Rederijkerskamer li. d. I. Den Borg. Voetbalmatch Tandarts Ansingh, RUITERSFLAATS. 40 vette varkens Marktberichten. HBP*** Advertentien Advertentiën. UITVOERING Na afloop Bal. Lichtbeelden - Samenkomst TEXEL I en VOLHARDING, beste Biggen en Schrammen, Vereeniging „Dokterswoning" in Hotel „de Lindeboom." „Samenwerking" te Eierland, NACHTWACHT De Roode-Kruis-Collecte, Machinale Breierij. Oudeschild. F. ZEGEL Kz. 9 weeks biggen en eenige jonge zeugen, Donderdag is de nieuwe school in Zuid-Eierland in gebruik genomen. De heer Burgemeester die met vele raads leden by deze gelegenheid tegenwoordig was, hield een toespraak, welke door het H. d. S. den heer Klimp werd beant woord. De school was voor deze gelegen heid versierd en de schooljeugd werd op onbekrompen wijze onthaald. Onder lei ding van Mej. Dousma werden door de scho lieren gelegenheidsliedjes gezóngen en verschillende spelletjes gedaan. De nieuwe school en onderwijzerswoning maakte een goeden indruk. De uitslag van de Donderdag ge houden herstemming voor Hoofdingelan den van den polder Eierland, was, dat gekozen werden de Heeren M. Reuvers, Jb. Jn. Roeper en Jb. Stammes. Rijk gezegend Een echtpaar heelt, naar BU. D.° meldt, Zondagavond in de Jacobiekerk te Utrecht hun 25e kind ten doop gehou den. Tel. Gevolgen van oneerlijke concurrentie. De Zijper Cour. vertelt hiervan Te Drachten 'nhad sigarenfabrikant'n flinken afnemer, die veel noodig had. Dat vernam een collega en hij zou dien afnemer wel graag zelf willen hebben. Het adres wist hij niet. Maar toen er weer een ferme zending naar het tramstation ging, stapte hij ook in de tram Hij lette op en zag waar de zending werd afgegeven, de afnemer was er zelf om te ontvangen. Met deze pratende, kwam hij te weten, dat hij op 1 maand crediet ontving. Hij wilde wel 3 maanden crediet geven. Toen de 3 maanden om waren en de eerste zendingen moesten worden be taald had de afnemer flink verkocht daardoor een flinke som bij elkaar gekregen en... was er mee vertrokken zonder het adres zijner nieuwe verblijf plaats op te geven. De oorlog en de Nederlandsclie nijverheid. De Amsterdamsche correspondent va"n de „Nieuwe Crt." schrijft De gevolgen van den oorlog in het Oosten, een bekend afzetgebied vooral van roosjes, doet zich terdege in de diamantwereld gevoelen. Werklui, die jarenlang geen dag behoefden te ver zuimen, wordt thans materiaal door de patroons onthouden. Andere patroons bieden den werklui loonen aan onder het tarief, waartegen de Bond dan in verzet komt. Op die wijs blijkt, dat de optimistische uitspraak van de redactie van het Week blad geenszins door de praktijk bevestigd wordt. Uit. Helmond schrijft men aan het N. v. d. D. Het valt niet te ontkennen, dat de textielindustrie alhier nadeel ondervindt van den Balkanoorlog, daar vele groote orders voor die streken thans natuurlijk niet uitgevoerd worden of althans bly ven liggen, tot de oorlog geëindigd is. Een pleidooi voor staalspensioneering. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Conrant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. I. „Eapageno", II, „Een kus en een Oorveeg", Prachtige Beelden uit het Heilige land. Zondagmiddag half 'drie, Gelde Pinken en Graskalveren TE KOOPpuike Winteraardappelen, Firma LANGE VELD DE ROOIJ, De Stoomzuivelfabriek wenscht aan te besteden voor 1913, de leverantie van le. dubbelgezeefde Ilull-Kolcn, per ton, levering op de wagen te de Cocksdorp. 2e. droog Alkmaarsch Zout, levering aan de fabriek. te de Cocksdorp en Eijerland, Oude schild, Oosterend, de Waal en den Hoorn. Prijscourant voor prima Breiwerk. Prachtige afwerking, Prima soorten wol en sajet. „KEIZER I", De Schag. Ct. ontleent aan het Hbld. De Bond voor Staatspensioneering ver zocht den heer D. A. van Krevelen te Deinum een brochure samen te stelleD,' waarin de gegevens waren verzameld, die de enquête naar de beteekenis en de gevolgen van artikel 357 van het Wets- ontwerp-Talma had opgeleverd. Bedoeld artikel 357 luidt Degene, die bij het in werking treden van (artikel 1 der wet den leeftfjd van 70 jaren heeft bereikt, indien hjj aantoont, dat hjj in de 10 jaren, onmiddelijk voor afgaand, hetzij aan het in werking treden van art. 1, hetzij aan de vervulling van het 70ste jaar, te zamen gedurende ten minste 260 weken verzekeringsplichtig zoude zijn geweest, indien de verplichte verzekering in den aanvang dier 10 jaren reed3 ingevoerd ware, krijgt f 2 rente per week. De schrijver vertelt o.a. dat het onderzoek leerde dat van de jaren 1841, '40, '39, '38, '37, '36 en '35, dus dat is van de 70 tot 75 jaar oud, van de mannen, die steeds in loondienst gewerkt hebben, bijna geen meer in leven is. In Lem3terland leven nog mannen en vrouwen, die in 1841 geboren zijn 25, in 1840 geboren 38, in 1839 geboren 33, in 1838 geboren 23, in 1837 geboren 19, in 1936 geboren 21, in 1835 geboren 14. Van de 297 menschen, waarover het onderzoek liep, worden ongeveer 70 bedeeld, er zijn 90, die noodig het pensioen van f3 of f4 per week moesten bij-ontvangen. Van dio 90 kan men zeggen, dat ze geregeld armoede lijden of door de familie onder houden worden. „En tekenen we nu eens, dat de wet- Talma in werking trad op het tijdstip van ons onderzoek, dan zouden 24 personen geholpen worden. Dit zijn alle menschen, di6 gewoonweg in beter doen waren, dan de rest. „Bij ons onderzoek is gebleken, dat van de vlijtige, steeds „bij de hand" zijnde werkers, om in het onderhoud van zich zelf en hun gezin te voorzien, bijoa niemand meer leeft, die 70 jaar of ouder is. Want wie vinden wij nog in leven op 70-jarigen leeftijd Boeren, renteniers en weduwen van allerlei soortdoch in den werkenden stand meer weduwen dan bij den anderen. Hoe het zij, dit onderzoek heeft voor ons, en naar wij hopen voor velen iets treurigs aan het licht gebracht, want men mag meenen, dat men weet dat er oude men schen zijn. die arm zijn men mag meenen, dat men weet, dat er behoefte aan ver betering is in het levensonderhoud van onze ouden van dagen, maar wij willen wel erkennen, niet te hebben kunnen denken, dat er zooveel armoede geleden werd." Hbld. De vredesactie. Turkije verlangt vrede, doch heeft nog niet uitdrukkelijk gezegd tot welken prijs het dezen koopen wil. De Porte laat het aan de groote mogendheden, wier bemid deling zij ingeroepen heeft, over de vredesvoorwaarden voor te stellen. Daar voor moeten de Balkanstaten gehoord worden en de groote mogendheden onder elkander uitmaken, of zij Turkije de door de Balkanstaten te stellen voorwaarden ter aanvaarding willen aanbevelen. Dit is een langdurige en netelige kwestie, daar de Balkanmogendheden tot nu geen geneigdheid hebben betoond om gebruik te maken van de bemiddeling van Europa en de beide diplomatieke groepen van de ^groote mogendheden tegenover elkaar staan. Waarschijnlijk zullen de oorlogvoerenden hun over winningen krachtig voortzetten, tot zij te Constantinopel zijn en daar zullen zij dan aan Turkije hun voorwaarden op leggen. Dan zal het aan de groote mogend heden overgelaten worden den vorm te vinden, waarin zij baar standpunt tegen over deze voorwaarden bepalen, met inachtneming van eigen belangen. Volgens den Petersburgschen corres pondent van het „Berl. Tageblatt" heeft de Russische minister van buitenlandsche zaken Sasonof den Turkschen ambassa deur te Petersburg en den Turkschen gedelegeerden, die van de Russische hoofdstad naar Berlijn en Weenen ver trekken, verklaard, dat Rusland evenals de andere groote mogendheden alleen bereid is de bemiddeling tusschen Turkije en de Balkanstaten op zich te nemen, wanneer de Porte bindende garantie geeft dat zij alle vredesvoorwaarden aanneemt, die door de groote mogendheden gesteld zullen worden. Zoolang geen belofte in dezen geest door Turkije is afgelegd, acht Rusland bemiddeling onmogelijk. Gelijkluidende antwoorden moet de Porte ook van de overige mogendheden gekre gen hebben. Rott. Nbl. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 2 tot en met 8 Nov. 1912. GEBOREN Herman, z. v. Jan Koogeren Trijntje Mets, Oudeschild; Janz. v. Pieter Blom en Antje Schaap, Eierland; Petrus Matthiasz. v. Zacbarias Graaf en Maria Henrica van Empelen, den Borg. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Jan Kikkert en Klaeina Pereboom Jacobus Vendel en Neeltje Smit. OVERLEDEN Aafje Eelman, oud 64 jr. laatst gehuwd met Pieter Maas, de Koog. LEVENLOOS AANGEGEVEN: 1. Uit de Schager Courant: Scbagen, 7 Nov. Aangevoerd: 100 Geldekoeien f 140 a f 260 114 Vette Koeien I 180 a f 335,— 64 Kaltkoeien f 160,a f 285; 20 Nuchtere Kalveren f 7 a f 24. Lammeren f a f —.00. 50 Vette Varkens 55 a 59 ct. per Kg. 80 Biggen f 9.00 a f 15,00; Boter f 1.60 a f 1.70 per K.G. Kipeieren f 7.a f 8.per 100. Uit bet Lcidscb Dagblad Leiden, 8 Nov. Ter markt aangevoerd: 18 Stieren f 176,a f 320, 110 Kalf- en Melkkoeien f184 a 1338. 790 Varekoeion 147 a 1 308- 207 Vette Ossen en Koeien 1 204 a 1335 52 Kalveren (vette) 1 82 a 1 136 23 Kalveren (magere) f 7.a 1 16 651 Schapen (vette) f 18,50 a f 31.50 213 Schapen (weido) f 15,00 a f 24,— 343 llagere Varkens f 16,— a 1 46,- 370 Biggen f 6 k f 12.00 Zondag 10 November 1913. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Voorm. 10 uur ds. Norel. H. Avondmaal, 's Av. 7 uur Dankzegging. WaalVm. 10 uur ds. v. d. Waa. H. Avondmaal. Oudeschild, Vm. 10 uur ds. Buiskool. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend, Vm. 10 uur ds. v. Grasstek. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. lioeke. GEREFORMEERDE KERK. OosterendVm. half 10 ds. Dagevos. Nam. 2 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. BurgVoorm. 10 uur ds. Kuporus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 13 November 1913. Burg's Avonds 7 uur ds. Norel. Cocksdorp, 's Av. 7 uur in het gebouw van Chr. Belangen Weeksamenkomst, Bijbellezing eDZ. Donderdag 14 November 1913. Oosterend, 's Avonds 7 uur ds. v. Grasstek. Waal, '8 Avonds 7 uur Bijbellezing. v Geboren WILLEMINA JOÜANNA, dochter van A. F. KONING en A. KONING—Senagen. Arnhem, 6 Nov. 1912. Getrouwd JAN KIKKERT Pzn. en KLASINA DEREBOOM, die, namens wederzijdsche familie, hartelyk daDk zeggen voor de vele belangstelling hun betoond. Burg, Texel, 6 Nov. '12. op Zondag 10 November 1913, des avonds 8 uur in net hotel Texel. Opgevoerd zullen worden Klucht in 4 bedrijven van Rudolf Kneisel, en Blijspel in een bedrijf. Plaatsen te bespreken op den dag der uitvoering des middags van 12 tct 1 uur k 10 cents per plaats. Personen beneden 16 jaar worden niet toegelaten. Het Bestuur, R. A. KEIJSER, Voorzitter. Adr. VISSER, Secretaris. op Vrijdagavond 15 November a s. in het gebouw van Chr. Belangen te de Cocks dorp. Bijbeltalereelen. Boeiende geschiedenissen o.a. Bob zonder vrienden enz. Om 5 uur voor Kinderen entree 5 cent. U/2 a Volwassenen 15 Kaarten voor de avondsamonkomst ver krijgbaar bij den heer A. DR0.8 Pz. en aan het lokaal Vrijdagavond. Evangelisatiearbeid v/d Bijbelwagen. liimBphon op bet terrein nabij hot Doolhof. Entree 10 cent. Ingang bij het Doolhof. A. 8. Dinsdag 12 Nov., laatste Marktdag aan de Markt. W. RIJK. Aan hetzelfde adres te koop 3 beste Boerenwagens met raamkoutcn en pouters er bij, die voor billijke prijs worden verkocht, wegens plaatsgebrek. te de COCKSDORP. Leden en Donateurs dezer vereeniging, worden beleefd verzocht, hunne bijdrage te betaleu, voor 1 December aan don ondergeteekende. J. P. DROS, Penningmeester. P.S. Zij, welke nog buiten de vereeni ging staan, worden verzocht zich op te geven, als lid ot donateur. Hoofdgracht 28 den Helder, is Donderdag 14 November van 11 tot 2 uur te spreken f 2,50 a f 3,per H.L.puik kokende groene Erwten f 3,25 een vierde mud. Zoete Winterwortelen 50 cent een vierde mud, Zoete Koolrapen, 25 stuks 65 cent, alles franco thuis. Bij D. VERHOEVE, Ongeren Texel. herinnerend aan de door haar verzonden rekeningen, verzoekt beleefd afdoening van dezelve. Óver het bedrag der voor 12 dezer niet afgedane posten, zal na dien datum per kwitantie worden beschikt. 3e. Prima Amerikaansche Petroleum, id. Brieven aan den Directeur vóór of op 30 November 1913. De Burgemeester van Texel roept sol licitanten op naar de betrekking van te de Cocksdorp, op eene jaarwedde van f 100.—. In functiotreding 1 Januari 1913. Stukken in te zenden uiterlijk 18 No vember 1913. waarvan sprake was in een .'advertentie van dit blad van Woensdag, zal a.s. Maandag 11 November eveneens gehouden worden De Commissie voor Texel, E. G. GAARLANDT. Dr. Adr. WAGEMAKER. Ds. O. NOREL. R. VISSER, Corresp. v/h RoodeRruis, Ds. BOEKE. voor Cocksdorp en Eierl Oudeschild. J. DAALDER Dz. voor Oosterend. J. DE JONGB, de Waal. Ds. VISSER, den Hoorn. Mans- ol Vrouwonborstrokkon 55 ot. n pantalons 55 Kinderborstrok ot pantalons 40 Mane- of Vrouwonkousen 25 Kinderkousen 20 Manssokken 20 Kindersokken 15 Kinderboventruion en pantalons 50 Dames- en Heeronhandschoenen 50. Aanbreien van kousen 10 a 15 Beleefd aanbevelend, Gedurende eon week nog afstammelingen van don Volbloed groot Yorkshire beer welke ter dekking beschikbaar is. op aannemolijke leveringsvoorwaarden. Concurroorondo prijzen en bokoodecondilicn Bedrijf boer A. WONDER,

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 2