m 2603. Donderdag 12 September 1912. 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week l)it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cta. Franco per post door ge- be Nederland 45 Cta. Naar Amerika en andere landen met verbooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nar op den dag der nitgave Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer B Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Tex el 31 Aug.7 Sept. De maand Augustus liep ten einde en al weder is de r in de maand gekomen. We snellen den herfst tegemoet en liet schijnt waarlijk in de laatste weken wel, alsof de 'zomer zich inspant ons met de gedachte daaraan te verzoenen. Augustus genoemd naar den machtigen heerscher van het zonnige rijk bracht zoo goed als geen zomerweer. Guurheid, koude, regenvlagen en donkere dreigende luchten, eiken dag weer opnieuw. Geen wonder dat er geen onderwerp is dat in de laatste dagen meer besproken werd, dan het zoo ongunstige weder. En dat er algemeen geklaagd wordt. Niet het minst door den landman, die zijn hoop, het loon van veel arbeid en uitgaven, do oogst, die zich zoo uitstekend liet aanzien en zoo veel beloofde, op de drassige akkers verregenen en verrotten ziet. En zij zijn het niet alleen. Ga naar de mooie streken van ons land en luister naar de klachten die er komen uit pension aan pension, klachten over het herfstachtige weder, van metfschen, die van hun vacantie wilden genieten en ontspanning en ver kwikking zochten voor hun geest in schoone landouwen. Schoone landouwen die nu hun schoon hebben moeten offeren aan Pluvius, die eiken dag weer doet druipen van den regen en schier rillen van de koude. Of ga naar de badplaatsen, waar tever geefs gezocht wordt naar het drukke vroo- lijke zorgelooze en zonnige leven, dat Augustus en ook September nog er plegen te brengen. De badplaatsen zijn als uitgestorven. Zoo was er maar een wensch in de afge- loopen week dat bet weder zomer mocht worden. —o-o—o— Onze tyd staat wel in het teeken der „Verzekering" ook ten onzent. En dat is stellig een verblijdend verschijnsel. Het wjjst er op, dat de dagen van roosjes-laten- zorgen voorbjj zjjn, de zorg voor tijden die met hun moeielijkheden kunnen komen, grooter wordt en algemeen het verantwoor delijkheidsgevoel voor het wolzijn van zich en de zijnen in sterke mate toeneemt. In vele gevallen is de verzekering geworden een nieuwe vorm van sparen, die toejuiching verdient. Door dat alles is echter ook toegenomen de behoefte aan verzekering, aan waarborgen voor een minder bezorgde toekomst, ook in de kringen die niet voldoende flnancieele kracht bezitten om zich voor die toekomst de noodige waar borgen te verschaffen. Zoo is de behoefte aan r6geeringssteun geboren geworden en de wetgeving ten dien opzichte reeds in an dere landen tot stand gebracht en die ten on zent in voorbereiding is, geven daarvan blijk. Het onderwerp „Verzekering" is gaande weg een der urgentste onderwerpen ge worden. Het verzekeringsbedrijf breidt zich in zijn vele vormen steeds verder uit, en geen regeering die zich niet met de studie over en de practische toepassing van hot verzekeringswezen b6zig heeft te houden. „Verzekering" is een soort wetenschap geworden die tal van beoefenaars vindt en groote belangstelling tot zich trekt. Daarvan legt ook getuigenis at het Zevende Inter nationale Congres voor Verzekeringsweten schap, dat deze week in de hoofdstad van ons land gehouden wordt. Een Congres waarvoor groote en hooge belangstelling getoond wordt en dat Z.K.H. Prins Hendrik tot beschermheer heeft. De Prins was persoonlijk dan ook aanwezig bij de opening, die geleid werd door den voorzitter van het permanente comité der internationale verzekeringscongressen, de heer Bigault van Brussel. En thans had ook do Nederlandsche regeering zich niet onbetuigd gelaten, zoo als. bjj het congres voor zedelijke opvoeding dat de vorige week te 's Gravenhage gehouden wGrd. Minister Heemskerk was tegenwoordig om namens d6 regeering de afgevaardigden welkom te heeten en er aan te herinneren dat de stichtor dor verzekeringswetenschap Jan de Wit ge- woest is, die behalve staatsman ook mathematicus was. Met de resultaten van de verzekeringswetenschap moeten de regeeringon rekening houden en door internationale vereeniging moeten verkeerde practyken uit het verzekeringswezen ver bannen worden. Het programma voor het Congres, hetwelk door afgevaardigden uit verschillende landen bijgewoorid wordt, vermeldt dan ook een aantal „practische" onderwerpen. Behandeld worden „De herverzekering in de levensverzekeringOnaantastbaar heid der polissen van levensverzekering; Pensioenregeling van overheidswege enz. Zooals gebruikelijk is laat het programma ook de noodige afwisseling toe en zjjn er verschillende uitstapjes aan dit congres verbonden. —o—o—o— Keizer Wilhelm nauwelijks hersteld van een lichte ongesteldheid, is naar Zwitserland getogen om het een officieel bezoek te brengen. Aanvankelijk had de Keizer een nogal uitvoerig reisplan ontworpen doch tengevolge van zijn ziekte is dit nogal besnoeid moeten worden. Ook andere oorzaken schijnen niet onschuldig te zijn aan die besnoeiing. Het Zwitsersche hart klop niet zoo heel warm voor zijn Duitsche nabuur, wat meest een gevolg heet te zijn van de niet altijd even welwillende houding der Duitsche diplomaten jegens Zwitserland. Ook was het voor den keizer wellicht een minder pretiig feit, dat hij noodgedwongen bij zyn bezoek aan Zwitserland in aanraking zou komen met een aantal sociaal-demo cratische hoogwaardigheidsbekleeders. Zoo heeft de stedelijke regeering te Bazel een socialist als burgemeester, die echter met vacantie gegaan is en de verwelkoming van den hoogen gast over gelaten heeft aan den oudsten wethouder, alsof de Keizer een doodgewone burger was. En te Zurich zou de bewakingsdienst van het keizerlijke kwartier opgedragen moeten worden aan een compagnie, waarvan de kapitein een volbloed sociaal-democraat is... Deze omstandigheden hebben er Waar schijnlijk ook toe medegewerkt om het voorloopige programma te besnoeien, zoodat er niets anders overbleef dan een bezoek aan de Zwitsersche manoeuvres en aan de hoofdstad. Over de vraag, waarom dit bezoek plaats had liepen de meeningen uiteen. Sommigen meenden dat het tegenwicht moest vormen tegen het bezoek door president Fallières in 1910 aan Zwitserland gebracht. Dat is echter behoorlijk lang geleden. Waar schijnlijk zal er dan ook meer grond bestaan voor de veronderstelling dat de keizer uit pure belangstelling eens da Zwitsersche legeroefeningen wilde volgen. Zwitserland heeft zooals men weet, een volksleger dat met eere genoemd wordt in geheel Europa en zelfs daarbuiten en dat ook het ideaal is van een deel der leger hervormers ten onzent, 't Is daarom volstrekt niet uitgesloten, dat de keizer tot een bezoek aan de Zwitsersche manoeuvres gebracht is door zijn soldatennatuur en dat aan eenige politieke beteekenis van dit uitstapje niet gedacht behoeft te worden. —o—o—o— De toestand in Oostelijk Europa blijft nog steeds zeer gevaarvol. De berichten der laatste dagen doen het voorkomen, alsof het uitbreken van den oorlog op den Balkan slechts de kwestie van een paar dageD is. Inzonderheid van de zijde van Bulgarije scbynt het gevaar te dreigen. De oorlog zuchtige stemming schijnt in de laatste dagen meer t06 dan af te nemen. Overal in het land worden betoogingen gehouden ten gunste van een gewapend optreden tegen Turkije. Dagelijks worden ministe- rieele conferenties gehouden en ook de Sobrauja kwam dezer dagen in geheime zitting bijeen. De voorzitter van dit regee- ringslichaam verklaarde aan een dagblad correspondent dat naar zijn meening een oorlog haast onvermijdelijk is. Alleen één uitweg staat nog open, n. 1. dat de Porto de beloofde binnenlandscho hervormingen eerlijk en getrouw onmiddellijk invoert. Daartoe behoort in de eerste plaats het verleencn van autonomie aan Macedonië onder een christen-gouverneur. Alleen als dat gebeurt, dan zal de oorlogszuchtige stemming onder de Bulgaren beteugeld kunnen worden. De Bulgaarsche regeering verklaarde de mogendheden daarop reeds meer dan eens dringend te hebben gewezen. In Petersburg werd in de laatste dagen pertinent verklaard, dat Bulgarije, Servië en Griekenland het reeds zoo goed als eens geworden zijn over een gezamenlijk optreden togen Turkije. Alleen het krachtig optreden van Rusland zou tot nog toe den oorlog voorkomen hebben. In Turkije zelf is de toestand ook nog geenszins in orde. De Albaneezen zyn Dog niet alle naar hun haardsteden teruggekeerd en hier en daar treden nog benden op. De porte heeft nu aan de leiders der Albaneezen, die dezer dagen te Prichtina bijeenkwamen medegedeeld, dat ze onmid dellijk een einde behoorden te maken aan de anarchie in het land. Gebeurt zulks niet, dan zal de regeering genoodzaakt zijn Albanië met geweld tot rust te brengen. De Jong-Turken houden zich bijzonder kalm. Hun kracht schijnt reeds voorgoed gebroken en aan een gewapend optreden tegen de regeering schijm niet te worden gedacht. Het comité voor Eenheid en Vooruitgang blijkt ook niet eensgezind meer te zijn. Er doen zich een tweetal stroomingen voor. De eene wenscht een ontwikkeling van den regeeringsvorm meer in Franschen geest, de ander streeft naar het Duitsche model. In de afgeloopen week kwam te Saloniki het [Jong-Turksche con gres bijeen. De beraadslagingen werden weliswaar geheim gehouden, doch naar gemeld wordt, leverde het congres niet veel bijzonders op. Met de voorstellen van graaf Berchtold schijnt het ook nog niet hard op te schieten. De moeilijkheid om de belanghebbenden op den Balkan zooveel mogelijk te ontzien doet zich zeer gevoelen, Turkije heeft verklaard in te stemmen met het doel van graaf Berchtold ofschoon de stemming over 't algemeen deze voorstellen niet gunstig gezind is. De Turken weten maar al te goed dat iedere keer als de mogendheden zich met hun zaken bemoeiden, zij een aantal veeren moesten lateD. Veel vertrouwen stelt de Porte dan stellig ook niet in de Oostenrijksche bemoeiingen. De regeeringen der andere Balkanstaten verwachten er niets van en zouden misschien ook maar liever de status quo verbreken. Graaf Berchtold zal wel geen conferentie bijeen roepen, doch behandeld de zaak afzonderlijk met iedere mogendheid. Die weg is wel wat lang maar veiliger. —o—o—o— Het Panamakanaal nadert zijn voltooiing. In de afgeloopen week werd gemeld, dat nog in 1913 de groote doorvaart tot stand zal zijn gebracht, zoodat er-vóór de officieele opening in 1914 nog voldoende tijd overblijft voor proeftochten. De tijd is daardoor aan gebroken voor het vaststellen van de regelen die voor de vaart langs het Panamakanaal zullen gelden. Een zeer belangrijke heeft de Amerikaansche Senaat reeds vastgesteld, n.l. die betreffende de doorvaartrechten. Het blijkt dat de Vereen. Staten hun ge schenk aan de menschheid," zooals de Amerikaansche pers in ,een dichterlijke bui het Panamakanaal genoemd heeft, behoorlijk betaald willen hebben. Er zijn scheepvaart rechten vastgesteld, die inzonderheid in Engeland misnoegen hebben gewekt. En niet zonder ieden. In 1901 sloot Engeland met de Unie het Hay-Paucefste-verdrag, waarin o. m. bepaald wordt, dat de Ver. Staten voor het Kanaal dezelfde regels zouden aannemen, die gelden volgens het verdrag van Konstantinopel voor het Suez- kanaal. Plet zou openstaan voor de schepen van alle landen en men zou dan niet meer dan de voor het onderhoud noodzakelijke uitgaven, billijke rechten heffen. Wat doet echter de Amerikaausche Senaat? Deze gaat heen en maakt voor de Ameri kaansche scheepvaart bijzondere voordeelige bepalingen, o. a. dat voor de kustvaart de Amerikaansche schepen van scheepvaart rechten geheel vrij gesteld zij n. In Engeland verwijt men thans aan de Unie dat deze het tractaat heeft geschonden. Het Panamakanaal heeft ongetwijfeld een internationaal karakter en de belangen van den Engelschen handel zijn er vooral niet minder bij betrokken dan die van den Amerikaanscheu. President Taft heeft nog geprobeerd om de wet verzacht te krijgen, doch de Senaat wilde daarvan niets hooren en den president bleef niets anders over, dan de wet te teekenen. In Engeland is men nu boos gelukkig echter dat het wat al te dwaas zou zijn over de scheepvaartrechten op het Panama kanaal een oorlog te voeren. TEXEL, 7 September 1912. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, herdenkt onze gemeente veldwachter J. C. v. d. Poll op 15 Sept. het feit dat hij vóór 25 jaren in dienst der politie kwam. Den 15 Sept. 1887 werd hij als zoodanig aangesteld te .Helder, waar hij 2 jaren verbleef, daarna deed hij 2jaar dienst te Deventer en vervolgens ruim 20 jaren in onze gemeente. Loting Nationale Militie. Gisteren had alhier de loting plaats van de ingeschrevenen voor de Nationale Militie, lichting 1913. De uitslag was als volgt 1 Gaakeer Cornells E 2 Wilner Simon H 8 Ridder de Klaas K 4 Boon Pieter B 5 Eelman Leendert B 6 Dekker Jacob S 7 Bruin Teunis S 8 Room Jan B 9 Koorn Maarten K 10 Kikkert Willem B 11 Dijt Marius Dirk B 12 Heer waarden van Jacob K 13 Smidt Gerrit B 14 Liere van Adriaan Marinus E 15 Harn van Anthonie E 16 Eelman Arie E 17 Vis van der Pieter O 18 Vis van der Reijer O 19 Vries de Sietse E 20 Roeper Johan Jacob B 21 Schaap Thomas K 22 Buijs Frederik E 23 Heerschap Simon E 24 Vlaming Biem Jan O 25 Witte Pieter Cornelis H 26 Timmer Jacob O 27 Qielis -Jan B 28 Wal van der Hendrik Cornelis E 29 Bremer Cornelis Dirk O 30 Boon Simon S 31 Bakker Cornelis K 32 Witte Maarten Jacob E 33 Dros Albert E 34 Kikkert Paulus B 35 Roeper Pieter W 36 Blom Gerrit Maarten S 37 Troost Klaas H 38 Witte Tijs B 39 Duinker Jacob H 40 Medema Klaas O 41 Eelman Reijer Cornelis K 42 Baumkes Kasse H B beteekent Burg, W Waal, H Hoorn, E Eierland, K Koog, O Oosterend, S Oudeschild. Oudeschild, 9 Sept. Zaterdagavond j.l. bad in de Zeven Provinciën eene alg6meene Vergadering plaats van den Texelschen Schippers en Visschersbond, waarin door de oestervisschers een belangrijk besluit werd genomen, n.l. om zich te vereenigen en dan voor gezamelijke rekening eenige gronden van den staat, in pacht te vragen, waarop zij de gevangen onder- maatsche oesters zouden kunnen neer werpen. Door de bemoeiingen van het Bestuur van den bond en in het bizonder door dia van den E.A.H. Burgemeester van Texel, was de zaak reeds in zooverre TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1