N°. 2601, Donderdag 5 September 1912. 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Y&n en naar Texel. Binnenland. BOOT- EN SPOORDIENST Van week tot week. Dit blad verschijnt Woensdag1- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor dbm Borg 30 Cts. Franco per post door ge- be Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l'inden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der nitgave Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer fi Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTlEN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANOEVELD DER 00 IJ, Parkstraat, Burg op Tex el. aansluiting gevende Van Texel. Van Helder. Afvaart Boot 4.15. Vertrek trein 6.28 n n 6.30. 7.45 11.15. u 12.45 2.50. 4.10 6.00. a 7.30 Aank. trein Helder.Vertrek boot 5.15 8.39* 12.01 3.26 9.30 12.30 4.15 6.56 7.30 Des Zondags komt de eerste trein niet te 8.39 doch te 9.42 te Helder aan. In verband hiermede vaart de boot des Zondags niet te 9.30, doch te 10.20 van Helder naar Texel. 84—31 Augustas. We mogen ons weekoverzicht dezen keer zeker wel aanvangen met er aan te her inneren dat de verjaardag van onze Vorstin ook dit jaar in den lande niet onopgemerkt voorbij gegaan is zooals de traditioneele term luidt. In de hoofdsteden van ons land en ook in tal van andere steden en dorpen is het feit op feestelijke wijze herdacht dat onze Landsvrouwe haar 32en geboortedag mocht vieren. En by de vele uitgesproken gelukwenschen die Haar op den feestdag bereikten, mogen stellig nog meer stille wenschen gevoegd worden die oprezen in menig hart, dat warm klopt voor Oranje. De verjaring onzer Vorstin was al de belangrijkste gebeurtenis van de afgeloopen week, voor zoover ons land betreft. We zijn nog niet door den komkommertijd heen, al zal het wel niet zoo lang meer duren of het politieke en parlementaire leven begint weer te ontwaken. We schrijven weer een r in de maand als deze regels onder de oogen der lezers komen en de gewichtige derde Dinsdag van September, waarop het parlementaire bedrijf weer aan den gang gebracht wordt, nadert met rassche schreden. De vraag in hoeverre die derde Dinsdag een roode Dinsdag zal worden is nogal in de afgeloopen week in de pers besproken. Een deel der bladen vindt de weigering van den Haagschen burgemeester niet ge lukkig een ander deel wel. Zoo gaat het doorgaans, 't Staat intusschen wel vast dat de kiesrechtvoorstanders op den derden Dinsdag niet in den Haag zullen ontbroken. Gelukkig mag echter goede hoop gekoesterd worden dat het nog wel los zal loopen. De leiders der kiesrechtbeweging hebben wel hun geestverwanten tot een betooging opgeroepen, doch deze zal plaats hebben na de Kameropening. Verwacht mag dus worden, dat de bedreiging om de Kon. stoet dienstbaar aan de betooging te maken, niet zal uitgevoerd worden. En dat mag een verstandig besluit genoemd worden, naar onze besoheiden meening, o—o—o— De z. g. Vlaamsche beweging i3 in den laatsten tyd weder aan de orde van den dag. Het streven der Vlamingen, de stryd voor hun taal, die zoo dicht de onze nadert, het steeds sterker wordend verzet tegen de overheersching van het Fransch wordt in de laatste jaren met groote belangstelling gevolgd. Niet het minst in ons land waar mon de Vlaamsche schrijvers gaarne leest en het toenemen van den invloed van het Vlaamsch in Noord-Belgenland met ge noegen opmerkt. De laatste tijd is een goede tijd geweest voor de Vlaamsche beweging. De Vlamingen hadden hun Conscience-feesten waaraan de aanwezigheid van het Koninklijk Echtpaar grooten luister bijzette. Zelden of nooit nog was de gelegenheid zoo schoon om de Vlaamsche wenschen luide te doen hooren. Dat er dan ook aangedrongen werd op meerder rechten voor het Vlaamsch, ligt voor de hand. De gelegenheid om Koning en regeering voor zich te winnen was nu zoo schoon. In de afgeloopen week werd te Antwerpen het Ned. Taal- en Letterkundig Congres gehouden zoodat de Scheldestad opnieuw het middelpunt was van een demonstratie voor de Vlaamsche beweging. De Vla mingen, die in de laatste jaren al heel wat hunner wenschen ingewilligd zien, vragen thans een eigen universiteit. België heeft vier universiteiten, twee van Staat, te Gent en te Luik, en twee.bijzondere, te Brussel en Leuven. De Vlamingen nu willen dat aan de universiteit te Gent alleeD in het Vlaamsch onderwezen zal worden. Tot nog toe scheen de regeering daarvoor niet te vinden te zijn, doch het verzet wordt steeds geringer, zoodat de hoop der Vlamingen rijst. De regeering vindt haar grootste sterkten in het Noorden waar het katholicisme grooten invloed heeft. De bevolking houdt zich er meer met den landbouw bezig terwijl het zuiden de plaats voor de industrie is, wat voldoende zegt. De Walen dan, die zich tot nog toe niet erg druk maakten over de Vlaamsche beweging, zjjn in den laatsten tyd wakker geworden en het verzet tegen de wenschen der Vlamingen is zeer toegenomen. Er wordt zelfs reeds beweerd dat de Walen thans de verdrukte party vormen en onder dezen is zelfs reeds een beweging ontstaan om eene administratieve scheiding te bewerkstellingen tusschen noord en zuid. Toen do Koning onlangs te Antwerpen was, heeft hij het noodig geacht op het gevaarlijke van dat streven de aandacht te vestigen. België's onafhankelijkheid zou er door in gevaar gebracht worden. De Walen gaan intusschen maar voort met hun klachten. Een hunner, het socialistisch Kamerlid Destrée van Charleroi heeft uit gevonden, dat de regeeiing de Vlamingen zoo ter wille is omdat Z6 in het noorden het sterkst is. De beste baantjes zyn voor de Vlamingen zegt Destrée, die een langen open brief, gericht aan den koning gepubli ceerd heeft vol jeremiades over het lot des verdrukten dat de Walen hebben te dragen. De Vlamingen kunnen wel tevreden zijn. —o—o—o— Er is in Marokko in de laatste dagen hevig gevochten. Marokesj de oude Sultan- stad bevindt zich in handen van den kroonpretendent El Heiba. Een 5-tal Fransche ambtenaren was daar op hun post gebleven. Na gezorgd te hebben dat de andere Europeanen bijtyds uit de bedreigde stad wegkwamen bleef hen zelf geen tyd over zich in veiligheid te stellen. Ze werden door de troepen van El Heiba gevangen genomen. Liautey, de Fransche bevelhebber in Marokko stond door dit geval voor een moeilijke keuzemoest by de landgenooten aan hun lot overlaten of hen met geweld trachten te redden? Intusschen heeft Liautey zonder een aanval op Marokesj te doen zyn dool waarschijnlyk bereikt door een krachtig optreden, Hij viel een deel van het leger van den pretendent dat vooruitgeschoven was, aan, sloeg dit uiteen en op de vlucht. El Heiba heeft dadelijk daarop plechtig beloofd dat hij de 5 ambtenaren ongedeerd zal laten trekkeD. Daarmee is echter de strijd in Marokko niet geëindigd. El Heiba blijft Marokesj bezet houden en daardoor blijft de toestand voor de Franschen voortdurend een gevaar lijke. Temeer nog daar ook vanuit het noorden gevaar dreigt. Daar schijnen een tweetal roghi's de bevolking opgeroepen te hebben voor den heiligen oorlog. Het is zeer waarschijnlijk, dat de roghi's samen werken met den pretendent El Heiba en met dezen een aanval op Fez voorbereiden. In Frankrijk begint men den toestand dan ook donker in te zien en wordt er met kracht aangedrongen bij de regeering om meer troepen uit te zenden. Het Fransche leger in Marokko telt ongeveer 40,000 man maar tegenover de zooveel sterkere met doodsverachting strijdende stammen is dat aantal klein genoeg. Er worden dan ook in der haast een tweetal legercorpsen voor Marokko uitgerust. Frankrijk beleeft nog niet veel genoegen van zijn nieuwe kolonie. —o—o—o— De lezer zal zich herinneren hoe er een 6-tal jaren geleden een ernstige revolutie uitbrak op de Russische vloot, di6 ter nauwernood bedwongen kon worden. Op 'de bekende Russische wijze werden de raddraaiers gestraft. De galg en knoet deden druk dienst, en verbanning naar Siberië was al een van de lichtste straffen. De vloot werd van alle revolutionaire smetten gezuiverd en de toen op de schepen dienende manschappen werden zoo goed als alle ontslagen. En thans, zes jaren later, schijnt opnieuw de revolutiekoorts uitgebroken te wezen onder de manschappen der vloot. Eenige dagen geleden werd een samenzwering ontdekt op de schepen van do Zwarte Zee vloot. En bijna gelyktijdig bleek ook een deel der Oostzeevloot onder revolutio nairen invloed te staan. Naar gebleken moet zyn was een groote beweging gaande. Het jaar 1912 zou benut worden om een grooten slag voor te bereiden en zoo mogelyk de geheele bemanning der vloot over te halen, waarna dan in 1913 een aanval op de hoofdstad zou worden onder nomen. Petersburg zou vanuit Kroonstad met kanonvuur bewerkt worden, daarna zou een bestorming volgen om er ten slotte de republiek uit te roepen en de republi- keinsche regeering in te stellen. Het complot moet reeds aan het licht zijn gekomen in de dagen dat de Fransche minister-president Poincarré zijn bezoek aan Rusland bracht. Achteraf beschouwt is het nu ook verklaarbaar, waarom door de muziek nooit de „Marseillaise", het lied der vrijheid, gespeeld werd. Dadelijk na het vertrek van Poincarré werd te Kroon stad den staat van beleg afgekondigd en werd een groot aantal schepelingen gevan gen genomen. Of met dergelijke middelen ten slotte de rust op de vloot hersteld zal worden, staat wel te bezien. Door de noodige hervormingen in te voeren zou de regeering wellicht meer bereiken. Het revolutionaire vuur zal zoo blijvon door- smeulen om den een of andere dag op nieuw uit te breken. —o—o—o— Do toestand in Turkije schijnt in de afgeloopen week ietwat verbeterd te zijn, al valt er nog volstrekt geen peil op te trekken. Door de eischen der Albaneezen in te willigen schijnt de regeering bereikt te hebben dat deze meerendeels naar hun haardsteden teruggekeerd zijn. Alleen hier en daar zwerven nog wat troepen rond en inzonderheid langs de grenzen zijn de Arnauten nog bedrijvig. In dat laatste ligt echter een groot gevaar voor de rust op den Balkan. De gevechten aan de grens van Montenegro duurden in de afgeloopen week nog steeds voort. Eén oogenblik leek d6 toestand critiek. Gemeld werd, dat de koning van Montenegro zijn geheele leger gemobiliseerd had. De mogendheden hebben echter aam koning Nicita te verstaan gegeven, dat ze een gewapend optreden tegen Turkije niet zouden toelaten. Ook aan de Bulgaarsche grens werd gevochten en schijnen de Turksche troepen nogal woest opgetreden te zijn. Tengevolge daarvan heerschte er in Bulgarije groote opwinding en riep men luide om den oorlog. Het Macedonisch Congres dat te Sofia bijeenkwam legde de verklaring af dat alle Bulgaren den oorlog wenschte, om daardoor het Macedonische vraagstuk tot oplossing te brengen. Koning Ferdinand schijnt echter verstandiger te zijn dan zijn onder danen. Hij weet maar al te goed wat er aan een oorlog vastzit, vooral nu de mogend heden op alle mogelijke wijze deze trachten te voorkomen. Dan nog dreigde oorlogsgevaar van de zijde van Servië, ook al als een gevolg van grens incidenten. In Belgrado werden groote betoogingen gehouden ten gunste van een oorlogsverklaring. Zoo ziet men, dat de mogendheden handen vol werk hebben om de vrede te handhaven. Ze schijnen echter eensgezind te zijn en van plan om de status quo op den Balkan te handhavén. Ook waren in de afgeloopen week weder een aantal berichten, die er op wijzen dat er naar vrede gestreefd wordt tusschen Turkije en Italië. Er hebben thans in Zwitserland oflficieuse onderhandelingen plaats, die heel goed heeten te staan, 'tls te hopen dat de oplossing van het moeilijke conflict gevonden wordt. TEXEL, 4 September 1912. Van de feestelijkheden. Regen regen regen Mis geraden 1 met uitzondering van een paar uur Zondagmiddag en dat juist gedurende de eindritten van de ringstekerij, zijn de feestelijkheden begunstigd door goed weer, en dat zegt wat in de tijden die we thans doorleven. Het heeft geld geregend, hooren we zeggen, en zijn we goed ingelicht, dan kunnen we dat volmondig toestemmen, we dienen er echter aan toe te voegen, „op enkele plaatsen" en dan dient in de eerste plaats genoemd de Vergulde Kikkert, het stroomde er geld. Het doel, dat de commissie zich gesteld heeft, is bereikt en de kassen van Texels Belang en de afd. Witte Kruis varen er wel bij. Bijna zonder uitzondering is de zaal meer dan bezet geweest, gedragen werd men somwijlen van de eene tent naar de andere, „te vol", en al organiseerde het bestuur reeds Zaterdag ook pseudo- voorstellingen in de voorzaal om de menschenstroom af te leiden, waar ook de Zangvereeniging „Eigen Oefening" Zondagmiddag herhaaldelijk optrad, de zalen bleven meer dan vol, zoodat Zondag zelfs op order van het hoofd van politie de verkoop van kaartjes gestaakt moest worden, tot teleurstelling van velen, TEXELSCHE COURANT. O

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1