Gemengd Nieuws. Predikbeurten. Marktberichten. Uitvoering; U. d. I. Het vaderland is geredZoo was on geveer de slotzin van de dolle klucht „Papageno" het eerste nummer van het programma van de uitvoering boven genoemd, op Zondag j.l. en in waarheid met een klucht als „Papageno" en een opvoering daarvan als U. d. I. die gaf, is het vaderland gered, d. w. z. daarmee is de avond een succes voor de vereeni- ging en is het een doorloopend genieten voor het publiek. Papageno is een klucht, rijk aan koddige tafereeltjes, aan rake zetten, aan geestige passages, vol van ongezochte verwikkelingen, die tenslotte door de scherpzinnigheid van de dienstbode Bertha op voor alle partijen bevredigende wijze worden opgelost. Papageno is een succesnummer en de opvoering daarvan liet evenals die van „Een kus en een oorveeg" weinig te wenschen over. De eerste uitvoering van U. d. I. in dit seizoen is uitstekend geslaagd. Ze werd met een gepast woord geopend door den voorz. den heer R. A. Keijser, die, herinnerend aan door de kamer geleden verlies van leden, aandrong op een zacht oordeel en een niet te strenge kritiek en ten slotte verzocht, in verband met bij den heer Burgemeester, als hoofd van politie, tengevolge nachtelijk buren gerucht, gerezen bezwaren tegen het verleenen van z. g. nachtpermissie, de aanwezigen, voor zoover het hen aangaat, zich van verstoring der openbare orde te onthouden. Het niet officieel gedeelte van het programma „Bal" hebben wij niet bijge woond, doch vermoeden, gezien het aantal jongeren onder de aanwezigen, datr ook dat gedeelte wel geslaagd is. Van Cocksdorp doet men ons het verzoek te willen vermelden, dat naast de bijbellezingen, naar men hoopt ook nog enkele avonden zullen zijn ter behan deling van maatschappelijke onderwerpen. Bij de gisteren gehouden stemming van twee Hoofdingelanden voor de 30 gemeenschappelijke polders op Texel, werden de aftredende leden Jacob Bakker Jacobszoon en Dirk Bruin Jacobszoon, als zoodanig herkozen. Oudeschild, 11 Nov. Zaterdag j.l. hield het plaatselijk Nut „Neptunus haar eerste vergadering met dames in dit seizoen. Met een hartelijk woord heette de voorzitter den talrijk aanwezigen het welkom toe, maar in het bijzonder den spreker van dezen avond, den heer de Jongh van De Waal, die al zoo menigmaal voor de vereeniging was opgetreden en haar menigen ge- noegelfjken avond had bezorgd. De verwachting was dan ook weder hoog gespannen, te meer daar een gedeélte van den avond zou aangevuld worden door voordrachten van eenige jonge dames. Die verwachting werd niet teleurgesteld. De heer de Jongh vergastte de aanwezigen op de voordracht van: „Een nutsa vond met hindernissen" door Justus van Maurik. Van het begin tot het einde werd spreker met onver deelde aandacht aangehoord en een levendig applaus bij het einde bewees ZEd., dat zijn voordracht in den smaak was gevallen. Een viertal jonge dames gaf daarna op zeer verdienstelijke wijze een chansonnette ten beste, getiteld „Het gele gevaar." De heer de Jongh nu als le bjjdrage „Hoe is uw naam door Laurillard, waarna Mej. M. Pool keurig weergaf de chansonnette: „Hoe mijn man er uit moet zien". Na een kleine pauze leverde de heer de .Tongh als tweede bijdrage„Testamenten" eveneens door Laurillard. Zooals men dat van den spreker gewoon is werd zoowel de 1ste als 2de bijdrage keurig voorgedragen. Of ze echter door allen begrepen werden, valt wel te betwijfelen. Achtereenvolgens werden nu nog door 6 jonge dames gegeven de chansonnette: „De Kweekschool" en tooneelstukje met zang„De omgekeerde wereld". Dat dit in den smaak van de aanwezigen viel, bewees wel het welgemeend applaus, dat haar telkens ten deel viel. Ten slotte zong de heer de Jongh een potpourri, waarvan het ■refrein door allen werd meegezongen. Hiermede was het officieele gedeelte afgeloopen en sloot de voorzitter met een hartelijk woord van dank aan allen, die er iets toe hadden bijgedragen, dezen avond tot een zeer gezelligen te maken, dit gedeelte. Een gezellig bal besloot de bijeenkomst. Zondagmiddag j.l. werd oüder het Doolhof een match gespeeld tusschen de voetbalclub „Volharding" te Oudeschild en „Texel I" te Den Burg. Een talrijk pu bliek woonde de wedstrijd bij. Aan weers zijden werd met veel animo gespeeld. Met de pauze was de stand 3 2, Ofschoon „Texel I" alle moeite deed gelijk te komen, gelukte dit niet„Volharding" wist nog eenmaal te doelpunten en trad daardoor met 4 2 als overwinnaar uit het strijdperk. Door het stormachtige weder van dezen dag was er een buitengewoon hoogen waterstand. Hedenavond stond het water op de kaai tot voor de Café's van de heeren Bakker en Dogger. Was de wind niet naar het Noorden, gedraaid, dan zou ontegen zeggelijk het water nog veel hooger hebben gestaan. Naar men ons uit goede bron mededeelt, zal binnen korten tijd alhier aan eenige personen gelegenheid worden gegeven door breien en boeten in hun onderhoud te voorzien. Nu de trawler- visscherij te IJmuiden zich zoo uitbreidt, komt men daar handen te kort voor al het benoodigde netwerk. Vandaar dat iemand uit IJmuiden reeds hier een zolder heeft gehuurd, om daar netwerk te laten breien en boeten. In dezen slechten tijd voor de visscherij, zou het misschien voor velen een ware uitkomst zijn. 12 Nov. Hedenmiddag werden alhier aangebracht eenige duizenden mijnstutten, die op Texelstroom dreven en door Texelsche visschers waren op- gevischt. Naar alle waarschijnlijkheid zijn ze van de Vliehors naar hier komen drijven. Aan de Herv. Gem. te0ud6schild is de mededeeling gedaan, dat Ds. H. Buiskool, te Helder, met 15 Dec. a.s. ophoudt predikant dier gemeente te zjjn, zoo lezen wij in het Vlieg. Blad van Helder. Den Hoorn, 11 November. Door den storm en de hooge water stand van heden en de nacht daarop volgend, heeft de glooing van den P.H. Polder nogal geleden, er zijn twee groote gaten ingeslagen, het water was ruw wat 't Horntje aangaat liep de golfslag wel boven op de kruin, maar verder was er geen schade te bespeuren. O osterend, 12 November. Gisteren was het 50 jaar geleden, dat de vereeniging „Nut en Genoegen" werd opgericht. In eene vergadering tot voor bereiding van het feest, te houden op Zaterdag a. s. werd dit feit door den voorzitter herdacht. Het feestprogramma, uit niet minder dan 24 nummers bestaande, dat gisteren werd vastgesteld, belooft veel. De Cocksdorp. Als notabelen der Ned. Herv. Gem. alhier zijn herkozen de heeren C. Boon Mz. en W. v. d. Hoek en gekozen de heeren H. v. Harn en A. van Boven. Als leden van het kiescollege zijn her kozen de heer D. Buijs, B. Dros en J. Barends en gekozen de heeren W. van der Hoek en A. van Boven. Vlieland. Tot Kerkvoogd in de Ned. Herv. gemeente alhier is in de vacature, ontstaan door het overlijden van den Kerkvoogd G. van Westen, benoemd de Notabel K. H. Visser. Ontleend aan de Haarl. Cour. Een kind verbrand. Gisteren is in de Van Beuningstraat te Amsterdam een vierjarig knaapje in brand geraakt, doordat het kind spelende met de gloeiende kachel in aanraking kwam. De moeder, die de vlammen met een deken trachtte te blusschen, geraakte daarbij eveneens in brand. De toege schoten buren konden met moeite de vlammen dooven. Het knaapje is per auto-ziekenwagen naar het Binnengast huis vervoerd, alwaar het bij aankomst bleek overleden te zjjn. Kunt ge zien hoe oud een schaap is? De Purm. Cour. beantwoord dit aldus: Die den ouderdom van een schaap wil weten, heeft maar naar diens voortanden te zien. Deze brengen u wel op de hoogte. In 't eerste jaar beeft het dier 8 kleine voortanden, waarvan in het tweede jaar de twee kleinste uitvallen en door twee nieuwe grootere vervangen worden, die door hunne groote gemakkelijk van de anderen te onderscheiden zijn. In het volgende (het derde) jaar vallen weer twee kleine voortanden uit en wel aan elke zijde één. Voor deze komen weer twee nieuwe grootere in de plaats, zoodat er nu vier groote tanden in het midden en aan elke zijde 2 spitse staan. In het vierde jaar heeft het schaap al 6 groote en nog maar 2 kleine voortanden en in het vijfde jaar zijn alle 8 groot, die reeds het zesde jaar weder allen beginnen te rotten en in het volgende jaar uitvallen. Een lieve zoon. Zekere J. V. wonende aan de Breda- sche Baan, te Roosendaal, had Woens dagavond wat te diep in het glaasje gekeken. Bij zijn thuiskomst werd hem hierover door zijn vader een verwijt gemaakt, wat niet naar den zin van sinjeur was. Na een woordenwisseling greep hij zijn vader beet en wierp hem ten gronde, waarna hij een mes uit den zak haalde en het, met de knie op de borst gezeten, zijn vader op de keel zette. Gelukkig kon de man nog juist op tijd ontzet worden. V., een berucht personage, werd door de politie ingerekend. (D. v. N.) Een zeeramp? Men meldt uit Petten aan het Volk, dat bij Kamperduin Maandag een flesch aan het strand gevonden is, waarin een Engelsch briefje, dat vertaald luidt „Stoomschip Persion, In den grond gevaren door een Duitsche stoomboot. Zinkend. Fast, schipper." Tegen den oorlog. Op uitnoodiging van het dagelijksch bestuur te Brussel van het Internatio naal Socialistisch Bureau zal, naar Het Volk meldt, vanwege dé 3. D. A. P. op 17 dezer te Amsterdam een betooging gehouden worden om te protesteeren tegen alle imperialistische inmenging van de groote mogendheden in den Balkan oorlog, waardoor alleen die oorlog over zijn tegenwoordige grenzen kan worden uitgebreid. Eenzelfde betooging wordt, volgens Het Volk op 17 dezer in alle groote steden van de wereld gehouden. Een geluk dat de dokter roodvonk had. Zooals men weet zijn enkele leden van het verplegend personeel in'tWilhelmina- gasthuis te Amsterdam door roodvonk aangetast. Daaronder is ook een der geneesheeren geweest, wat voor de patiënten een niet onaangenaam gevolg heeft gehad In de verschillende barakken was „zure pap" (karnemelksche pap) ongeveer ■hét eenige middaggerecht. Toen de dokter zelf door de ziekte werd aangetast, werd voor hem evenals voor de 300 andere patiënten dagelijks karnemelksche pap gekookt. Ook hem werd dat op den duur een gruwel en het eerste wat hij na zijn herstel heeft gedaan washet diëet in zijn barakken te veranderen en nu wordt de zure pap afgewisseld door rijstenbrij, griesmeelpap, vermisellimelk en dergelijke. Het is misschien niet erg vriendelijk, maar in hun hart zegenen de patiënten de ziekte van den geneesheer. (Zijp. Crt.) De Zijper Cour. meldt: Vrijdag werd te Schagen de nieuwe stonmbrandspuit geprobeerd. Deze proef was een waar succes. Op de motor wer den twee slangen geplaatst, die in staat zijn per minuut 1000 L. water in den brand te werpen. De waterstraal bereikte een hoogte van 50 M. Voor de bediening van een en ander waren slechts vier arbeidskrachten noodig. Wij kunnen niet nalaten belangstellenden uit andere ge meenten dringend aan te raden bij een volgende proef tegenwoordig te zijn. Zóó maakt de boer geen winst. Een landbouwer onder Fjjnaart heeft nog twee H.A. aardappelen in den grond staan. In weerwil hij den arbeiders aan biedt deze voor de helft der opbrengst te willen rooien, wordt door niemand daarvan gebruik gemaakt. Rott. Nbl. Ontleend aan het Leidsch Dbld. Een eigenaardig poststempel. Wie een aardig poststempel wil hebben, moet op 12 December een brief op de post doen vóór 12 uren. Het poststempel zal dan luiden —als men het lezen kan, want dat laat nog wel eens te wenschen över— 12 12 12 12. Dat komt in deze eeuw niet meer voor! Bescherming van voor den landbouw nuttige vogels. Het bestuur van het Nederland Land- bouwcomité heeft tot den minister van Landbouw, N. en H. nogmaals het ver zoek gericht, maatregelen te willen nemen om Nederland kan het zijn spoedig te doen toetreden tot de Internationale overeenkomst ter bescher ming van voor den landbouw nuttige vogels, den 19en Maart 1902 te Parijs gesloten. Tel. Schipbreuk. Men meldt ons uit Lemmer d.d. 11 November Het schip „De twee Gebroeders", schipper C. T. Dekker van Terschelling op reis van Terschelling naar Lemmer, is hedenmiddag tengevolge van een stormzee de haven van Lemmer voorbij- geslagen met verlies van roer en zwaard. Ten Oosten van de haven geraakte het schip aan den grond. De opvarenden werden door Lemstervisschers gered. %—Loodskotter gestrand. Een Belgische loodskotter is Maandag nacht in de Wester-Schelde door den hevigen storm gestrand op de Springplaat. De reddingboot van Vlissingen heeft 18 opvarenden met eigen levensgevaar te Terneuzen aangebracht. Storm en hoogwater. Te Ylaardingen werd Maandag door den hevigen storm de Nieuwe Haven en het omliggende land onder water gezet. Om half zes toen de vloed het hoogst was, stond het water tot vlak bij den spoordijk. Passagiers die met verschillende booten aankwamen, moes ten over een grooten afstapd door het water worden gedragen. Hier en daar zag men met roeibootjes over de straat varen. Omstreeks balf zeven draaide de wind meer Noordelijk, waardoor 't water snel begon te vallen. Helaas, valt echter een menschenleven te betreuren. Een jongentje van onge veer vijf jaar werd door den wind opge nomen en in de haven geworpen. Hoewel terstond pogingen tot redding werden aangewend, mocht men er niet in slagen het kind te redden. Het ventje verdween in het water en is nog niet gevonden. Tel. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 13 November 1918. Burg, 's Avonds 7 uur ds. Norel. Cocksdorp, 's Av. 7 uur in het gebouw van Chr. Belangen Weeksamenkomst, Bijbellezing enz. Donderdag 14 November 1918. Oosterend, 's Avonds 7 uur ds. v. Grasstek. Waal, 's Avonds 7 uur Bijbellezing. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, 's avonds 7 uur ds. Dagevos. Zondag 17 November 1913. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Voorin. 10 uur ds. Norel. Koog, Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. Oudeschild, Vm. 10 uur ds. Buiskool. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend, Vm. 10 uur ds. v. Grasstek. 's avonds 7 uur Zend. samenkomst Ds. Boeke en Ds. Norel. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. Oogstcollecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. half 10 Leesdienst. Nam. 2 uur Leesdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Orgelinwijding. Den tloorn, Geen dienst. Texel, 12 Nov. Aangevoerd 3 Paarden f 125 a f 175. 6 Koeien f145,a 1215,—. 16 Pinken 1125 a f145. 19 Schrammen f22 a 132. 2 Nuchtere Kalveren 114 a f 16. 53 Biggen f 12,— a f 14,00. Handel onbeduidend, l'urmerend, 12 Nov. Aangevoerd 702 Runderen waarondor: 593 vette kooien 68 d 82 Ct. per KG. 10q Gelde koeien 1 150 d 210 Melkkoeien f 180 d 320. 7 stieren. 53 vetto kalveren 1 0,95 a f 1.15 p. Kg. 198 Nuchtere kalveren 1 16a 1 30 1612 Schapen f 24 k 134,00 Lammeren 1 a 1 ,00 296 vette varkens f 0,59 a 1 0,63 por Kg.; 15 magore varkons 1 22 a 129,—; 296 biggen f8 a I 12; kipoieren f 8.50 a f 9.00 por 100; Purmeronder Crt.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 2