toezomSItokkm" Uilslag van gehouden Moopingen. Marktberichten. Gemeenteraad van Texel. Loting: roor de Militie. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat de loting ■voor de lich ting van 19*13 voor deze gemeente zal plaats hebben in de school m. u. 1. te den Burg op Dinsdag, den 10 September 1913, des voormiddags te 11,15 uur. Wie aan de loting deelnemen. Aan de loting nemen deel alle voor de lichting ingeschreven personen, met uit zondering van hen lo. die voor den aanvang der loting voor de gemeente blijken te zijn overleden 2o. die voor den dienst bij de Militie on geschikt zijn bevonden 3o. die voor 1 September van dit jaar bij onherroepelijk geworden uitspraak van den militieraad of van Gedeputeerde Staten of bij Koninklijke beslissing, op een inge steld beroep genomen, voorgoed ol tijdelijk van den dienst zijn vrijgesteld 4o. die voor 1 September van dit jaar onherroepelijk, hetzij voor goed, hetzij voor- loopig van den dienst zijn uitgesloten, De ingeschrevenen, die aan de loting moeten deelnemen, worden uitgenoodigd om op het hierboven vermelde uur ter aange geven plaatse aanwezig te zijn, voorzien van hun oproepingsbiljet. Onze plaatsgenoot, de heer Arn. Koorn, deed Maandag en Dinsdag met gunstig gevolg toelatingsexamen voor de Rijkszuivelschool te Bolsward. Met ingang van 10 September is benoemd tot inspecteur van Registratie en Domeinen in het 35e district te Alfnelo, de heer T. Janssen van Gelder, vroeger ontvanger dier middelen te Texel, thans inspecteur bij de Ambulante dienst. Door Lissone's reisbureau wordt tegen 29 dezer weder een reisplan naar de Waddeneilanden geannonseerd. Lit,slag Raminenkeuring gehouden 38 Augustus 1913. Er was ditmaal een groote aanbieding in de verschillende groepen. Een keur van dieren was aanwezig. De lijst gaf aan 124 stuks. Prijzen werden toege kend aan de navolgende inzendingen Éénjarige Rammen. No. 13 W. Bremer, le prijs. No. 5 Jn Keijser Augz. 2e prijs. No. 27 C. Keijser Hz., 3e prijs. No. 21 C. Keijser Sz. bestuursprijs. Tweejarige Rammen. No. 46 D. Keijser Dz., le prijs. No. 53 C. Keijser Hz., 2e prijs. No. 54 dezelfde 3e prijs. No. 44. Jn. Keijser Augz. bestuursprijs. Oudere Rammen. No. 5 R. Smit, le prijs. No. 13 Jac. Roeper, 2de prijs. No. 11 Gebr. Eelman, 3e prijs. No. 24 Jn. Hopman, bestuursprijs. Schaap met tioee Lammeren. No. 1 C. Keijser Sz., 2e prijs. No. 5 dezelfde 3e prijs. Ramlammeren. No. 2 C. Keijser Sz., le prijs. No. 36 C. Keijser Hz2e prijs. No, 24 A. Breesnee ,3e prijs. No. 33 Gebr. Keijser, bestuursprijs. Op dezen dag had vanwege de ver- eeniging tot verbetering van de Schapen fokkerij in Noordholland tevens de keuring plaats van halfjarige controle dieren, waarbij Ooien zoowel als Rammen eene aanhoudingspremie konden bekomen. De definitieve uitslag hiervan kan begin October bekend worden gemaakt. Den Hoom, 27 Augustus. Met 't oog op het ontstuimige weder der laatste dagen is men besloten het Koningionefeest viertien dagen uit te stellen en zulks te doen plaats hebben op Woensdag 11 Sept. en inplaats van een Kinderfeest, dan den geheelen dag feest te vieren het programma is dan als volgt 1. Tombola voor schoolkinderen. 2. Vaatjeskruien. 3. Ringrijden met paard en kar. 4. Tobbesteken. 5. Jas en vest uit- en aantrekken in een mand. 6. Flesschendans. De Cocksdorp. Het onstuimige en regenachtige weder der laatste weken is oorzaak dat van de oogst in Eierland en aangrenzende polders nog weinig of niets is geborgen. Pas zijn de aan hokken staande granen en de te veld of op ruiters liggende erwten weer eenigszins opgedroogd en is men met wegrijden begonnen, of op nieuw valt een overvloedige regen, die de hoop des. landmans om zijn moeiten, zorgen en kosten beloond te zien, den bodem doet inslaan. Door dit alles gaal de kwaliteit hard achteruit en op enkele akkers is de waarde reeds tot op de helft verminderd. De stoomdorschmachines staan al ge- ruimen tijd klaar, doch bij zulk weder moeten ze werkeloos blijven. Komt er niet spoedig verandering, dan kan men gerust rekenen, dat de oogst mislukt is. Oudeschild, 27 Aug. Zondag was het voor velen eene.groote teleurstelling, dat niettegenstaande het mooie weder, Texels fanfarecorps zich niet gehouden heeft aan zijne belofte in het Boschje eenige nummers ten beste te geven. Tal van wandelaars hadden zich daarheen begeven, doch hun wachten was vergeefs. Zonder muziek en onvol daan konden ze weder huiswaarts keeren. Was het 1 April geweest, dan zou men stellig aan een Aprilgrap gedacht hebben, thans moeten wij echter wel aannemen dat er bij het corps overwegende bezwa ren hebben bestaan, om gevolg te geven aan zijne gedane aankondiging. Door den storm van gisteren kon de visschersvloot geen zee kiezen. De „Ada", die haar gewone reis naar Har- lingen maakte, kon onmogelijk op den bepaalden tijd de Haven alhier bereiken. In plaats van omstreeks 6 uur 's avonds kwam zij tegen zevenen aan met tal van passagiers. Met een 15tal dezer moest zij de reis nog naar Helder ver volgen. Vlieland 26 Aug. Het Fanfarecorps had gisteren de goede gedachte nog eens muziek te maken bij het badpaviljoen. Van dezen eenen mooien Zomerdag maakten met de nog talrijke badgasten, vele eilanders gebruik om naar het strand te gaan. In deze Augus tusmaand waarin regen en wind hoogtij vieren en de zon zich schuil houdt, is het badgast-leven geen hoog genot. De zonnige Zondagmorgen van gisteren tooverde alle klaagliederen weg, hoe heerlijk was het weer aan het strand en in zee vandaag boeten allen weer de korte vreugd, wordt de regencape weer opgezocht.... De „roode" Dinsdag. 't Was te voorzien, dat de sociaal democraten niet zouden stil zitten na het verbod van den Haagschen burge meester, om een optocht in de residentie te houden, op den dag der opening van de Staten-Generaal. Zij hebben een manifest verspreid, waarin zij protestee ren tegen den aanslag op hun... „recht" en waarin zij verder mededeelen, dat zij op andere wijze demonstreeren zullen. „In drommen van duizenden" zoo heet het „wachten wij U op het meetingsterrein te 12 uur. Tegen half drie hopen wij U met ons aanwezig te zien, zoo mogelijk op, anders rondom het Binnenhof, om daar tegen bet uur, dat de Tweede Kamer haar werkzaamheden begint, te betoogen voor het algemeen kiesrecht, bij de Grondwet gewaarborgd, zonder eenige verzwakking of verval sching." FANCY-FAIR. rio—on 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Mededeeling en voorlezing wordt gedaan van schoolgeld Zeeuaartschool. De verordening bepaalt het schoolgeld als volgt: Maandag 26 Aug, in hotel „Schoonoord". Notaris G. J. O. D. DikberB. Vier perceelen Wei- en Hooiland, 0.68.20 Hectaren kooper Douwe Blom Cz. voorf 1065.— Restant opgehouden voor f 1700. 1,53,20 weiland „de Mars", kooper Dirk Mentz voor f 1920.— 1,88.10 hooiland „Groote Langwaal, kooper W Wuis voor t 660.— 0,10,30 Bosch, kooper Lt. Kalis Pz. voor f 85. 2,89,hooiland „Dirk Wild", opgehouden voor f 650. Een houtloods met 800 centiaren grond, niet geveild. Een perceel grond, 400 centiaren, opgehouden voor f 350, Een perceel grond, 600 centiaren, opgehouden voor f 460. 2,39,— weiland „Onder hot Lange Bosch", 0.39,60 weiland „bot Bollenweidje", kooper C. S. Keijser Cz. qq voor 12690.— 0,81,30 weiland „Veulenweidje", kooper C. J. Zijm voor t 1030,— Texel, 26 Aug. Aangevoerd 6 Paarden f 225 a t 325. 7 Veulen f 110 a f 125 4 Koeien 1180,— a f245,-. 4 Nuchtere Kalveren f 12,—a f 16,50. 5 Rammen f 28 a f 40.— 230 Schapen f 22,— a 125,50. 96 Lammoren f 14,— a f 16,50. 3 korf Kippen f 1.00 a f 1.15. Handel matig. Amsterdum, 26 Aug. Aangevoerd 230 Runderen, le kwal. 82 k 86 ct. j* 2o kwal. 78 a 80 ct. 3e kwal. 74 a 78 ct. 120 Melk- en Kalfkoeien 1 135 a f 350, 67 Nuchtere Kalveren I 12,A i 22, 551 Votte Var kous 58 a 62 ets, Bepalingen betrekkelijk de loting. De ingeschrevenen worden in de volgorde van het alphabetisch register afgeroepen ten einde zelf een nommer te trekken. Is de afgeroepen ingeschrevene niet opgekomen of wel buiten staat of onwillig zelf een nommer te trekken, dan kan dit geschieden door zijn vader, moeder, voogd of curator. Is ook deze niet opgekomen of wel buiten staat of onwillig een nommer te trekken, dan geschiedt het trekken dooi-den burgemeester, het hd van den gemeenteraad of den ambtenaar van de gemeente, bij de loting tegenwoordig. Het lotingsbiljet wordt alsdan bewaard ter Secretarie van de Gemeente, voor welke geloot werd. Aldaar kan de ioteling het biljet binnen drie maanden na de trekking afhalen of doen afhalen. Bezwaren tegen de loting. Door de belanghebbende lotelingen of door hun vader, moeder, voogd of curator kunnen tegen de wijze waarop de loting is geschied, bezwaren worden ingebracht bij den Commissaris der Koningin. Het bezwaarschrift kan op onge zegeld papier worden gesteld, doch moet, behoorlijk met reden omkleed en onderteekend binnen tien dagen te r.kenen van den dag, waarop de loting is afgeloopen, tegen bewijs van ontvangst worden ingeleverd bij den burgemeester. Van de uitspraak van den Commissaris der Koningin geschied ten spoedigste openbare kennisgeving en daarvan wordt tevens bij persoonlijke kennisgeving mededeeling gedaan aan hen, die de bezwaren ingebrachten. Bezwaren, niet ingericht of niet ingeleverd np de biervoren aangegeven wijze kunnen geen gevolg hebben, Texel, den 2S Augustus 1912. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. to boudea op a. s. Zaterdag, Zondag en Maandag. Allerlei artikelen worden alsdan ten verkoop aangeboden. Men boopt dat er veel en goed verkocht zal worden, want do voordeelen koinen ten goede van tivee nuttige vereenigingen. Dat streven moet worden toegejuicht. Maar de middelen die men daarvoor gebruikt moeten goed, en op den goeden tijd zijn. Mag dit laatste wel gezegd worden als er Zondags verkocht wordt Het Comité en al de lezers en lezeressen, overwegen wat God de Heere zegt in Exodus 20 vers S //Gedenkt den Sabbatdag dat gij dien heiligt. Zes dagen zult gij arbeiden en al uw werk doen; maar de zevende dag is de sabbat des Heeren uws Gods, dan zult gij geen werk doen, gij, noch uw zoon, noch uwe dochter, noch uwe dienstknecht, noch uwe dienstmaagd, noch uw vee, noch uw vreemdeling die in uwe poorten is. Want in zes dagen heeft de Heere den hemel en de aarde gemaakt, de zee en alle3 wat daarin is, en Hij rustte ten zevende dage.// Daarom zegende de Heere den sabbatdag en heiligde de zeiven. Uw W.Eddw. JOH. A. EELMAN. Oosterend, 27 Aug. 1912. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redacteur In 't No. uwer courant van j. 1. Zaterdag wordt in een advertentie, de bewoners van Texel krachtig opgewekt om de Eancy-Eair te bezoeken Vergadering op Zaterdag 24 Aug, 1912, voormiddags 10l/3 ure. Voorz. de heer E. G. Gaarlandt, Burgemeester. Secretaris, de heer C. Jonker. Aanwezig de heeren Over, Dros, Langeveld, Kikkert, Eelman, D. Bakker Pz.. Visser, Mets, W. Bakker Kz., Koning Keesom en Dijt. Afwezig met kennisgeving van verhindering de heerZijm. De notulen worden, na opening der vergadering gelezen en onveranderd vastgésteld. de volgende ingekomen stukken a. schrijven van den heer J. Tiessen Pz., houdende bericht van aanneming benoeming ge meenteopzichter b. voorstel van den heer J. C. Visser, tot stichting van een pensioenfonds voor gemeente ambtenaren en hunne weduwen c. missive van Ged. Staten houdende bericht, buitengewone subsidie 1. o. voor 1912 vap f 2700 Sub a en c worden aangenomen voor kennis geving, sub b gesteld in handen van B. en W. om preadvies. Op voorstel van den Voorzitter werd als punt 6a aan de agenda toegevoegd Vaststelling verordening heffing en invorde ring van schoolgeld Zeevaartschool. 2. Aanbieding gemeentebegrooting dienst 1913. Wordt gesteld in handen van een commissie, bestaande uit de heeren W. Bakker Kz., Keesom, Koning en Visser. 3. Vaststelliug schoolgeldkohieren. De kohieren worden vastgesteld zooals ze wer den aangeboden, Kohier scholen l.o. 3e kwartaal f 401,02' m. u. 1. o. MeiJuni n 211,70 idem JuliAug. n 179,55 suppl. kohier JanuariApril 4,50. 4. Vaststelling rekening Burgerlijk Arm bestuur, dienst 1911. De commissie van onderzoek bestaande uit de heeren Mets, Zijm en D. Bakker Pz., vondt geen aanleiding tot het maken van op- of aanmerking en adviseert tot vaststelling, waartoe wordt besloten. 5. Voorloopige uaststelling gemeentere kening dienst, 1911. De rekening sluitende met een nadeclig saldo van f 629,59' wordt op voorstel van de commissie bestaande uit de heeren Koning, Bakker en Keesom, de heer Viser was verhinderd aan het onderzoek deel te nemen, voorloopig vastgesteld op een bedrag in ontvangst van f72.146,30 en in uitgaaf van f72.775, 6. Aankoop stukje grond uoor uerbree- ding Koogerweg. Tot aankoop van het stukje grond benut voor het verbreeden Koogerweg tegenover Herman's- hoeve en groot plm. 66 M* wordt zonder discussie besloten, de koopprijs bedraagt de som van f 15. 6a. Verordaning heffing en inuordering a. de voorbereidende cursus voor onvermogenden en bedeelden gratis voor minvermogenden fl, voor hen, die hoewel niet tot de min vermogenden behoorend, toch, volgens oordeel van den burgemeester, bezwaarlijk vol schoolgeld kunnen betalen f 1,30 voor alle anderen 2, b. de Stuurlieden afdeeling voor alle calcgoriën het dubbele van het school geld onder a genoemd. De verordening wordt zonder noemenswaardige discussie aldus vastgesteld. 7. Voorstel tot het aangaan eener geld- leening groot f 19000. De leening betreft de gelden benoodigd voor a. bouw school en onderwijzerswoning Z. Eierland f 4492,49' b. bouw onderwijzersw, don Hoorn 4093,28 c. aanbrengen van tusschenschotten in scholen u 683,22 d. bouw gymnastieklokalen 1348,96'/, e. uitvoering rioleeringswerken 2250,69 f. aanleg straat de Cocksdorp 3000, g. idem Gasthuisstraat en glop Gravenstraat den Burg 525, h. verbrccding Koogerweg by A. B. Bakker 484,28'/, i. stichting verblijf voor onbehuisden 656, j, bouw bergplaats gemeente-reiniger 200. k. aanschaffing leermiddelen Zeevaartschool 1200, o en w stellen voor de leening te sluiten tegen een- rente var. hoogstens 4'/, pCt. en met aflossing van f1000,'sjaars. De lieer Dros, gesteund door de heeren Lange veld en D. Bakker Pz., stelt na eenige discussie voor slechts f500,'sjaars af te lossen. Het voorstel wordt verworpen met 8 tegen 4 stemmen, die van do heeren Laugcveld, Kikkert, Bakker en de voorsteller, waarop het voorstel van B. en w. wordt aangenomen. 8. Voorstel tot wijziging der gemeente begrooting, dienst 1912. Wordt zonder discussie gewijzigd overeenkom stig het voorstel van rs en W en sluitende in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f29602,38. 9. Benoeming uan een Ambtenaar uan den Burgerlijken Stand. B en W stellen voor, omdat de akten steeds in tegenwoordigheid van een daarvoor aangesteld ambtenaar moeten worden opgemaakt en het daarom noodig is dat steeds een ambtenaar van den Burgerlijken Stand aanwezig is, de heer Reitsma, ambtenaar ter secretarie, als zoodanig te benoemen, opdat bij afwezigheid van den heer Jonker steeds een bevoegd ambtenaar aanwezig is. Waar deze hierdoor verplichtingen en verant woordelijkheid worden opgelegd, achten zij het niet meer dan billijk genoemde ambtenaar daar voor te salarieeren. De heer D. Bakker Pz. komt er tegen op dat om de a. s. atwezigheid van den Secretaris van slechts 3 weken tengevolge de vervulling van zijn militieplichten, een uitgaaf wordt gevorderd van f50 'sjaars, hij is niet overtuigd dat de nood zakelijkheid het eischt en vindt dat zulks met een weinig goeden wil van de zijde van de overige ambteuaron van de Burgerlijken Stand wel ware le ondervangen. De Voorzitter licht toe, dat de overige ambte naren, zooals ook in de verordening is vermeld, hoofdzakelijk met de voltrekking van huwelijken zijn belast en het voor hem niet mogelijk en voor de overige heeren niet doenlijk is, dagelijks van 9 tot 2 uur op de secretarie aanwezig te zijn. De benoeming is een gebiedende noodzakelijk heid, om een einde te maken aan een onwettigen toestand, waarvoor spr. zich niet wenscht te leenen. Nadat de heeren Bakker en de Voorzitter nog herhaaldelijk over het onderwerp van gedachten hebben gewisseld, waarin zich ook de heeren Dijt en Over hebben gemengd, die o. m. betoogden, dat de benoeming niet alleen voor dit verlof van den Secretaris noodig is en dat onze secretarie in de toekomst nog andere uitgaven zal vorderen en dat in vergelijking met andere gemeenten, met ongeveer gelijk zielental, hierminder ambtenaren zijn en lagere bezoldigingen. Bij hoofdelijke stemming wordt met 11 tegen 1 stem, die van den heer D. Bakker, het voorstel van B en W aangenomen en met 11 stemmen, 1 stem was in blanco uitgebracht, de heer Reitsma benoemd op de bezoldiging bij de wet bepaald, van f50,'sjaars. 10. Wijziging der uerordening regelende de uerdeeling der werkzaamheden uan de ambtenaren u. d. Burgerl. Stand. De verordening wordt in verband met de be noeming van den heer Reitsma aangevuld en gewijzigd. 11. Afschrijuing belastingen. Aan den heer Joh. Kijne wordt op diens verzoek wegens vertrek, afschrijving Hoofd. Omslag toe gestaan voor van den aanslag tot een bedrag van f 16,06. Bij de rondvraag vestigt de heer D. Bakker de aandacht op het ongewenschte, dat zooveel regenwater van de nieuw gebouwde school en woning te Zuid-Eiealand naar de sloot wordt afgevoerd. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. reeds besloten zijn dat euvel te doen verhelpen. Hierop ging de Raad in geheime zitting voor 12. Vaststelling uan het 1e suppletoir uan den Hoofdelijken Omslag dienst19l2.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 2