i°. 2614 Zondag 20 October 1912. 26"te Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Bin Beniand. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD& DE RGOIJ, ParkstraatBubo op Tex el. Tcekenonderwijs. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat onder dezelfde voorwaarden als vorige jaren door den Heer KORFF gedurende de wintermaanden 1912/1913 in een der lokalen van de O. L. School m.u.l. te den Burg een TEEKENCURSUS zal worden gehouden, Zaterdag van 6-9 uur Dam. aanvangende Zaterdag, 26 October a.s. Aanmeldingen tot deelneming moet voor gemelden datum geschieden ten raadhuize. Texel, 18 October 1912. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. TEXEL, 19 October 1912. Wij vestigen de aandacht van lezers en lezeressen op de in het Bijblad voor komende Lijst van Boekwerken, in onzen Boekhandel verkrijgbaar. Een mooi boek, in mooie band, is voor velen een aan genaam geschenk, en waar de tijd van cadeautjes geven (St. Nic.) reeds meer nabij komt, kan bet goed zijn tijdig eene keuze te doen. Konden wij in ons vorig nummer nog meldiDg maken van een treurig ongeluk dat in Eieiland plaats had, van onze correspondent aldaar, ontvingen wij daaromtrent het volgende bericht Dinsdag j. 1. reed Z9kere J. Tolens, wonende in Eierland, met een wagen hooi over den grintweg in Eierland. Plotseling viel Tolens, die naast den wagen liep, op den weg neer om niet ineer op te staan. De inmiddels ontboden geneesheer, Dr. Van der Vegt, constateerde hartver lamming. Bij de den 17 dezer te Cocksdorp gehouden verkiezing van Hoofdingelanden voor 't bestuur van den polder Eierland, zijn gekozen de heeren N. Dros Pz., C. Geense en D. C. Dros. Herstemming moet plaats hebben tus- schen de heeren M. Reuvers, Jb. Jn. 'Roeper, Alb. C. Eelman, Jb. Stammes, G. Leber en A. Wagemaker. Vlieland. De heer P. Greidanus, leerling dei- Zeevaartschool alhier, is geslaagd voor derde stuurman der groote stoomvaart. Niet minder dan 130. De Standaard hoeft vernomen, dat ten stadhuize te Amsterdam niet minder dan 130 aanvragen in behandeling zijn voor het openen in de hoofdstad van bioscoop theaters. Een treurig verschijnsel. Men meldt uit Woensel aan de 's H. C. dat aldaar een Rijkskrankzinnigengesticht zal worden geopend. De inrichting zal worden bestemd voor 1000 mannen, terwijl het voornemen bestaat om baar na eenigen tijd uit te breiden tot 1000 mannen en 1000 vrou wen. Hooge veeprijzen. De veehouder Jn. Ruiter te Ooster- blokkei (N.H.) heeft voor rekening van Japan verkocht vyf stuks vee (een l'/a jarige stier, een hokkeling en drie melk koeien) voor f 4000. Een 100-jarige. De wed. G. Lieshout v. Vugt te Vrees wijk heeft Zondag onder zeer vele blijken van belangstelling haar lOOen verjaardag gevierd. Van heinde en ver kwamen felicitaties. In de R. K. kerk werd een hoogmis gehouden. De meeste autoriteiten brach ten haar een bezoek. Het fanfarecorps „Excelsior" uit VianeD, bracht haar een serenade. Voor de woning was een eere- boog geplaatst, terwijl schepen saluut schoten losten. De Levensverzekering Mij. „Zuid-Holland,"te VianeD, schonk haar vrijstelling van verdere premiebetaling. In weerwil van dezen hoogen ouder dom is het brave oudje nog kras, o. a. is haar gehoor nog zeer goed en is zij tevens nog goed ter been. Dezen zomer hielp zij haar dochter nog vlijtig met het inmaken van boonen Ook herinnert zij zich nog goed den oorlog van 1830 en 1831 en kan hiervan nog aardig vertellen. Om bang té worden in eigen huis. De Dragtster Ct. vermeldt de volgende historie Bij H. D., aldaar, drong in den vroegen morgen een manspersoon de woning binnen, die de nog te bed liggende echt- genoote poogde te worgen. Op haar ge schreeuw en dat van de meid, die be merkte wat er gaande was, vluchtte de indringer. Den volgenden dag, weer in den vroegen morgeD, zag D. bij zijn woning weer een onbekend manspersoon, die bij D. 's nade ring vluchtte. Het gezin van D. is zoo beangst geworden, dat het de woning heeft verlaten en thans bij familie ver toeft. De politie heeft den onbekenden man nog niet kunnen opsporen. Appels van 1911. Een der medewerkers van het Hbl. schrijft Als een merkwaardigheid kan ik u mededeelen, dat ik dezer dagen nog een appel gegeten heb, die in den drogen zomer van 1911 is gegroeid. Hij was bewaard in een vruchten kelder, die in een heuvel is ingebouwd en toen de tuinbaas die dezer dagen schoon maakte voor den nieuwen oogst vond hij nog eenige „Aagjes" en „Belle fleurs van 't vorige jaar in volkomen goeden toestand. Wij hebben „Aagje" opgepeuzeld en zij smaakte nog zeer goed al waren haar wangen van ouderdom's rimpels voorzien. Een rijke gemeente. Er zullen niet vele gemeente in ons laDd zijn die er zoo goed voorstaan als de gemeeüte Deurne. In deze in N.-B. gelegen gemeente zijn bijna geen armen. De weinige die er zijn, genieten onbekrompen onderstand. Belasting wordt er niet geheven, omdat men die niet noodig heeft. En zoo goed is men er bij kas, dat men verleden jaar ter gelegenheid van het zilveren ambtsfeest van den pastoor dezeu een orgel van f1500 wilde geven een besluit, dat echter niet goedgekeurd werd door de Ged. Stalen van Noord- Brabant. Van waar nu die welstand? Deurne hoeft enorme bezittingen in de Peel, de hoogoveenstreek langs de Bra- bantsch-Limburgsche grens. Uit de ver pachtingen harer gronden trekt de gemeente rijke inkomsten en eens moet ze zelfs een bod van een millioen gulden hebben afgesiagon, omdat ze niet wist, wat ze mot het geld aanvangen zou. Voor den bouw van een R.-K. Kerk wil men nu een subsidie geven van maar even f 50 OtO. (O. Crt.) Kunstmatige melk. Dr. Gustav. Rigler, professsor aan de Universiteit te Klausenburg, heeft een sensationeele uitvinding gedaan. Na tal van proefnemingen is het hem gelukt kunstmatige melk te bereiden, die in scheikundige samenstelling en voedings waarde volkomen gelijk is aan koemelk. Professor Rigler bereidt deze melk uit plantaardige substanties, vooral uit graansoorten, door middel van een een voudige machine. Het materiaal wordt aan de eenen kant in de machine gedaan en aan den anderen kant wordt de melk in fiesschen opgevangen. Deze planten- melk is veel goedkooper dan de beste koemelk. Zij is wit van kleur en smaakt uitstekend. Ook kan deze melk gesterilliseerd worden. Invaliditeits- en Ouderdomsver- zekering. Naar aanleiding van het besprokene op de dezer dagen te Ammsterdam ge houden vergadering van ziekenkasbe- sturen zullen pogingen in het werk worden gesteld tot oprichting van een bond van onderlinge ziekenkassen. Men heeft zich, naar men ons mededeelt, dezen bond aldus gedacht, dat hij o.a. eventueel zou kunnen optreden als drager van het risico der invaliditeitsverzekering indien ten minste bij de behandeling van het ontwerp-Invaliaiteitswet in de Tweede Kamer alsnog aan goed geor ganiseerde en voldoend krachtige fondsen van belanghebbenden de gelegenheid wordt geopend om mede te werken bij de uitvoering van deze verzekering. Zooals men weet is zulks in het ont werp, zooals het thans luidt, uitgesloten. Een voorloopig comité tot oprichting van een bond als bovenbedoeld is be noemd. Haarl. Cour. Een geluksvogel Te Bussum is een 7-jarig jongetje zoontje van den schilder v. d. B., tegen een groot ongeluk gevrijwaard gebleven. Uit de Koningin Wilhelminaschool komende, wilde hij de weg oversteken, doch geraakte daarbij onder een auto. Groote schrik onder de omstanders maar gelukkig slechts van korten duur de auto stond oogenblikkelijk stil, en het knaapje kroop er ODgedeerd tusschen voor- en achterwiel onderuit. Onbegrijpelijk. De N .Ct. deelde mede, dat te Utrecht aan een onderwijzeres, die lid wenschte te worden van de Geref. Kerk aldaar, de toetreding geweigerd is, omdat zij het openbaar onderwijs dient. Zij heeft zich toen bij een Ned. Herv. predikant ver voegd en bereidt zich thans voor op de toetreding tot de Ned. Herv. kerk. De Nederl. heeft aanstonds ter be- voegder plaatse geïnformeerd en ontving telegrafisch ten amwoord, dat het bericht inderdaad juist is. De verklaring luidt, dat de onderwijzeres onwillig was om de openbare school met de Christelijke te verwisselen. Vooralsnog acht de Ned. het bericht onbegrijpelijk. Voor zoover ons bekend zegt dit blad behelzen de Belijdenisschriften der Geret. Kerk niets, dat een dergelijke beslissing motiveert en achten wij haar van zeer verstrekkende beteekenis. Een kip in een kraaiennest. Men schrijft uit Zwaagdijk Dezer dagen zagen eenige landbouwers een kip uit den top van een boom vliegen. Toen men uit nieuwsgierigheid om te weten wat het beest had uitge voerd in den boom klom, vond men in eon kraaiennest... 8 verschekippeneieren. De vrede tusschen Italië en Turkije. De bladen bevatten het bericht dat de vredespreliminairen door de gevolmach tigden van Italië eD Turkije zijn geteekend. Het Rott. Nbl. schrijft hierover Twaalf en een halve maand na de oorlogsverklaring is het voorloopig vredes verdrag geteekend, waarbij een eind wordt gemaakt aan den Italiaansch-Turkschen oorlog. Lang heeft Turkije geaarzeld, alvorens het besloot de Italiaansche vredesvoor waarden aan te nemen. De thans begon nen Balkan-oorlog, waarin het naar drie kanten tegen een vijand front zal moeten maken, heeft misschien wel den doorslag gegeven bij het wikken van het voor en tegen van zulk een daad. Het lange dralen had voor de regeering in CoDStantinopel natuurlijk ook dit voor deel, dat haar onderdanen nu wel tot de overtuiging gekomen moeten zyD, dat zij slechts vrede sloot, nadat haar het mes op de keel was gezet. De inhoud van het vredesverdrag is nog niet bekend. Naar echter verluidt, stemt het vrijwel met het reeds vroeger gepubliceerde ontwerp-verdrag overeen. Slechts enkele punten van ondergeschikt belang blijven nog te regelen. Maar die kunnen den vrede niet meer in gevaar brengen. Nog deze week zal het definitieve verdrag geteekend worden het zal „het verdrag van Lausanne" genoemd worden Uitvoer van vee naar Duitschland Onze Berlijnsche berichtgever telefo" neert Nadat door de Duitsche regeering de invoer van levend vee uit Nederland toegestaan is, valt, volgens een telegram uit Keulen aan de „Berl. Börsen Courier" een groote uitvoer van runderen uit Holland naar Duitschland te coDstateeren. Deze week passeerden groote vee-trans porten de Duitsch Nederlandsche grens. Het vee was bestemd voor steden in West-Duitschland en voor Karlsruhe, Heidelberg en Frankfort a. M. Daar de Hollandsche veefokkers Diet in staat zijn aan zoo'n plotselinge groote navraag te voldoen, zija de prijzen sterk stijgende. Ook komen groote partijen visch uit Nederland naar West-Duitschland voor de door eenige West-Duitsche steden ingerichte vischmarkten. Hbl. Boypot door huismoeders. Men meldt ons Te Charlois hadden de melkboeren, met ingang van 1 Oct. den prijs der melk van 9 op 10 cents den liter gebracht. Dit vonden de huismoeders te veel en klaagden elkaar haar nood. Hierbij bleef het niet. Spoedig vormde zich een comité onder haar dat geld bijeen wist te bren- geD, en strooibiljetten liet drukken en verspreiden en de melkstaking afkon digde. Slechts voor zieken en kinderen mocht melk worden gekocht, zoolang de melkboeren den prijs der melk niet op 9 centen terugbrachten. Dit gebeurde Donderdag. De staking eiDdigde tot ieders groote tevredenheid. Naar men ons verder mededeelt, zal deze staking nog een staartje hebben. Tbans n. 1. is bij genoemd comité een dergelijke boj'cot in voorbereiding tegen de vleeschhouwers en spekslagers. („Tel.") Argentijnsch vleesch steeds meer gevraagd. Door den vleeschhouwer D. de Haas te Middelharnis, wordt thans Argentijnsch vleesch verkocht. Het vleesch dat er prachtig uitziet, wordt vooral door den werkman veel gekocht. De prijs is thans f 0,36 per pond, een betrekkelijk lage prijs in verhouding van de prijzen die men vpor ruud- en varkeDsvleesch betaalt, TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor pen Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Nnar Amerika en andere 1 .nden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 8 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1