||ii N°. 2610. Zondag 6 October 1912. 268te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Vergadering Gemeenteraad van Vlieland. Marktberichten. ir Predikbeurten- Wit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD& DE ROOLJ, ParkstraatBurg op Te x e l RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Woensdag den 9 October 1912 des voormiddags te lOVa ure in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, den 3 October 1912. De Burgemeester van Texel, GAARIiANBT. Onderwerpen ter behandeling: TEXEL, 5 October 1912. Gisteren, Vrijdagavond vergaderde het Comité van de gehouden fancy-fair tot opmaking van de eindrekening. Naar ons welwillend werd medegedeeld heeft de zuivere opbrengst, een bedrag van f 1461,90 mogen bedragen. Aan de hulpkas van „Texel's Belang" en aan de kas der afdeeling „Texel" van de vereeniging „Het Witte Kruis" zal ieder de som van f'730,95 worden afgedragen. O osterend, 4 October. J.l. Woensdag zijn verscheidene visschers uitgezeild voor de oestervis- scherjj, doch door het ruwe weder heeft men nog niet veel kunnen doen. De zangvereeniging „Harmonie", directeur de heer M. Kikkert, heeft gisteren hare oefeningen voortgezet, voorloopig met ruim 20 leden. De oefe ningen worden eenmaal per week ge houden in „Het Wapen van Amsterdam". Waal, 4 Oct. Aan het nieuwe orgel, dat door den Heer Van Dam uit Leeuwarden wordt geplaatst in de Doopsgezinde Kerk, wordt ijverig gewerkt. Zonder tegenspoed, stelt de fabrikant zich voor, het orgel op 27 Oct. a.s. ge- reen te bobben, zoodat't dien datum kan worden in gebruik gonomen. Voor zoo verre er nu reeds over geoordeeld kan worden, belooft het een fraai instrument te worden. De Cocksdorp. Gisteren geraakte een werkman, in Friesland woonachtig, tusschen de pers van de stoomdorschmacbine op de boeren hofstede Maria's Hoeve. In bewusteloozen toestand werd de man opgenomen en in huis gebracht, waar Dr. Over eenigen tijd later medische hulp verleende. De toestand van den patient moet ernstig zijn. Vlieland. Wegens het heerschen der mazelen is de openbare school gesloten. Met ingang van 1 October is van hier naar IJmuiden overgeplaatst de heer S. Keuning buitengewoon opzichter bij 's Rijks Waterstaat. Loterijwet. A. B. Agent der N. V. „De Tijdgeest" die te Helmond terecht stond, verdacht van overtreding der loterijwet, is te dier zake door den Kantonrechter aldaar vrij gesproken en van alle rechtsvervolging ontslagen. Rebben de dieren verstand? In een boerenschuur te St. Pilipsland speelt zich dagelijks een alleraardigst tooneeltje af: Daarin zijn onderdak gebracht een paard en een bok, terwijl de huishond er ook gewoonlijk zijn verblijf houdt. Deze leeft op gespannen voet met den bok, die 3-maal per dag met brood ge voerd wordt. Nauwelijks heeft de hond in de gaten, dat de bok zijn rantsoen ontvangt of bij haalt 't bij stukken en brokken van hem weg en legt 't bij bet paard neer, dat het natuurlijk in dank verorbert Zelf gebruikt hij er niets van. N. Z. Uit Katwijk. Voor eenigen tijd werd door den Ge meenteraad het besluit genomen tot opheffing van de Burgerschool, een in richting voor M. U. L. onderwijs. De overweging, die tot dit besluit leidde was, dat het kleine aantal leerlingen 18 het verlangde onderwijs ook wel in een der openbare of bijzondere lagere scholen konden verkrijgen. Door de afdeeling Katwijk van den Bond van Ned. Onderwijzers was een adres aan Gedeputeerde Staten gericht om dit besluit niet goed te keuren. In de nu gehouden raadsvergadering werd mededeeling gedaan van een missive van Ged. Staten, waarin zij mededeelen na advies van den betrokken inspecteur van het lager onderwijs en van den districts-schoolopziener te 's Gravenhage, hun goedkeuring aan genoemd besluit te hebben onthouden. De Gemeenteraad moet eerst een voorziening hebben ge troffen voor de 13 leerlingen, die dit onderwijs begeeren, voor dat Ged. Staten het besluit tot opheffing der Burger school kunnen goedkeuren. De voorzitter zeide nu een nader voorstel toe. Gevaarlijk zwartsel. Naar aanleiding van eenige voorge komen gevallen van vergiftiging door het gebruik van anilinehoudende verf stoffen, welke speciaal gebezigd worden voor het zwartmaken van leder, zooals schcenen, tasschen enz., waarschuwt de Gezondheidscommissie tegen de volgende merken, welke min of meer aanzienlijk hoeveelheden aniline bevatten Panther Schwarze, Noir do Pantbère, Noir do Faucon, Security, Cerberol. Eveneens waarschuwt zjj tegen het gebruik van het giftige uitrobonzol bevallende merken Noir do Corbeau en Nigroline. Gooikoorts. Op de kermis te Winschoten was ook een „huishouding van Jan Steen," Voor 'n dubbeltje kreeg je drie ballen en kon men daarmee den rommel kort en klein gooien. 't Was den laatsten avond er zoo druk, dat e9n paar boerenknechts, het wachton moede, er met een paar straatsteenen in begonnen te werpen 1 Enkele werden bepaald door 'n „gooi koorts" bevangen. En de gevolgen bleven natuurlijk niet uit. Een arbeider wat topzwaar had ruim een uur staan wachten om ook voor een dubbeltje z'n „geluk" te be proeven. 't Was inmiddels sluitingsuur der kermis geworden. En onbevredigd als hij was begon hij nu in zijn eigen huishouding met 3 turven te gooien, met het gevolg dat weldra lamp, spiegel en koffiekan in scherven vlogen. En toen zijn vrouw verschrikt uit bed stoof, begreep de man pas, dat hij niet meer op de kermis was. Alcoholisme en tuberculose 1 „Tuberculosa", Fransch orgaan ter bestrijding van de tering, schrijft het volgende Meermalen is beweerd, dat de alcohol het bed spreidt voor de tuberculoseeen onlangs in het licht gegeven statistiek betreffende de sterfte bij de verschillende beroepen onder de mannelijke volwas senen van Groot Brittannië toont het duidelijker aan dan alle redeneeringen. De cijfers zijn welsprekend. Wij halen de volgende aan, die de sterfte aan longtering vermelden per duizend gevallen predikanten 67 landbouwers 79 genees- heeren 105 onderwijzers 111visschers 114; herbergiers (industrie-districten) 314rondreizende muzikanten 322 bootwerkers 3'25herbergbedienden (landbouwdistricten) 352herbergbedien den (industriedistricten) 357daglooners (Londen) 384 reizende kooplieden 443 herbergiers (Londen) 448herbergbe- diendens(Londen) 607. Duitsche kooplieden koopen tegen woordig in Friesland vele jonge paarden op, vooral zwaargebouwde enters en twenters. Er worden hooge prijzen besteed, van f200 tot f375 per stuk. In een onzer Noord-Hollandsche steden is iemand belast met het ont steken der straatlantaarns, die recht meent te hebben op een erfenis en daardoor lijdt aan hoogheidswaanzin. In de afgeloopen week ging hij zijn werk verrichten in gekleede jas met hoogen zijden hoed op, en voorzien van een wandelstok. Hij had natuurlijk nogal bekijks. Die guldens deugen niet. Op Terschelling zijn valsche guldens in omloop. De stukken, die den beeldenaar der Koningin dragen en de jaartallen 1901, 1904, 1906 en 1908, zijn vrij goed nagemaakt. Onder het wapen ontbreekt echter 100 c. Automobiel postwagens. Ten behoeve van de posterijen zijn in den Haag vanaf Dinsdag 1 October een drietal automobiel-postwagens in gebruik genomen, hoofdzakelijk voor de buslichtingen in de buitenwijken. De carosserie van deze auto's is ver vaardigd door de Maatschappij Amster- damsch Goederenvervoer, die haar werk plaatsen heeft aan den Duinweg te Scheveningen't model is als dat van de gewone postkanen, alleen wat lager en sierlijker, en werd ontworpen door den werkmeester der maatschappij, den heer Oudmaijer. Burgerlijke Stand der Gemeente Teiel. Zondag 6 October 1912. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Voorm. 10 uur da. K. Siraatsma, van Ferwerd. (Bevestiging) Kerkcollecte. Nm. half 3 da. O. Norel Jzn. Intree. Kerkcollecte. Koog, Vm. 10 uur da. v. d. Waa. Voorbereiding. OudeschildVm. 10 uur da. Buiskool. Den Hoorn's Av. 7 uur ds. Visser. Oosterend, Vm. 10 uur ds. v. Grasst9k. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. Voorbereiding H. Avondmaal. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. balf 10 da. Dage vos. Nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, Geen dienst. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Donderdag 10 October 1912. HERVORMDE GEMEENTE. Oocksdorp, 's Avonds balt 8 Bijbellezing, in bet gebouw van Chr. Belangen. Schagen, 3 Oct. Aangevoerd: 90 Geldekoeien t 160 a f 220 79 Vette Koeien f ISO a f 325, 50 Kaltkoeien i 180,a f 2S5 10 Nuchtere Kalveren t 7 a f 24. 810 Lammeren t 17 a 1 23.00. 30 Vette Varkens 60 a 66 ct. per Kg. 80 Biggen f 12.00 a f 17,00; Boter 1 1.45 a I 1 55 per K.G. Kipeioren i 5 50 a 1 6.50 per 100. TEÏELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge- lie Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l inden met verkooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 8 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. fianbieding begrooting Algemeen Arm bestuur uoor 1913. 3. Vaststelling kohieren uan schoolgeld. 4. Benoeming Dirécteur der op te richten zeeuaartschool. 5. Voorloopige regeling enz. betreffende de zeeuaartschool. 6. Voorstel aanuaarding aanbod stukje grond aan de Koetebuurt te Oosterend. 7. Ontslag-aanurage hulptelefoonkantoor- houdster te den hoorn. 8. Benoeming hulptelefoonkantoonhouder te den Hoorn. 9. Besluit uan het Algemeen Armbestuur tot jaariueddenregeling uader en moeder uan het Gesticht uan Weldadigheid. 10. Voorstel jaariueddenregeling onder wijzend personeel. 11. Idem toekenning subsidieteekencursus. 12. Idem tot euentueele subsidieering uereenigingen tot beuordering uan ureemdelingenuerkeer, 13. Voorstel tot het aangaan eener tijdelijke geldleening in 1913. 14. Vaststelling gemeentebegrooting uoor 1913. 15. Voorstel tot wijziging uerordening op de heffing uan hoofdelijken omslag. 16. Afschrijuing belastingen. 17. Reclames belastingen. op Vrijdag 27 September 1912. Afwezig voor beroepsbezigheden de. hr. G. Blom. Voorz. de heer J. Molenaar, burgemeester. De notulen der vergadering van 4 Sept. wor den gelezen en goedgekeurd. Aan de orde is eerst de begrooting der ge meente, dienst 1913. Na bespreking van enkele poeten, wordt ze vastgesteld in ontvang en uit gaaf tot een bedrag van f 16131,20. Goedgekeurd wordt de begrooting van bet Burg. Armbestuur, zijnde in ontvang en uitgaaf f 761 4S6. Nadat de noodige borgtocht gesteld is door den nieuwbenoemden gemeenteontvanger, den heer J. Meijer Jbzn., legt deze in handen van den Raad de voorgeschreven eeden af. Zijne in functie- treding wordt op 1 October bepaald. Besloten wordt vanat 1 October de kosten voor schoonhouden der zeevaartk. school te verhoogen vau f 20 tot f 50 per jaar. Een verzoek om af schrijving van Hoofd. Omslag wordt ingewilligd en eenige ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen, o.a. een schrijven van Z.E. den M. v. B. Z. dat ingaande 1913 het subsidie aan de zeevaartk, school met f 500 verhoogd is eu een schrijven van Ged. Staten, houdende mededeeling dat de gemeente nog te ontvangen heeft f37.50, welk bedrag volgens art. 48 L.O. over 1910 te weioig werd berekend. De vergadering wordt hierna gesloten. Yan 28 Sept. tot en met 4 Oct. 1912. GEBOREN Willem Jan, z. v. David Mets en Sijtje Backer, Oudeschild Anthonie Hendrik, z.v. Aart van Arkel en Barbera Johanna Lematra, den Burg Jaeoè z.y. Reijer Boon en Marretje Koopman, den Hoorn; Andreas Gerardus z.v. Johan Jacob Rijk en Hendrika Maria Mulder, den Burg; Jan, z.v. Simon Flaataman en Hendrica Koorn, de WaalAfina, d.v. Bouwe Bakker en Cornelia Maria Bremer, Everatekoog. ONDERTROUWD: Jacob Cornelia Eelman en Jannetje Duinker. GETROUWD: Jan Brouwer en Maartje Rotgans; Jacob Zijlatra en Marina Dop; Pieter Dros en Afina Aagtje Roeper, OVERLEDEN Geene. Burgerlijke Stand der Gemeente Vlieland. van 130 Sept. GEBOREN Frouwina Alida, doch - ter van Cornelia Bruijn Gzn. en Aaltje Visser.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1