Oudeschild, 12 Aug. Vanwege de visscher\j-inspectie is tot een der bestuursleden van den Texelschen Schippers- en Visschersbond het verzoek gericht om aan de visschers van Oude- schild bekend te maken, dat zij verplicht zijn, ter voorkoming van onvermijdelijke bekeuring, er ten spoedigste voor te zorgen, dat de letterteekens en cijfers op den boeg en op de zeilen hunner vaartuigen aan de wet voldoen. Voor vaartuigen boven 42,45 Ms of 15 ton en hieronder vallen de meeste, zij a de bepalingen als volgtVoor den boeg hoogte 45 cM.dikte 6 c.M. onderlinge afstand letters 10 cM.afstand laatste letter en eerste cijfer 25 cM.; onderlinge afstand cijfers 10 cM.voor de zeilenhoogte 60 cM., dikte 8 cM. de afstand der letters en cijfers is dezelfde als voor den boeg. Wat de verzending van hooi betreft, deze is nog in vollen gang, maar wordt tegenwoordig bijna overtroffen door de verzending van vlas. In de laatste 14 dagen, gaat er geen dag voorbij of er komen hier tal van wagens vooral uit den Prins-Hendrikpolder, beladen met vlas, die in tjalken gelost, naar den overkant worden verzonden. O osterend, 12 Augustus. Met de T.X. 1, schipper D. Brouwer, van hier, vertrek in de vorige week een gezelschap robbenjagers naar de Waddenzee. 't Weer heeft niet meegewerkt, doch zal misschien deze week beter zijn. De visscher C. Daalder Pzn: viel j.l. Zaterdag in zijn schuitje en brak zijn been. Spoedig werd heelkundige hulp verleend, doch deze visscher zal in minstens zes weken zijn bedrijf niet kunnen uitoefenen, wat te lang is. Ook uit dit geval blijkt weer, dat de visschers evengoed van de Rijksverzeke- ring moesten kunnen genieten als de knechten dit doen. Dm Hoorn, 11 Augustus. Tnsschen Zaterdag en Zondagnacht kreeg de Kustwacht, uit Scheveningen bericht, dat er zeven mijl beoosten het vuurschip Haaks een groote boot was die hulp verlangde. Terstond werd er naar de verschillende sleepdiensten geseind waarop de sleepbooten zee kozen. Het schip bleek te zijn het s.s. „Frankfurt" van een Duitsche maatschappijdie in aanvaring was geweest en wel degelijk hulp noodig had, daar hij veel water maaktedoor booten werd het schip op sleeptouw genomen en naar den water weg gebracht. Verbetering Schapenfokkerij. De vereeniging tot verbetering van de schapenfokkerij in N.H. zal dezen herfst te den Burg, Hoorn, Schagen en Alkmaar resp. op 28 Aug., 28 Sept., 2 en 5 Oct. keuringen houden van halfjarige af stammelingen van controle schapen ten einde aan de 15 beste rammen elkeen premie van f 15, aan elk der 15 beste ooien eene van f 10, toe te kennen. De premies zullen worden uitgekeerd in Novenber 1913, wanneer voor de ooien is geblekeD, dat zij onder controle der vereeniging staande in het seizoen 1913 -14 voor de fokkerij worden gebruikt. Voor het seizoen 1912 13 wordt zulks aan de willekeur van den eigenaar over gelaten. Wanneer de rammen in 1912 en 1913 door een lid der vereeniging worden gebruikt om minstens 10 controle ooien te dekken, wordt de premie a f 15, ten volle uitbetaald, worden de te dekken ooien niet onder controle gesteld, dan wordt zij slechts ten halve uitgekeerd. Mede door de gunstige weide toestand worden op de keuringen vele en goede fokdieren verwacht en dientengevolge een levendige handel. Per Vliegmachine over de Zuiderzee. Jan Olieslager wil einde Augustus den eenen dag met zijn Hydromonoplaan met pasagiers vliegen van Enkbuizen naar Stavoren, den anderen dag van Stavoren naar Enkhuizen. Dit zal dan de eerste overzeevlucht in Nederland zijn. De mijnramp te Boehum. De berichten omtrent het vreeseljjke ongeluk, in de vorige week in de mijn Lothringen te Bochum plaats gehad, zijn thans tamelijk volledig. Het is een verschrikkelijk onheil, hartverscheurende tooneelen speelden zich af in de lokalen waar de lijken waren binnengebracht. 116 menschen verloren bij deze ramp het leven, zoo wordt door de bladen gemeld. Op verzoek plaatsen wij het volgende „Naar het zestiende Provinciaal Noord- Hollandsch Zendingsfeest-, dat Woensdag 21 Augustus a s. wordt gehouden op bet buitengoed „Waterland" van Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, te Velsen, vertrekken twee feestbooten. De eerste boot vaart van Den Helder over Anna Paulowna, Schagen en Alkmaar; de andere van Edam over Middelie- Kwadijk, Purmerend, Ilpendara, Water gang, Landsmeersche Schouw, Buiksloot en het Tolhuis. Beide booten hebben een fanfarecorps aan boord". Een loonsverhooging aanleiding tot staken. Aan de lucifers-fabriek van de firma Gras en Paulser te Breda heeft een paar weken een staking geheerscht. De firma had namelijk een andere loonregeling vastgesteld, die de werk lieden niet goed begrepen, zoodat ze er staakten. Onderhandelingen met de directie had den geen succes, tot een conferentie plaats had met den Ned. Fabrieksbond. Het gevolg was, dat de arbeiders inzagen dat het loon met 8 °/o was verhoogd. De stakers, die weer aangenomen werden, hebben daarop het werk hervat. Ook al staking. Te Middelharnis is door een 50-tal veldarbeidsters het werk neergelegd zij eischen loonsverhooging, speciaal voor de werkzaamheden in het ajuingewas. Haar eischen zijn nog niet ingewilligd. Postwetontduiking. Een eigenaardige wijze van de postwet te ontduiken, vindt thans beoefening. Zooals bekend mag op een Ansichtkaart uitsluitend met den naam van de(n) af- zender(ster) er op, het „drukwerk"-tarief worden toegepast. Nu heeft men in plaats van den naam van den afzender op de kaart gezetZ. O. P., welke letters door de postambtenaren als de initialen van den afzender worden beschouwd. In wer kelijkheid beteekenen deze lettersZie Onder Postzegel en wanneer de postzegel netjes wordt afgeweekt, komen gewone „minne"-briefjes voor den dag. Dat wordt voortaan strafport betalen, heeren 1 R, N. Rattmverdelging Van 5 Juli tot 6 Augustus zijn bij de commissie voor de rattenverdelging te Zuidscharwoude ingeleverd het onge looflijke aantal van 1768 doode ratten. De tuinbouwvereeniging keert daarvoor 15 cent per stuk uit, zoodat voor f 265,20 is uitgekeerd. Opmerkelijk is hierbij nog dat door een en denzelfden persoon 724 ratten zijn ingeleverd, alzoo voor een bedrag van f 108,60. De klepper afgeschaft. Tot nu toe kon inen „de klep" van den ouderwetschen nachtwaker, behalve in musea van antiquiteiten, aantreffen te Zelhem en misschien in een of ander Drentsch dorpje. In 't vervolg zal ook daar dit instru ment tot het verledene behooren de wacht, die sedert menschenheugenis met luider stemme het uur verkondigde en afklepte, is op hoog bevel veranderd in een stille. De vroedschap van oordeel, dat een kleppende wacht door zijne luidruchtig heid dieven en ander gespuis waarschuwt, in stee ze te vangen, heeft „den goeden, braven man" uit het versje van van Alphen zijn wapen ontnomen. Het in den laatsten tijd voorkomen van nachtelijke straatschenderij moet aan dit besluit niet vreemd zijn. (Zutph. Ct.) Dure sigaren. Een onderwijzer uit Wezel die te Dinx- perlo in een winkel wat sigaren ging koopen hing deze verpakt aan zijn fiets en stak de Pruisische grenzen over. De kommiezen die dit bemerkten hielden den onderwijzer aan, en de man kon 25 gulden boete betalen. Bij verkoop brach ten de sigaren 60 cents op. Een wereldwonder. '„Do Graafschapper" weet te vertellen, dat een koe van de wed. G. J. Wissink, te Zelhem, deze week voor de 3e maal 2 kalveren heeft geworpen. Dat zijn dus zes kalveren in één week. Do lezer zal evenwel snappen hoe 'tis bedoeld. In de IJ- en Haarlemmermeer polders is nu, in den oogsttijd, gebrek aan arbeidskrachten. Liepen voorbeen arbeiders van elders de hofsteden af om werk, thans is dat aantal zeer gering en die komen, vinden onmiddelijk werk De loonen der arbeiders zijn meer dan verdubbeld in verlijking met een paar jaar geleden en onder deze omstandig heden stijgen ze nog steeds. Altijd de „moordkuil." De „Visscherij Courant" doet weer een noodkreet hooren over de uitmoording van de Zuiderzee door den kuil „Daar gaat een roep langs de kusten van de Zuiderzee," schrijft het blad. Een kreet van groot zeer groot misnoegen. ADderhalf millioen gulden waarde hebben de visschers uit 't water gehaald in enkele weken. Anderhalf millioen gulden ansjovis. Daardoor hebben zouters en makelaars, verkoopers van netten, ankers en zout, scheepswerven, smederijen, taanbazen en vele anderen geld verdiend. Daardoor is veel, wat achterstallig was, betaald kun nen worden, veel, wat oud was, vernieuwd, veel, wat uitgesteld werd, gedaan. Welvaart. En nu gaat het weer mis. Meer dan de visschers gevangen, meer stuks nog vermoordt nu de kuil, voor niets, ge woonweg voor niets. Met enkele maanden leveren Engeland en België ons de haring van 't voorjaar Spanje ons de ansjovis. Verhooging van de welvaart, protectie, zegt de Regeering te willen. Verbiedt het nestvisschen, geeft maat op haring, spiering en ansjovis en ons land verdient eenige millioenen, minstens 5000 huisgezinnen hebben een rijk bestaan in plaats zorg en kommer. Dat is welbegrepen landsbelang. Het blad spoort dan de visschers aan, voor hun belangen op te komen, o. a. bij de verkiezingen voor den Visscherijraad, over welks nietsdoen het blad klaagt. Een voorval dat aan kapitein van Copenick doet denkm. In de vorige week arriveerden te Boxtel per auto aan een cafe twee hee ren, die voorgaven te zijn, de beide detectiven, die barones v. C. te Ostende hadden ontvoerd. Zij waren, naar zij zeiden, gekomen, om in de buurt een nader onderzoek in te stellen. Ten teeken, dat men hen vertrouwen kon, lieten zij een politie penning zien. Zij bestelden in bedoeld cafe een dé jeuner, nadat zij bun auto, die gerepa reerd moest worden, in den stal hadden gezet, waar een smid de noodige her stellingen verrichtte. Na het dejeuner lieten zij de veld wachter ontbieden en gingen met dezen op stap, om het onderzoek in te stellen. Bjj hun terugkomst werd weer in be doeld cafe gedineerd. Daarna verklaar den zij aan den caféhouder, dat zij geen geld genoeg bij zich hadden om te reizen, en vroegen bem f 25 ter leen, aan welk verzoek hij voldeed. Zij bestelden verder thee, die zjj zij moesten even met de auto weg en de veldwachter mocht nu niet mee spoedig daarna zouden komen uitdrinken. Tot heden wacht men echter nog op hnn terugkomst. R.N. Overvloedige oogst. In het Noorden des lands belooft de oogst dit jaar prachtig te worden. Welk een tegenstelling bij het vorige jaar Toen een verzengende hitte, waar door de tuinvruchten ontzettend gele den hebben, thans afwisseling van regen en zonneschijn. Er is een overvloedige oogst. De graanbouw is uitmuntend, de grasgewassen geven reden tot groote tevredenheid, wat zoowel de opbrengst als de kwaliteit betreft; de aardappelen zyn uitstekend tuinvruchten zijn er in overvloed. En het ooft? De appel maar vooral de pereboomen gaan gebukt onder den grooten last van de vrucht. Van vele boomen zjjn de takken ge- brokken. Er is overvloedige reden tot groote dankbaarheid. Een ondeugd. Te Oosterbeek heeft een 18-jarige Ver pleegde van den voogdijraad verzet ge pleegd tegen zijn verzorgers, die de hulp inriepen van de politie. De jongen was naar bed gegaaD, maar had onder de dekens meegenomen een mes en een revolver met zes scherpe patronen, waarvan hij er een op de politie afschoot. Deze heeft hem overmand en opgesloten. Veel liefhebbers. Het examen voor opvoedend Rijks ambtenaar zal te's-Gravenhageafgenomen worden van 10 tot 13 September. Naar men aan het Hbl. mededeelt zou het aantal sollicitanten naar de 2000 loopen. Aardappelziekten. Als gevolg van het ongunstige weer in Augustus, openbaart zich in IJ- en Haarlemmermeerpolder in niet geringe mate, de aardappelziekte. De man met het pantserliemd. Eenige dagen liep een eenzaam New- Yorksch burger, Ruskis genaamd, rustig te wandelen, toen een viertal revolver schoten op hem gelost werden. Op het geluid der schoten snelden eenige per sonen en politieagenten toe. Groot was echter hun verwondering, toen zjj be merkten dat de heer Ruskis, hoewel alle schoten raak waren geweest, in het geheel niet gewond was. Op een vraag van een der agenten wat de oorzaak van dat wonder was, knoopte Ruskis gemoedelijk glimlachend zijn vest los en toonde aan de verbaasde toeschouwers een pantserhemd, uit alumium ver vaardigd. „Kijk, zeide hij, ik heb mij zoo ompantserd, omdat ik den laatsten tijd enkele brieven ontvangen heb, waarin mij gedreigd werd, dat men mijn paarden zou vergiftigen. Toen de schrijver van deze dreigbrieven door de politie gearresteerd werd, begreep ik, dat zijn medeplichtigen zich op mij zouden wreken. Daarom heb ik mijn voorzorgsmaatregelen genomen en zooals u gezien hebt, niet overbodig. Voorzichtigheid is nog steeds de moeder der wijsheid. De eerste vrouwelijke bisschop is te Los Angelos, in Californie, benoemd. Eigenlijk heeft zij zichzelf benoemd, zoo als zij ook de kerk, waarvan zij bisschop is, zelf gesticht heeft, die zij „de kerk der nieuwe gedachte" noemt. Zij heet Margaret La Grange en is weduwe. Reeds tijdens het leven van haar man verdiepte zij zich in theologische studiën en bij haar weduwschap begon zij te prediken, wat zjj met zooveel talent deed dat zij zich spoedig een aanhang verwierf, groot genoeg om haar kerk te stichten. Aardbeibedden vernieuwen. B. Gedurende en na den pluk vertoonen zich een menigte ranken aan de aardbeiplanten. Van afstand tot afstand vertoont zich een knop die uitgroeit tot een nieuwe plant, welke vooreerst nog wel aaB de moederplant verbonden blijft, doch tege lijkertijd beproeft met de wortels in den bodem door te dringen. In Augustus zijn deze plantjes al krachtig genoeg om op een nieuw bed uitgc- plant te worden. Daarvoor zoekt men de mooiste plantjes uit. Urn die te verkrijgen is hetgewenseht niet meer dan 5 a 6 jonge plantjes aan één oude te laten en hoogstens 2 aan dcnzelfden rank. De aardbei is oorspronkelijk een bosckplant, dus wenscbt zij humusrijker, tevens krachtiger grond. Wcnscht men flinke planten te vormen die het volgend jaar overvloedig kunnen dragen, dan is gewoonlijk een bemesting noodig. Een gift kunst mest, oppervlakkig ondergewerkt, geeft zeer goede resultaten. Ik gebruik reeds jaren lang kunst mest op mijn aardbeien en steeds kan ik roemen op uitstekende opbrengsten. Meestal wordt er gedacht, dat men slechts één soort kunstmest behoeft te geven. Nu, dat kan ook, doch 't is te duur. Z. g. «bloemcnmestn werkt best, doch 60 cent a 1 gulden per kilo is veel te duur. Gebruik nooit een bemesting met uitsluitend Chilisalpeter. In vroeger jaren heb ik als beginner dat ook eens gedaan. Ik kreeg kolosale planton met verbazend veel blad, doch bijna zonder vrucht. Toch ia Chilisalpeter uitstekend, doch in gezelschap van 2 andere mcststofTcn. Ten eerste Patentkali. Die maakt do plant krachtig. De weelderige bladgroei een gevolg van alleen Chili, wordt er door ge temperd, doch de gevormde bladeren zijn steviger. Ik zou bijna zeggen de plant ziet er degelijker uit. Ook wordt de vruchtvorming er later zeer door bevorderd. Eveneens wordt door Superfosfaat een middel aan de hand gedaan om voor bloem en vrucht zorg te dragen. Nu zal men kunnen op merken Als men in Augustus kunstmest geeft, hoe kan er dan van bloem en vrucht sprake zijn? Maar ten eerste de aanleg voor de bloem bestaat als kiem, al lang véér de plant bloeit. Ten tweede werkt Patentkali lang na t toedienen. Van Super en Chili wordt dit wel door sommigen ontkend, maar nawerking is er zeker. Trouwens niemand belet u om in t voorjaar nog wat Chili en Super rond de planton te strooien. Zoo'n overbemesting werkt vaak uitstekend. Ik mest alleen bij het beplanten der nieuwe bedden in Augustus en ik geef dan per Are (7 roeden) 3 K.G. Chilisalpeter, G K.G. Superfosfaat en 4 K.G. Patentkali. In bet voorjaar mest ik niet. Wie het toch doen wil, vooral op armen grond, geve nog 2 K.G. Super, 1 K.G. Patentkali en 1 K,G. Chili. Do kosten der toegepaste bemesting zijn zoo gering dat een herhaling ieder jaar niet bezwaarlijk kan wezen. Zij kost n.I. 85 cent a 1 gulden, dat ligt er aan of men coöperatief koopt bij zakken to gelijk of by kleinoro hoeveelheden. Maar een ding is zokcr: Bij overigens goede behandeling dor planten en niet al te ongunstige weersomstandigheden geeft deze' bemesting U een menigte prachtige vrucblen. En zou dat per Aro niet meer dan een gulden overwaarde vortegouwoordigcu Ik donk van wel.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 2