Predikbeurten. Marktberichten. DfiF*" Aclvertentiën Advertentiën. STREMMING PASSAGE. De Burgemeester van Texel, brengt ter openbare kennis, dat de weg op den berm van den dijk tusschen het Hoornder Nieuwland en den Prins Hendrikpolder van 18 tot 26 September a. s. voor het verkeer ,met rij- en voertuigen zal zijn gesloten. Texel, 17 Sept. 1912. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. Gisteren had te Helder de indeeling plaats van de 3de groep der dienstplich tigen, lichting 1912, en wel als volgt Gerard Wegman, 10e Inf. Helder. Cornelis Huisman, idem. Herman Kasse Heerding, idem. Pieter van der Slikke, idem. Dirk Nieuwenhuizen, idem. Omtrent de Maandag gehouden aan besteding van het bouwen van een houten boothuis voor de N. en Z.-H. Reddings maatschappij, vernemen wij den volgen den uitslag: J. van Wessem, Burg f1095,— A. Blom, Oudeschild 1049,— J. Koorn, Burg 1056,— Gebr. Timmer, Oosterend 1055,— J. Daalder, Cocksdorp 985,— Vlas Groot, Cocksdorp 937,— De gunniDg werd aangehouden. Oosterend, 16 September. J. 1. Zaterdag hield de vereeniging „Nut en Genoegen" hare huishoudelijke ver gadering. Bij de opening deelde de voorz. mede, dat de vergadering zoo vroeg be legd was met het oog op het 50 jarig bestaan der vereeniging in Nov. a. s. Velen konden welkom geheeten worden, wat als een gunstig teeken beschouwd werd. De vereeniging telt ruim 100 leden; meerderen werden dit jaar niet aange nomen. De gewone huishoudelijke zaken werden spoedig afgedaan. De rekening sloot met een flink batig saldo tot vice-voorzitter werd herkozen de heer Joh. Koning Sz. en tot penningmeester de heer Jac. Roeper Jz., die beiden opnieuw aannamen. Besloten werd nu op 16 Nov. a. s het gouden jubileum van „Nut en Genoegen" feestelijk te vieren. De verschillende commissies werden aangewezen en een feestplan werd besproken. Aan het einde der vergadering bracht de voorzitter dank voor de opgewekte belangstelling en sloot met den wensch dat het feest luisterjjk mag slagen. 17 Sept. Het onderstaande werd ons welwillend verstrekt: Zondag j, 1. vierden de Ckr. Jongelings- vereeniging „Filadelfia" en de meisjes- vereeniging „Maria-Martha" haar 17de jaarfeest in 't midden der Herv. Gem. De wijding ervan had des morgens plaats in een bidstond van 8 9 uur, bijgewoond door leden, afgevaardigden en een deel van den kerkeraad. Het avondfeest werd geopend met een feestrede, uitgesproken door den W.Eerw. heer ds. Warners van den Helder. Hij sprak over „Ideaal en Werkelijkheid." Dat was forsche taal, diep van gedachten, hoog van opvoering. Genoemde redenaar bleef het verdere van den avond leider, bij het vervullen van welke taak hij meermalen gelegenheid vond, zijn lof uit te spreken over goed-voortgebrachte samenspraken, over liederen, door de zangvereeniging „Hosanna", hoewel er niet op voorbereid, op verzoek toch ge geven, over met milde hand rondgedeelde verkwikkingen, enz. Met gebed geopend, werd de dag ook met gebed gesloten. Afgevaardigden, genoodigden en leden allen gingen met dankbaar hart naar huis. Ben Hoorn, 11 September. Onze plaatsgenoot de hr. P. de Jager Cz. benoemd commies der directe belasting enz., is met ingang van 27 Sept. als zoodanig geplaatst te Lemelerveld bij Deventer. De bestaande petroleumlichten op de Z.W. kust Texel, licbtwachter Troost, zullen weldra worden vervangen door gaslicht, de ketels zijn daarvoor reeds aangekomen. Oudeschild; 16 Sept. Wij leven hier tegenwoordig in de maand der vergaderingen. Zaterdag j. 1. 's avonds 6 uur hield het bestuur van den Texelschen Schippers- en Visschers- bond eene bijeenkomstwaarin door de bestuursleden van dien bond, die tevens leden zijn van de op te richten coöperatie het besluit werd genomen, in den loop dezer week het terrein at te bakenen, benoodigd' tot het uitzaaien van onder- maatsche oesters. Alvorens hiertoe echter 'over te gaan, werd een der leden afge vaardigd, om daaromtrent met de be voegde autoriteit nadere besprekingen te houden. 's Avonds half acht had in de „Zeven Provinciën" de algemeene jaarvergadering van Dorpskring „Steunt Elkaar" plaats. De opkomst was bevredigend. In plaats van te half acht, werd zij te acht uur door den voorzitter geopend. Daar de vereeniging in 18S7 was opgericht, her dacht zij heden haar 25 jarig bestaan. Het was dus natuurlijk, dat de voorzitter na het welkom aan de aanwezigen een terugblik wierp op de atgeloopen 25 jaar. Met 52 leden begonnen telde zij er nu 975. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van de laatst gehouden algem. vergadering, werd een voorstel van een der leden, om de gedeeltelijk vrije ver tering af te schaffen, in stemming ge bracht en met 54 tegen 13 stemmen verworpen. Uit de daarop volgende rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f 1770,09 en de uitgaven 1 1539,44, zoodat het kasgeld f 230,65 bedroeg. De bezittingen waren gestegen tot f7460,56. Het fonds was f257,60 vooruitgegaan. Er hadden 8 uitkeeringen plaats gehad. Bij monde van den heer J, P. Dros, gaf de commissie, belast met het nazien der rekening, te kennen, alles in de beste orde te hebben bevonden. Nadat de penningmeester voor zijn richtig en getrouw beheer was bedankt werd hij gedechargeerd en werden als leden van de commissie, die het volgende jaar met het nazien der rekening zou zijn belast, benoemd de heeren D. M. Vlas B. Beumkes, R. Boom, A. Former, H. Dogger en A. T. Lumkeman. De voorzitter deelt daarna mede, le. dat het aantal leden gestegen was tot 975, 2e. dat den leden evenals voor gaande jaren weder een beknopt jaar verslag zal toegezonden worden, 3e.dat tot lid van het Dagelijksch Bestuur met algemeene stemmen was herbenoemd de heer M. Kroon. Op voorstel van het bestuur wordt besloten even als in het afgeloopen jaar weder 20 weken contri butie te innen en de uitkeeringen bij overlijden onveranderd te laten. Bij de daarop volgende verkiezing van een commissaris, in plaats van den heer D. F. Krijnen, die niet dadelijk herkiesbaar was, werd na 2 vrjje stemmingen bij herstemming met den heer R, Boom gekozen de heer B. Beumkes, die ter vergadering tegenwoordig deze benoeming accepteerde. Nadat bij rondvraag de heer A. Boon er op gewezen had, dat naar alle waar schijnlijkheid na niet al te langen tijd onze vereeniging wel genoodzaakt zal worden een voldoend reservefonds aan te wijzen en de voorzitter en de secretaris hem daarop hadden geantwoord, sluit de voorzitter te ongeveer 10 uur deze 25ste jaarvergadering. Uit goede bron vernemen wij, dat indien de visschers er niet voor gezorgd hebben, dat hunne letters en cijfers, zoowel op den boeg als op de zeilen vóór 1 October a. s. in overeenstemming zijn met de wet, zij onverbiddelijk bekeurd zullen worden. Daar wegens het ongunstige weer de meeting van de S.D.A.P te den Burg niet kon doorgaan, had het bestuur der afd. „Texel" eene vergadering belegd te Oude schild in de Zeven Provinciën, waar als spreker zou optreden de heer K. ter Laan, lid der Tweede Kamer. De Voorz. de heer A. Boon, opende de talryk bezochte vergadering met de mede- deeling dat op 15 September door heel Nederland meetings worden gehouden, uitgaande van de S.D.A.P. om propaganda te maken voor den „Rooden Dinsdag", den 3en Dinsdag in September. Verder riep hij het welkom toe aan den spreker en deelde nog mee, dat „Het Volk" op 1 October 121/,, jaar zal bestaan hebben. Spr. hoopte, dat de courant als cadeau op haar jubileum verblijd zou worden met een 3000 nieuwe abonne's. Daarna werd het woord verleend aan den heer Ter Laan, die begon met de mededeeling dat Algemeen Kiesrecht een onderwerp was dat thans door iedereen besproken werd. Waarom eischt het ar beidende volk -dat algemeen kiesrecht Als eenig antwoord zou men kunnen zeggen, dat dit het eenige middel is om aan den arbeider verbetering van het maat schappelijk leven te bezorgen. De tegenwoordige regeering toch speelt met de arbeidersbelangen. Met de behan deling van ziekte- en ouderdomsverzeke- ring heeft men een geheel jaar vermorst. Ons staan te wachten de Tariefwet, de militaire rechtspraak, terwijl aan het on derwijsvraagstuk heel wat getornd is. De kieswet „Van Houten" is zeer ge brekkig, maar elke uitbreiding van het kiesrecht wordt tegengehouden met 93 tegen 7 stemmen, die van de S.D.A.P. Vaak is gesproken over ouderdomspensi oen, maar noch Christendom, noch libera lisme is in staat voor ouden van dagen behoorlijk te zorgen. Niemand zal zeggen dat ons land niet in staat is voor ouden van dagen te zorgen, waar het jaarlijks millioenen aan oorlog en marine uitgeeft. De geheele maatschappij wordt beheerscht door de vraag: „Wie heefi de macht?" Voor militairisme heeft men wel geld, maar niet voor noodige zaken. In 1895 stelde Heldt eene motie voor 't uitspreken van de wenschelijkheid om aan ouden van dagen een pensioen te verzekeren en nu, na 17 jaar, is men er nog ver van af. In 1S97 werden zware debatten gehouden over legerversterking, in 1901 kreeg men eene nieuwe militiewet. waardoor het con- tigent van 11000 tot 17500 werd opgevoerd en de begrooting van 20 op 80 millioen werd gebracht. In 1912 kreeg men al weer een nieuwe militiewet, waardoor het aantal manschappen op 23000 man werd bepaald. U ziet wat wij noodig hebben, krijgen we niet, en wat we niet noodig hebben, krijgen we wel. De heer Talma heeft in 1912 eene wet op het ouderdomspensioen ingediend, be staande uit 400 artikelen, waarbij de ar beider van 1G jaar af moet betalen om op 65 a 70 jaar een klein pensioen te trekken. Bij art. 358 heeft de heer Troelstra eene motie ingediend, die tot heden nog niet in behandeling is genomen. Dan zorgt de regeering beter voor de officieren. In het laatste gedeelte van deze zittingsperiode is de wet op de officierspensioenen van mi nister Colijn er even doorgejaagd. Daarbjj is bepaald, dat de officieren evenals de ministers geen cent voor hun pensioen hebben te betalen. De S.D.A.P.leden dien den een amendement in, waarbij deze hooge functionarissen zouden moeten be talen, evenals alle ambtenaren, maar het werd afgestemd. Spr. stond langen tyd stil bij de betee-- kenis van den Rooden Dinsdag. Hij wekte de aanwezigen op, zich Dinsdag naar den Haag te begeven, teneinde mee te strijden voor verbetering van verkeerde toestanden. Als zoodanig noemde hij ook nog de on derwijskwestie. Voor het arbeiderskind werd nog te weinig gedaan, vakonderwijs was nog maar op de grootste plaatsen te krijgen, terwijl de staat voor hcoger onder wijs naar verhouding veel te veel bijdroeg. De vergadering werd daarop door den voorzitter met een gepast woord gesloten. Staten Generaal. In eene Vereenigde Vergadering van de beide Kamers, is Zaterdag de zitting van de Staten-Generaal, door den Min. van Binnenl. Zaken gesloten. De Minister herinnerde aan hetgeen in het atgeloopen zittingsjaar was tot stand gebracht en bracht namens de Koningin de leden dank voor de ijver en toewijding aan 's Landsbelang. In eene Vereenigde Vergadering van de beide Kamers, werd Dinsdag de zitting van de Staten-Generaal voor het nieuwe zittingsjaar door H. M. de Koningin geopend. Uit de gehouden Troonrede stippen wij als het voornaamste aan Laat de fin. toestand des lands zich voorhands niet zoo ODgunstig aanzien, de vele onvermijdelijke uitgaven doen duurzame versterking der middelen dringend noodzakelijk achten. Het rapport der staatscommissie voor de grondwetsherziening heeft een punt van ernstige overweging gemaakt. De regeeringsvoorstellen zullen vermoedelijk nog in den loop van dit kalenderjaar de Kamer bereiken. Deze zitting zal toewijding en ijver der leden op zware proef stollen, omdat het onafgedaan gebleven wetsontwerp tot verzekering tegen de geldelijke ge volgen van invaliditeit en ouderdom, en het voorstel tot dekking van de daaruit voor 's lands schatkist voortvloeiende kosten, alsmede het ontwerp ziektewet allereerst de aandacht blyven vragen. Dan volgt nog de vermelding van ver schillende voorstellen welke de Kamer zullen worden aangeboden, waaronder het voornemen om de departementen van Marine en Oorlog te vervangen door een departement van defensie. Zwemonderricht aan militairen. Hot feit, dat de vorige week het on geval te Utrecht aan zes militairen het leven heeft gekost, heeft het bestuur der Rotterdamsche Zwemclub aanleiding ge geven zich met een adres tot den minister van Oorlog te wenden, waarin zij ver zoekt, ter voorkoming of in ieder geval ter beperking van meerdere dergelijke ongevallen als te Utrecht plaats vond, hot daarheen te willen leiden, dat iedere militair de zwemkunst machtig worde, door bij de korpsen vaste instructeurs aan te stellen, die belast zullen worden met het geven van onderricht in de zwemkunst. Een smaragden huwelijlcsfeest. Donderdag zullen de echtelieden A. Bosch en J. v. d. Spek te Pijuacker hun vijf-en-zestigjarige echtvereeniging vieren. Hij is thans 85 jaar oud en sedert een paar jaar bijna blindzij 87 jaar en lijdt aan rheumathiek. Echter zijn beiden nog goed in het bezit hunner verstandelijke vermogens en in staat, de belangstelling die hun zeer zeker op hun smaragden feest niet ontbreken zal, te waardeeren. Een wereld in het klein. Te New-York is thans het Woolworth- gebouw, de hoogste wolkenkrabber, ge reed gekomen. Het telt 50 verdiepingen met honderden zalen, en kleinere ver trekken. De jaarlijksche huuropbrengst bedraagt totaal ongeveer 600,000 gulden. Het gebouw bevat onder meer een brand weerpost, een reddingbrigade, twee apotheken, een koudwater-inrichting, twee bars, drie restaurants, drie klinieken en een tandheelkundige inrichting. Deze nieuwe wolkenkrabber is geen eigenlijke Amerikaanscbe onderneming, want hjj is gebouwd door Franschen met Fransch kapitaal. Zondag 32 September 1912. HERVORMDE GEMEENTE. BurgVoorm. 10 uur ds. Boeke. Waal, Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. Oudeschild, Vm. 10 uur ds. Buiskool. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. v. Grasstek. Oosterend, Voorm. 10 uur 'sAt. half acht (zie adv.) Cocksdorp, Nm. half 3 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. OosterendVm. half 10 ds. Dage vos. Nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, Vm. 10 uur ds. Kuperus, Avondmaal, Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Texel, 16 Sept. Aangevoerd 225 Schapen f 22,a f 24,50. 68 Lammeren f 12,a f 15, 44 Rammen f 32 a f 41. 85 Graskalveren f55 a f90. 3 Nuchtere Kalveren f 16 a f22. 12 Koeien f195,a f240, 1 Stieren f 175 a f 0 2 Pinken f150 a f170. 5 Paarden f 175— a f 285 4 Veulens f 95 a f 140 1 korf Kippen f 0.65 a f 0. 1 korl eenden f 1,50. Amsterdam, 16 Sept. Aangevoerd 302 Runderen, le kwal. 78 k 84 ct. 2e kwal. 72 a 76 ct. u 3e kwal. 68 a 70 ct. 200 Melk- en Kalfkoeien f 135 a f 350, 93 Nuchtore Kalveren 1 12,k f 18, 480 Vette Varkens 59 a 63 ets. Pnrmerend, 17 Sept. Aangevoerd: 898 Runderen waaronder: 556 vette koeien 70 d 88 Ct. per KG, 9q7 Gelde koeion f 160 d 220 Melkkoeien f 180 d 320. 45 stieren. 113 vette kalveren f 0,85 a f 1.05 p. Kg. 208 Nuchtere kalveren f 16—a f 30 3319 Schapen f 22 k f32,00 256 Lammeren f 14,a f 19,00 306 vette varkens f 0,58 a 1 0,64 per Kg.; 82 magere varkens f 22 a f 34, 319 biggen f 10 a f 14; kipeieren f 5.— a f 5.50 per 100; voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texclschc Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Heden overleed, na een korte doch ernstige ongesteldheid, ons jongste Dochtertje. ALE1DA, in don jeugdigen leeftijd van 12 jaron. L. VLAS Pz. C. VLAS-den Braven. Oudeschild, Texel, 16 Sept. 1912.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 2