Hcrliiillngs onderwijs. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat vanaf 1 October tot en met de maaDd Maart a. s. in deze gemeente gelegenheid zal bestaan tot het ontvangen van herhalings-onderwijs, welk onderwijs zal worden gegeven op Woens dag en Zaterdag van iedere week, van des namiddags 2 tot 4 uur op de O. L. Scholen te den Burg, Oosterend en de Cocksdorp, terwijl die gelegenheid op de overige O. L. Scholen eveneens wordt opengesteld wanneer zich aldaar min stens zes leerlingen hebben aangemeld. Ouders of verzorgers, die hunne kin deren het herhalings-onderwijs willen doen volgen, zijn verplicht daarvan uiterlijk 1 October a. s. aangifte te doen bij de Hoofden der O. L. Scholen, onder duidelijke opgave hunner namen en woonplaatsen, alsmede de juiste namen hunner kinderen of pupillen en onder overlegging van het vaccine-bewijs. De leerlingen moeten den leeftijd van 16 jaar niet hebben overschreden bij den aanvang van den cursus, alzoo op den 1 October. Het schoolgeld bedraagt f0,40 per leerling en per maandvoor meerdere leerlingen uit hetzelfde gezin, die gelijk tijdig het herhalingsonderwijs volgen bedraagt voor iedere leerling het school geld f 0,20 per maandvoor minver mogenden is de helft van de hiervoren genoemde bedragen verschuldigd, terwijl bedeelden en zij die hoewel niet bedeeld, onvermogend zijn, van de betaling van dit schoolgeld zijn vrijgesteld. Burgemeester en Wethouders beslissen, wie ten aanzien van de hierboven genoemde bepalingen als minvermogenden en alsonvermogenden zijn te beschouwen. Texel, 24 September 1913. Burgemeester en Wethouders vnd. GAARLANDT. De Secretaris JONKER. Door de Rijkskeuringscommissie zijn goedgekeurd de dekhengsten Robert II van den heer M. Langeveld te den Burg en „Polo" van de Hengsten-associatie Eierland. Deze keuring welke in de vorige week op de haven teOudeschild plaats had, was aan onze aandacht ontsnapt. Bij Bisschoppelijk besluit is benoemd tot pastoor te Ilpendam, de Zeer Eerw. J. G. de Groot, pastoor te Oudeschild tot pastoor te Oudeschild de Wel.Eerw. H. J. v. d. Poel, thans kapelaan te Bodegraven. Naar wij vernemen zal Ds.O.Norel Jz., beroepen predikant bij de Herv. Gem. te den Burg, vermoedelijk Zondag 6 Oct. zijne intrede bij deze gemeente doen. Oudeschild, 24 Sept. Vrijdagavond j. 1. hield het bestuur van het plaatselijk Nut „Neptunus" hare eerste bijeenkomst in dit seizoen. De eerste huishoudelijke vergadering werd bepaald op Zaterdag 28 Sept. a.s. terwijl de eerste bijeenkomst met dames voor- loopig werd vastgesteld op 9 Nov. 1912. Zaterdagavond j.l. gaf de harmonica virtuoos Jacob Kelder' in de Zeven Provinciën eene uitvoering, die druk be zocht werd. Van verschillende dorpen uit den omtrek waren personen aanwe zig. Naar wij uit goeden bron vernamen heeft de heer J. Kelder zijn naam van virtuoos glansrijk gehandhaafd. Van het begin tot het einde werd hij met onverdeelde aandacht aangehoord. Een geanimeerd bal besloot den avond. Hedenmorgen werd de door het onstuimige weder reeds meermalen uit gestelde rijtoer met de kinderen van de 3e laagste klassen der O. L. S. alhier gehoudeD. 's Morgens 10 uur werd met ongeveer 50 kinderen een ritje ondernomen in 8 tentwagens over Oosterend, de Waal en door Waalenburg naar de Koog. Nadat hier in café Dalmeijer eenige verfrisschingen waren genomen en de kinderen rijkelijk op krentenbrood en allerlei lekkernijen waren getracteerd, werd de tocht ongeveer 1 uur voortge zet naar den speeltuin- van den heer K. Uitgeest. Hier was het eigenlijke Eldorado der kleinen. Naar hartelust werd er gespeeld en van tijd tot tijd werden ze heerlijk onthaald. Ongemerkt ging de tijd voorbij en slechts noode waren zij in de rijtuigen te krijgen, toen de tijd van vertrek was aangebroken. Te 4 uur was men weder te Oudeschild terug. Voor den tijd van 't jaar een goed tijdstip. Welgemoed en uiterst voldaan keerde ieder huis waarts. Sommige der kleinen nog beladen met lekkernijen. Een woord van dank voor het heerlijk genot den kleinen geschonken, komt zeker wel in de eerste plaats toe aan hen, die zoo welwillend waren hun paard en rijtuig niet alleen, maar ook zichzelven dispo nibel te stellen om dit uitstapje mogelijk te maken. Ook de dames geleiders alle eer voor haren zoo onontbeerlijken bijstand. Vreemde gast. Dezer dagen ontwaakte de heer B., te Tilburg, door een ongewoon gedruisch in de aangrenzende kamer. Toen hij op onderzoek uittoog, zag hij tot zijn niet geringe verbazing, het paard van zijn buurman in de woonkamer voor den spiegel staan 1 Zonder een voorwerp om te gooien of te vernielen maakte de viervoeter op een „vriendelijke" aanmaning van den bewoner rechtsomkeer en ging op een drafje door den gang weer naar buiten. Aanleg van stofvrije wegen. Bij het vernieuwen van een gedeelte van den rijksstraatweg van Hengelo naar Enschede neemt men nabij de villa „de Beider" een proef om dien weg over een lengte van plm. 150 M. stofvrij te maken. De straatklinkers worden ruim 1 cM. van elkaar gelegd en de tusschen- ruimten niet, zooals gebruikelijk is, met zand aangevuld, maar met een mengsel van kokende teer en asfalt volgegoten. Men verkrijgt daarmede een effen en sterk straatvlak en hoopt met deze proef succes te hebben. In 't Meer, bij Heerenveen, hebben varkens zoolang in den polderdijk ge wroet, dat deze bezweek en in weinig tijds de geheele polder ondergeloopen is. Een record. Men leeft snel in het land van den dollar. Het bewijs van deze stelling wordt geleverd door de Philadelphia Record. De held dezer ware gebeurte nis is een inwoner der stad Cincinnati. R. W. Waters genaamd, 44 jaar oud en van beroep kantoorbediende. Om tien uur 's morgens was Waters getuige voor zijn vriend Clifford Brunk, die een eisch tot echtscheiding had inge diend. Om 11 uur vroeg Waters voor zichzelf echtscheiding aan en verkreeg onmiddelijk, dat zijn in 1886 gesloten huwelijk ontbonden werd verklaard, 's Middags om 12 uur, vergezeld van mrs. Emma B. Crottey, die den vorigen dag van haar man gescheiden was, vroeg hij toestemming, om zich met haar in den echt te verbinden. Om drie uur 's namiddags stelde hem de eerwaarde heer Roughton de vraag Roger Wallace Waters, wenscht gij Emma Crottey tot uw wettige echtgenoote? Waarop Waters een plechtig „Yes" uitsprak. Slechte geest onder de marine. De correspondent van het „Hbld." te Batavia seint d.d. 17 September: „Naar de „N. Soerabaja Ct." meldt, wordt de geest onder het marine-perso neel voortdurend slechter. De vlootcom- mandant Goedhart is zeer onbemind. Op Koninginnedag weigerde de geheele be manning van het eskader den bon voor extra versnapering. Twintig manschap pen, die den bon aannamen, werden uit den Matrozenbond geschrapt. De beman ning van de „de Ruyter" pleegde verzet omdat een klacht over voeding onge grond werd verklaard. Zes en dertig man werden gestraft, onder wie met degra datie en ontslag. Zaterdag werd de lig stoel van commandant Goedhart, bene vens een sluitstuk van een kanon over boord gewerpen en de vlag omgekeerd geheschen.8 Ket regenjaar 1912. Onder Heijenoord is een begin gemaakt om de erwten onder te ploegen, welke door het natte weer het oogsten niet waard waren. In geen menschenheugenis is zoo iets gebeurd. Vierkante stuivers. Het komt den Minister wenschel^jk voor, dat eventueel voor f 800,000,— aan vieijrante stuivers beschikbaar zjj, voordat met de intrekking uit den om loop van de tegenwoordige ronde stui vers wordt aangevangen. Profetieën. Gedurende de jongste dagen zijn groote troepen wilde ganzen over 't oostelijk deel van ons land reeds naar 't zuiden afgereisd, hetgeen andere jaren gewoon lijk niet voor midden October viel waar te nemen. Opmerkelijk is het, dat an dere trekvogels, die ons nimmer vroeger dan halt October verlieten, thans reeds hun broed- en woonplaatsen hebben verlaten. Intusschen komen uit andere deelen des lands profeten die een zachten winter voorspellen. Zoo deelt een onzer correspondenten als bewijs mede, dat in het Bergumermeer (Fr.) dezer dagen meer dan duizend wilde eenden zwom men. Nog nooit te voren zag men er zooveel bij elkaar. Hdbld. Een schat. Uit Well (Limb.) schrijft men aan de L. K.: Vrijdag is op het kasteel een kistje gevonden gevuld met gouden munten. Uit door hem gevonden papieren ver moedde de eigenaar van 't slot, dr. Wolters uit Dusseldorp, dat op zekere plaats een schat begraven zat. Onder zijn persoon lijke leiding was reeds meermalen een binnengracht afgedregd en afgevischt, maar men vond niets. Nu wilde hij deze gracht vullen met den hoogen wal, die er langs lag. Reeds was men een paar dagen aan 't werk, en 't vinden van een paar munten deed de hoop herleven. Vrijdagmiddag, toen de arbeiders reeds vertrokken waren, groef een bediende nog verder. Plotseling stoot hij op een ijzeren kist. Behoedzaam wordt ze uit gegraven en in 't kasteel gedragen en daar door middel van een beitel geopend. Ze is ongeveer 40-50 cM.lang, 20-25 breed en diep. Bij opening lag bovenop een keten, bestaande uit zwarte koralen, en verder was de kist bijna geheel ge vuld met gouden munten, ter grootte van een mark. Bovenop lag een papier, vermoedelijk bevattende een aanduiding door wien en wanneer de schat daar begraven is. Hoe groot de waarde is en uit welken tijd de munten dagteekenen, is tot nog toe onbekend, daar de eigenaar geen enkele inlichting geeft. Smakelijk eten. Op verschillende plaatsen in het land van Heusden, heerscht de vlekziekte onder de varkens, waaraan ook vele vette dieren bezwijken. Twee bewoners van 't dorp Veen, die elk een zware krulstaart hadden verloren en in bun tuin hadden begraven, keken vreemd op, toen zij 's morgens wakker werden, en zagen, hoe men 's nachts die varkens had opgegraven en meegenomen. Zou zoo iets zijn weg nog vinden naar een of ander worstfabriekje (Tel.) Zeventig jarig huwelijlcsfeest. Als groote bijzonderheid mag wel gemeld worden, dat d9 echtelieden J. Smelts Pluimakers te Meersen (Limburg) dezer dagen hun 70-jarig huwelijksfeest hopen te herdenken. Zou men den beste der besten krijgen Als historisch meldt men aan de Tel.: Aan het opvoedingsgesticht te Avereest was vacant gekomen de betrekking van werkmeester als smidbankwerker. Een oproeping werd geplaatst en 1082 solli citanten meldden zich aan. Allereerst werden nu informatiën inge wonnen. Deze betroffen niet alleen de practische kennis, doch ook den levens wandel. Ja, zelfs werd geinformeerd met welke personen de sollicitanten omgingen en zoo zij niet meer in het ouderlijk huis vertoefden, wie hun kosthuizen hielden en hoe deze aangeschreven stonden. Eindelijk werden er 90 opgeroepen tot het afleggen van een practisch examen, hetwelk niet minder dan 4 dagen duurde. En toen konden de gegadigden huis waarts keeren, doch ontvingen de mede- deeling, dat eenigen hunner nog opge roepen zouden worden voor een theo retisch examen. Vermoedelijk zal dit ook 4 dagen duren. Opgepast. In den Gelderschen Achterhoek worden de landbouwers door twee kooplui op volgende wijze beetgenomen. Ze biedea wegens hun vertrek naar Indië twee pakken kleeren te koop aan voor f 65. Na loven en bieden worden de pakken voor de helft gelaten en krjjgt de kooper er nog een horloge b(j. Doch bij onderzoek is de beele partij nog de helft te duur gekocht. Hollandsche zindelijkheid. Te Sommelsdijk is tegen een juffrouw proces-verbaal opgemaakt omdat zij de straat en stoep voor haar woning niet had geschrobd, zoo luidt een bericht in een der bladen. De kermis in het duister. Te Gendringen is de kermis verstoord doordien de electrische verlichting, sedert korten tijd in werking, plotseling te midden der feestvreugde uitging en niet meer was in werking te stellen. Oud9 olielampen en kaars en kandelaars moesten weer voor den dag gehaald, om licht te geven. Zieke militairen. In verband met het zeer groote aantal militairen, dat zich thans te Assen dage lijks „ziek" meldt - ongeveer 200 per dag - heeft, zoo meldt de „A. C.", de chef van den geneeskundigen dienst aldaar den regimentscommandant den volgenden brief toegezonden „Het is mij gebleken, dat van het zeer groote aantal zieken, dat zich op het ziekenrapport aanmeldt, een niet gering deel bestaat uit gevalllen van voorbijgaande vermoeidheid, spierpijnen, voetgebreken, enz., in zulk een geringe graad, dat de betrokken personen, in de burgermaatschappij vorkeerende, er niet aan zouden denken daarvoor genees kundige hulp in te roepen. Het komt mij voor, dat door officieren en kader een niet te onderschatten goede invloed kan worden uitgeoefend door de manschappen dit onder het oog te bren gen en hen er vooral op te wijzen, dat zij op deze wijze de aandacht en de zorg van den betrokken officier van gezondheid in groote mate afleiden van hunne werkelijk ziek zijnde kameraden, waar door aan dezen misschien blijvend lichamelijk nadeel niet zou kunnen worden bespaard. Een tonijn. Men schrijft uit Katwijk aan Zee aan het „L.Dagblad": Aan boord van den logger K W 171 Noordzee V., der naamlooze vennootschap Noordzeevisscberij, is een bijzonder groote visch gevangen namelijk een tonijn. Deze visschen die tot de familie der makreelen behooren, vinden hun gewone verblijfplaats in de Middellandsche zee. De laatste twee jaren echter kwamen zij veel in de Noordzee voor en zoo werd ook deze tonijn in de Noordzee gevangen op 55 gr. 10 m. N.B. Het dier had een lengte van circa 2,50 meter en woog tegen de 150 K.G. Op haringafval azende, was hij achter KW 171 meegezwommen. Toen men dit aan boord bemerkte, wierp men een hoek overboord waarmee kabeljauwen worden gevangen. Toen het dier deze echter in den bek kreeg, brak hij als glas af. Daarna werd een buitengewoon dikke gesmeed en deze werd van aas voorzien aan een dik touw neergelaten. Toen de tonijn nu hieraan vastzat, ontwikkelde hij zulk een kracht, dat vier mannen de lijn niet konden vasthouden. Hierna is men bezig geweest den kolossus aan boord te krijgen. Door hem lussen om het lichaam te werpen, is dit eindelijk gelukt. Hij is toen geslacht en het vleesch er van is gezouten. Dit smaakte goed; ingezouten tonijn vormt dan ook een handelsartikel in de landen rondom de Middellandsche Zee. - Vervalsching van levensmiddelen. Naar de Ned. verneemt, heeft de Minister van Landbouw een wettelijke regeling ter voorziening tegen verval sching van levensmiddelen ter hand genomen. Een wetsvoorstel is in be werking. Knap gedaan. Een jongmensch van 15 jaar, dat een pakje in de hand droeg, wilde te Am sterdam de trambaan oversteken, juist toen er een wagen van lijn 2 aan kwam snorren. Hij struikelde en zou gewis door den wagen gegrepen zijn, had hij niet de tegenwoordigheid van geest gehad zijn beenen in de lucht te werpen en over het hoofd te duikelen. Zijn hoofd was op ongeveer een meter van de baan- schuiver verwijderd en een seconde nadat hjj zijn hoofd van de rails terug getrokken had snorde de wagen voorbij. Het pakje werd door den wagen on geveer tien meter meegesleurd. Kalm raapte hij het pakje op, sloeg hot stof van zjjn kleeren, lachte en ging zjjns weegs.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 2