||g| Mr 2617. Donderdag 31 October 1912. 268te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. ioneniancL Van week tot week, Dit blad verscliijut Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 0 unr op den dag der aitgare ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de üitg. Firma LAN9EVELD DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Tex el. Kennisge ving, De late inzending van adv. tot opname in onze Courant, veroorzaakt ons voort durend grooter moeite, Wij maken daarom bekend, dat, wil men verzekerd zijn van opname der aan geboden advertenties, deze vóór 9 uur op den dag der uitgifte van de Courant moeten zijn aangeboden. Bij latere aan bieding kunnen wij de opname niet verzekeren. Advertenties, naar abonnementsprijs berekend, moeten daags vóór de uitgifte van de Courant in ons bezit zijn wil men verzekerd zijn van opname. Adverteerders nemen hiervan nota. De Uitg. F <8^3 De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van de lotelingen der militie, die in aanmerking wenscben te komen voor de opleiding tot verzorger bij den Rijks- postduivendienst, dat zij zich daartoe voor 10 November a s. met een schriftelijk verzoek, hetwelk niet op gezegeld papier behoeft te zijn geschreven, moeten wenden tot den Chef van den Generalen Staf te 's Gravenhage. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen ter secretarie. Texel, 28 October 1912. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat de kohieren der perso- neele belasting dezer gemeente no. 10 en 11 over het belastingjaar 1912, invorder baar verklaard op den 25 Oct. 1912, aan den Ontvanger ter invordering zijn ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 28 Oct. 1912. De Burgemeester, GAARLANDT. 19—26 Oct. De concentratie der drie vrijzinnige partijen voor de verkiezingen in 1913 schijnt tot stand te zullen komen. In de Kamer zijn in de afgeloopen week beschouwingen gehouden door de vrijzinnige woordvoerders die doen veronderstellen dat ze het niet alleen over de noodzakelijkheid van samen werking eens zijn, doch ook dat er kans bestaat dat ze het over het ontworpen programma van samenwerking eens zullen worden. Dit programma is ook in de afgeloopen week gepubliceerd en zal inde dezer dagen te houden algemeene vergade ringen der drie bonden onder de oogen gezien worden. Nadat breedvoerig uiteen gezet is, dat de tegenwoordige regeerings- koers ons land in verkeerde richting voert en het de roeping der vrijzinnigen is daar tegen met kracht op te komen wordt uit eengezet welke de grondslag van een eventueels samenwerking behoort te zijn. Deze grondslag moet als volgt zijn De kiezers in het kiesdistrict Ommen zullen voor de tweede maal den gang naar de stembus moeten maken om den door Dr. Kuyper verlaten kamerzetel weer te bezetten. Dezer dagen heelt de stemming plaats gehad met het wel eigenaardige gevolg, dac twee candidaten der rechterzijde met elkander in herstemming komen, n.l. de anti-revolutionaire candidaat van der Vegte en de Christ, historische candidaat baron Mackay. De candidaat der liberalen, Mr. Fock en die der sociaal-democraten bleven in de minderheid. De totale uitslag was: Van der Vegte (a.r.) 3440; baron Mackay (c.h 1888, Mr. D. Fock (u 1.) 1406 en A. B. Kleerekoper (s.d.) 306. Men ziet dat de candidaat der anti-revolutionairen een flinken voorsprong heeft. Waren de chr. historischen niet met een eigen candidaat uitgekomen, dan zou mr. Vau der Vegte dadelijk bij eerste stemming gekozen zijn. De strijd om het bezit van den zetel heeft in de rechtsche bladen nogal wat stof opgejaagd. En hij heeft zelfs strijd tengevolge gehad in de gelederen der chr. historischen. De candidaatstelling van baron Mackay was een daad van protest van de chr. historische in het district, omdat de anti- revolutionaren zonder hen om maar een candidaat hadden gesteld, Het provinciale bestuur van de Ohr. Hist. Bond in Overijsel keurde de houding van de districts-centrale te Ommen af, waarop deze zich van de provinciale organisatie los maakte. Naar gemeld wordt heeft baron Mackay, hoewel hij aanvankelijk verklaard had geen candidatuur te zullen aanvaarden, thans aan den voorzitter der chr. hist, kiesver- eeniging in het district bericht gezonden dat hij, indien hij gekozen mocht worden, bereid is de benoeming aan te nemen. —o—o—o— Met gespannen aandacht volgt heel d6 wereld en inzonderheid Europa de bloedige afschuwelijke strijd die op den Balkan gestreden wordt. Er zijn in de laatste dagen gruwzame gevechten geleverd waardoor duizenden mooie jonge levens vernietigd werden en duizenden gezinnen in rouw werden gedompeld. En nog maar steeds duurt de menschenslachting voort. Daar op den Balkan is de moderne ver- delgingsoorlogontketend, een moderne oorlog gevoerd door fanatieke volken met Ooster- sche woede. Er zijn tot nog toe slechts weinige bijzonderheden gemeld over de eigenlijke verschrikkingen van dien oorlog de bijzonderheden over de veldslagen zullen pas later tot ons komen. En ze zullen ons doen huiveren, die schilderingen van de ontzettende drama's die daar afge speeld werden. Want hoe karig de berichten ook mogen zijn de cencuur werkt blijkbaar op baar hardst toch blijkt telkens weer met hoe groote felheid en woede er gevochten wordt. Men noemt dat in do militaire wereld dapperheid en er hoort moed toe, ontzaggelijk veel moed, doch de oorlogskoorts schijnt de volken van den Balkan tot waanzinnig worden toe aangegrepen te hebben. En toch is het ni6t de ontzetting van de slagvelden die Europa aangrijpt doch alleen de vraag wie het winnen zal. Men kan zich ook nu eenmaal geen oorlog denken, die niet wreed is, die niet indruischt tegen het gevoel. Dat is nu eenmaal de oorlog, hoort men zeggen en de schouders worden cl over opgehaald. Als er een Titanic vergaat met nog geen 2000 menschen, die een betrekkelijk zachte dood inde golven vinden, gaat er door heel de wereld een ontroeiing en heerscht er zooiets als een internationale rouw doch als er op de Turksche slag velden honderden en nog eens honderden met verscheurde ledematen den pijnlijksten doodstrijd strijden, als daar door menschen- handen de gruwelijkste verwoestingen aangericht worden onder scharen jonge menschen, dan blijft de wereld betrekkelijk kalm en wordt slechts de vraag gehoord wie heeft het gewonnen of wie zal het winnen? En men raadpleegt de oorlogs kaart en verschikt de vlaggetjes die de legers moeten voorstellen en maakt bere keningen en doet alsof het een interesant schaakspel is dat er gespeeld wordt en vergeet de jammeren en de verschrikking van den oorlog. En ook de bouwlieden werken ijverig voort aan do tempel des Vredes en zelfs in deze bloedroode dagen zenden de regeeringen hun geschenken voor het gebouw, dat een symbool heette zijn van het streven der volkeren naar den wereldvrede. Zelfs in deze dagen van bloedigen krijg solt men nog met den vrede alsof niet de mogendheden, tot de tanden gewapend, tegenover elkander staan om straks wellicht antwoordt te geven op de vraag wie volgt. Men kan niet met zekerheid zeggen of d6 oorlog op den Balkan ernstige Europee- sche verwikkelingen na zich zal sleepeu maar men vreest en die vrees is groot. Vooral als Turkije den nederlaag mocht lijden en de verdeeling van zijn Europ6esch bezit aan de orde mocht komen Want dat de vier verbonden Balkanstaten zich voor den oorlog schadeloos zullen stellen door een stuk van Europeesch Turkije voor zich als buit op te eischen staat wel vast. En dan komen de belangen, ook de Europeesohe belangen, de belangen die zoo ver uiteeu- loopen dikwijls, ook een woord meespreken. Dan zullen ook Rusland en Oostenrijk moeilijk de handen thuis kunnen houden. En voor Europa zal een hoogst gevaarlijke tijd zijn aangebroken. Het lijkt er wel op alsof het op een algemeene nederlaag der Turken uit zal loopen. Er hebben in de laatste dagen ge vechten van beteekenis plaats gehad di6 meerendeels allen in het nadeel van de Turksche troepen uitgevallen zijn. In het Oosten dringt het groote Bulgaarsche leger met onstuimig geweld voorwaarts. De Turken werden van de grenzen terugge drongen tot hun eerste verdedigingslinie die over Klik Kilisse en Adrianopel liep. Ze hebben zich ook daar niet tegen de Bulgaren kunnen handhaven. Na twee dagen van verwoedde aanvallen slaagden de Bulgaren er in Kirk Kilisse te vermees teren, waarschijnlijk ten koste van groote verliezen, want de berichten melden dat de vestingen met de bajonet genomen werden nadat tal van malen vruchteloos storm ge- loopen was. En terwijl het Oostelijk deel van het groote Bulgaarsche leger Kirk Kilisse vermeesterde trok het Westelijke tegen Adrianopel op en hoewel op het oogenblik dat we dit schrijven de beslissing nog niet gevallen is wordt toch algemeen verwacht dat ook Adrianopel niet te houden is voor de Turken, nu de Bulgaren bij Kirk Kilisse zoo'n groote bres in de Turksche verdedigingslinie hebben geslagen. Waar schijnlijk dat de Turken zich uit Adrianopel terugtrekken op het hoofdleger dat zioh nog in een verder zuidwaarts gelegen verdedi gingslinie bevindt en thans eiken dag aan gevuld wordt met nieuwe troepen uit Azië Mogelijk ook dat de aanvoerder van dit hoofdleger een offensieve houdiDg gaat aannemen en tot den aanval op de vooi waarts dringende Bulgaren besluit. In ieder geval zal een beslissende slag binnen enkele dagen moeten vallen. In het noordon en west6n streden do Soviürs en Montenegrjjnen met afwisselend geluk tegen do Turken. Toch vestigen de berichten den indruk dat ook hier de vijandelijke legers steeds verder dringen op Turksch gebied. Zoo werden reeds eon aantal belangrijke versterkte plaatson ge nomen, o. a. Novi-Bazar, terwijl Skootari op het punt schijnt zich over to geven aan de Montenegrijnen of zich al overgegeven heeft. Ook de Grieken dringen vooruit en dwon gen op oenige punten do Turken tot den terugtocht. De berichten over de krijgsoperaties in dit deel van Turkije zjjn echter nog niet volkomen vertrouwbaar, want melden die uit Grieksche en Servische bron nederlaag op pederlaag der Turksche troepen, de be richten uit Constantinopel maken melding van overwinningen. Zelfs cte val van Kirk Kilisse wordt voorgesteld als een daad van Turksche tactiek om het hoofdleger in staat te stellen zich gereed te maken. De Bulgaarsche ovorwinningen hebben intusschen in alle hoofdsteden van Europa iudruk gemaakt en de algemeene meening is dat een beslissing voor de deur staat en de toekomst voor Turkije niet erg roos kleurig lijkt. Men hoort dan ook af weder van de actie der mogendheden vertellen. Er worden blijkbaar weer onderhandelingen gevoerd. Gemeld wordt echter, dat een stemmigheid nog niet is kunnen worden verkregen over de vraag op welke wijze het spoedigst de krijgsbedrijven op den Balkan stop gezet kunnen worden, —o—o—o— President Madero, die nog maar ettelijke maanden geleden, na een harden strijd den ouden dictator Diaz van den zetel verdrong, heeft daarvan tot nog toe niet veel genoegen beleefd. De rust is in de Mexi- caansche republiek noe: altijd zeer verre. Telkens weer staat er de een of andere rebellenaanvoerder op, om den strijd aan te binden tegen den nieuwen president en zijn regeering 6n nog niet lang geleden was de opstand reeds weer zoo hevig, dat de regeeriug der Vereenigde. Staten aanstalten maakte lusschenbeide te komen. Gelukkig voor president Madero kwam het toen zoo ver niet. Thans schijnt de toestand opnieuw zeer ernstig te zijn geworden. Generaal Felix Diaz, een neef van den vorigen president heeft met succes de vaan van den opstand ontplooid. En in Zuid-Mexico blijkt zijn optreden grooten steun te hebben gevonden. Men twijfelt er niet aan, dat dit optreden enkel geschiedt ten behoeve van zijn oom, de oud-president Diaz, die thans te Parijs vertoefd. Er moet reeds een deputatie van de revolutionairen van Zuid Mexico naar de Fransche hoofdstad onder weg wezen om aan Porflrico Diaz het presidentschap aan te bieden en hem te vragen om naar Mexico terug te keeren. Felix Diaz heeft intusschen reeds succes gehad. Het gelukt hem Vera Crus te ver overen. Hoewel hij slechts een kleiD legertje bij zich had gaf de stad zich aan hem over. Madero heeft dadelijk een troepenafdeeling uitgezonden om de stad te omsingelen opdat Diaz niet zal ontkomen. Het is echter reeds gebleken, dat van het 4-tal oorlogs schepen, dat in de haven van Vera Crus zich bevond, 3 de zijde van den opstandeling gekozen hebben. Voor president Madero dreigt er onge twijfeld gevaar. De naam Diaz kan nog wonderen doen in Mexico en het is nog lang niet zeker, dat het aan den neef van den oud-president niet gelukt wat andere rebelienaanvoeders niet gelukte tot nog toe, n.l. het vereenigen van alle ontevreden Mexicanen onder het vaandel van den opstand. TEXEL, 30 October 1912. Vereeniging van Oud-leerlingen van landbonw-wintercursusscn, De vergadering op Zaterdag jl. in café „den Burg" was uitstekend bezocht, constateerde de voorz. de h( er M. de Graaf TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor den Bdrg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l .nden met verhooging der porto's. Prijs da- Advcrtentièn. Van 1 tot 5 rogels 30 Cts. lodoro regel meor 8 Ct. Grooto letters en Vignetten wordon naar plaatsruimto berekend. Bewijsnummers 2 Cts. por nummer. Algemeen kiesrecht voor mannen moet worden ingevoerd, zonder dat aan die hervormingen als voorwaarde wordt verbonden het nemen van maatregelen tot verzwakking var. den volks invloed, dien men door algemeen kiesrecht tot -volle ontwikkeling wil brengen. De gelegenheid moet worden geopend, aan de •vrouw"het kiesrecht te verleenen, zonder dat -daarbij eisohen van maatschappelijken welstand mogen worden gesteld. De beletselen tegen ver kiesbaarheid der vrouw moeten worden wegge nomen. Evenredige vertegenwoordiging moet worden iugevoerd. De veiuouding tusschen Kroon en Volk,zoonis die iu onze Grondwet is geregeld, moet worden bestendigd. Onverzwakt moet ook als wanrborg voor de deugdelijkheid van het geheele volksonderwijs de openbare school worden gehandhanfd, waar ieders godsdienstige gevoelens worden geëerbie digd. Herziening van het schoolwezen en ver betering van de opleiding on de positie der onderwijzers, ten einde het volksonderwijs op hooger peil te brengen, is driDgende eisch. Verandering in onze vrijhandelspolitiek moet worden afgewezen. In de beboetten ontstaan door ouderdom moet voorzien worden door uitkeeringen uit de staats kas, onverschillig of de behoeftigen al dan niet tot de loonarbeiders behooren. Verzekering van uitkeeringen boven bet minimum, dat aan behoef tigen wordt verstrekt, dient van staatswege be vorderd en geldelijk gesteund te worden. Noodzakelijk is eeno algemeene voorziening op bet gebied var. de geneeskundige en geldelijke hulp bij ziekte en invaliditeit van on- en min vermogenden. Hiervoor zal eene wettelijke rc- geliog van de ziekenfondsen en ziekenkassen en van den daarbij van staatswege te verleenen steun bet uitgangspunt moeten zijn. Tot het verkrijgen van de voor sociale hervor mingen benoodigde middelen zal, voorzoover die niet gevonden worden uit bijdragen van belang hebbenden en uit bestaande inkomsten van den Staat, niet mogen worden teruggedeinsd voor verbooging van directe heffingen. O—o O—

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1