N°, 2606. Zondag 22 September 1912. 26ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland. Marktberichten. BOOT- EN SPOORDIENST Predikbeurten. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nnr op den dag; der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Tex el. aansluiting gevende Van Texel. Van Helder. Afvaart Boot 4.15. Vertrek trein 6.28 6.30. 7.45 11-15. 12.45 2.50. 4.10 n 6.00. 7.30 Aank. trein Helder.Vertrek boot 5.15 8.39* 12.01 3.26 6.56 9.30 12.30 4.15 7.30 Des Zondags komt de eerste trein niet te 8.39 doch te 9 42 te Helder aan. In verband hiermede vaart de boot des Zondags niet te 9.30, doch te 10.20 van Helder naar Texel. TEXEL, 21 September 1912. VacantieOjd en badseizoen. We schrijven alreeds 21 September, straks begin van den herfst. De vacaDtie- tijd is voorbij, ook het badseizoen is afgeloopen, zeker wel wat vervroegd door het minder gunstige weder. Zullen pensionhouders en badhotels over de zomer van 1912 niet hebben te roemen, toch werd van de bestaande gelegenheid aan de Koog alhier, nogal goed gebruik gemaakt. Daartoe in staat gesteld, vermelden wij de namen van hen die voor langer of korter tijd hun intrek in het Badhotel „Princes Juliana" namen Mr. J. P. Bruijnzeel en fam. Dr. B. J. Karsten. A. Koster. P. G. Couveld. A..J. de Hullu. J. Six en fam. H. C. G. Hackstroh. S. Büchner. J. de Haas. M. Ruth. Mej, M. Luijt. Mej. C. J. Neijs. A. F. Neijs. Dr. Delaine en fraü. B. Modderman. Dr. J. J. Blanksma. Dr. F. E. C. Scheffer. Gezelschap Lissonne. Monsieur et Madame Witold Nostouski W. Braunfels en frau. Jhr. P. D. E. Teixeira de Mattos. Jhr. Dr. E. Teixeira de Mattos. M. Viruly. C. Viruly. L. Viruly. H. Taconis. J. G. Siegers. Mevr, Siegers. Jongejuffr. Siegers en dienstbode. N. A. de Joncheere. Mej. J. M. v. Grietung. Mr. Dr. A. Slotemaker en 2 kinderen. Mr. W. Lunsingh Toniker. P. Meijer. E. Vossnaik. Fritz Widmann. Elisabeth Widman. Emilie Meyer. B. Volders en fam. C. Hugenholtz, Familie Hugenholtz. Familie Le Coultre, A. Verplak. A. Verplak-Wiemers, P. v. Ede en echtgenoote, J. K. v. Hoogstraten, Familie Brandt, Familie Busse, K. P. C. de Bazel, Mej. Serrurier. M.elle. Cbavannes, A. Postma en echtgenoote, Familie Schappert, Boris Altschulet. J. F. Dijckmaester, Nettie Dijckmeester; H. Dijckmeester 0. Dijckmeester, Hugo Rink, Mr. Ch. C. Beelaerts van Emmichoven J. B. D. Carrière en fam. [en fam. J. G. Ravenek en fam. H. Ravenek en fam. J. Thomée, H. F. Ravenek, Dr. Felix Knoll en fam. Mevr. A. Wittewaal v. Stoetwegen Mad.elle Dupont [en kinderen C. Hiddingh, Familie Mejjneken, W. H. Dittlof Tjassens en fam. Jhr. Dr. E. Teixeira de Mattos en fam. F. Baron v. Hogendorp, A. A. Mummij, Ernst Anschel, Otto Anschel, L. Tielenius Kruijthofi en familie, Frau Osthaus mit kinderen, Jan de Meijer, J. de Meijer—Gerdes, Jantje de Meijer, Hans Krebzer mit fam. P. A. Voüte en fam. J. van Linden van den Heuvell en fam. P. A. Lotsjj Frau L. Krebzer Bertha Krebzer Mathilde Krebzer J. Lenzinger E. Flurij Reschauser met fam. G. Bruijnzeel en vrouw H. Linkmeijer. Medemblikker Verloting. Wij vestigen er de aandacht op dat de trekking der Medemblikker verloting zal plaats hebben Dinsdag a.s. en dat loten daarvoor tot uiterlyk Maandag middag 1 uur in den Boekhandel Parkt straat verkrijgbaar zijn. Zie adv. Woensdag werden te de Koog oefeningen gehouden met de aldaar ge stationeerde reddingmiddelen der N. en Z. Holl. Redding Mij. Er werd geoefend met vuurpijltoestel, reddingbroek op de wal en met de reddingboot in zee, de oefeningen slaag den uitstekend. Waal, 20 Sept. Heden is het 12V.jaar geleden dat de zuivelfabriek „de Hoop" werd opgericht. Op kleine schaal begonnen, breidde de fabriek zich langzaam uit en wordt nu gedreven met stoom. Aan het hoofd der zaak staat van den aanvang af de heer J. B. Bakker als directeur. Van de oprichters is alleen de heer L. Roeper JCz. nog over. Het plan bestaat den wakkeren direc teur hedenavond ten zjjnen huize te complimenteeren en hem, namens de aandeelhouders, een cadeau (een fraaien leunstoel) aan te bieden. O osterend, 20 September. De rederijkerskamer V. I. O. S. denkt in December a. s. hare eerste tooneel- voorstelling in dit saizoen te houden. De rolaanwijzing zal eerstdaags plaats hebben. Tot secretaris der kamer is gekozen de heer Jan Brouwer Jbz. en tot com missaris de heer W. Bremer. Als leider fungeert weder de heer B. Elzer, die tevens voorzitter der kamer is. Men verzoekt ons te willen ver wijzen naar de advertentie, die uitnoodigt tot bijeenkomsten in de Ned. Herv. kerk te Oosterend op a. s. Zaterdag- en Zondag avond, telkens te half acht, waar gods dienstige toespraken gehouden zullen worden door de Eerw. h.h. H. Stavinga, H. Woltman, D. Spoel en J. L. van Grasstek. Zang zal een en ander afwis selen. Deze bijeenkomsten hebben geen bij zonder karakter, ze hebben alleen plaats tot opwekking van het godsdienstige. Vlieland. De uitslag der loting voor de Nat. Militie is voor deze gemeente als volgt I, Arjen Tijmons; 2, Cornelis Bruin Dz. 3, Jan Sieben Czn. 19 Sept. Het badpaviljoen is heden gesloten en daarmee het seizoen 1912 geëindigd verklaard, Nog toeven enkele badgasten en profiteeren van de eerste mooie dagen van den herfst. Had de slechte Augustusmaand niet zooveel bedorven, dan was het zeker voor het zeebad een buitengewoon voorspoedig jaar geweest. Op verzoek verleenen wij onder staand een plaatsje Tijdgeest-Obligaties I Voor het Kantongerecht te Helmond stond heden terecht A. J. M. B., win kelier aldaar, beschuldigd van overtreding der Loterijwet, daarin bestaande, dat hij verschillende obligatiën en premiecoupons van de te Rotterdam gevestigde N. V. „De Tijdgeest" ten verkoop zou hebben in voorraad gehad. Verschillende getuigen werden gehoord die allen verklaarden, dat zij zoo over de op termijnbetaling als over de contant gekochte obligatiën steeds rente hadden ontvangen en zoowel premies als hoofd som hunner obligaties hun bij uitloting waren uitgekeerd. Ook nadat premies waren uitgekeerd, werd zoowel rente als hoofdsom der obligaties (dit laatste natuurlijk bij uitloting in de amortisatie trekkingen) aan hen betaald. De Abtenaar van het O. M. meende allereerst nadrukkelijk te moeten con- stateeren, dat deze vervolging niet was uitgelokt, omdat hij „De Tijdgeest" voor minder deugdelijk hield of haar wilde onaangenaam zijn. Hij verklaarde over tuigd te zijn dat dat lichaam in allen deele zijne verplichtingen nakwam en stelde op den voorgrond, dat de vervolging slechts was ingesteld om eene principi- eele beslissing te krijgen oyer de vraag of obligatie-leeningen als de onderhavige al dan niet door de Loterij- wet worden toegelaten en een eventueel veroordeelend vonnis te kunnen gebruiken om onsolieden ondernemingen het uitoefenen van haar bedrijf te beletten. De Ambtenaar meende, dat de principi- eele vraag moest worden beantwoord in dien zin, dat de Loterijwet was over treden. De eisch was 50 cent boete. Mr. W. A. van Traa, advocaat te Rotterdam, voor beklaagde optredend, betoogde dat de door „De Tijdgeest" uitgegeven premie obligatie wel degelijk vallen onder de door de Loterijwet toegelaten piemie-leeningen, terwijl de premiecoupons niet mochten worden beschouwd los van die obligaties, daar z(j slechts recht gaven in verband met en onder conditie dat men recht hebbende is op de obligatie, waarbij de coupon behoort. De verdediger concludeerde derhalve dat beklaagde zou moeten worden vrij gesproken. Uitspraak over 14 dagen. Waarom de boeren nog steeds vrij gesteld van enkele belastingen 1 In de Dinsdagavond gehouden verga dering der Kamer van Koophandel te Zutfen werd voorlezing gedaan van het adres der Kamer te Appingedam aan den Minister, waarin verzocht wordt een wetsontwerp in te dienen, waardoor de landbouwers niet langer worden vrijge steld van het betalen van bedrijfsbelasting. Deze Kamer acht dit een onbillijke bevoorrechting der landbouwers boven andere belastingschuldigen, vooral onbil lijk, omdat de landbouwers het in de laatste jaren zoo best hadden. Door deze bevoorrechting wordt jaar lijks voor ongeveer een millioen gulden aan de schatkist te kort gedaan. De heef Broekhuizen was het daarmee volkomen eens. In het voorbijgaan wilde hij er ook eens op wijzen dat de landbouw, ook zeer tot zijn voordeel, aan de geheele Ongevallenwet ontkomt. Nog op een ander punt wordt die landbouw be voorrecht. Spreker kent gronden, die in de laat ste jaren wel vijfmaal in waarde zijn gestegen, doch waarvan nog steeds belasting volgens de oude waarde be taald wordt! Spreker zou ook weieens naar de bebouwde eigendommen in Zutfen willen kijken, welke niet vooruitgegaan zijn en waarvoor dus thans een te hooge belasting wordt betaald. Wat een bunsing steelt. De heer J. Nieuwenhuis te Surhuister- veen miste in één nacht 45 jonge kippen, den volgenden nacht weer 18. Er werd aangifte bij de politie gedaan en de veld wachter ging oppassen. Hij betrapte den dader op heeterdaad en wees ook dade lijk vonnis. Het was een groote bunsing die door hem doodgeschoten werd. Zondag 22 September 1913. HERVORMDE GEMEENTE. TEXELSCHE COURANT. Abonnementspi'ys per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge- bo Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere hnden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O Burg, Voorin. 10 uur ds. Boeke. Waal, Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. Oudeschild, Vm. 10 uur ds. Buiskool. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. v. Grasstek. Oosterend, Zaterdagavond half 8 (zie adv.) Zondag Vm. 10 uur Eerw. Heer Woltman van Breezand. Zondagavond half 8 (zio adv.) Cocksdorp, Nm. half 3 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. half 10 ds. Dagevos. Nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Avondmaal. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Schagen, 19 Sept. Aangevoerd: 50 Geldekoeien f 140 a f 220 82 Vette Koeien f 195 a f 355, 45 Kaltkoeien f 180,a f 300 20 Nuchtere Kalveren f 7 af24. T50 Lammeren f 16 a f 22.00. 50 Vette Varkens 58 a 62 ct. per Kg. 80 Biggen f 12.00 a f 16,00 Boter f 1.45 a f 1.55 per K.G. Kipeieren f 4.50 a 1 5.50 per 100. Leiden, 20 Sept. Ter markt aangevoerd: 43 Stieren f 147,— a f 326, 121 Kalf- en Melkkoeien f172 a f320. 254 Varekoeien 132 a f 265 51 Vette Ossen en Koeien f213 a f315 37 Kalveren (vette) f 64 a f 128 29 Kalveren (magere) f S.a f 14— S23 Schapen (vette) f 20,a f 30 50 755 Sohapen (weide) f 17,a t 25,— 418 Magere Varkens f 16,— a f 52, - 403 Biggen f 8.k f 13.—

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1