Houtverkooping INGEZONDEN STUKKEN, Marktberichten. Advertentiën Advertentiën. voor 15 September. „Nut en Genoegen" RINGRIJDERIJ Een groote partij EIKEN HOUTWAREN, Predikbeurten. Landbouwcursus Opening Fancy fair. Vele rappe handen hebben zich deze week geweerd voor de voorbereiding van de fancy-fair ten bate van Texels Belang en de afd. Texel, van Het Witte Kruis. De zalen van de Vergulde Kikkert zijn herschapen in een groote overdekte marktplaats, rijk met groen on bloemen versierd en gedrapeerd met vlaggen. Legio tentjes, staan langs de wanden opgesteld waarin de verschillende koop waren, keurig liggen uitgestald, de koop waren in zoo groote verscheidenheid aanwezig, dat wij ons aan een opsomming niet wagener is voor elk wat wils. De dames belast met den verkoop van de uitgestalde artikelen, met de bediening in theesalon en champagne- bar en met de exploitatie van de ver schillende kansspelen, als vischvermaak, rad van avontuur en werpspel, waren voor het meerendeel fantastisch opge schikt of in een of andere buitenissige kleederdracht gehuld, vóór het aanvangs- uur reeds allen op post. Tegen vijf uur vulde zich de zaal met een talrijk publiek en bad de opening plaats. De Eerevoorz. van het Comité deE.A. Hr. E. G, Gaarlandt, Burgemeester onzer gemeente, heette de aanwezigen har telijk welkom. Spr. riep de consideratie in waDneer er soms op de affiches te veel gezegd was en hij hoopte dat men vooral in aanmerking zou nemen het goede doel dat met deze fancy-fair wordt beoogd. Wij zijn bijeengekomen zoo vervolgde spr. ongeveer om de kas te stijven van Texels belang, of wel de hulpkas, die is aangewezen om te dienen wanneer langer dan 80 weken uit de gewone kas is genoten, en de kas van de af- deeling Texel van de zoo nuttige ver- eeniging Het Witte Kruis, en waarin behoefte wordt gevoeld aan wijkver pleegsters, lighal en brancard. De lust bekruipt mij, zegt spr. om reeds thans lof te breDgen aan iemand, die zich bij de voorbereiding van dit feest tijd noch moeite gespaard heeft, doch ik houd my aan de traditie en wacht daarmede tot de sluitingsrede. Ik wil nog gewagen van twee stem mingen die hier heerschen, die van publiek en verkoopsters en de hoop uitspreken, dat die beiden u allen van een weldadige geest zullen voorzien. Spr. stelt een dronk in op het succes der onderneming en stelt ieder in de gelegenheid om straks, hetzelfde te doen, met een glas champagne ad 25 cents aan de bar verkrygbaar. Na het zingen van het openingslied dat hierna volgde, werd de aanslag op de beurs van alle zijde ondernomen. 's Avonds gaf de zangvereeniging Eigen Oefening van Oudeschild, Directeur de heer M. Kikkert, hoofd der o.l. school te Oosterend, onder veel belangstelling een goed geslaagde uitvoering. Naar wordt gemeld hebben zich 9 sollicitanten aangemeld voor de betrek king van Directeur der hier binnenkort te openen Zeevaartkundige school. Onzedelijke pop. Als historisch vertelt de Haagsche Ct, het volgende bijna ongeloofelijke feit. Een dame gaat dezer dagen met haar dochtertje in de stad (den Haag) een pop koopen. Het kind kiest een aardige uit en wil haar speelgoed op den arm mee nemen. Dan zullen we er ergens onder weg kleertjes voor gaan koopen, zegt mama. En daarop verlaten zij den winkel. Midden in de stad staat een agent op zijn post, een agent, die de Zedelijkheids- wetten in zjjn zak heeft. Hij stapt op de dame af. Zóó kan dat meisje niet over straat gaan, zegt hjj. Hoe Wat Die pop is ongekleed. Ja. Die moet kleeren aan hebben. En zóó was mama niet, of ze heeft toen die pop onder haar mantel moeten bergen, totdat ze er kleertjes voor zou hebben gekocht. Voor een prijsje. Als bewys, dat de perenoogst te Oude water overvloedig is, kan dienen dat daar door iemand aan den klompenhandelaar J. P. V. een half mud peren is verkocht voor een... paar klompen Een warme September. Een beroemd sterrekundige en lucht- kenner, dr. Lockyer, directeur van 't Observatorium van South-Kessington in Engeland (dus niet de eerst de beste) voorspelt, dat er in September groote warmte zal heerschen. Nog een of twee dagen zullen we regen hebben, en dan 1 Den heerlijksten zonneschijn met al zijn blijde gevolgen. Proef met trekhonden. Bij ministerieele beschikking is bepaald dat bij het regiment grenadiers en jagers een proef zal worden genomen met trekhonden voor het vervoer van mitrailleurs. De kapitein jhr. C. A. J. Meyer van genoemd regiment wordt belast met het nemen van de proef, terwijl hem, naar het Vad. mededeelt, is opgedragen 8 geschikte honden met tuigen aan te schaffen, waarvan 4 in België en 4 in Nederland. Verdraagzaamheid. De heer Alex Wolff, een Israëliet, wonende te Venloo, vierde dezer dagen zijn 90sten verjaardag. Blijkens het verslag in het „Centr. BI. v. Isr." gaven alle geziDdten blijk van deelneming. Ook de deken en twee kapelaans maakten dien dag niet alleen hun opwachting, maar boden hem keurige bloemstukken en andere geschenken aan. Namens de buren werd hem een prachtige mand vereerd, bevattende de fijnste vruchten en eenige flesschen champagne. Ter zelfder tijd werd door de muziek ver- eeniging „Fanfare" den jubilaris een aubade gebracht. Een reuzenbrood. In den Gelderschen Achterhoek hebben de bewoners de aartsvaderlijke goede gewoonte bij de geboorte van een kind den gelukkigen ouders een groot krenten brood aan te bieden. Een ingezetene van Winterswijk werd nu deze week verblijd met de geboorte eener dochter. Volgens gebruik werden ter eere der nieuwe wereldburgeres kraamgeschenken gezonden. Hiertoe behoorde nu ook een krentenbrood, dat maar eventjes een lengte van twee meter en een breedte van bijna een halven meter had 1 Een record in de Achterhoeksche krentenbroodbakkery. Geld. Merkwaardige berekening. In een sigarenwinkel komt een keurig gekleed heer en vraagt 50 cent sigaren. De verkooper pakt ze voor hem in en stelt ze hem ter hand. De kooper neemt ze aan, maar geeft ze onmiddellijk weer terug met het verzoek om ze toch maar liever te ruilen voor 20 sigaretten van 27» cent, als het niet te veel moeite is. De bediende pakt de sigaren dus weer uit, legt ze in het kistje terug en geeft zijn klant de gevraagde sigaretten, deze doet ze in zijn koker, wenscht goeden morgen en wil weggaan... Neem me niet kwalijk mijnheer, roept de bediende hem na, u hebt de sigaretten nog niet betaald. Hoe bedoelt u dat vraagt de heer, ik heb ze toch tegen sigaren geruild. Ja, maar u hebt de sigaren nog niet betaald. Die heb ik u dan ook teruggegeven. Ja, dat is waar, neem my niet kwalijk, mijnheer. De „kooper" gaat den winkel uit en laat den bediende verbluft achter. Te kond voor schapenwassohen. Men schrijft aan de Telegraaf Op de tentoonstelling te Meppel had het veeartsenjjkundig staatstoezicht een toestel voor het wasschen van schapen tentoongesteld, waarbij ryksveeopzicbters uitlegging gaven en eenige schapen waschten. Belanghebbenden werden uitgenoodigd de inrichting te zien. Ook hooge autori teiten op landbouwgebied woonden de behandeling by. Doch zie, wat gebeurt? De kapitein der marechaussee Mos, van Leeuwarden, toevallig aanwezig, meende de vertooning van het schapen wasschen in deze gure Augustusmaand als mis handeling te moeten beschouwen en gelastte aan eenige marechaussees om proces-verbaal op te maken. Een nieuw luchtschip. Binnenkort zal in Duitschland een nieuw Zeppelin-luchtschip in gebruik genomen worden. Het zal 48 uren in de lucht kunnen blyven en een last van 3000 K.G. kunnen vervoeren. Het is bestemd voor het Ministerie van Oorlog. De snelheid zal 23 M. per seconde kun nen bedragen. Tarïefwet en Ouderdomspensioen. Een correspondent van de „Telegraaf" zegt in een artikel over het plan der rechtschen om Ouderdomswet en Tarief- wet samen te koppelen Jaren en nog eens jaren achtereen is op het ouderdomspensioen gewacht. De ééne regeering ging en de andere kwam maar de oude armen en de arme ouden bleven in nood. Nu is er een sterke, machtige meer derheid aan 't bewind, die zal 't ouder domspensioen brengen, niet alleen met premiebetaling, zelfs voor de aller-laagste loonen, maar - bovendien vastgekoppeld aan een verbruiksbelasting, die het leven, het levensbestaan aanmerkelijk duurder maken zal. Zoo zullen velen, wanneer deze plan nen gelukken, hoop krijgen op een karig pensioentje in de toekomst, wanneer ze 70 jaar zijn, (en hoe weinigen zullen daarvan werkelijk nog genieten), maar hun eigen onderhoud en dat van hun gezin zal van stonde aan belangrijk duurder worden. In het ooft van het ouderdomspensioen knaagt de worm der hooge tarieven. In de maand Augustus. Een zeldzaam voorkomend geval is het zeker, einde Augustus de watermolens druk bezig te zien de landerijen van het overtollige water te ontlasten. Welk een tegenstelling bij het vorig jaarl schrijft men ons uit Westergo. Vooral in den greidhoek. Toen de slooten droog waren en allerwegen gebrek aan voedsel en drinkwater was, zoodat de beesten in het land moesten gevoe derd worden, thans aan alles meer dan overvloed. Enkele veehouders hebben meer pondematen land gemaaid, dan hun sate groot is; eenige stukken werden reeds voor de derde maal onder de zeis genomen. Het record in dezen behaalde wel een veehouder onder beheer van het dorp W., gebruiker van 115 pondemaat land, die van niet minder dan 150 ponde- maat het hooi in de schuur haalde of het gras in kuilhoopen plaatste, terwyl bovendien ruim 40 stuks vee volop voedsel vond. Jammer, dat ten gevolge der aanhoudende regens van Augustus zooveel verloren gaat, dat het land begint „te trappen", zoodat enkele veehouders reeds vee beginnen te stallen. Het in kuilen van het gemaaide gsas is thans een hulpmiddel van groote beteekenis 1 („Leeuw. Ct.") (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) 2e Roode Dinsdag. Alom zien w(j door verschillende groepen en op verschillende wijze, de stryd zich openbaren de stryd voor 't recht, 't Is dan dat de Soc. Dem. Arb. Party, en do Afd. Texel der S. D. A. P. zich de wapenen omgorden, en zich gereed maken voor den strijd, de stryd der verovering voor Alge- meen Kiesrecht voor Mannen en Vrouwen. Zonder onderscheid van maatschappelyke welstand en zonder onderscheid van seks6, wil zij 't recht voor ieder normaal menscb. Daarom doet de afd, Texel der S. D. A. P. een beroep op ieder mensch, die mede gevoeld 't schoone wat er in die strijd gelegen is, om op 17 September mede te trekken naar Den Haag en te demon- streeren tot verovering van 't algemeen mannen en vrouwen Kiesrecht. Extra trein retour f 1,25. Namens 't bestuur der afd. Texel S.D.A.P. A. J. BOON, Voorz. J. HENKES, Secr. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 24 tot en met 30 Aug. 1912. GEBORENTrijntjed. v. Jacob Boon en Aartje Looman (de Cocksdorp). Engeltje d.v. Cornelia Koopman en Aaltje de Jager (den Hoorn). Dieuwertje, d. v. Willem Bakker en Cornelia Maas (Westermient). ONDERTROUWD: Cornelia Schufjl en Maria Kool. GETROUWDDirk van Dok en Anna Kalis. Cornelia van Sikkeleraa en Johanna Willemina van Eelen. OVERLEDEN Simon de W(jn, oud 40 jaar (Oudeschild.) GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: 1 wielbus en 1 wieldop 1 witte meiajea- zak met inhoud1 haarkam en 2 vloer- kleedjea. CO R RES PON DEN TIE. Aangezien dit nummer wat vroegtijdig moest xcorden afgedrukthebben wij een paar ingezonden artikeltjesdoor te late inzendingniet kunnen opnemen. Sckagen, 29 Aug. Aangevoerd: 28 Geldekoeien f 140 a f 210 84 Vette Koeien 1 212 a f 365, 50 Kaltkoeien f 180,a f 330; 25 Nuchtere Kalveren f 7 af24. 130 Lammeren f 17 a 1 21.00. 50 Vette Varkens 54 a 66 ct. per Kg. 90 Biggen f 10.00 a f 16,00: Boter 1 1.25 a 11,35 per K.G. Kipeieren f 3.50 a 1 4.50 per 100. Leiden, 30 Aug. Ter markt aangevoerd: 67 Stieren f 128,— a f 322,—; 184 Kalf- en Melkkoeien f169 a 1329. 82 Varekoeien 128 a f 279 216 Vette Oasen en Koeien 1213 a 1352 84 Kalveren (vette) 1 66 a 1131 28 Kalveren (magere) 1 8.a 1 15 Lammeren f 0.a f .00. 1054 Schapen (vette) 1 24,a f 33.— 632 Schapen (weide) f 18,a 1 25,— 760 Magere Varkens f 17,— a f 53, 507 Biggen f 8.k f 14. Zondag 1 September 1913. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Voorm. 10 uur da. v. d. Waa. Waal, 'aAv. 7 uur ds. v. d, Waa. OudeschildVm. 10 uur ds. Poort. Den Hoorn, Vm. 10 uur da. Visser. Bediening van den H. Doop. Oosterend. Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. half 10 ds. Dagevos. Nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, Vm. 10 uur da. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Coarant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Getrouwd C. VAN SIKKELERAS en J. W. VAN EELEN, die, mede namens wederzijdsche familie, dank betuigen voor de ondervonden be langstelling. Nieuwendam, 29 Aug. 1912. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij 't verlies van onzen ge liefden Zoon en Broeder, ALBERT JOHAN KEIJSER, betuigen wij onzen hartelfjken dank, Namens de Familie, Jb. KEIJSER Az. Waal, 31 Aug. 1912. te Zuid-Eierland. Aangifte van Leerlingen bij het Hoofd der School te ZOID-EIERLAND De Commissie voor Landbouw onderwijs, te Oosterend op Texel. Huishoudelijke Vergadering op Zaterdag 10 Aug. a.8. te 7Va uur 's avonds. Bespreking Feeut 50 Jarig bestaan. Getrouwe opkomst dringend verzocht. Nieuwe leden worden niet aangenomen. Het Bestuur. Bij genoegzame deelname met karretje om fraaie prijzen. Aangifte kan geschieden tot Zondag middag 2 uur. INLEGGELD f 0.50. De prijzen z(jn te bezichtigen in Hotel „de Lindeboom." De Commissie. op Vrijdag 20 September 1912, 's morgons 10 uur, op het Haventerrein to Oudeschild op Texel, van benevens Touwwerk, Blokkou, enz. enz. Deur tv. C. DE WIJN,

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 2