Marktberichten. Predikbeurten. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende adv. van het Nutsdepartement Texel, aankondigend eene buitengewone algemeene vergade ring op Donderdag a.s. 's avonds 8 uur in de „Vergulde Kikkert" De spreker voor dien avond, de heer van der Veen, is spreker vanwege het hoofdbestuur. O osterend, 22 October. Er wordt nogal geklaagd over den slechten hazenstand van dit jaar. Dat „lampe" evenwel niet zoo heel sporadisch voorkomt, bleek Vrijdag, toen drie jagers in enkele uren 15 hazen wisten te bemachtigen. Was de wildschut doelmatig, dan zou men het jachtveld zeker nog heel wat kunnen verbeteren. Eenige visschers van hier verbleven in den laatsten tijd nogal in de haven van IJmuiden, wat voor de Noordzee- visscherij beter uitkomt, dan telkens naar hier te varen. Dit heeft den wensch doen geboren worden, om in genoemde plaats te gaan wonen, zoodat eenige gezinnen er over denken, daarheen te verhuizen, Vlieland. De heer A. H. de Boer, candidaattot den H. D. te GroningeD, heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Is daar geen Schiedamsch luchtte aan De toelating van meisjes tot de lessen van den handelscursus te Venlo, welke gedurende 8 maanden driemaal in de week worden gegeven, hebben Burgem. en Weth. geweigerd. Thans hebben de ouders van eenige der meisjes, zich tot den Minister van Binnenl. Zaken gewend, daar de ge meente voor den handelscursus een belangrijke subsidie van het Rijk ont vangt. R. N. hondentrouio. Een buitengewoon geval van honden trouw valt uit Oude Pekela (Groningen) te vermelden Ruim drie jaar geleden vertrok van daar de familie O. naar Amerika en liet haar hond achter. Het trouwe dier i3 sedert dien tijd niet van de woning (thans door anderen betrokken) te ver wijderen. Na afloop van zijn kleine zwerftochten komt het beest steeds weer voor het huis van zijn ouden baas, waar een medelijdende buurman het van het noodige voedsel voorziet. Een nieuice bloembollen cultuur. De firma Alkemade en Co. te Noord- wijk heeft tusschen 350 en 400 duizend beste tulpenbollen geleverd aan land bouwers in de omstreken van Wonsera- deel. Met feestelijkheden worden zij geplant, met vlag uitsteken en vreugde schoten, het eerst bij den heer Ypma te Arum, onder leiding van den leve rancier, den heer N. M. Ikemada, lid der genoemde firma. Friesland heeft zijn bloembollencultuur begonnen. Een ondankbare. Men meldt uit Amsterdam aan de Haari. Cour. Gisteravond laat zag een onzer mede burgers, de heer C. „hem" liggen tusschen tusschen de tramrails, welke plaats hjj blijkbaar het geschiktst had gevonden om er zijn roes uit te slapen, De heer C. echter 's mans voorkeur niet begrij pende, trachtte hem te wekken, vooral toen een licht de nadering van een tram aankondigde. Edoch, ondank is 's werelds loon en onze Bacchus-vereerder wiens zoete droomen zoo wreed werden ver stoord, bereidde zijn stadgenoot een allesbehalve vriendelijke ontvangst. Ook een infanterist, die te hulp snelde, kreeg klop en zelfs, en dat kan onzen vecht lustige nog wel eens berouwen, een dienaar van den heilige Hermandad, die tusschenbeide kwam. Met vereende krachten gelukte het tenslotte den vechtersbaas naar het politiebureau te brengen, waar hjj zijn roes verder kon uitslapen. Gebrek aan rollend materieel. Men seint uit IJmuiden aan de H.Ct. Door aanhoudend binnenkomende te legrammen blijkt dat de schade door den vischhandel geleden tengevolge van het slechte vischvervoer per trein geschat moet worden op duizenden guldens. Een vergadering van op Duitscbland bande lende vischkoopers besloot zich tot de H. IJ. S. M. te wenden om schadever goeding en het bestuur der viscbhandels- vereeniging besloot zich per request te wenden tot den minister van Waterstaat. Een zomerverblijf cadeau Te Culemborg is een ooievaarsnest, dat sinds menschenheugenis op een schoorsteen van het huis van den heer W. A. Spoor Jr. geplaatst was, ver wijderd. Vele stadgenooten betreuren dit en er gaan stemmen op, om bij de behandeling van de gemeentebegrooting 1913 stappen te doen om aan deze vogels van gemeente wege... kosteloos een zomerverblijf aan te bieden. Invoer van bevroren vleesch. Het bevroren vleesch moet met groote hoeveelheden worden aangevoerd, zal de prijs beduidend lager dan van het andere vleesch zijn. De thans te Amsterdam ingevoerde hoeveelheid is per pond slechts 10 cent ongeveer goedkooper, dan het inlandsche vleesch. Op die wijze is het doel, een goed volksvoedsel te doen invoeren, niet te bereiken. Vandaar dat het pogen is, grooter aanvoer mogelijk te maken. Het plan moet zijn, het bevroren vleesch met de daarbij behoorende inge wanden aan het gemeentelijk abattoir te laten keuren, van een bijzonder stempel te voorzien en te laten verkoopen op speciaal aan te wijzen verkoop plaatsen. Nu is de vraag gerezen, of de gemeente daartoe de bevoegdheid heeft. Dit zal door den stads-advocaat moeten worden onderzocht, alvorens verdere stappen van de zijde der gemeentelijke autoriteiten kunnen worden gedaan. Een definitieve beslissing, zij het ook slechts voor het nemen van een proef, gedurende eenigen tijd, is onder deze omstandigheden verloopig niet te wachten. Tel. Verdacht. Aangaande den brand te Hoorn, Zondag j.l. voor de 4e maal in enkele jaren datzelfde huis de prooi der vlammen werd, kan nog worden medegedeeld, dat de eigenaar verzekert was voor f 6000, een betrekkelijk laag bedrag. De werke lijke waarde is veel grooter. De eigenaar zelf ligt niet onder verdenking, maar er wordt gedacht aan persoonlijken haat. Verleden jaar gedane onderzoekingen in die richting hebben echter onbevredigende uitkomsten opge leverd. Tot nog toe is niemand in hechtenis genomen, ofschoon de politie met ijver zoekt. N. v. d. D. Een duur zaakje. Het Schager marktfonds ter verzeke ring van tuberculoos slachtvee heeft een dure week achter den rug. In het open baar slachthuis te Amsterdam werden 3, in dat te Rotterdam 1 van bij het fonds verzekerde koeien afgekeurd, wat voor het fonds eene directe schade van f 600, is. Een misrekening. Een veehouder te Waarder bezocht een beroepsgenoot en trachtte met hem handel te doen, loopende over 34 groote varkens, waarvoor f 47,—per stuk werd gevraagd. Toen men het hierover niet eens kon worden, werd de koop gesloten voor f 0,30 per pond. De uitslag was, dat de kooper f33.— per stuk betaalde en de verkooper 34 maal f 14 is f 476, minder ontving dan hij gevraagd had. Dat de verkooper minder opgeruimd was, laat zich denken. Lijstervangst. De lijstervangers in Friesland klagen geducht over muizen, die de duurbetaalde lijsterbessen opvreten. De lijstervangst is in de laatste dagen zeer slecht, men verlangt naar vaste noordelijke winden, die de vogels doen „trekken". Hij kwam te laat. Te Opende (Fr.) werden dezer dagen twee schapen door honden doodgebeten. De eigenaar, die zelf vegetariër is, wilde niet dat het vleesch opgegeten zou worden en ging daarom de dieren begra ven. Wijl hij echter vermoedde, dat men wel zou trachten de dieren weder op te graven, besloot hij zelf den eersten nacht bij de kuil te waken. Dit was echter niet noodig, toen hij 's avonds bij de kuil kwam, was de inhoud reeds verdwenen. In het Boxmeersch Weekblad staat de volgende advertentie „Als die Sambeeksche grappenmakers komeD. kunnen ze slaag krijgen by het stadhuis van 12 1 uur. Eenige Gennep- sche jongelui." „Haast jeRep je 1"... prijkt er bovenl Bloedvergiftiging. Te Helden overleed dezer dagen de heer W. Joosten tengevolge van bloed vergiftiging. Hij had zich aan eene punt- draadafrastering gestooten, doch sloeg hierop verder geen acht. Toen de hand evenwel begon op te zwollon, wendde hij zich tot den dokter. De vergiftiging was evenwel reeds zoover gevorderd, dat medische hulp niet meer, kon baten. „L. K.« E en mooie tocht. Hiervan vertelt de H. Ct. Door het Duitsche marineluchtschip L. 1, werd Zondag een mooie tocht gedaan. Het steeg te 8 uur 35 v.m. te Friedrichshafen op en werd bestuurd door graaf Zeppelin zelf. Er waren 21 passagiers aan boord. Na een niet onderbroken vaart van Friedrichshafen over Fuldo, Ornabrnck ging het naar Emden. Yan daar gedeeltelijk tegen den wind in, die een kracht had van 13 M. per sec. Gedurende 11 uren kruiste het boven Noord- en Oostzee en na een vlucht over Lubeck landde het luchtschip Maandag middag 3 uur 43 op het vliegveld Johannisthal bij Berlijn. Dat is dus van het Zuiden van Duitsch- land regelrecht naar het Noorden van Zuid-Beieren naar Noordwest Pruissen en van daar weer over Lubeck naar Berlijn. In 31 uur 8 minuten. En dat aan één stuk, zonder tusschenlanding. Dat beteekent dus een duur-vaart van omstreeks 950 K.M een feit van groot beteekenis in de geschiedenis van de bestuurbare luchtschepen. Een spook-auto Tusschen Vianen en Lexmond is een auto met volle vaart tegen een boom gereden. De drie inzittende heeren en chauffeur werden er uitgeslingerd en kwamen op een bietenland terecht. Het bleek, dat zij slechts lichte kwetsuren hadden gekregen. De auto werd zelf door 't ongeval vernield. Blijkbaar was met zeer groote snel heid geredennog even te voren was deze auto met zeer snelle vaart de Voorstraat van Vianen gepasseerd. Letter en nummer waren onzichtbaar. Straatroof 1 Vrijdagmiddag zat een dame in het plantsoen te Leiden op een bank een boek te lezen, terwijl haar handtaschje naast haar op de bank lag. Twee per sonen passeerden haar eenige malen, wat eindelijk haar aandacht trok. Een der mannen nam met een vlugge hand beweging het taschje weg en beiden maakten zich met de buit uit de voeten. Het mocht der recherche gelukken de daders op te sporen. Het geld hadden zij uit de portemonnaie genomen en vervolgens onder Oegstgeest het taschje met enkele snuisterijen in het water gegooid waar het gevonden is. Tegen de daders, B. en K., uit Leiden is procesverbaal opgemaakt. Die teil 't ook eens probeer en Te Haailem is een milicien ingelijfd (uit Winkel), die weigert de uniform aan te trekken. H ollandsche aardappelen tiaar Engeland. Men schrijft uit Harlingen Den laatsten tyd worden te Harlingen zoowel per S. S., Noord Friesche Locaal als per boot, zulke enorme hoeveelheden aardappelen aangevoerd met bestemming voor Engeland, alwaar de oogst gedeelte lijk is mislukt, dat hoewel de reeders het aantal tnsschen Harlingen en Lon den varende booten reeds hebben ver dubbeld, deze maatregel nog niet vol doende blijkt, om alles te kunnen ver schepen. Bij de Staatspoor doet zich het gebrek aan wagens reeds weer gevoelen. Argentijnsch vleesch. Zaterdag werd te Harlingen door En- gelsche booten een groote hoeveelheid bevroren Argentynscb vleesch aange voerd en in gedeeltelijke zendingen door gezonden naar verschillende plaatsen in Friesland en Groningen. Bemesting van tuinen. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 23 October 1913. Burg's Avonds 7 uur Bijbellezing. Den Hoorn, 's Av. 7 uur Bijbellezing. Cocksdorp, 's Av. 7 uur ds. Boeke. Donderdag 24 October 1912. Waal, 's Avonds 7 uur Bijbellezing. Oosterend, 's Av. 7 uur de. v. Grasstek, Zondag 37 October 1912. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Voorm. 10 uur ds. Noral. Koog, Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. H. Avondmaal. Waal, Zendingsavond. Spr. ds. Visser en ds. Boeke Collecte voor de Zending. Oudeschild, Vm. 10 uur ds. Buiskool. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Visser. Dankzegging H. Avondmaal. Oosterend, Vm. 10 uur ds. v. Grasstek. Cocksdorp, Vm. 10 uur de. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. OosterendVm. half 10 ds. Dagevos. Nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, geen dienst. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Texel, 21 Oct. Aangevoerd 2 Paarden 1 Veulen 185. 26 Koeien 1175,— a 1275,—. 47 Pinken 1115 a f 165. 43 Graskalveren f55 a 175. 2 Nuchtere Kalveren 118 a f 22. 38 Schapen 1 20,a 124,—. 33 Biggen f 13,a f 15,00. Handel flink. Amsterdam, 21 Oct. Aangevoerd 257 Runderen, le kwal. 78 k 84 ct. 68 2o kwal. 72 a 76 ct. 3o kwal. 68 a 70 ot. 135 Melk- en Kalfkoeien 1 135 a f 240 54 Nuchtere Kalveren 1 12,— 4 f 18 360 Vette Varkens 57 a 61 ets. Purmerend, 22 Oct. Aangevoerd 893 Runderen waaronder: 608 vette koeien 68 d 84 Ct. por KG. g. Gelde koeion f 150 d 230 Melkkoeien f 180 d 320. 20 stieren. 107 vetto kalveren f 0,85 a f 1.05 p. Kg. 217 Nuchtere kalveren f 14a 1 28 1816 Schapen f 21 k 132,00 Lammeren 1 a 1 ,00 366 vette varkens 1 0,57 n 1 0,63 por Kg.; 21 magoro varkens 118 a 130,—: 440 biggen f 8 a f 14; kipeieren f 6.50 u I 7.00 per 100; Meer en meer begint men te erkennen, dut men in den tuinbouw de kunstmeststoffen niet ontberen kan. Wil men de tuinderij zoo voor- dcelig mogelijk drijven, zoodat ieder gewas het noodige voedsel voorradig vindt, dan is men vanzelf op deze moderne meststoffen aangewezen. Onze groenten zijn in zeer lioogc mate Hongerig naar kali, vooral koolsoorten, peulvruchten boonen, knollen en wortelgewassen. Hij deze planten dient dus de kalimest in de eerste plaats te komen. Van de meest gebruikte kalizouten zou ik de voorkeur geven aan Patentkali. Kainiet met zijn ckloorgebalte zou schade kunnen be rokkenen aan onze teere groenten. Gevaarlijk noem ik het deze mest tegelijk of onmiddellijk voor het zaaien te geven. De te sterke zout oplossingen zouden schade kunnen veroorzaken aan de kiemplantjes. Men geve ook de andere meststoffen in het voorjaar minstens een maand voor het zaad aan de aarde wordt toevertrouwd. Beter acht ik het echter de helft van alle kunst mest. die men in de lente gebruikt, te geven voor het spitten en de andere helft daarna. Zoo komt de eerste helft ook in de diepere lagen terecht en de andere helft in de hoogere. Daar door voorziet men de geheele teellaag gelijkmatig van voedsel. Vooral waar men van pianisdiep- wortelende gewassen te telen, verdient deze han delwijze alle aanbeveling. Een lentebemesting kan bestaan uit Patentkali, Cbilisalpeter en Su perfosfaat. Geeft men liever alleen mest in den herfst, dan neme men Patentkali, Zwavelzure Ammoniak en Thomasfosfaat. De snelwerkende voorjaarsmest met stikstof en met fosforzuur wordt door langzaamwerkeude stoffen vervangen, die hetzelfde plantenvoedsel bevatten. De voorjaars bemesting kan bestaan uit5 Kg. Patentkali, 4 Kg. Superfosfaat en 2 Kg. Cbilisalpeter. De herfstbemesting uit 5 Kg. Patentkali, 4 Kg. Thomasfosfaat en ll/3 Kg- Zwavelzure Ammoniak. Beide bemestingen komen mits in niet te kleine hoeveelheden aangeschaft, op 70 cent per Are, of 10 cent per roede. Natuurlijk houdt men rekening met den toestand van den bodem. Waar b.v. grasland in tuingrond omgezet wordt, kan men rekenen op heel wat stikstof in den bodem, Daar geeft men dan minder Cbilisalpeter of Zwavelzure Ammoniak. Lichte grond behoett gewoonlijk meer mest dan zware. Een groot voordeel van kunstmestgebruik bestaat daarin, dat men naar behoefte meer of minder van elk soort plantenvoedsel kan geven naar den aard der te telen groenten. Boonen en erwten vragen maar zeer weinig Chili, of Zwavelzure Ammoniak, slechts een beetje bij den aanvang van den groei. Koolsoorten eischen zeer veeltot 8 Kg. Patent kali en 5 Kg. Cbilisalpeter, Superfosfaat als boven aangegeven. Komkommers en augurken eischen boven de aangegeven hoeveelheden nog een paar Kg. Patentkali. Kalk werkt gunstig op de snelle werking van den mest. In den herfst geve men op kleigrond 10 a 20 Kg. gebluschte kluitkalk en wel ééns in de 4 of 5 jaar. Op zandgrond wat minder, om de 2 of 3 jaren. Iedere grondsoort stelt zijn eigenaardige eisehen aan de bemesting. Doch dat zal de proefnemer alleen in den praktijk kunnen leeren. B.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 2