2615. Donderdag 24 October 1912. 26ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van meek tof meek. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der nitgave op Vrijdag 8 November 1912; TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Bons 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere hnden met verhooging der porto's. Prijs der Advertenlièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 5 Ct. Groote letters en "Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LAN8EYELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Te x e l Tcekenomlenvijs. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat onder dezelfde voorwaarden als vorige jaren door den Heer KORFF gedurende de wintermaanden 1912/1913 in een der lokalen van de O. L. School m.u.l. te den Burg een TEEKENCURSUS zal worden gehouden, Zaterdag van 6 9 uur nam. aanvangende Zaterdag, 26 October a.s. Aanmeldingen tot deelneming moet voor gemelden datum geschieden ten raadhuize. Texel, 18 October 1912. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. Plaatselijke Belastingen. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel maken bekend, dat afschriften van a. het kohier van schoolgelden be trekkelijk de school met uitgebreid leerplan over de maanden September tot en met December 1912, en b. het kohier van schoolgelden be trekkelijk de overige scholen over het vierde kwartaal 1912, vanaf heden ge durende vijf maanden ter gemeente secretarie voor een ieder ter lezing liggen. Burgemeester en Wethouders vnd. GAARLANDT. De Secretaris, JONKER. LANDWEER. Jaarlijksch onderzoek. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel maken, ingevolge art. 30, tweede lid der landweerwet, bij deze be kend, dat het onderzoek, bedoeld bij art. 29 dier wet, van de in het verlofgangers- register dezer gemeente ingeschreven ver lofgangers van de landweer zal worden gehouden te don Burg op Texel, in een der localen van de o.l. school, on wel op Donderdag 7 November 1912, des voormiddags ten negen ure, de verlofgan gers der landweerlichting 1906,1907,1908, 1909, 1910 en 1911, alsmede zjj van vroegere lichtingen, die nog aan het onderzoek moeten deelnemen des voormiddags ten tien ure, do ver lofgangers der landweerlichting 1912. Voor verdere bijzonderheden wordt ver- wozen naar do op de publicatieborden aange plakte bekendmakingen. Texel, den 22 October 1912. Burgem. en Wcth. voornoemd, GAARLANDT. De Secretaris, JONKER. 12—19 Oct. Blijkens een bericht in verschillende bladen zal in 't laatst dezer maand, dus binnen enkele dagen, publiciteit gegeven worden aan het programma van samen werking der drie vrijzinnige partijen met hetwelk in 1913 den strijd tegen de rechter zijde zal worden aangebonden. Grond wetsherziening om tot algemeen kiesrecht te komen en Staatspensioneoring zullen de hoofdpunten van dit programma uit maken. Uit het laatste bljjkt althans als do berichten juist zjjn dat bij de samensprekingen tusschen de besturen der drie vrijzinnige partijen geen rekening is gehouden met minister Talma's Ouderdoms- en Invaliditeitsverzekering, waarvan de behandeling thans door de Kamer aange vangen is. Mogelijk wel acht men een tot-stand-koming van deze ontwerpen, met de daaraan door do zilveren koorden ver bonden Tariefsherziening, nog in deze periode, niet waarschijnlijk. Oogenschijnlijk is voor deze veronderstelling ook wel eenige grond. Het plan toch is, om de behandeling van de verzekeringswetten te doen plaats hebben tot 15 November om daarna den 19 November met den be- grootingsarbeid een aanvaDg te maken en er mag aan getwijfeld worden of in een maand tijds de zoo omvangrijke ontwerpen met de daarbij behoorende moties afgedaan zullen kunnen worden. Een doorgaans goed-ingelicht journalist wist dezer dagen te melden, dat al zal de rechterzijde zich ook zeer beperken bij het debat, de linker zijde voornemens is de zaak goed onder de oogen te zien. Er moet reeds bij de alge- meene beschouwingen gerekend worden op een vrij groot aantal sprekers, waarna dan nog het antwoord van den minister zal volgen met de replieken en duplieken. De algemeene beschouwingen zullen derhalve geruimen tijd in beslag nemen en voor November zal met de behandeling der artikelen wel geen aanvang gemaakt kunnen worden. Tegen 19 November zal de Kamer zeer waarschijnlijk niet met de artikelen gereed komen. Het moet daarom in het voornemen der rechterzijde liggen de behandeling er van voort te zetten in avondzittingen. Van 19 Nov. tot Kerstmis moeten de begrootingen behandeld worden. Komt de Kamer daarmee niet klaar wat zeer waarschijnlijk is, dan zou ze, zonder Kerstreces, in Januari daarmee dadelijk voortgaan. Daarna zou dan de Tariefsherziening aan de orde komen. Verwacht wordt dat de Kamer van Septem ber tot Mei in een stuk zal doorzitten. Mogelijk dat het de rechterzijde op die wijze gelukt de groote ontwerpen af te doen. Doch dan moet ook alles meeloopen en behoeven zich er geen incidenten voor te doen dÏ6 obstructie tengevolge zouden kunnen hebben. —o—o—o— Den 17 dezer was het voor Mr, H. Goeman Borgesius, den leider der Unie liberalen en Kamerafgevaardigde voor het district Enkhuizen een gedenkwaardige dag. Toen toch was het 35-jaren geleden dat hjj voor het eerst tot lid der Kamer werd gekozen. Sedert dien had de heer Borgesius onafgebroken zitting en nam hij ijverig deel aan den parlementairen arbeid. Het was het kiesdistrict Winschoten dat den heer Borgesius in 1877 een Kamerzetel aanbood. Deze was toen redacteur van het liberale blad „Het Vaderland" en werd door de Winschoter kiezers de geschikte candidaat geacht omdat hij niet alleen liberaal in merg en been was, doch als Groninger van geboorte, met de toestanden in het Noorden op de hoogte was. De heer Borgesius werd in 1847 te Schildwolde waar zijn vader dokter was, geboren, stu deerde aan de Groninger hoogeschool, waar hij met lof in de rechtswetenschap promo veerde en was daarna als leeraar werkzaam aan de hoogero burgerscholen te Sneek en Arnhem. Op 24 jarigen leeftijd werd hem de leiding opgedragen van „Het Vaderland" waardoor hij naam maakte en al spoedig de aandacht op zich gevestigd zag. Na 6 jaren lang het het hoofdredacteurschap te hebben waargenomen, legde hij dat neder toen de kiezers van Winschoten hem den Kamerzetel aanboden. Mr. Borgesius, een man van groote kennis en onvermoeide werkkracht, wist zich in de Kamer een steeds beteekenisvolle plaats te verwerven. Weldra werd hij de leider der libéralen en bun woordvoerder. Een man wiens woord gezaghebbend was en is. Ook als minister toonde de heer Borgesius zich een man van groote gaven en veel werkkracht, een staatsman van erkende bekwaamheid, een stoere werker en een geslepen diplomaat. Geen wonder dat in deze dagen van her denking de pers met name die der linkerzijde den jubelaris gehuldigd heeft als een onzer bekwaamste staatslieden, als man van invloed en gezag. Een 35jaren lange arbeid in het belang var. het alge meen is dan ook wel een herdenking, vriendelijke, dankbare herdenking waard. Ook zijn politieke tegenstanders erkennen dat, en al meenen zij het heil van land en volk langs andere wegen te vinden, niemand zal durven ontkennen dat de heer Borgesius niet steeds mot groote ornst on overtuiging gearbeid heeft voor het alge meene welzijn, —o—o—o— Als de Duitsche Rijksdag straks weder bijeenkomt zal het wel allereerst staan voor de lang niet gemakkelijke taak om een voorzitter en een onder-voorzitter te kiezen. Eerstgenoemde, de vrijzinnige Dr. Kampf heeft gemeend den presidentszetel te moeten inruimen en tevens om ontslag te nemen als lid van den Rijksdag, terwijl van den nationaal-liberalen Dr. Paasche, den onder voorzitter, het droevig bericht komt, dat hij op een reis door onze Indische bezit tingen overleden, is. Het aftreden van dén heer Kampf kwam niet onverwacht. Men weet dat deze de eenigste nog overgebleven vrijzinnige zetel der hoofdstad bezet hield alle andere zjjn in handen der sociaal-democraten Doch ook, dat van het begin af de geldig heid van de verkiezing van den heer Kampf bestreden werd. 't Was slechts met enkele stemmen meerderheid dat Kampf verkozen werd en nu beweerden de tegenstanders van zijn candidatuur, dat er bij de stem opneming onregelmatigheden waren ge pleegd en de heer Kampf eigenlijk ten onrechte den Berlijnschen zetel ingenomen had. De stukken werden onderzocht door een commissie en inderdaad schijnt er aan leiding geweest te zijn voor het protest. De commissie kwam tot de ontdekking dat er tal van personen aan de stemming deel genomen hadden die daartoe niet ge rechtigd waren. Kampf heeft nu niet de uitspraak van den Rijksdag afgewacht, doch heeft bedankt. Waarschijnlijk zal hij opnieuw in het zelfde district candidaat worden gesteld. Het zal een harde strijd worden tusschen vrijzinnigen en sociaal-democraten om dezen eenigen nog niet rooden zetel van Berlijn. Zooals men weel betreft het hier het district waarin de rijkskanselier en de ministers hun stem kunnen uitbrengen. Zij zullen stellig niet naar den rooden candidaat over- loopen. o o—o Voor de tweede maal is thans een aan slag gepleegd tegen het leven van den oud-presideDt der Vereenigde Staten, Roosevelt. Werd bij het begin der huidige verkiezingscampagne al eens gepoogd zijn trein te laten derailleeren, Maandag j.l. werd een nieuwe aanslag beproefd, die ernstiger gevolgen had voor Teddy. Terwijl hij te Milwaukee vertoefde, om er de kiezers toe te spreken, schoot een krankzinnige hem een kogel in de borst. Roosevelt had echter een groot pakket manuscripten in zijn jaszak, die doorboord werden, doch waar door de kogel veel van zijn kracht verloor. Ware dat niet het geval geweest dan zou Teddy waarschijnlijk niet meer in het land der levenden zijn. Roosevelt liet zich intusschen niet uit het veld slaan 6n de kiezersvergadering moest doorgaan voordat hij de doktoren toestaan wildo hem te verbinden. Hij hield de redevoering, waarbij hij de manuscripten toonde die doorboord waren en ook zijn bebloed hemd. Met groote kracht sprak hij de schare toe en tooude daarbij een be wonderenswaardige energie en uithoudings vermogen. Want toen de doktoren hem eindelijk onder handen hadden kunnen krijgen bleek, dat de wonde lang niet on schuldig was 6n de kogel diep in de borst zat. Teddy moet nu rust nemen. o—o—o De teerÜDg is geworpen, de groote Balkanbrand is uitgebroken. Reeds dagen lang werd voorzien, dat het zoo gaan zou, en de oorlog niet meer te keeren was. De partijen stonden te fel tegenover elkander, de eischen waren wederzijds te scherp ge formuleerd. Teruggaan was niet meer mogelijk. En waarschijnlijk dat de vier verbonden Balkanstaten dat ook niet gewild hebben. Het groote plan waardoor een einde zou wordeu gemaakt aan Turkijes bestaan in Europa, aan de heerschappij van de Halve Maan op den Balkan, was gereed, de eenstemmigheid was verkregen de christelijke Balkanvolken blaakteu van geestdrift voor den oorlog met den gehaten Turk, het oogenblik was nooit gunstiger geweest dau thans nu do aanval van alle zijdeu op Turk\je g6richt kon woiden. Inzundarheid de stemming in Bulgarije was boslissond. De Bulgaren hebbon thans jaren van voorspoed en krachtsontwikkeling door gemaakt. Een krachtige regeering heeft niets onbeproefd gelaten opa Bulgarije sterk te maken zoowel op economisch als militair gebied. Inzonderheid op het laatste, zoodat het Bulgaarsche leger, wat geoefendheid en bewapening betreft,,bij geen der Euro- peesche legers achter behoeft te staan. En ook in sterkte munt het Bulgaarsche leger uit boven de legers van Servië en Grieken land. Bulgarije's stem was dan ook beslis send en koning Ferdinand heeft het aan gedurfd het beslissende woord te spreken. En dat woord beteekende, dat er oorlog zou zijn, dat de groote brand ontstoken zou worden. Eigenlijk heeft Turkije de oorlogs verklaring niet afgewacht, doch is het alvast de vijandelijkheden begonnen, toen het overtuigd was dat de oorlog niet meer kon worden gekeerd. Zoo dreunen dan nu de kanonnen en knetteren de geweren en zal in een bloedige worsteling beslist worden over het lot van Turkije. Waarom de verbonden Staten aan de Porte den oorlog verklaarden Och, de redenen zijn al zoo dikwijls genoemd. En koning Ferdinand heeft ze opnieuw nog eens weer doen hooren in de proclamatie, die hij na de oorlogsverklaring richtte tot zijn volk en zijn leger, 'tls om een einde te maken aan het Turksche wanbeheer, om de christenvolken in Turkije ter hulp te komen, de broeders Albaneezen en Mace- doniërs, die zoo verdrukt worden. Zoo heet het in de verklaringen van Bulgarije en Servië en wordt het voorgesteld alsof een hoog edel streven deze beide bezielt. Maar toch blijft het de vraag ofhet optreden der Balkanstaten tegen Turkije enkel en alleen vooitspruit uit een zoo edelmoedig streven; of het ook niet de „landhonger" is, die in deze kwestie een woordje mee spreekt, mis schien wel domineert. Montenegro is zoo eerlijk geweest om te verklaren, dat de strijd niet enkel voor de geloofsgenooten maar ook voor uitbreiding van grondgebied gestreden wordt. Op het oogenblik dat we dit schrijven rukken de groote legers tegen elkander op. Bij de Bulgaarsche grenzen zijn de voor posten gevechten al gaande, bij die van Servië is in de laatste dagen reeds hevig gestreden, terwijl langs Montenegrogrenzen de Turken reeds eokele gevoelige neder lagen geleden' hebben en een Grieksch legercorps Macedonië binnen gevallen is. De beslissende slagen zullen waarschijnlijk vallen tusschen Philopopel en Adrianopel waar de hoofdwachten samengetrokken zijn. Een leger van 250000 man Bulgaarsche en Servische troepen met 153 batterijen geschut is daar opgesteld. Het doel moet zijn op te rukken naar Adrianopel en als dat inge nomen is langs den kortsten weg naar de hoofdstad Constantinopel. Turkije heeft in de buurt van Adrianopel zijn hoofdmacht geconcentreerd, die niet minder |sterk is dan het Bulgaarsche leger, waarmede het straks in botsing zal komen. Daar zullen waarschijnlijk de beslissende slag6n vallen daar zal de ruwe dood gaan door de rijen met zijn gruwzame zeis, om al maar te maaien, te maaien jonge levens, de bloei der natieHet zal een ontzaggelijke botsing worden tusschen Philopopel en Adrianopel. Intusschen heeft de oorlog op den Balkan den vrede tusschen Italië en Turkije ten gevolge gehad. De vredesvoorwaarden zijn gesloten waarbij Italië het begeerde Tripoli in zijn bezit krijgt terwijl de Sultan als Khalif het hoofd der Arabieren zal blijven. Turkije krijgt zijn eilanden in de Egeïsche Zee terug en ontvangt ook een geldelijke schadeloosstelling. Het sluiten van den vrede brengt voor Turkije het groote voor deel mede, dat het nu de handen vrij krijgt en beschikken kan over zijn leger in Azië en tevens zijn vloot tegen Griekenlanden Bulgarije in actie kan brengen. TEXEL, 23 October 1912. Naar wij vernemen hebben voor de betrekking van leeraar in de practische zeevaartkunde aau de hi9r op te richten Zeevaartschool, zich 16 sollicitanten aan gemeld.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1