Pï°. 2595, Donderdag 15 Augustus 1912. 25ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland. BOOT- EN SPOORDIENST Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Te x e l aansluiting gevende Van Texel. Van Helder. Afvaart Boot 4.15. Vertrek trein 6.28 6.30. 7.45 11.15. 12-45 n i) 2.50. 4.10 6.00. 7.30 Aank. trein Helder.Vertrek boot 5.15 M 8.39 9.30 12.01 12.30 n 3.26 4.15 5.56 7.30 Des Zondags komt de eerste trein niet te 8.39 doch te 9.42 te Helder aan. In verband hiermede vaart de boot des Zondags niet te 9.30, doch te 10.20 van Helder naar Texel. 3—10 Augustus. Binnenlandsch nieuws van eenige beteekenis was er in de afgeloopen week slechts weinig. Daar zitten we dan ook voor in den komkommertijd, ofschoon er in den laatsten tijd nog niet te klagen viel. De commissies voor de Tariefwet en die voor de verzekeringswetten van minister Talma bleven de belangstelling voor den komenden parlementairen arbeid gaande houden. Beide hebben thans evenwel voor- loopig hun taak volbrachtde Tariefwet- commissie heeft haar lijvig rapport reeds gepubliceerd en die voor de Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering zal wel binnen kort haar verslag ter kennis van het Neder- landsche volk brengen. Na de berichten, meerendeels door „Het Volk" over de commissievergaderingen gepubliceerd, is men al zoowat bekend met de resultaten van het onderzoek, waardoor de belang stelling voor het eerlang te verschijnen rapport ni6t gestegen is. Behalve de bovengenoemde groote ont werpen zullen ook een aantal kleinere de aandacht der Kamer komen vragen. We maakten reeds eerder van enkele melding. Thans rest ons nog even melding te maken van de verandering, die in het Kabinet op til schijnt te zijn. Naar luid van de be richten koestert de regeering het voornemen de departementen van Oorlog en Marine te vereenigen tot één, die dan den naam „departement van landsverdediging" zal dragen. Het plan daartoe schijnt reeds vasten vorm gekregen te hebben en do Kon. beslissing zal mogelijk wel spoedig bekend worden gemaakt, terwijl de uit de veran dering voortvloeiende wetsontwerpen binnenkort wel de Kamer zullen bereiken. Het denkbeeld beide departementen samen te smelten is niet nieuw. Reeds meer dan eens werd het overwogen, doch daarbij bleef het tot nog toe. Nu beide feitelijk in één hand zijn in die van minister Colijn, zooals met weet is de gelegenheid wel zeer gunstig en waarschijnlijk heeft dat de regeering ook eenigszins geleid bij haar voornemen om de zaak aan de orde te stellen. —o—o—o— Van een tweetal belangrijke vergade ringen die ia de afgeloopon weok gehouden werden, valt melding to makon. Zaterdag en Zondag werd in den Haag op iniatief van den Bond voor Staatspensi- onneeringoen „Congres voorStaatspensioen" gehouden, waarop een 112-tal organisaties zich hadden laten vertegenwoordigen. Een drietal sprekers voorden het woord en kozen partij tegen de wijze waarop minister Talma het vraagstuk van de Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering tracht op te lossen. De vergadering deelde deze ge voelens en het resultaat was, dat een motie aangenomen werd, waarin de indiening van het ontwerp-Talma betreurd wordt en de wensch uitgesproken van een spoedige indiening van een ontwerp, waarin aan de bezwaren van premieheffing, den te hoogen leeftijd en de uitsluiting van zelfstandige werkers, tegemoet gekomen werd. Vermelding verdient nog dat ook het woord werd gevoerd door een Engelschman mr. Owen Evans van Londen, die de beteekenis en de werking van hetEngel- sche stelsel uiteenzette. Ook was ingekomen een schrijven van den Engelschen Minister Lloyd George, die schreef met belangstelling de beweging in Nederland voor ouderdomspensioen te volgen en er op wees dat in Engeland het staatspensioen een uitkomst gebleken is voor de pensioentrekkers, die nu geen last meer zijn voor hun kinderen. D6 vergadering zond den Engelschen Minister een telegram van dank. De andere door ons bedoelde vergadering was die van het Ned. Onderwijzers- Genootschap te Rotterdam gehouden, welke geopend werd door den voorzitter, den heer Lancé met rede waarin het voorstel der Grondwetscommissie om de openbare school aanvulling en de bijzondere regel te doen zijn, ernstig onder handen werd genomen. Tal van belangrijke onderwijskwesties werden behandeld op deze algemeene vergadering. Zoo sprak zij zich uit voor het stelsel waarbij het Rijk ter vervanging van de tegenwoordige openbare scholen, rijksscholen opricht en onderhoudt terwijl de gemeenten etc. geen uitgaven ten behoeve van het lager onderwijs mogen doen, m.a.w. het onderwijs rijkszaak. Er zal te dien opzichte een beroep worden gedaan öp de Staten-Generaal, terwijl ook demedewerking van deze zal worden ingeroepen om het denkbeeld der Grondwetscommissie te keeren. Op voorstel van de afd. Haarlem werd een voorstel aangenomen luidende: „Het N. O. G. trede krachtig op voor de openbare school en bevordere voor dat doel eene concentratie van de linksche partijen." Behalve deze belangrijke onderwerpen behandelde de vergadering ook nog een aantal andere die we hier niet afzonderlijk kunnen vermelden. De vergadering was druk bezocht en nam als gewoonlijk een 3-tal dagen in beslag. —o—o—o— Uit West-Duitschland kwamen in de laatste dagen feestklanken en kreten van rouw schier tegelijk. De feestklanken kwamen uit Essen de stad van de kanonnenkoning Krupp, waar herdacht werd hoe de reusachtige Krupp- ondernemingen een eeuw geleden gegrond vest werden. Begonnen in het klein, aan vankelijk worstelend met groote moeilijk heden, hebben de Krupp-ondernemingen zich gestadig ontwikkeld tot een zoo reusachtigen omvang als moeilijk denkbaar is. In verschillende fabrieken, mijnen, werkplaatsen etc, van deze wereldberoemde firma werken me6r dan 70,000 werklieden die or een flink stuk brood verdienen. De familie Krupp zel^Noor een eeuw onaan zienlijk nog is tot eer en rijkdom gekomen. Schatten heeft zij zich kunnen verzamelen zoodat haar jaarlijks inkomen op moer dan 20 miljoen getaxeerd wordt. En dat meest alles dank zij onze heerlijke gewapende vrede. Die heeft de firma geen windeieren gelegd. Men weet, dat de Krupp-kanonnen en de Krupp-pantserplaten het meest bekend zijn van dc Krupp-fabrikaten. De firma heeft bewezen met den tijd mee te gaan, door vandaag een kanon uit te vinden, dat de dikste pantserplaten doorboorde en moigen een pantserplaat waartegen de projectielen van de beste kanonnen tot pulver sloegen. En zoo afwisselend voort. Er waren te Essen ter gelegenheid van het eeuwfeest schitterende feesten aangericht waarbij niemand minder dan de Keizer in hoogsteigen persoon de gast was. Essen was in feesttooi en de Keizer werd met gejuich ingehaald. Helaas! schrille wanhoopskreten hebben den luister van het feest verdoofd. Op den avond van den grooten feestdag toen de Keizer er was, kwam de ontzettende tijding, dat er te Bochum een vreeselyk mijnongeluk plaats had gehad. Meer dan 100 van de nijvere werkers waren gevallen als slachtoffers van het gevaarlijke beroep. Geen wonder dat de Krnppfeesten beëindigd werden en de Keizer zich spoedde naar de plaats des onheils om zijn deelneming te toonen en te zeggen, hoezeer het vreeselijke mijnongeluk hem aangegrepen had. —o—o—o— Men weet dat Moeley Hafid het regeeren over Marokko al lang mo6de is. Wat niemand zal verwonderen, die weet dat de Marokkaansche sultan feitelijk maar meer in naam bestaat sedert het nieuwe Marokkoverdrag zijn beslag gekregen heeft. Frankrijk regeert en bestuurt Marokko en de sultan is een soort nuttig ornament geworden, waartegen de stammen nog met eerbied mogen opzien maar die overigens geen beteekenis meerheeft. Moeley Hafid, die zijn broeder van den troon verjoeg, omdat deze Marokko steeds meer overleverde in de handen der vreemdelingen, heeft het er al niet boter afgebracht. Hij heeft het verdrag met Frankrijk geteekend, waardoor Marokko zijn zelfstandigheid prijs gegeven heeft en is toen ijlings van Fez naar Rabat vertrokken, omringd door een legertje getrouwen en beschermd door de Fransche bajonetten. Hij vreesde een aanslag tegen zijn leven en de inboorlingen trokken indertijd tegen Tanger op, zij het dan ook zonder succes. Thans zijn in Marokko de gemoederen weer wat gekalmeerd en blijkt de Fransche regeering in Marokko, generaal Lyautey zich niet meer te verzetten tegen den wensch van Moeley Hafid om af te treden en het land te verlaten. Een zoon van hem zal zijn plaats van schijn-sultan innemen. Na een bedevaart naar Mekka zal Moeley Hafid naar Frankrijk gaan en waarschijnlijk rust voor zijn hoofd zoeken in den vreemde. —o—o—o— De toestand in het Turksche rijk bleef ook in de afgeloopen week nog in bijzondere mate de aandacht vragen. Er hebben ge wichtige gebeurtenissen plaats gehad in het woelige rijk in Oost-Europa. Gebeurtenissen waardoor eindelijk eenige teekening in den toestand gekomen is en waarvan gezegd kaa worden, dat ze, voorloopig althans, een einde gemaakt hebben aan het bewind der Jong-Turken. De nieuwe regeering heeft partij gekozen, nadat het haar niet gelukt was den guldon middenweg te vinden, waardoor ze in staat zou zijn beide partijen te bevredigen. In ovorleg met den Senaat heeft ze de Kamer, die voor verreweg het grootste deel uit aanhangers van het „Comité voor Eenheid en Vooruitgang" 1 bestond, ontbonden. Dit feit verwekte in de Kamer zelf een storm van verontwaar diging en de meerderheid verklaarde zich eenvoudig niet te zullen storen aan het ontbindingsbesluit van den Sultan. Ze nam een motie van wantrouwen in de regeering aan en verdaagde de zitting. De Sultan weigerde echter kennis te nemen van de besluiten der Kamer en de regeering bleef verklaren dat een parlement dat ontbonden was geen moties van wan trouwen meer kon aannemen. Ook weigerde de Sultan de vertegenwoordigers der meer derheid te ontvangen. Waaruit ten duide lijkste blijkt dat ook van die zijde voor het Jong-Turksche regime niet veel heil te ver wachten is. En dat nog wel niettegenstaande het de Jong-Turken geweest zijn die den tegenwoordigen Sultan uit de gevangenis verlost en op den sultanszetel geplaatst hebben Het ontbindingsbesluit der Kamer is ten spoedigste ter kennis van de opstandelingen in Albanië gebracht en deze schijnen daar door gekalmeerd te zijn. Gemeld wordt n.l. dat de Arnauten naar hua haardsteden terugkeeren, vertrouwen stellende in de beloften der regeering, dat nieuwe vrije verkiezingen plaats zullen hebben en dat in Albanië ingevoerd zullen worden de hervormingen reeds zoo lang toegezegd. De Albaneezen en de muitende soldaten de tegenstanders van het Jong-Turksche regime, hebben tot nog toe gezegevierd. Gevraagd dient echter te worden, hoe het nu verder zal gaan. Berichten uitBaloniki en Monartir wijzen er op dat de officieren niet van plan zijn in verzet te komen tegen de regeering. Doch het Comité begint zich te roeren en de gevolgen van het krasse optreden der regeering, die beducht voor verzet in Constantinopel, Soliniki en elders den staat van beleg afgekondigd heeft, zijn op dit oogenblik nog moeilijk te voorspellen. Er wordt gemeld, dat het Comité voor nemens is een zelfstandige Jong-Turksche regeering te benoemen en den zetel van Constantinopel naar elders te verplaatsen, terwijl de Kamer met het vergaderen zal doorgaan alsof er niets te doen is. De regeering heeft intusschen gedreigd, de personen die tot leden der Jong-Turksche regeering mochten aangewezen worden, onmiddellijk gevangen te zullen laten nemen. TEXEL, 14 Augustus 1912. Voetbalwedstrijd. Liet het weer zich Zondag j.l. niet bijzonder gunstig aanzien, 't kon den voetballers den moed niet ontnemen om in het strijdperk te treden. De voetbalclub „Volharding" van Oudeschild trad in het krijt met de voetbalclub „Texel" van den Burg. „Volharding" wou thans met 6 tegen 1. Zij gaat blijkbaar vooruit. Morgen, Donderdag 15 dezer viert Monseigneur A. J. Callier, Bisschop van Haarlem, zijn 40 jarig priesterjubilé. Heel het bisdom Haarlem heeft zich opgemaakt om dit feest op de luister- lijkste wijze te vieren, zegt de Opr. Haarl. Cour. Door de blazerschuit T.X. 50 is in zee opgepikt en hier aangebracht een scheepsboot, van boven groen geverfd en van onderen geteerd. Het voorste gedeelte dezer boot, die vermoedelijk van een logger of trawler afkomstig is was blijkbaar door brand beschadigd. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge- he Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l-.nden met verliooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 5 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1