2621, Donderdag 14 November 1912. 26st8 Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. innenland. Van week tof week. Advertentiën vóór 9 nar op den dag der nitgave RANT. Hit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementspi'ijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere linden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 15 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de üitg. Firma LAN GEVELD DE R O O I.J, Parkstraat, Burg op Tex el. Kennisgeving. De late inzending van adv. tot opname in onze Courant, veroorzaakt ons voort durend grootcr moeite. Wij maken daarom bekend, dat, wil men verzekerd zijn van opname der aan geboden advertenties, deze vóór 9 uur op den dag der nitgitte van de Courant moeten zijn aangeboden. Bij latere aan bieding kunnen wij de opname niet verzekeren. Advertenties, naar abonnementsprijs berekend, moeten daags vóór de uitgifte van de Courant in ons bezit zijn wil men verzekerd zijn van opname. Adverteerders hemen hiervan nota. De Citg. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouder der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van SIJBRAND Jbz. KONING, koopman te den Burg alhier, om vergunning tot het oprichten van een Machinale Graan- en Lijnkoekbrekerij in het perceel plaatselijk gekwoteerd B No. 474, kadastraal be kend in Sectie K, No. 1122. Op Zaterdag, den 23 November 1912, des middags te 12 uren, zal ten Raadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er de aandacht van belanghebbenden op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van het gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne be zwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 9 November 1912. Burgemeester en Wethouders voorn. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. GAARLANDT. 2—9 November. Van de binnenlandeche aangelegenheden dio' in de afgeloopen week om onze aan dacht vroegen, was er al geen, die dat in sterkere mate deed dan de Ommensche verkiezingskwestie. Daarover is er in de laatste dagen heel wat te doen geweest. Baron Mackay, die met een zoo beduidende meerderheid gekozen werd, is ijlings op z\jn schreden teruggekeerd en heeft den zetel weder ter besohikking gesteld van de kiezers in Ommen. Deze zullen derhalve nog eens den gang naar de stembus moeten makon en met belangstelling mag worden afgewacht wie ze thans den zetel van Dr. Kuijper zullen toekennen. De anti-revolu tionairen krijgen opnieuw een kansom den man hunner keuze er te brengen, doch het zal do vraag zijn of de uit de coalitieband gesprongen christ. historischen zich thans bij de gevallen beslissing zullen neerleggen. I-Iot zal volstrekt geen verwondering be hoeven als zo thaus opnieuw den strijd aanbinden en thans met een candiJaat voor don dag komen, die niet zooals baron Mackay met banden aan do coalitie ver bonden is. Baron Mackay heeft in een schrijven aan het bestuur der Chr. Historische kiesver- eenigingen in het district in het kort de gronden medegedeeld, waarom hij meent den zetel niet te mogen aanvaarden. Daarna verklaarde hij zich in de beteekenis van den strijd vergist te hebben. Zijn verkiezing werd algemeen uitgelegd in een zin, die ten eenenmale in strijd was met zijn staat kundige positte in de vertegenwoordiging van stad en gewest. Om die reden meende hij onder de genoemde omstandigheden de benoeming niet te kunnen aanvaarden. In een uitvoerig ingezonden stuk aan de groote bladen heeft baron Mackay verder een overzicht gegeven van de feiten en den loop der zaken. Aan het slot van dat artikel verklaarde de schrijver dat hij door den strijd die hij. heelt doorgemaakt tot het inzicht is gekomen, dat met de coalitie moet worden gebroken en dat hij zich thans hij, de door de Standaard vogelvrij ver klaarde zich vrij verklaarde van de banden der coalitie Hij zal zijn mandaten voor Staten en Raad ter beschikking stellen van de Chr. Historische kiesvereeniging. Baron Mackay zal dus geheel uit het politieke leven terug treden. Wel een eigenaardig gevolg van de Ommensche stembus overwinning. —o—o—o De Rijksdagkiezers in het eerste kies district te Beriijn hebben Dinsdag den gang naar de stembus mogen maken. Zooals we destijds meldden had Kampf, de afgevaar digde van 't district, die na zijn verkiezing tot voorzitter van den Rijksdag benoemd werd, zijn maDdaat opnieuw in handen der kiezers gesteld. Tegen zijn verkiezing toch was protest aaugeteekend van sociaal democratische zijde, omdat, Daar beweerd werd, ten onrechte een aantal stemmen aan Kampf toegekend was, 't welk bij het stemmencijfer van zijn tegenstander had gevoegd moeten worden. Het ingesteld onderzoek bracht aan het licht dat er een aantal personen aan de stemming deelge nomen hadden, die daartoe niet gerecbj.igd waren. Kampf nam toen zijn ontslag, teiaèer waar hij slechts met een meerderheid van een paar stemmon gekozen was. De ver kiezing van Dinsdag heeft hem echter in don Rijksdag teruggebracht. Met een lOOÜ-tal stemmen meerderheid versloeg hij zijn soc. democratischeu tegenstander. Daardoor is het eerste district, waarin de rijkskanselier en de ministers hun stemmen uitbrengen voorloopig nog uit de handen der socialisten gebloveD. Zooals men weet zijn al de andere Berlijnsche districten rood. —o—o—o— In de Vereonigde Staten heeft Dinsdag jl. de verkiezing plaats gehad van het kies college dat den president zal benoemen. De aanhangers van Wilson, de democra tische candidaat hebben daarbij gezegevierd en men mag dan ook zeggen dat deze tot president gekozen is, Zoo half on half was deze uitslag wel verwacht al waagde men het ook niet met eenige stelligheid voor spellingen te doen. Toch was men algemeen wel van oordeel dat twee candidaten in eens voor de republikeinen een wel wat al te gewaagde weelde was. En dat is inderdaad het geval gebleken. Het bekende rijmpje van de twee honden die om het been vochten, waarmee de derde ras van door ging, werd hier bewaarheid. De democraten hebben gezegevierd, dank zij de verdeeldheid in het republikeinsche kamp. Voor Roosevelt is dat stellig wel een harde noot. Hij had zich opnieuw met al zijn energie in den verkiezingsstrijd ge worpen, als iemand die tot eiken prijsden zetel heroveren wilde. Waarschijnlijk heeft hij echter, door zoo sterk party te kiezen tegen Taft, dien hij bjj zijn aftreden aan den presidentszetel geholpen had, zijn populariteit, niet verhoogd. De democraten hebben over hem gezegevierd. Wilson heeft ongeveer 395 stommen van het kiescollege op zich vereenigd, dat totaal 531 stemmen kan uitbrengen. Hij he6ft dus wel een buitengewoon succes gehad. Teddy kan nu weer naar hartelust gaan jagen en zich aan zyu geliefkoosde sport wijden. —o—o—o— Over andere buitenlaudsche aangelegen heden moeten we verder het zwijgen doen, nu de oorlog op den Balkan in meer dan gewone mate de aandacht vraagt. Het kanon overstemde in de afgeloopen week nog alle andere geluiden. En nan de nederlagen van de Turken kwam nog maar steeds geen einde. In het westen gingen de Serviërs voort de Turken in Albanië terug te dringen, terwijl de Grieken den vijand met kracht aantaste en naar luid der berichten de belangrijke stad Saloniki de poorten voor haar ontsloot. In Skoetari houden de Turken nog heldhaftig stand maar verwacht wordt dat ook deze sterkte zich binnenkort zal moeten overgeven. In het Oosten waar de Bulgaren, versterkt door een deel van het Servische leger, tegen de Turken opereert staat het er voor laatst genoemden al heel slecht voor. Ze werden bij Loela Boerga3 totaal verslagen en trokken zich in groote wanorde op de Tchatalja linie terug. De Turken zullen daarnog een laatste poging wagen om de Bulgaren 't hoofd te bieden, doch men ver wacht er niet.veel meer van. Naar gemeld wordt zouden de Bulgaren den rechter vleugel der Tchataljaliuie reeds geforceerd hebben. Gelukt het hun de Turken hier te overwinnen dan is de strijd beslist en ligt de weg naar Konstantinopel open. Het staat er voor Turkije dan ook zeer slecht voor en dat de Porte dat inziet blijkt wel uit'het beroep dat ze deed op de mogend heden om bemiddeling. Zonder resultaat echter. De mogendheden erkennen de een na de ander dat nu de Balkanstaten zulk een volkomen overwinning op de Turken hebben behaald, de toestand zeer gewijzigd is. Ze willen de Balkanstaten niet den V06t dwars zetten dat blijkt voldoende. En deze hebben in den roes van hunne overwinning zelfs reeds verklaard dat zij de zaak nu zelf verder wel zullen opknappen. Europeesch Turkije zal verdeeld worden, terwijl aan de mogendheden zal worden overgelaten wat er met de hoofdstad Konstantinopel zal moeten gebeuren. Uit dien toestand dreigt voor Europa evenwel groot gevaar te ontstaan, want Oostenrijk- 1-Iongarije heeft reeds bij voorbaat te kennen gegeven, dat bet niet zal dulden dat Albanië verdeeld wordt, althans in handen der Serviërs komt. Servië, Griekenland en Montenegro schijnen het intusschen over de verdeeling van Albanië al lang eens te zijn. De houding van Oostenrijk-Hongarije geeft wel tot eenige ongerustheid aanleiding. Graaf Berchtold verklaarde in de afgeloopen week bij de opening der Delegaties dat de regeering vastberaden zal voortgaan op den tot nog toe gevolgden weg van bedacht zaamheid. Het zal in ruime mate rekening houden met den nieuwen toestand die het gevolg is van den zege der Balkanstaten en daardoor een grondslag aangeven voor vriendschappelijke en duurzame overeen stemming. Tegen het schenden der wettige eischeu der monarchie zal evenwel met zorg gewaakt worden, indien dat het gevolg van den gewijzigde staat van zaken zou kunnen zijn. Dit laatste nu blijkt het gevolg te zullen worden als Servië tracht Albanië binnen te palmen. Niettegenstaande dat alles gaat het met Turkije thans verkeerd. De mogendheden zullen het benarde rijk niet bijspringen en zelfs Engeland en Duitschland, zijn beide vrienden, laten den zieken Man aan zijn lot over. Het lot van Europeesch Turkije is beslist. Eens was Turkije een wereldrijk, mach tiger dan eeDig ander. Doch het is er mee gegaau als met alle andere wereldrijken, het Persische, Macedonische, Romeinsche, in den loop der eeuwen is het ineengestort. Nu eens een toren dan weereen vleugel en zoo is het trotsch6 gebouw van heer schappij langzaam steeds meer in puin gestort. Ruim 5 eeuwen geleden, in 13S9, moesten de Serviërs en Bulgaren zich buigen voor den wil van de ontstuimig voorttrekkende Turksche overwinnaars. Macedonië, Thessalië, Peloponeus en Bosnië volgden en nog voordat de 14e eeuw afscheid nam was het trotsche Konstanti nopel tot onderwerping gebracht en werd de halve maan aan den Gouden Hoorn geplant, was de Islam dc heerscher gewor den van het geheele Balkan-schiereiland. Eu eer nog de volgende eeuw voorbijgegaan was, had de zegevierende Turk een Moham- medaansch wereldrijk gesticht dat zich uitstrekte over het Balkanschiereiland, Syrië, Klein-Azië, gedeelte van Arabie en Armenie en het noorden van Afrika. De grootheid van het Turksche rijk is voorbijgegaan als elke andere en van het Turkije van voorheen is slechts weinig gebleven. H6t oude sterke slot is bouw vallig geworden. Nog voor de 18e eeuw aanbrak begon de macht van het reusachtige rijk te tanen. De energie die 't tot zoo weergalooze hoogte van heerschappij opgevoerd had, verslapte. De dagen van Mohammed den Tweeden en Osmar den geweldige waren spoedig voorbij. De sultans bemoeiden zich meer met hun vrouwen dan met hun volk. Ze gaven geen acht op de teekenen van verval en verwording. In hun paleizen heerschte tweedracht, ontaarden meer dan eens in twist en broedermoord, terwijl het volk ten speelbal werd van hebzuchtige omkoopbare heerschers. Zoo verbleekte de glans van de halve maan en in bet oosten van Europa ontwaakte al meer en meer het verzet tegen de Turksche overheersching. Oostenrijk greep het eerst naar het zwaard en in de 17e eeuw weid aan de Turksche heer schappij aan de Donau een doodelijke slag toegebracht. Hongarije werd gerukt uit de klauwen van den Turk en kon zich nauw aan Oostenrijk verbinden. En daarna volgde Rusland die de vorstendommen Kasan en Astrikan vrijmaakte van het Turksche geweld en met zijn legerscharen doordrong tot aan de Kaukasus en de Zwarte Zee. En toen zoo de christen volken op den Balkan zagen hoezeer de macht van de Turk gebroken was werd ook daar de vaan der vrijheid ontplooid. De Serviërs kwamen in 1808 in opstand en veroverden zich een zekere zelfstandig heid, onder een eigen Christelijke vorst. Wel bleven tot 1867 de forten nog in het bezit der Turken, maar toen werd Servië door het CoDgres van Berlijn onafhankelijk verklaard en in 1882 kon het huidig Ser visch koninkrijk gesticht worden. Na den Krimoorlog in 1861, werden door de con ferentie van Parijs de vorstendommen Moldavië en Wallackije tot eeD onafhan kelijk koninkrijk Roemenië samengevoegd. Griekenland wist zich reeds in het begin der 18e eeuw los te maken van Turkije. In den strijd van de Grieken tegen den Turk kwamen in 1827 de mogendheden tusschenbeide en voor Turkije werd geen andere keuze gelaten dan aan deD eisch der Helleenen toe te geven. Zoo kon reeds in 1828 in Athene de vrijheid van Grieken land luisterrijk gevierd worden. De Bulgaren kwamen eerst later in beweging. In 1875 brak er een hevige opstand uit tegen het Turksche gezag en geholpen door Rusland, verbraken de Bulgareu de Turksche kluisters en werd Bulgarije een zelfstandig vorstendom waaraan later Oost-Rumelie toegevoegd werd en dat daarna tot een koninkrijk verheven werd. Oostenrijk- Hongarije bezette in 1878 Bosnië en Herze- gowine met zijn troepen en annexeerde deze Turksche provincies nog maar een paar jaar geleden. En nu pas nog nam Italië Tripoli Thans is het oogenblik aangebroken waarin voor altijd wellicht een einde zal worden gemaakt aan de heerschappij van de halve maan in bet oosten van Europa. De verdeelingsplannen worden opgemaakt, zijn misschien al gereed. .Eet lot van Europeesch Turkije is beslist eD mogelijk zal ook zijn bezit buiten Europa niet onge schonden blijven. De regeering en het volk plukken thans de wrange vruchten van een onderlinge verdeeldheid en van een wan beheer, die jaren oud zijn en moeten het aanzien dat vau het oude trotsche gebouw opnieuw wat torens en muren tot puin in een storten. TEXEL, 13 November 1912. Namens den Minister van Justitie is bij schrijven dato 4 dezer aan de Vereeniging „Vooruitgang is ons doel" alhier, medegedeeld, dat bij Kon. besluit van 2 Nov. j.l. ziju goedgekeurd de wijzigingen in de statuten vau de Vereeniging bovengenoemd.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1