m nnenland. N°. 2600. iondag 1 September 1912. 25flfce Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. FEUILLETON, DOODGEZWEGEN. §)it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 ma ancien- Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge le Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verkooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer f> Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGE VELD DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Texel. TEXEL, 31 Augustus 1912. Koninginne jaardag. De datum hierboven aangegeven is een belangwekkende datum voor Neder land, omdat die dag doet gedenken aan den 82sten jaardag van Neêrland's Koningin. In zeer veel plaatsen zal die dag feestelijk worden gevierd, indien althans het ongunstig weêr van dezen tijd daarin geen verhindering brengt. Is het uitsteken der vlag in den regel hier het voornaamste kenmerk dat de Koningin verjaart, de hier te houden Fancy-fair, zoomede het houden van eenige kinderspelen, zal dit jaar de Koninginne dag van andere dagen onderscheiden. Te Amersfoort is een kool geteeld van niet minder dan 29 pond, naar wij in de couranten lezenzeker een merkwaardig product. Doch niet minder merkwaardig is hetgeen ons werd medegedeeld, n.l. dat op een bouwland bij Driehuizen, in gebruik bij Joh. Gieles, een koolplant staat, waar aan een stam vijf kolen zijn gegroeid. Door Lissone's reisbureau wordt bekend gemaakt, dat de hoogst interes sante reis naar de Waddeneilanden, bij gunstig weder in September wordt herhaald. Het ongustige weêr der laatste dagen is vermoedelijk almede oorzaak dat dereis later dan aanvankelijk bepaald, zal plaats hebben. Storm en regen. Over een groot deel van ons land heeft Maandagnacht een hevige storm gewoed wij hebben er hier slechts een slippertje van gehad en in Friesland schijnt men er geheel vrij van te zijn gebleven. Meer zuidelijk schijnt het echter geducht te hebben gespookt volgens de berichten, die melding maken van omgewaaide boomen, overstroo mingen, scheepsrampen en meer andere verwoestingen. Te Medemblik waar men tengevolge de regen veel moeite heeft om gereed te komen met de toe bereidselen voor de tentoonstelling, is de groote restauratietent geheel in elkander gewaaid. Zoo volgt het eene jammer bericht op het andere in dit zomer-herfst- seizoen. door L. HAIDIIEIM. „Nu dat is zooals het gewoonlijk gaat overdreven. Die hij tot een spel verleidt, willen er graag toe aangezet worden. Overigens, ik ben er meermalen bij ge weest, hij is niet erger dan anderen. Ik heb mij intusachen den laatston tijd van het spel terug getrokkon, daar het geluk mij steeds vervolgde. Ik speel niet hoog, maar dat steeds winnen, heeft ook zijn ouanngenamo zjjclo." „En speelde u in Ruscows huis? „In zijn huis? Neen. Wel heb ik bij hem gedineerd, maar dat was bij Moronie daar dineert hij en noodigde mij." „Nu, u zult wel niet tot de ingewijden behooren zoo'n solied, verstandig man als u," meende do majoor. „Maar waarlijk ik hoorde nooit „Toch moot er wat van aan zijn." Lottach was woodend, gehoel buiten zichzelf' zijn jongste Frits „Ja, waarlijk, dien heb ik wel met Ruscow gezien." „Nu dao, in één avond duizend mark, en do bengel had tot verontschuldiging dat Ptins Ottfried zeventien duizend, en een vou Feuchtorslobon zeven duizend had O osterend, 30 Augustus. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, zal de vereeniging „Nut en Genoegen" reeds in de volgende week hare huishoudelijke vergadering houden. Dit is veel vroeger dan in andere jaren. Doch bij een Texelscbe Vereeniging komt een gouden jubileum niet zoo dikwijls voor, en daarom meent het Bestuur, dat het 50-jarig bestaan van „Nut en Genoegen" luisterrijk gevierd moet worden, waarom men met het oog op de voorbereiding zoo vroeg tot vergaderen heeft besloten. De vereeni ging telt ruim 100 leden, wel een groot getal 1 Nieuwe leden zullen dan ook dit jaar niet aangenomen worden. Wegens het ruwe weer konden de visschers deze week niet uitgaan. In de laatste vijf weken waren de ver diensten zeer zuinig. Tegen de tariefwet. Het anti tariefwet comité laat het niet bij waarschuwingen in de bladen of op andere wijze. De gevolgen van de tariefwet heeft zij thans, ook in beeld gebracht op een vijftal briefkaarten, welke serie ad 10 cts. verkrijgbaar is gesteld, bij den uitgever W. de Haan te Utrecht en bij den Boekhandel. De uitbeelding geeft een aanschouwelijk beeld wat het gevolg zal zijn van de invoering van de tariefwet, n.l. dat de afnemer de lijdende partij is. Itykslaudbouwwintersclioolte Schagen. Het programma van het onderwijs aan bovengenoemde school voor het aan staande winterhalfjaar werd ons toegezon den en is voor iedere belangstellende verkrijgbaar bij den directeur den Heer C. Nobel. Het onderwijs omvatkennis van den grond, grondbewerking en grondverbete ring, bedrijfsleer, boekhouden, veevoeding, bemestingsleer, zuivelbereiding, melk- onderzoek, beoordeelingsleer van het vee en rassenkennis, veefokkerij, gezondsheidsleer van het vee, plantenteelt, groententeelt, ooftteelt, scheikunde, natuurkunde, dierkunde, plantkunde, rekenen, Nederlandsche taal. De school bestaat uit twee klassen, die telkens in een winterhalfjaar kunnen vsorden doorloopen. Aangifte in te zenden aan den directeur voor 25 September a.s. verloren. Ruscow had hem bij zich ge- noodigd. Het ie voorgekomon dat men die heeren in de Jockeyclub verzocht het spel te eindigen, wijzende op de volgens do statuten vastgesteldon tijd. Daarop trok het heele gezelschap weer naar Ruscow's woniDg." „Yan die geschiedenis heb ik gehoord" merkte Klarenberg nadenkend op. „Overi gens, hij verkeert in de beste kringen, zijn vader is een vertrouwde vriend van Keizer Nicolaas. „Van diezelfde geschiedenis werd bij Lottach melding gemaakt. Ruscow die er toevallig was, verzekerde echter dat de zaak voor zoover hij wist in elk geval onjuist werd voorgesteld; de be kende oude staatsman graaf Ruscow was een oude vrijer, overigens een der invloedrijkste oud Russen, die zijn zoon niet zoo laug in het buitonland wilde laten. Zooals ilc echter vernam is deze naar Parijs gogaan." „Dat komt uit, zijn moedor, eenwas van haar man gescheiden, het geld komt van haar, zij leefde bp voorkeur in Frankrijk." „Nu, voor mijn part, maar verotitsokuldig mij en mijn jongen voor hodeu, Klarenberg, ik denk maar eens eerst oen woning voor hem te gaan zoeken, en dan gaan we bij de Feldkirohen dinoeren. Is u daar ook bij bekend Opuieuw toog er oen warm rood over het gezicht van den jongen man. Loopt niet in natte kleeren. Vele Asser militairen, die de laatste dagen druipnat van de oefeningen zijn thuis gekomen moeten thans de gevolgen ondervinden van het dragen van natte goederen. Naar de Asser Ct. verneemt, moet het aantal militairen, dat den militairen dokter raadpleegde, buitengewoon groot zijn. Meer dan 130 militairen moesten zich op raad van dien dokter te bed begeven. Een doorbraak. Woensdagnacht is in den dijk tusschen den Amstel en den Rondehoeperpolder een ongeveer 20 M. lange en een halve voet breede scheur ontstaan. Men schrijft dit toe aan den lioogen stand van het Amstelwater en de vele regens, die den drassigen veenbodem hebben doorweekt. Hbld. hollandsclie logger vergaan Uit IJmuiden werd gemeld: Gistermiddag kwam hier van Scheve- ningen telegrafisch bericht, dat aldaar aan het strand aangespoeld was een briefje met het bericht dat de logger „De vrouw Johanna" tusschen Zandvoort en IJmuiden in nood verkeerde na de zeilen verloren en de masten gebroken te hebben Onmiddelijk ging de sleepboot „Cycloop" van hier uit om een onderzoek naar het vaartuig in te stellen, doch keerde later onverrichter zake Daar hier terug. In verband met het feit, dat nabij het Haaks-vuurschip een mast gezien was, welke oogenschijnlijk aan het wrak van een visschersvaartuig vastzat, is het zeer waarschijnlijk, dat bovengenoemd scheepje met zijn bemanning een prooi der zee is geworden. Hbl. Dwwr spek. De prijs der slachtvarkens is thans ongekend hoog. Een koopman te Schoter- land die meer dan 40 jaar in dit vee handelt, kende den prijs nog nooit zoo hoog. In de provincie Groningen zijn er bijna geen slachtvark9DS meer. Zij worden nu daar ingevoerd van de markten te Amsterdam en Rotterdam, Rattenvcrdelging in 't groot. Het aantal ingeleverde doode ratten te Noordscharwoude, Oudkarspel en Zuid- scharwoude bedraagt thans 5500, een oogst van nog geen 2 maanden 1 „Ja, ik kom daar veel aaD huis, maar voor heden ben ik niet uitgenoodigd," antwoordde hij op droeven toon. Otto Feedern deed echter opmerken dat hjj en Ruscow niet feestelijk genoodigd waren, maar zoo maar op straat door den generaal toen zij hem ontmoetten." „Nu, ik groet de heeren beleefd", zeide Klarenberg, zichtbaar verlicht. Intuschen ontspon zich in de werk kamer van den advocaat Weis een scène waarin de oude, zeer geziene advocaat en de elegante aristocraat alle kalmte ver loren. „Ik kan u niet verzwijgen, zeide de eerste, met de op den rug gehouden handen tegen den vensterbank leunende, den ander strak aankijkend, „dat de rol welke u iu de zaak gespeeld hebt, geen benij denswaardige is. Buitendien hebt u mij opzettelijk misleidt; hier is 't bewijsde verklaring uwer vrienden. Waarschijnlijk hebt u op de bank van een bierhuis die gansche afpersingsgeschiedenis verteld, die later door u en mijnheer von Egern in scène is gezet." „Maar mijn God, 't is niets dan een wat vergevoerde studentenstreek." „Zoo zal de rechter die zaak wel niet noemen, dat kan ik u verzekeren, mijnheer de graaf," „Neem me niet kwalijk, dat ik die op vatting betwijfel," was de hoogmoedige tegenspraak. Niet minder dan 2120 ratten zijn sedert Mei bij den controleur der vereeniging de Tuinbousv te St. Pancras, ingeleverd. De premie van 5 cents is met ingang van 26 Augustus met 5 cents verhoogd en alzoo gesteld op 15 cents per rat. Een verre vriend is beter dan een slechte buur. Te Oude Pekela vond iemand opzijn erf een fijnen appel, afkomstig van den boom van zijn buurman en collega. Het mes werd voor den dag gehaald en den appel doorgesneden, waarbij bleek, dat de vrucht niet minder dan 6 naalden bevatte. Prettige buurman! (R.N.) Te Esens (bij Nieuwe Schans) is een zoon van den landbouwer Th. Sints, terwijl hij aan 't ploegen was, door den bliksem gedood, evenals de beide paarden. Een broeder, op denzeltden akker werk zaam, werd eveneens getroffeD, doch niet doodelijk. Vroege winter Van het eiland Tolen meldt men, dat daar 5 of 6 weken vroeger dan gewoonlijk een vlucht van 21 wilde ganzen of vriesganzen is opgemerkt, vliegende in Zuidwestelijke richting. Een gek geval. Het vrouwen-comité, dat indertijd een bedrag van f160 bij elkaar had gebracht voor een vaandel voor de Leidsche Koetsiers-vereeniging, ziet zich genood zaakt opnieuw een beroep te doen op de Leidsche ingezetenen, nu dat bedrag door een een der koetsiers, die wegens diefstal in arrest is genomen, is weg gemaakt. Het vaandel is bijna gereed maar de gelden om dit te betalen, zijn er nu niet. L. Ct. Spoordiefstallen. In den laatsten tijd werden aan het Hollandsche spoorwegstation te 's Gravenhage herhaaldelijk uit aangeboden bestelgoederen voorwerpen vermist. Zaterdag j.l. werd een spoorwegbeambte door de politie op heeterdaad betrapt toen hij zich uit een pakket eenige voor werpen toeeigende. Uit vrees voor de gevolgen van zijn misdrijf wierp de man zich eenige oogenblikken na de ontdekking van het feit voor een aankomenden trein. Hij was onmiddellijk dood. H.C. „Betwijfel wat u wilt, graafin elk ge val wordt het u gemakkelijk gemaakt, daar ik u moet mededeelen dat de oude heer, de oom van uw vriend, om der wille van zijn neet die zaak wil smoren." „Welnu, zooveel te beter, dan zijn al die praatjes overbodig," riep het elegante jongmensch zichtbaar verlicht en zeer ver heugd, zijn langen donkeren knevel be- hagelijk bestrijkend. „Geheel overbodig niet graai, want ik wilde u nog zeggen, dat ik de zaak niet verder behandelen kan." „Maar hoezoo, mijnheer riep de graaf ontsteld. „Ik heb op mij genomen, die Eber- weinsche zaak voor u in orde te brengen, voor ik van die Egernsche geschiedenis iets afwist. In de eerste evenals in de tweede hebt u getracht mij te misleiden." „Maar mijnheer, ik weet niet wat u be doeld, Een zwakheid van geheugen." „Mogelijk graaf, maar ik herhaal het opnieuw dat ik voor clienten met zulk een zwak geheugen niet werken kan." „Maar u hebt toch honderden dergelijke. Mijn lieve God, men is nu eenmaal jong en lichtzinnig." „Jawel, maar uw gedrag is eenvoudig bedrog." „Mijnheer!" (Wordt vervolgd.) TEXELSCHE COURANT. 4.)

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1