Vergadering Gemeenteraad van Vlieland. Uitslag van gehouden Moopingen. Marktberichten. Oudeschild, 3 Nov. 81 Oct. j.l. hield de Yisschersvereeni- ging „Oudeschild" een druk bezochte vergadering in de Zeven Provinciën, ter bespreking van eenige belangrijke zaken betreffende de oestervisscherij. Nadat de voorzitter, de Heer A. Boon, alle aanwezigen, maar in het bizonder de Wel.E.A. Heer Burgemeester van Texel en den voorzitter van den Tex. Schippers en Visschersbond het welkom had toe geroepen en de secr. de heer W. Dijker de aanteekeningen en notulen van voorgaande bijeenkomsten had voorge lezen, werd door den voorzitter in 't breede uiteengezet wat er' naar het oordeel van het Bestuur kon geschieden, om in den treurigen toestand van 't oesterbedrijf verbetering te brengen. Het den inspecteur der Visscherijen had men hierover reeds gecorrespondeerd en ZEd. zou met de Regeering in overleg treden wat in deze van Staatswege kon worden gedaan. Het reeds gevormde plan werd mede gedeeld, uitvoerig besproken, en ten slotte met algemeene stemmen goedge keurd. Na behandeling van eenige huishoudelijke zaken, waaronder de mededeeling van het aantal uitgezaaide ondermaatsche oesters en het regelen van de betaling der aandeelen, sloot de voorzitter met een woord van dank de bijeenkomst. 2 Nov. j.l. vergaderde de Texelsche Schippers- en Visschersbond in de Zeven Provinciën. Deze huishoudelijke ver gadering was maar matig bezocht. Na de gewone opening en na voorlezing en goedkeuring der notulen der voorgaande algemeene Vergadering doet de Penning meester Rek. en Verantw. over het afgeloopen boekjaar. Hieruit bleek, dat de geldmiddelen met f 40,80 waren achteruitgegaan, een gevolg van de groote activiteit door de vereeniging in het afgeloopen jaar aan den dag gelegd. Nadat alle bescheiden waren nagezien, werd de Rek. goedgekeurd en de penning meester gedechargeerd. Bij de daarop volgende bestuursverkiezing werden bij eerste stemming herkozen de Heeren A. Boon en F. Blom terwijl na 2 vrije stemmingen en eene herstemming door het lot gekozen werd de Heer W. Dijker. Allen ter vergadering tegenwoordig namen de benoeming aan. Ofschoon hiermede de agenda was afgewerkt werden nog de volgende punten be sproken. Ie. Bespreekt de Voorz. de vraag „Is het voortbestaan van den Tex. Schippers en Visschersbond nog nood zakelijk nu daarnaast staat de visschers- vereeniging „Oudeschild?" Besloten werd deze vraag in een volgende jaarvergade ring opnieuw ter tafel te brengen. 2e. Bespreekt de heer A. Boon de idee van het aanleggen van mosselen- banken ten behoeve van de Visschers- vereeniging „Oudeschild". Besloten werd in een later te houden bijeenkomst dier vereeniging dit punt nader onder de oogen te zien. 8e. Stelt de heer W. Dijker voor nog eens bij de Regeering aan te kloppen, tot het verkrijgen van een lichtboei op den punt van den Rug. Besloten werd in dien geest te handelen en daarbij de hulp in te roepen van de afd. Texel van Schuttevaer. Hierna sluit de Voorzitter met een woord van dank voor de gehouden discussies de bijeenkomst. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer D. Mets Wz., klerk aan 't post- en tele graafkantoor te Schagen heeft met goed gevolg examen gedaan voor het telegraaf- radikaal. O osterend, 5 November. De visschers moeten tegenwoordig vlaggen van l'U M. lengte waren, althans de Noordzeevisschers. Deze vlaggen veroorzaken evenwel veel last, daar ze zoo gemakkelijk onklaarheid in de vallen kunnen geven, en dan leveren ze beslist gevaar op. Volgens mededeeling van het Loodswezen zijn de stompe tonnen 4 en 7 van de Doove Balg voorzien van een afgeknotten kegel (topteeken.) Vlieland. Aan het Noordzeestrand is eene belangrijke partij mijnstutten aange spoeld. Op verzoek plaatsen wij het volgende Theodora P. B. Haver, f Een groot verlies lijdt de Nederlandsche vrouwenbeweging door het verscheiden van een haren pioniersters, Mevrouw I Th. P. B. Haver. Vrouw van groote wilskracht als ze was, wist ze, gesteund door haar sterk gestel, zoo met haar tijd te woekeren, dat ze bij haar dubbele taak van loontrekkende vrouw (sedert 1 October 1896 was ze administraties van de vereeniging „Ziekenzorg") en moeder, zich nog kon wijden aan de maatschappij in 't algemeen, aan de vrouwenbewe ging in 't bijzonder. Kort na de oprichting der Vrije Vrouwenvereeniging trad ze als lid tot deze toe. En tot aan haar dood bleef ze een der meest gewaardeerde krachten der vereeniging, van welke ze al die jaren een bestuursfunctie bekleedde. Mede behoorde ze in 1893 tot die vrouwen, welke den stoot gaven tot de oprichting van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. En dat deze altijd haar volle liefde bleef behouden, daarvan getuigde haar optreden als spreekster in de verschillende afdeelingen, die haar, de begaafde improvisatrice, gaarne uit- noodigden daarvan getuigde haar werk zaamheid als presidente van de afdeeüng Amsterdam, haar medewerking aan het orgaan der vereeniging. Vrouw van scherp verstand, helderen geest en warm hart, is ze geworden de onvermoeide strijdster voor wat haar goed en rechtvaardig dacht en heeft ze, 't zij door 't gesproken, 't zij door 't geschreven woord, gegeeseld de wetten, de zeden, welke in onze maatschappij de vrouw verhinderen mensch te zijn altijd stond ze op de bres, om de belangen, de rechten der vrouw te verdedigen ,deze daarbij steeds wijzende op den plicht, welke op haar ruste tegenover de maat schappij en de vrouwenbeweging; de opgenomen taak met ernstige toewijding te vervullen. Dat de vrouw, die zoo sterk voelde het onrecht, den vrouwen aangedaan, wier hart zoo' warm klopte voor de verdrukten, ook een open oog had voor de sociale nooden kan het anders En ook dan gaf ze weer met blij enthou siasme haar beste krachten voor wat ze goed en rechtvaardig dacht. Warm strijdster was ze voor Staatspensioneering en menige vrijen Zondag heeft ze opgeofferd, om in da uithoeken des lands als spreekster voor den Bond van Staatspensioneering op te treden. Langen tijd maakte ze deel uit van het het Uitvoerend Comité voor Algemeen Kiesrecht. Werkzaam, strijdbaar tot het laatste toe, nam ze nog, terwijl reeds de sluipende ziekte haar krachtig gestel ondermijnde, ijverig deel aan de actie, uitgaande van het Anti-tariefwet comité. Helder zag zij in, dat deze wet juist het zwaarst zou drukken op de „minst kapitaalkrachtige beurzen", dat vooral de vrouwen uit den kleinen stand de dupe ervan zouden worden. En nu is deze vrouw heengegaan. Een groote leegte laat ze achter, een leegte bij de ouderen in de Vrouwen beweging, die met haar gestreden hebben, een leegte bij de jongeren, die haar eerden en bewonderden, die haar gekend en liefgehad hebben. Wij stellen ons voor haar een waardigen uittocht te bereiden. Allen, mannen en vrouwen, die met dezelfde gevoelens bezield zijn als wij, worden hierbij uitgenoodigd op Vrijdag den 8 November, des voormiddags tusschen 10 en li uie, te komen aan het Gebouw „Oost-Indie", Middenweg, Watergraafsmeer, vanwaar de Amster- damsche stoet gevormd wordt, om zich te begeven naar het Centraalstation, vanwaar de afgestorvene zal worden vervoerd. Ontleend aan de Haarl. Cour. Eet nieuwe Rijn-N'oordzee 'project. De Berlijnsche correspondent van het Hbld. telefoneert De Duitsche vereeniging die het plan heeft gevormd om den Rijn een Duitsche uitmonding te geven in een Noordzee kanaal, opdat het verkeer onafhankelijk zal worden van Nederland, zal eerstdaags een nieuw project publiceeren, uitge werkt door den ingenieur Rosemeyer, deelt de gewezen onder-minister Fritsch in de „Tagl. Rundschau" mede. Volgens dit plan zou het kanaal negen moter diep worden, terwijl dat van het vorige project slechts op een diepte van zeven meter berekend was. Het begin is nu ook hooger Rijn opwaarts geprojecteerd, waardoor Keulen, Dusseldorf en Duisburg aansluiting krijgen. Het uitgangspunt is Wiesdorf bij Keulen. Het kanaal door snijdt het Westfaalsche textielgebied en eindigt bij Ditzum aan de beneden-Eems, even boven Emden. De lengte zal zijn 279 K.M. waarover schepen 79 uur noodig hebben. Keulen-Rotterdam is 308 K.M. met een vaartijd van 102 uur. Het traject Rotterdam Borkum Emden en terug vordert 30 uur, een winst dus volgens het plan van 53 uur. De inge nieur Rosemeyer berekent zelf reeds, dat in het eerste jaar het kanaal een transport zal hebben van 15 millioen ton, natuurlijk ten koste van Rotterdam. De vracht besparing bij steenkolenuitvoer schat hij op bijna een Mark per ton. Er zal nog wel heel veel water vloeien door de natuurlijke Rijn-monding voor dat dit kanaal tot werkelijkheid gewor den is. Doch men ziet, dat de Duitsche vereeniging niet stil zit. Op de Maandag gehouden najaars veemarkt te Alkmaar waren aangevoerd ruim 5000 stuks rundvee. De handel was goed de prijzen hoog. In Dagbl., Tel. en meer andere bladen wordt gemeld dat de Porte de bemiddeling der mogendheden heeft inge roepen voor het sluiten van een wapen stilstand of van den vrede. De Balkanstaten schijnen geen bemid deling te willen, doch willen zelve met Turkije onderhandelen. Loodwitvergiftiging. De veehouder II. Oostenburg te Zwarte- wegsend (Fr.) heeft tvvee beste koeien verloren, tengevolge van loodvergiftiging; nog andere koeien zijn ziek. Bij onderzoek is gebleken dat de koeien water gedronken hadden uit een drink waterleiding, welke met een laag meni9 waterdicht was gemaakt. Bij filtereering van het water werden stukjes menie zichtbaar. In het „Friesch Weekblad" wijst de heer J. Mesdag, zuivel-consulent der Friesche Maatschappij van Landbouw, op het veelvuldig voorkomen van dergelijke gevallen van acute loodvergiftiging van koeien tengevolge van het aflikken van menie en loodwitvert van onder haar bereik liggende voorwerpen. N. v. d. D. Wij lezen in het N. v. d. D. Bergloon. Door tusschenkomst van de Texelsche Strandvonderij is aan de twee visschers- die onlangs in de Noordzee, niet ver van IJrauiden, eene partij vaten olie, pakken tabak en vaten cacao opvischten en op Texel aanbrachten, een bergloon van f 630 uitgekeerd. Vlootplannen. De Fakkel verneemt uit goede bron doch deelt het onder voorbehoud mede, dat minister Colijn plannen overweegt, die leiden zouden tot het voorstel, om voor de verdediging van Ned. Indië vijf dreadnoughts te doen bouwen. De kosten zouden op 24 millioen gulden per stuk berekend zijn, te zamen 120 millioen gulden. Daarbjj zou 30 millioen worden uitgetrokken voor den noodigen aanleg en versterking van havenwerken in Ned Indië, makende een totaal uit gaven van 150 millioen gulden, die, volgens den zegsman van „De Fakkel," over vijf jaar verdeeld zou worden. Drankmisbruik tuberculose koog sterftecijfer. Volgens de officieele gezondheids statistiek is het sterftecijfer in Frankrijk hooger dan in Duitschland, Zwitserland en België en vooral dan in Engeland en Nederland. De tuberculoseisde algemeene oorzaak voor dezen min gunstigen toe stand en het alcoholisme is de hoofdzaak voor de toeneming der tuberculose. Het rapport eindigt met de verklaring dat een verlaging van het sterftecijfer slechts verkregen zal kunnen worden door een wettelijken en socialen strijd tegen het alcoholisme. Schurft op Urk. De gevreesde ziekte „schurft" schijnt op 't oogenblik op het eiland weer ster ker voor te komen. Bij het onderzoek door den geneesheer op de school zijn weder eenige kinderen naar huis gezon den. Zelfs moet een der onderwijzers zijn aangetast. Gehouden op 1 November j.l. Afwezig de heer K. Molenaar wegens dienstverrichtingen. Voorzitter de heer J. Molenaar, burgemeester. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Benoemd werden tot het geven van herhalingsonderwijs mej. J. Visser, voor nutt. handwerken voor meisjes, de heer G. Donia voor de andere leervakken aan jongens en meisjes. De post jaarwedden onderwijzers werd met f 162,50 verhoogd en daartoe een overeenkomstig bedrag op de begrooting, dienst 1912 af- en overgeschreven. Een verzoek om afschrijving van Hoofd; Omslag wegens vertrek uit de gemeente werd ingewilligd. Eenige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter wijst daarna op het gebrek aan huurwoningen voor burgers, b.v. voor een Directeur der zeevaart school. Besloten wordt te trachten in die behoefte te voorzien, door met behulp van een Rijksvoorschot, krachtens de Woningwet, een burgerwoning te doen bouwen. De vergadering wordt daarna gesloten. De struikvorm voor vrucktboomen. Zaterdag 2 Nov. te Oosterend. Notaris G. J. O. D. Dikkers. 0,91,00 Land „Andijk", opgeh. voor f 1200.— 0.77,20 Land „Zaadland" opgeh. voor f 1100. 0,57,00 Land „Hendrik Boon* kooper Pieter Pz. Vlaming voor f700. Een Schuur met Erf, groot' 3,34 aren, opgeh. voor f 980.— 3,47,20 Land in het Noorden, koopor W. Pz. Roeper voor f 2825.— Purmerend, 5 Nov. Aangevoerd: 592 Runderen waaronder: 503 vette koeien 68 4 82 Ct. per KG, op Gelde koeien 1 150 4 210 Melkkoeien f 180 4 326. 7 stieren. 78 vette kalveren f 0,90 a f 1,10 p. Kg. 216 Nuchtere kalveren t 16a 1 30 1616 Schapen f 24 4 f32,00 Lommeren t a f ,00 382 vettefvarkens f 0,59 a 10,63 per Kg.; 31 magere varkens f 20 a f 30, 293 biggen f7 a f 12 kipeioren f 7.50 a I 8.00 por 100; Purmeronder Crt. Meer cn meer gaat men planten van appelen peer in den vorm van struiken. Werkelijk leveren struiken groote voordeelen op boven do andere vormen. Moet men met half- en hoogstamboomen jaren wachten, eer men vrucht begin te trekken, op struiken vindt men vanaf het derde jaar reeds vruchten. Een tweede voordeel bestaat in de geringere kosten van aanleg. Betaalt men voor een stamboom ongeveer f 1,20een struik kost slechts 30 of 40 cent. De snoei is zeer eenvoudig. Het eerste, tweede, misschien het derde jaar worden de takken flink ingesneden, zoodal zich een net boompje vormt. Na het derde jaar moet men alleen maar zorgen, dat de takken elkaar niet al te veel in den wegstaan, doch overigens is geen snoei meer noodig. Wie daarentegen piramiden in den goeden vorm wil houden, mag wel snoeier van beroep zjjn, tenminste als bij een goede opbrengst aan vruchten eischt. Juist aan lage boomen loopen zeer groote vruchten veel minder gevaar om af te waaien, dan aan boogere exemplaren. Ook alweer een voordeel van den struikvorm. Men kan echter niet altijd dezelfde soorten appel of peer nemen, welke voor stamvorm ge schikt. zijn. Want niet alle doen het als struik. Daarom raad ik aan de struikvormen te koopen bij een bekwamen boomkweeker. Die zal u de juiste soorten wel geven. Denk nu niet, dat alleen de minder waardige appels en peren voor struik geschikt zijn. Men treft er juist de fijnste en beste soorten onder aan. De beste planttijd vangt nu juist aan in November. Per struik heeft men gemiddeld 9 a 10 vierkante meter noodig, dus komen zjj 3 meter van elkaar. De grond moet goed losgemaakt worden. Diep spitten, liefst twee spit diep wordt daarom zeer aanbevolen, vooral op taaien grond. Het best werkt men den geheelen akker om. Later maakt men dao plantgaten, waarin bet wortelgestel ongeveer past. Na de grondbewerking volgt het mesten. Goed verteerde stalmest door heelen akkers of boomgaard ondergespit, is zeer aan te bevelen. Goedkooper en gemakkelijker is het gebruik van kunstmest. Rekent men 10 M3. voor cén struik, dan komen er tien op 1 Are. Per Are geeft men In October of November 10 a 12 K.G. ïhomastosfaat (Slakkenmeel) en 8 a 10 K.G. Patentkali, ook nog 20 K.G. gebluschte kalk. Alles wordt oppervlakkig ondergebracht en werkt als voorraadbemcsling. Ook verdient het aanbeveling om in Eebruari per struik in een cirkel op ongeveer Meter van den stam uit te strooien K.G. Superfosfaat,K.G. Patent kali en K.G. Cbilisalpeter. De loorraadbemes ting dient voor jaren, de Pebruaribemesting keert jaarlijks terug. Met die verstande echter, dat men meer per.slruik geeft als ze grooter geworden zijn. Als men weet, dat Patentkali noodigister vorming van hout en blad, dan begrijpt men tevens, dat deze kunstmest invloed uitoefent op liet vrucht dragen, evenals het Superfosfaat. Kalk zorgt voor houtvorming en Cbilisalpeter doet de struik snel groeien, Iedere struik zal eerst sterk en gezond opgroeien, wanneer zijn wortels voedsel in overvloed vinden; wees dus niet te zuinig met den mest De kosten der voorraadbemesting be dragen ongeveer 70 cent per Are, de Pebruari bemesting 8 a 10 cent. Dus eerst 7 cent per struik en dan elk jaar 8 a 10 cent. Daarvoor behoeft niemand de bemesting weg te laten, want de kosten zijn uiterst gering. B.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 2