N°. 2598. Zondag 25 Augustus 1912. 25Bte Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 unr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat de kohieren der per- soneele belasting dier gemeente nos. 7, 8 en 9 over hetbelastingjaar 1912,invorder baar verklaard op den 19 Aug. 1912, aan den Ontvanger ter invordering zijn ter band gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 22 Aug. 1912. De Burgemeester, GAARLANDT. TEXEL, 24 Augustus 1912. In memoriam. Op ruim tachtig jarigen leeftijd over leed Donderdag 1.1., te de Coeksdorp, de heer Jacob Bdijs, oud-postschipper tusschen ons eiland en Vlieland. Kweet de overledene zich in zijne betrekking steeds zeer loffelijk van zijn taak, niet minder ijverig'betoonde hij zich als lid van 't plaatselijk bestuur der N. Z. Holl. Redd. Maatschappij. Tal van menschenlevens werden onder de goede leiding van den heer Buijs gered. Meermalen stelde hij 't eigen leven in de waagschaal, om dat van anderen te redden. Om zijne vele verdiensten bij 't redding wezen betoond, werd hem buitengewone hulde bewezen door het Hoofdbestuur der genoemde Reddingmaatschappij, toen Buijs voor de tachtigste maal verjaarde. Reeds vroeger had de overledene de groote gouden medaille ontvangen van de N. Z. Holl. Redd. Mij. Buijs was mede in 't bezit van nog andere medailles en getuigschriften, hem vereerd wegens het redden van schip breukelingen onder moeielijke en ge vaarvolle omstandigheden. De regeering erkende de verdiensten van Buijs als postschipper, door hem te decoreeren .met de Broederorde van don Ned. I^eeuw. Bij het reddingwezen vooral zal de nagedachtenis aan den ontslapene voort durend in eere worden gehouden. (Ingez.) Muziek in het Boschje. Zijn wij wel ingelicht dan zal de muziekuitvoering welke bij goed weder Zondag in het Boschje zal worden ge geven, des middags te halfvier aanvangen. Wat moet myn zoon worden Wij ontvingen ter kennismaking het eerste nummer van een Serie werkjes, welke onder den titel „Morks' beroeps bibliotheek," zullen worden uitgegeven, onder redactie van Dr. A. S. van Oven. In het voorwoord zegt de schrijver dat hij in zijn langdurige loopbaan de ervaring heeft opgedaan dat de meeste jongens, zelfs van 16 en 18 jarige leeftijd niet weten welk vak zij zullen kiezen, en meermalen do ouders hem de vraag deden„wat moet mijn jongen worden „Dat komt zegt de schrijver omdat de ouders meestal niot in de gelegenheid zijn juiste inlichtingen te verkrijgen, omdat do oudere wel belang stellen in de quaestie hoo lang de studie duurt en wat zij moet kosten, omdat oudere, zoowel als jongens, wel verlangen, te weten of het beroep dat zij kiezen, een goed bestaan kan opleveren, maar het voornaamste vorgcten. „Bijna nooit wordt er gevraagd: „Ben ik, wat aanleg betreft, geschikt voor de studie die voor dit of dat vak vereischt wordt? Wat zal later mjjn dagelijksch werk zijn „Ben ik naar lichaam en geest voor dat werk geschikt?" „Zou ik rnjj opgewekt en gelukkig gevoelen in dien werkkring?" „In den regel hebben ouders noch kin deren het flauwste begrip daarvan. De schrijver geeft daarvan een paar voor beelden en zegt tenslotte „Zal er kans zijn, dat de beroepskeuze zóó uitvalt, dat in later jaren de man ge schikt blijkt voor den werkkring en om gekeerd de werkkring do man bevredigt, dan moeten wij zorgen, dat onze jongens op de hoogte komen van alle voor- en nadeelen van het beroep, waarover gedacht wordt, dat zij begrijpen wat er van hen geëischt zal worden en waarmee zij zich zullen hebben bezig te houden al de dagen van hun leven. De schrijver eindigt aldus „Ik stel mij voor een reeks boekjes in de wereld te zenden, geschreven doorman nen, die geheel op de hoogte zynvanhun taak, waarin van elk beroep alles besproken wordt, wat de jongens, volgens bovenstaande beschouwingen, behooren te weten voor dat zij eene keuze doen, die voor hun leven beslissend is." Wij hebben hieraan verder niet anders toe te voegen, dan dat naar onze meening de schrijver een zeer nuttig werk verricht, dat ten volle verdient door velen te worden geraadpleegd. Het 6X. dat wij ter kennismaking ont vingen, No. 1, behandelt posterijen en telegrafie in uitgebreiden zinhet boekje ziet er keurig uit. Elk deeltje kost 50 Cents, bij abonnement van 25 deeltjes 40 Cts. per deeltje, 't Is zeker niet te hoog in prijs voor zulk een goede vraagbaak. Mogen schryver en uit gever succes hebben van hun werk. Bloenipjes op Koninginnedag. Naar bekend is zullen op Koninginne jaardag door het geheele land Oranje bloempjes te koop worden aangeboden, waarvan de voorde9len, ten goede zullen komen aan de Militaire Tehuizenvolgens een ingezonden artikel in ons vorig nummer aan de Christelijke Militaire Tehuizen. Volgens bericht in de Telegraaf voorkomende, zullen de padvinders in het geheele land, als ook de meisjes gezellen, de Koninginnedag benutten om overal in den lande kleine tuiltjes van heibloemen te verkoopen, waarvan de voordeelen zullen komen ten behoeve van de nood lijdenden op Aruba, Bonaire en Curaqao, naar verluidt, wordt vanwege het Loo een groot aantal eigengemaakte bouquetjes voor dit doel ter beschikking gesteld. Aan hetzelfde blad ontleenen wij tevens dat men te Amersfoort op dien dag ten bate van de R. K. Militaire vereeniging daar ter plaatse, een bloempje aan den man zal zien te brengen. Op zulke wijze voortgaande, zal de verkoop van bloempjes op den Koningin nedag zich nog heel wat kunnen uit breiden. De commissie, tot het houden eener fancy-fair ten voordeele van de afdeeling „Texel" van het Witte Kruis en van de vereeniging „Texels Belang" heeft besloten hiervoor te nemen 30 [en 81 Aug. en 1 September a.s. De fancy-fair zal gehouden worden in de „Vergulde Kikkert", die voor een zeer billijk bedrag voor het doel is af gestaan. Niet alleen mogen daarvoor de groote achterzalen en de tuin ge bruikt worden, maar ook is de nutszaal met aangrenzende voorkamer beschik baar tot het houden van voordrachten enz. Wanneer men van de dames, Mevr. Gaarlandt en Mevr. Wagemaker, ver neemt, wat er alzoo voor het goede doel ton geschenke ontvangen is, dan krijgt men den indruk, dat de onder neming wel zal slagen. Genoemde dames hebben met loffelijken ijver veel voorbereidend werk gedaan, waarvoor de voorzitter der fancy fair, de heer W. Mets Tz. gaarne hulde heeft gebracht. En wat ons nu alzoo te wachten is op de genoemde dagen? Des Vrjjdagsmiddags te vijf uur zal de fancy-fair geopend worden door den E.A. Heer Burgemeester .Gaarlandt, Eere-Voorz. der faDcy-fair daarna hoopt men gemeenschappelijk een welkomst lied te kunnen zingen. Vervolgens is er bij niet minder dan 29 tentjes gele genheid om tegen niet te hooge prijzen artikelen van allerlei aard te kunnen koopien, terwijl daaronder verschillende tentjes voor vermaak zullen zijn, zooals een vischtent, werptent, enz. Voor afwisseling zal de muziek van ons Fanfarekorps, directeur de heer Groenewold, zich laten hooren, terwijl ook het zanggezelschap „Eigen Oefening", directeur de heer M. Kikkert een achttal nummers zal zingen. De tentjes worden bediend door jonge dames van alle dorpen en eDkelen hebben verklaard ook voordrachten te willen geven. Wanneer de Heeren Gaarlandt en Wagemaker, die er het initiatief voor zullen nemen, slagen, zullen ook nog volks of kinderspelen gehouden worden op een terrein in de nabijheid van het fancy-fair-terrein. Wanneer nu eens na de storm- en regenperiode Augustus met mooi weer wilde eindigen en September er mee kon beginnen dan zullen de fancy- fair-dagen zeker prettig kunnen zijn. Moge ieder zooveel mogelijk mede werken tot het welslagen er van, dan hebben zij, die zich zooveel moeite getroosten er genoegdoening van, en twee weldoende vereenigingen in onze gemeente zullen er bij gebaat zijn. (Ingez.) De loting voor de Nationale Militie lichting 1913 voor deze gemeente, zal naar wij vernemen 10 Sept. a. s. alhier plaats hebben. Gisteren, Vrijdagmorgen ten onge veer 7 uur kwam een zoontje van den heer J. Witte Dz. alhier, met een paard, dat hij voor zijn oom uit de weide had gehaald, aan de hand het dorp binnen. Door welke oorzaak is ons onbekend, doch het paard zette het in de Warmoes straat ineens op een loopen en sleurde den jongen, die kwam te vallen en een slag van het halstertouw om de pols scheen geslagen te hebben, langs de straat met zich tot vóór de woning van Dr. Wagemaker. De jongen, aan het hoofd gewond, werd bij dr. W. binnengedragen en schijnt er betrekkelijk goed te zijn afgekomen. Oudeschild, 23 Aug. Niettegenstaande het ruwe weder dei- laatste dagen is de visschersvloot bijna de geheele week afwezig geweest. Zoowel de palingvisschers als de kustvisschers hebben, al zij het dan niet alle dagen, nu en dan kunnen visschen, zoodat zij nog een weekgeldje hebben besomd. Als een bewijs, dat ouden van dagen den lust tot den arbeid nog niet ontbreekt, kan dienen dat zooals men ons mededeelt, de 84 jarige W.K., woonachtig op de Hoogte, zelf nog de zeis ter hand heeft genomen en zijn eigen hooiland heeft gemaaid, toen de daarvoor aange nomen maaier hem teleurstelde. Vlieland. Het verbouwde Post- en Telegraaf kantoor is dezer dagen in gebruik geno men. Het kantoor zelf is geheel nieuw gebouwd en ruim en geriefelijk ingericht, voldoend aan de eischen des tijds, terwijl de aangrenzende bestellerskamer even eens niets te wenschen overlaat. Voor het publiek biedt een net ingerichte wachtkamer plaats in overvloed. De vroegere toestand ons herinnerend, noemen wij de hedendaagsche eene zeer groote verbetering. Loterirjxoet. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie te Helder is in hooger beroep gegaan van het vrijsprekend vonnis tegen M. I. directeur der N.V. „De Tijdgeest". William Booth, f Wat reeds eenigen tijd gevreesd was, is geschiedde groote stichter van het Leger des Heils, generaal Booth is niet meer. Te Hadley Woods, ten Noorden van Londen gelegen, zijn vriendelijk „Home", waar hij zijn laatste dagen doorbracht, is deze grootste man van onzen tijd het Kanaan zijner ruste iDgegaan. Generaal Booth heeft groote dingen tot stand gebracht, neen, meer nog, hij, de enkeling, heeft wonderen verricht, trots smaad, verguizing en zelfs verachting, die hem in het begin zijner glorieuze loopbaan met volle maat werd toege diend. William Booth werd den 10 April 1829 te Nottingham geboren. Als generaal van het Leger des Heils bezat hij in dit lichaam een onbeperkte macht. Door het Hoofdkwartier van het Leger des Heils te Amsterdam, zijn gratis verkrijgbaar gesteld, fraai uitgevoerde foto's van den Generaal, papierformaat 27 bij 40 c.m. Bij voldoening der embalage en fran- keerkosten zijnde 5 cent worden ze aan ieder lezer van ons blad franco toegezonden. Het te vermelden adres is: Handels-departement, Leger des Heils, Prins Hendrikkade 49-51, Amsterdam. Torenbrand te Beverwijk. Men schrijft uit Beverwijk aan het Hdbld. In langen tijd is alhier niet zulk een belangwekkende brand geweest als deze week. Het was in de vroegte zeer zwaar wederop felle bliksemschichten volgden ratelende donderslagen en hevige buien. Te ongeveer 5 uur, na een angst wekkend lichten, werd een klein vlam metje gezien juist onder den bol van het haantje van den toren, staande voor de Ned. Herv. Kerk in het noordelijk deel van de gemeente. De brandweermannen werden gewaarschuwd en dezen waren weldra ter plaatse met een steeds groei end getal nieuwsgierigen. Eerst won het vuur slechts langzaam en bijna een uur verliep voordat het haantje omboog en op het kerkhof neerplofte, een gat borend van ongeveer een meter diep. Toen ging 't vlugger en in korten tijd stond de geheele torenspits in lichtenlaaie. De klok sloeg nog 7 uur, doch moest daarop haar werk staken, weldra met zwaren slag neerploffend. Aan blusschen viel niet te denken, omdat het, vuur met geen waterstraal te bereiken was. Toen eenmaal de spits was ingezonken bleef het vuur verder tusschen de zeer dikke torenmuren voort woeden. Het kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. voor het behoud waarvan men eerst vreesde, heeft weinig schade geleden. Voortdurend is het natgespoten, het groote orgel moot hierdoor wat vochtig geworden zijn. TEÏELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge- be Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l'.nden met verbooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 8 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1