maar in de omstandig heid, dat het terrein door de bruggen en den spoordijk zeer moeilijk te bereiken is. De fabriek brandde tot den grond af. Een koorts-epidemie Men schrijft uit Amsterdam aan de „N. Gr. Crt." Aan den overkant van het IJ heerscht op het oogenblik een warekoorts-epidemie. Aan het Tolhuis, in de Vogelwijkslanden en ook in de gemeenten Buiksloot en Nieuwendam komt haast in iedere woning koorts voor. Het ergst is het in het Westeinde van Nieuwendam en het Oosteinde van Buiksloot. De menschen verhuizen zelfs naar hoogere streken, waar mug en moeraskoorts onbekende grootheden zijn. Wat de oorzaak is van de epidemie? De officieele medici zeggen, dat de „Wetenschap" het niet „weet". Maar wanneer zij zeker zijn, dat men het niet over zal vertellen, zeggen zij tpch wel, dat het aanplempen van grond, het op- hoogen van den bodem met bagger uit het U en zelfs uit de Am3terdamsche grachten, het graven van kanalen en het uitvoeren van andere werken om de Amsterdamsche haven te verbeteren, in ieder geval niet de volksgezondheid is ten goede gekomen. Toen voor eenige jaren de Buiksloterham met modder zou worden volgespoten, om Amsterdam mooi idustrieterrein te leveren, vertelde ons dr. S, van Kempen, geneesheer te Buik sloot, dat hij maar vast een dubbele hoeveelheid kinine had ingeslagen. En hij is niet met zijn voorraad bljjven zitten. Een gevaar van kunstmest. In de „Zentralzeitung für Optik und Mechanik" wijst Dr. E. H. Oppenbeimer, oogarts te Berlijn op de eigenaardige oogziekten, die vooral in de laatste jaren bij het boerenbedrijf waargenomen wor den. Deze ziekten schrijft men aan de prikkeling van het stof der kunstmest toe. Dit heeft zelfs wel blindheid veroor zaakt. Het is daarom aan te bevelen bij het laden en het uitstrooien van kunst mest een stofbril op te zetten. zomer flink houdt door ons zoo menig maal op een concert te vergasten Aan directeur en leden een woord van lof voor de belanglooze opoffering hunnerzijds. Doch moet het daarbij blijven? Wij meenen van niet. Het fanfare corps is een onzer oudste vereenigingen en wordt met opoffering van tijd en geld van de leden zelve in stand gehouden. Het publiek geniet ervan. Dat is niet alleszins zoo het behoort. Het publiek dat geniet, moet zich ook eenig offer willen getroosten om het den leden minder moeilijk te maken en als waardeering van hun werk. Bovendien moest ieder die iets voor de muziek gevoelt er een eer instellen lid van het corps te zijn. Laten wij er op mogen wijzen dat nog steeds een eenigszins nette muziektent ontbreekt, dat het stellen en afbreken der tribune, als zoodanig dienst doende, door het corps zelve moet worden bekostigd. Dat is wel wat veel gevorderd. Het corps dat reeds eenige malen gelauwerd van een concours terugkeerde heeft dit jaar aan de uitgeschreven concours te Purmerend en Berkhout niet deelgenomen, omdat de financiën voor concerten en andere uitgaven voor het corps zooveel vorderen, dat men de kosten tot deelname aan een concours er niet van meende te kunnen afnemen. Dat is niet goed. De eer van Texel optehouden in den vreemde moet door zulke oorzaken niet worden bemoeilijkt. Het publiek zou daarin kunnen voor zien door een deel der kosten voor zijne rekening te nemen, door b.v. een londsje te vormen en ter beschikking van het corps te stellen, waardoor het mogelijk zou zijn eene muziektent aanteschaffen en het plaatsen en opruimen er van te bekostigen. Hoe daartoe te geraken Och, laten wij een beroep mogen doen op de Texelsche dames, die zoo menig maal hunne bemoeiingen uitstrekken voor andere vereenigingen en wier werk steeds met succes wordt bekroond. Laten zij, die muziek beminnen, nu eens hare zorgen wijden aan de belangen van ons fanfarecorps. Wie neemt het initiatief? Premiekeuring. Voor de Premiekeuring, Dinsdag ge houden, uitgeschreven door de Prov. Regelingscommissie voor de Paarden fokkerij in Noordholland, werden aange boden 2 Hengsten, waarvan „Mentor", gestationeerd bij den heer P. Kikkert Jacz., de premie van f 250 W9rd toegekend. Alle vijf aangeboden eenjarige paarden werden afgewezen. Van de vijf tweejarigen verkreeg die van den heer Timmer, P.H. Polder, een bijdrage van f 25, terwjjl van de driejarige en andere, waarvan er 8 stuks werden aangeboden, die van den heer P. Kikkert Jnz. te den Burg een premie van f 15 verkreeg en tevens werd ingeschreven in het Paardenstamboek. Voor deze keuring waren van elders vijf heeren overgekomen, die naafloop der keuring per stoomboot „Zeemeeuw" van hier naar Terschelling vertrokken voor hetzelfde doel. Ds. O. Norel, pred. bij de Herv. Gemeente te Hindeloopen, heeft de toe zegging van beroep naar de Herv. Gem. te Burg op Texel, aangenomen. Het bestuur der Vereeniging tot verbetering van de schapenfokkerij in N.H. besloot in hare laatstgehouden vergadering in overleg met de afdeeling „Texel" der H. M. v. L. de keuring van halfjarige controle dieren te bepalen op Woensdag, 28 Augustus e.k., zulks geschiedde naar aanleiding van de klachten, die het vorig jaar omtrent de late datum van keuring werden gehoord. Wel zal de definitieve uitslag der keuring eerst begin October kunnen worden bekend gemaakt, doch het bestuur hoopt dat dit bezwaar minder groot moge zijn dan de vroeger genoemde. In tegenstelling met het vorig jaar zullen thans niet alleen halfjarige rammen maar ook halfjarige ooien eene aanhoudingspremie kunnen bekomen. Oudeschild, 5 Aug. Door den heer P. Kuiter, Haven Oude- schildiseen postduif gevangen. Aan den rechterpoot heeft zij 'n aluminium ringetje waarop staat: 1912 146; RP.ü. i terwijl op den rechtervleugel te lezen is T(7)EKE. Poste Station Amsterdam. Landloopers-manieren. Een weduwe met 5 kinderen blijft on verzorgd achter. Toen de wagens van het Hollandsche circus Roberti, dat eenige dagen in Ree3 voorstellingen had gegeven over den Rijn naar Reeserscbanz werden overgezet, troffen de voerlieden op den weg eenige wagens aan van rondtrekkende ketel- De Tariefwei. Verschenen is het zeer lijvig verslag der commissie vau voorbereiding inzake de Tariefwet na overleg met de regeering en waarin tegenstanders van protectie het ontwerp fel bestrijden als onnoodig voor de bloelende industrie, als door industrieelen niet verlangd, als voor het kleine Nederland met buitengewoon gunstige handelsligging onraadzaam, als buitengemeen gevaarlijk om Nederland in een tarievenoorlog te wikkelen door de bevoegdheid aan de Regeering gegeven om retorsie maatregelen te nemen en eindelijk als van jammerlijken invloed op land- en tuinbouw. Voorstanders verdedigen warm het ontwerp, dat een einde maakt aan den eenzijdigen, vrijen invoer, meer fiscaal dan beschermend is, voor kleine industrie vooral noodzakelijk kan worden genoemd, de consumptieprijzen en de loonen niet dermate zal doen stijgen als gevreesd wordt, terwijl retorsiemaatregelen toe juichen als een uitnemende preventieve maatregel. De regeering sluit zich in hoofdzaak bij die verdediging aan, stelt eveneens meer de fiscale zijde van het tarief in het licht, maar daarnevens als nadrukke lijk de strekking van het ontwerp om hulp van de nationale industrie tegen de buitenlandsche concurrentie, terwijl de minister van Buitenlandsche Zaken de retorsie-maatregelen aangrijpt als een vooruitgang in den toestand van machte loosheid waarin wij thans tegen het buitenland verkeeren. Hij erkent echter dat met beleid en voorzichtigheid van het wapen gebruik moeten worden gemaakt. De Regeering brengt tal van wijzigingen aan. Ingetrokken worden de rechten op meel, sinaasappelen, mandarijnen, citroe nen, gedroogde visch, huiden en vellen. Gehandhaafd worden o.a. de rechten op klompen, manufacturen, kleedingstukken, zout, suiker, tabak en specerijen. Als nieuw wordt o.a. voorgesteld een recht op bananen ad f I per 100 kilogram. Vermelding verdient eindelijk, dat de Regeering het specifiek recht op papier vervangt door een waarderecht, variee- rende van 6 tot percent. Om niets. Nabij het drukke kruispunt van de S. S. stoomtram en de electrische tram zou een vluchtheuveltje, des avonds electrisch verlicht, worden aangelegd, ten einde den agent die hier het verkeer op Bezuidenhout regelt, voor aan- of overrijding te beveiligen. Het heuveltje is thans gereed. De agent, die er dadelijk heeft post gevat, trok een groot aantal nieuwsgierigen en had op een zeker oogenblik honderden menschen om zich heen, die maar niet genoeg konden krijgen van het kijken naar den op zijn verheven standpunt met den witten stok gewapenden agent. De electrische verlichting moet nog worden aangebracht. Voorloopig werd de agent nog door twee olielampen beschenen. H. Ct. Geen orgel met draaiende poppen. Uit den Haag schrijft men aan het „Volk" Naar mij wordt medegedeeld, heeft de burgemeester van Loosduinen, de heer Hovy, den orgelman die zijn gemeente in den regel bezoekt doen aanzeggen dat hij niet langer met zijn orgel langs 's Heeren straten mag trekken, omdat... de draaiende poppetjes die dat orgel versieren, te weinig klee ding hebben en mitsdien met hun houten bekoorlijkheden het zedelijkheidsgevoel kwetsen. En dat orgel speelde nog wel het verheven lied „Nader bij U, o God!" Hooibroei. Zondag nacht is tengevolge van hooi broei, tot den grond afgebrand de boeren- behuizinge, bewoond door De Vries, te Oosterzee (Friesland). Een schuur vol hooi en bijna alie huismeubelen werden mede een prooi der de vlammen. Het huis en het hooi zijn verzekerdde inboedel niet. Het loerd te bar. In Friesland hebben dé brandwaarborg- maatschappijen, ter voorkoming van brandgevaar door hooibroeiing, kosteloos hooibaren ten gebruike beschikbaar ge steld. Stelen met muziek. Sinds eenigen tijd hebben een paar hoteldieven een nieuwe truc uitgevonden: zjj stelen met muziek. Twee heeien, elegant gekleed, stappen in een hotel af en nemen deel aan de table d'hóte. Zoodra de maaltijd geëindigd is, gaat een hunner aan de piano en onderhoudt de gasten zoolang met zijn spel, totdat hij denkt, dat zijn makker gereed zal zijn. Die is intusschen in de kamers gaan zoeken naar voorwerpen van waarde, waarop hij dan beslag legt. Zoo reizen zjj de voornaamste bad plaatsen af en vertrekken niet zelden met groote sommen of voorwerpen van hooge waarde.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 2