N°. 2599. Donderdag 29 Augustus 1912, 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week, l>it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 8 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge- be Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere hndcn met verbooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave Prijs der Advertenlièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Te x e l INVORDER ENG 'S RIJKS DIRECTIE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat het kohier der belasting op bedrijfs- en andere inkomsten no. 2 over het belastingjaar 1912/1913, in vorder baar verklaard op den 24 Aug. 1912, aan den Ontvanger ter invordering zijn ter hand gesterld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, don 24 Aug. 1912. De Burgemeester, GAARLANDT. GEREEN'TEBEGROOTING. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat de Begrooting van de inkom sten en uitgaven der Gemeente, voor het dienstjaar 1913, van den 24 Augustus 1912 tot den dag der behandeling in den Raad, ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd en, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijg baar gesteld. Texel, den 24 Augustus 1912. Burgemeester en Wethouders vnd. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. GAARLANDT. 17—24 Augustus. Het belangrijkste binnenlandsch nieuws van de afgeloopen week was wel, dat de burgemeester van 's Gravenhage geweigerd heeft z(jn toestemming te geven tot het houden van de door de S. D. A. P. voor genomen kiesrechtbetooging op den derden Dinsdag van September, den dag der Kameropening. Blijkens de mededeeling in het orgaan der S. D. A. P, verklaarde de burgomeester aan het partijbestuur, dat een onderhoud met hem had, mede, dat hij het vorig jaar het houden van de optocht toegestaan had, wijl er toen een bijzondere aanleiding voor was (aanbieding van het volkspetitionnement). Tot een vaste jaarlijkscho instelling mocht dit echter niet worden. Voor de S. D. A. P. zal het besluit van den burgemeester stellig wel eenige teleur stelling baren, omdat ijverige handen reeds bezig waren met de aaukleeding van den optocht waaraan dit jaar bijzondere zorg zou worden besteed. Toch meent men, dat de sociaal-democraten uit de weigering een nieuw strijdmiddel zullen smeden en dat ze volstrekt niet uit het veld geslagen zullen z(jn. Trouwens, de derde Dinsdag van September zal evengoed wel een roode Dinsdag worden, al moet het dan zonder optocht. De Kiesrechtbetooging in den Haag zal wel doorgaan. Met eenige belangstelling mag intusschen afgewacht worden welke maatregelen door het partijbestuur der S. D. A. P. zullen worden genomen. Mr. Troelstra heeft vroeger al eens gedreigd, dat bij een weigering om de optocht te houden, de Koninklijke stoet aan de propaganda zou worden dienstbaar gesteld. Of bet met die bedreiging ernst is geweest moet nader blijken. Eenige twijfel mag echter wel gekoesterd wordenin kiezersvergaderingen wordt wel eens meer beweerd. —o—o—o— De Fransche ministerpresident, Poincaré is van zijn reis naar Rusland in de Fransche hoofdstad teruggekeerd. Dit offioieele bozoek behoort derhalve weer tot het verleden, wat echter nog niet wil zeggen, dat er nu wel v.irdei over gezwegen kan worden. De buitenlnndsche pers heeft zich ook in de afgeloopen week nog bezig gehouden met het uitstapje van den Franschen premier, dat zoozeer de aandacht tot zich heeft getrokken. Nieuws wist echter ai geen van allen te vertellen. Wel verscheen er zooiets als een officieel cominuque in de bladen, doch ook daar stond al niets meer in, dan hetgeen reeds bekend was. Enkel de mededeeling, dat geen nieuwe verdragen waren aangegaan behalve dat betreffende de marine was nog belangrijk. Overigens vermeldde de offi- cieele mededeeling, dat de banden van vriendschap naüwer aangehaald waren geworden enzoovoort. De Duitsche pers heeft zich nogal ver heugd betoond over de „magere" inhoud van het cominuque en met niet te ontkennen „Schadenfreude" telkens weder de conclusie laten hooren, dat door het bezoek van Poincaré aan Petersburg en Moskou feitelijk niets veranderd is: „Es iet alles geblieben wie es schon seit Jahren war De Fransche pers oordeelt over de resul taten van Poincaré's reis, natuurlijk heel anders en het is ook aan te nemen dat er wel heel wat belangrijke onderwerpen achter de colissen behandeld zullen zijn. Reeds de koninklijke ontvangst die den Franschen premier ten deel viel kan als een blijk gelden van de meer dan gewone beteekenis die door Rusland aan dit bezoek gehecht werd. Opmerkzaamheid verdient wel het bericht, dat dezer dagen de ronde deed in de buitenlandsche pers en volgens hetwelk het vast moet staan, dat de Russische minister Sasonnof binnenkort een bezoek zal brengen aan Engeland. Het doel van dat bezoek zou zijn, bespre kingen te houden met minister Grey. De Engelsche bladen zien daarin een bewijs, dat er tusscben de leden van de Triple Entente volkomen overeenstemming heerscht. —o—o—o— Moeley Hafid, de afgetreden sultan van Marokko, die voor rekening der Fransche schatkist een snoepreisje naar Frankrijk heeft ondernomen, schijnt zich in de nieuw6 voor h6m vreemde omgeving heel wel te kunnen schikken. De ex-sultan heeft eerst eenige dagen te Marseille doorgebracht, waar hij het begeerlijke object was van leegloopers en bedelaars, die hem gaarne op zijn tochten door de stad volgden en van zijn mildheid traohten te profiteeren. Blijkbaar beeft hij zich daar heel goed geamuseerd. Van Marseille is hij vervolgens met zijn gevolg naar Vichy vertrokken om ook daar een paar prettige dagen door te brengen. Na afloop van de pret zal hij naar zijn land terugkeeren om in Tanger verder zijn tenten op te slaan. Bracht de gewezen Marokkaansche heerscher dus reeds prettige dagen door op den Franschen bodem, de huidige heerschers in Marokko, de Franschen, konden hun genoegen in de laatste dagen wel op. Als men de berichten gelooven mag, dan hebben de Franschen er weder met groote moeilijkheden te worstelen. Zoowel uit het Zuidwesten als uit het Noordoosten dreigen ernstige gevaren. In het Z W. is weder een troonpretendent, El Heiba, opgestaan, die een grooten aan hang moet hebben en op weg is om Marrokesj te bezetten. Gemeld is, dat de Fransche troepen reeds uit deze stad terug getrokken zijn en er nog een klein garni zoen van inlandsche soldaten, onder Fransche officieren en onderoffi cieren verblijf houdt. "Wel is de naaste Fransche post mot 4000 man versterkt, doch deze zal de stad wel niet uit de han den van den roghi kunnen houden en zich alleen moeten beperken tot het in obser vatie houden der stammen. En in het N.O. is de machtige stam der Beni-MTir in opstand, die bet de Franschen in de laatste dagen nogal erg lastig maakte. Uit Fez kan bezwaarlijk hulp gezonden worden aan de bedreigde troepen, omdat men vreest dat de roghi in vereeniging met de genoemde volksstam een gecom- bineerden aanval op de hoofdstad voorbe reiden. Generaal Lyautey, de Fransche bevel hebber schijnt zich bet gevaar bewust te z(jn, dat de Franschen bedreigt. Hij heeft alvast nog een oorlogsschip aangevraagd, dat reeds te Rabat aangekomen is. Het zal de Franschen nog wel heel wat moeite kosten eer de Marokkaansche stammen het hoofd in den schoot zullen leggen. —o—o—o— Het valt moeilijk over den toestand in het Turksche rijk een juist begrip te krijgen. De berichten zijn verwarder en tegen strijdiger dan ooit. Zoo liet de regeering dezer dagen mededeelen, dat zij het met de Albaneezen eens geworden was en dat deze naar hunne haardsteden terugkeerden terwijl uit latere berichten bleek, dat de Albaneescbe opstandelingen nog steeds voortgingen tegen bet gezag op te treden en dat er tusschen de troepen der regeering en de rebellen nog hevig gevochten was. Men krijgt zoo den indruk, dat slechts een deel der Albaneezen genoegen genomen heeft met de toezegging der regeering, terwijl het andere niet minst belangrijke deel, den strijd voor een onafhankelijk Albanië met kracht voortzet. En dat niettegenstaande de Porte zoo goed als alle eischen der opstandelingen ingewilligd heeft en hun zelfs heeft toegestaan de uit de wapendepots geroofde wapenen te behouden. Groote zorg baarde in de laatste dagen de gespannen verhouding tusscben Turkije en Montenegro. Niet alleen doordat er aan de grenzen voortdurend gevochten werd en grensschending zoowat ieder dag plaats had, doch inzonderheid omdat er andere om standigheden te over zijn die licht tot een oorlog kunnen leiden. Koning Nikita van Montenegro is de schoonvader van den koning van Italië en het schijnt dat bjj hem de lust groot is om zich in den strijd tusschen Turkije en Italië te mengen. Bovendien Montenegro is al van ouds de natuurlijke vijand van Turkije, terwijl de Montenegrijen zeer nauw verwant zijn aan de Albaneesch6 stammen die de vaan des opstands ontplooid hebben. Allemaal omstandigheden, die het gevaar voor een gewapend conflict tusschen Turkije en het land der Zwarte Bergen zeer vergrootten. Toch was er wel eenige reden om aan te nemen dat Koning Nikita wel niet het zwaard in de weegschaal zou werpen, al teekende hij dan zelfs ook het besluit tot mobilisatie van zijn geheel leger. De mogendheden schijnen ten koste van alles een gewapend conflict te willen voorkomen. Montenegro kreeg in die richting dan ook reeds de noodige wenschen en zal zich daarom eerst goed bedenken voor het tot stappen overgaat, die den oorlogsbrand op den Balkan zouden kunnen ontsteken. Bovendien, hoe dapper net volk uit het land der Zwarte bergen ook moge zijn, tegen de veel talrijker Turken zouden ze niet zijn opgewassen, terwijl een gewapend conflict met Montenegro vrij zeker de eeDheid onder de Turksche soldaten zou herstellen. Het voorstel van den Oostenrijkschen minister van buiteDlandsche zaken tot de mogendheden gericht, om maatregelen te nemen ten einde den status quo op den Balkan ook voor de toekomst te waarborgen, maakt thans eeD punt van overweging uit bij de verschillende uitgenoodigde regee ringen. De verwachtingen zijn nogal hoopvol gestemd en al zijn er ook nog enkele moeielijkheden, algemeen gelooft men dat de oproep van Graaf Berchtold niet te vergeefs zal zijn geweest. In Turkije ontwaakt echter een ernstig verzet tegen deze „inmenging" in Turksche aangelegen heden. TEXEL, 28 Augustus 1912. De voorgenomen muziekuitvoering in het Boschje, heeft Zondag niet plaats gehad. Naar wij vernemen had het corps Zaterdagavond, in aanmerking nemende het steeds aanhoudende on gunstige weder, besloten de muziek uitvoering niet te doen doorgaan. Van algemeene bekendheid was zulks niet en toen Zondag by uitzondering, 't eens een mooie dag was, maakten velen zich op naar het Boschje. De teleurstelliog was natuurlijk groot, doch de aangename wandeling vergoedde veel. De Maandag gehouden Veulenmarkt bracht, niettegenstaande ze expresselijk was aangekondigd, geen bijzondere drukte teweeg. De aanvoer was maar weinig, kooplieden van elders waren niet ge komen. De handel was stug. Het ongunstige weêr is ten deze ver moedelijk ook wel van invloed geweest, want regen en wind vierden voor de zooveelste keer in deze maand hoogtij 't is om er moedeloos onder té worden voor velen die zoo zeer van het weêr afhankelijk zijn. Op Koninginne jaardag. Aan den oproep tot eene bijeenkomst op Maandagavond in het Café „den Burg", in zake het organiseeren van een kinderfeest op 31 Aug. a.s. is door weinigen gevolg gegeven. Niettegen staande dat kwam men na eenige bespreking toch tot een eindresultaat. In aanmerking nemende den zeer korten tijd van voorbereiding, meende men geen groote plannen te kunnen maken, weshalve er geen sprake kan zijn van schoolfeest, kinderfeest of volksfeest, doch werd besloten om eenige kinderspelen te organiseeren, in den trant als onlangs door de hier vertoevende padvinders werd gedaan. Zulks heeft het voordeel dat in korten tijd zooiets kan worden voorbereid en daarvoor geen groote kosten behoeven te worden gemaakt. Er zal dan ook geen beroep worden gedaan op de offervaardigheid der inge zetenen. De gelden benoodigd voor prijsjes hoopt men te vinden uit een daarvoor nog aanwezig klein fondsje, versterkt door een te heffen matige entree tot toegang op het terrein. Als terrein voor de spelen zal men pogingen doen om het sportterrein daar voor te mogen gebruiken. Eene commissie van 9 personen stelde zich staande de vergadering tot uitvoering van dit plan beschikbaar. Deze commissie, versterkt door nog even zooveel personen, zou Dinsdagavond vergaderen, om spelen als anderzins vast te stellen. In eene advertentie in dit nummer, waarop wij de aandacht vestigen, zal bedoelde commissie haar plannen ter kennis brengen. Waal, 26 Aug. Dank zij het schoone weder, was Zondag de belangstelling bij den wedstrijd in ringsteken op de flets zeer groot. 17 deelnemers kampten om den prijs. De eerste prijs, 1 5, werd gewonnen door M. Koorn Cz. van Westermient met 11 ringen. De tweede, f 3, door A. Bakker Jz. te de Waal met 10 ringen en de derde, f 2, door J. Zijm te Burg met 5 ringen. Na afloop werd het feest voortgezet in de beide café's, waar door de jongelui nog menig uur met dansen werd ge sleten. O osterend, 27 Augustus. De zeemosvisschers zijn teleurgesteld teruggekeerd. Ze hebben gevischt op de plaatsen, waar men voor twee jaar veel zeemos kon visschen, doch nu was er zoo goed als niets, en het weinigje, dat men nog ophaalde, was van slechte hoedanigheid. Men wil op andere plaatsen nog eens pogingen doen. Te Oost heeft men een levenden Draaihals (lynx torquilla) gevangen. Dit dier, dat zich bij de spechten aansluit, laat zich op Texel bijna nimmer zien. Deze vogel, die zoo heet naar de draaiende bewegingen, die hij steeds met den hals maakt, komt op hooge boschgrondeD, in ons land in Gelderland, broedende voor. Hij voedt zich met mieren ea popjes. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1