N°. 2623. Donderdag 21 November 1912. 26ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tot week. Hit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANÖEVELD DE ROOLJ, ParkstraatBurg op Tex e l BLIJVEND GEDEELTE BIJ DE ONBEREDEN KORPSEN. De Burgemeester van Texel brengt bij deze ter openbare kennis, dat de hieronder ge noemde verlofgangers der lichtingen korpsen en korpsonderdeelen, achter hunne namen vermeld, krachtens art. 114 der Militiewet (Staatsblad 1912, No. 21) worden opgeroepen om zich op den achter hunnen naam gestelden datum bü hun korps in werkelijken dienst te begeven tot het verrichten van den dienst voor het blijvend gedeelte, waartoe zij gehouden zijn Kok Pieter, Schrama Jacob, lichting 1912, 4e Reg. Vesting Artil. Helder, op 2 December 1912. Krijnen Fulps, lichting 1911, 10 Reg. Infanterie, Helder, op 2 December 1912. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen, dat zij zich, op den achter hunnen naam aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van hun verlofpas (zakboekje), alsmede van al de bij hun vertrek met groot verlof medegenomen voorwerpen van klee ding en uitrusting, bij hun korps aanmelden, en wel des namiddags vóór vier uur, of, in dien dit nie.t doenlijk is, zoospoedig mogelijk daarna. Zij, die binnen het Rijk woonplaats hebben, behoeven hun reis niet eerder aan te vangen dan op den dag voor de opkomst bepaald. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst van een verlolganger mochten verhinderen, moet hiervan zoodra doenlijk ter Gemeente secretarie worden overgelegd eene gelega liseerde geneeskundige verklaring, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Na zijn herstel vervoegt hij zich onver wijld bij zijn korps. Omtrent vrijstelling van den dienst of geldelijke vergoeding ter zake van kost winnerschap wordt verwezen naar de afzonderlijke publicatie betrekkelijk „Kost winners". Texel, den 16 November 1912. Do Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. ZEEVAARTSCHOOL. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de in deze gemeente op te richten ZEEVAARTSCHOOL begin Januari 1913 geopend zal worden. Voorloopig wordt het onderwijs gege ven in een der lokalen van de o.l. school m.u 1. te den Burg. De school zal bestaan uit a. eene voorbereidende klasseen b. een stuurlieden-afdeeling. Om tot de voorbereidende klasse te worden toegelaten moeten de leerlingen behoudens goedkeuring van den Raad den leeftijd van 14 jaar hebben bereikt. Zij, die het onderwijs aan de school weDSchen te vo'gen, worden uitgenoodigd zich vóór 15 December e.k. aan te melden of te doen aanmelden ter gemeente secretarie, alwaar alsdan mededeeling zal worden gedaan van de stukken, welke behooren te worden overgelegd. Tevens zfjn ter gemeente-secretarie inlichtingen te bekomen omtreDt het schoolgeld en de aanschaffing van leer njiddelen, alsmede in welke gnvallen een verminderd of geen schoolgeld verschul digd is en van gemeentewege de beuoo- digde leermiddelen kosteloos kunnen worden verstrekt. Texel, den 19 November 1912. Burgemeester en Wethouders vnd. GAARLANDT. De Secretaris JONKER. Onttrekking van eigendommen aan den openbaren dienst. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel maken bekend, dat den Raad zal worden voorgesteld het gebouw, kadastraal bekend gemeente Texel, sectie A no. 600, staande te Zuid-Eierland alhier, en voorheen gebruikt als schoollokaal, te verklaren niet meer voor den open baren dienst bestemd te zijn. Bezwaren tegen dit voorstel worden ingewacht voor 27 November a.s. Texel, den 19 November 1912. Burgemeester en Wethouders vnd. GAARLANDT. De Secretaris, JONKER. 9—16 November. De Tweede Kamer heeft eindelijk de algemeene beschouwingen over de verzeke ringswetten van minister Talma ten einde gebracht en was in de afgeloopen week met de behandeling der artikelen bezig. Vrijdag liep deze voorloopig ten einde. De Earner zal nu eerst het begrootingswerk afdoen om dan in Januari weder de ont- werpen-Talma ter hand te nemen. Ook over de artikelen is zeer veel gezegd en er zijn nog maar een 30-tal van de twee honderd-en-zooveel afgedaan. Als het niet harder opschiet zal de behandeling van deze omvangrijke ontwerpen een heelen tijd in beslag nemen. Tot nog toe heeft de linkerzijde het leeuwenaandeel gehad in de besprekingen en nam de rechterzijde slechts spaarzaam aan het debat deel. Wat van weerszijden aan de politiek en het naderen van 1913 geweten wordt. Dat we zooveel te zeggen hebben bij dit ontwerp, komt omdat het zoo slecht is en de zaak waar het om gaat zoo belangrijk is aldus de linkerzijde. Neen antwoordt de rechter zijde ge praat zooveel om het tot standkomen te verhinderen, ge speelt weer het obstructie-spel. Dat de rechterzijde zoo weinig deel nam aan de debatten wordt door de linkerzijde toegeschreven aan de zucht om voor 1913 nog binnen te halen wat er op wetgeveod gebied nog binnen te halen is. Neen antwoordt de rechter zijde 't is omdat we het toch over do ontwerpen eens zijn en een tot standkoming in 't belang van 't land achten. Zoo wordt er over en weer beschuldigd. De behandeling van het ontwerp zal intusschen straks nog heel wat tijd vragen. Gereed zal het echter komen. De rechter zijde heeft het zich nu eenmaal voorge nomen en zelfs de heer Lohman ver klaarde dat desnoods avondzitting op avondzitting zal worden gehouden. En Dr. Kuyper schreef deze week o a. nog in de „Standaard" dat de „obstructie" links toch niet zal baten. „Helpen Moet dit natuurlijk toch niet" aldus de schrijver „want, zooals de Savornin Lohman zei, desnoods zal men aldoor 's avonds ver gaderen en den nacht er bij nemen Dat heeft men Engeland en evenzoo in Oostenrijk toch ook wel g6daan. De wet komt er toch". Als het dien kant opgaat dan kan men straks nog in 's lands vergaderzaal het parlementaire leven op z'n fraaist zien. Volksvertegenwoordigers met kussen en voetzak. —o—o—o— Spanje is onverwacht in opschudding gebracht door een ernstige politieke moord. Dinsdag is minister-president Caualejas onder moordenaars banden gevallen. Ter wijl hij de vergaderzaal der Spaanscho Kamer verliet werd hij door een individu aangevallen, die zonder iets te zeggen een viertal revolver schoten op Canelejas richtte. Deze viel dood neor. De moordenaar Manuel Partiuas geheeten en die afkomstig was uit de provincie Huesca trachtte zelfmoord te plegen en werd ernstig ge wond naar het ziekenhuis getransporteerd. De moord verwekte groote ontroering bij de regeering en de Cortes en daarvan gaven de redevoeringen ter gedachtenis van Canalejas uitgesproken een duidelijk bewijs. Eet lijk van den vermoorde werd in het ministerie neergelegd. Koning Alfonso kwam bij de lijkbaar bidden. Canalejas heeft 2 jaren lang het eerste ministerschap mogen waarnemen. Den 22 Oct. 1910 werd hij geroepen om Moret den leider van het liberale kabinet op te volgen. Hij behoorde tot de democratische richting en al spoedig werd op zün verzoek de Cortes ontbonden. De 'verkiezingen brachten hem een flinke meerderheid. Tot driemaal toe werd het kabinet omverge worpen doch de koning wilde Canalejas niet laten gaan. Telkens werd hij weer met de vorming van een nieuw kabinet belast. o—o—o Het belangrijkste nieuws dat in de laatste dagen van het Oorlogstooneel in het Oosten kwam was wel, dat de Turksche regeering zich regelrecht tot Bulgarije gewend heeft om over de vredesvoorwaarden te onder handelen. Rusland heeft daartoe de behulp zame hand geboden ea thans nu de Porte de moeilijke stap gedaan heeft schijnen ook de andere mogendheden bereid hun bemid deling te verleenen. Er wordt thans over de vredesvoorwaarden onderhandeld. De strijd duurde echter in de afgeloopen week nog voort. De gevechten bij de Tchataljalinie zijn begonnen en naar luid der berichten met succes voor de Bulgaren. De Turken hebben er nog een ernstigen vijand bijge- kregen in de vreeselijkste ailer ziekten, de cholera, die reeds honderden ten grave sleepte en thans eiken dag nieuwe slacht offers maakt onder de troepen die in de Tchataljalinie dicht opeen gehoopt zijn. Adrianopel en Sho6tari bieden nog steeds bardnekkigen tegenstand en zijn nog in handen der Turken. Overigens leden deze nog weder een aantal nederlagen zoowel in het Oosten als het Westen. Bij Monastic is thans een groote slag ophanden. De stad wordt verdedigd door 50000 Turken. Tenzij spoedig een wapenstilstand gesloten wordt. Een belangrijke vraag die in de afge loopen week van verschillende kanten gehoord werd was: Zullen de gebeurtenissen op den Balkan een voor Europa ernstige wending nemen? Er waren redenen om die vraag met een „zeer waarschijnlijk wel" te beantwoorden. Er werden onderhandelingen gevoerd tusschen den Oostenrijkschen gezant te Sofia met den Servischen minister van buitenlandsohe zaken over de Albaneesche kwestie. Men weet dat Servië door den gunstigen afloop van zijn krijgsbedrijf tegen de Turken wat overmoedig is geworden. Het wil beslag leggen op een stuk van Albanië, in ieder geval wenscht het een haven aan de Adriatische Zee. Oostenrijk- Hongarije heeft daar bezwaar tegen omdat ze dit een politiek en economisch gevaar acht voor dit rijk. En het waarschuwde daarom de Servische regeeringen verzocht dat het Servische leger niet verder zou doordringen. Servië echter stoorde zich daaraan niet, verklaarde dat ook Albanië tot het veroverde vijandelijke gebied be hoorde, dat ook Albaneezen den strijd tegen het Servische leger aangebonden hadden en de Servische troepen rukten verdel en drongen door tot de kust van de Adria tische Zee. Daarover werd Servië door Oostenrijk onderhouden en het heette zelfs dat er reeds een ultimatum gesteld was. Dit bericht werdechterweertegeugesproken. Er waren ook andere omstandigheden die er op duidden, dat de kwestie een ernstig karakter had aangenomen De Keizer hield een samenspreking met graaf Berehtold en den ohef van den g6neralen staf alsmede met andere hooggeplaatste officieren. En nog opvallender was, dat de aartshertog troonopvolger met een staf van hoogge plaatste officieren te Budapest aankwam en door den Keizer ontvaugen. Zoo liepen er allerlei alarmeerende berichten. Op het oogenblik dat we dit schrijven wordt de stemming echter wat hoopvoller. Servië begint zijn eichen wat te matigen nu het blijkt, dat ze geen ondersteuuing gevonden hebben b(j de mogendheden en ook Bulgarije verklaard heeft niet het zwaard uit de schede te zullen trekken om Servië's eischen te steunen. Zoo laat het zich aanzien, dat de donkere wolken, die zich aan den Europeeschen hemel samen pakten gelukkig weder afdrijven. TEXEL, 20 November 1912. Een hachelijk geval. De sluipmoordenaar „kolendamp," had hier Zaterdagnacht bijkans een drietal slachtoffers gemaakt, 't Was in den nacht van Zaterdag op Zondag dat het huis gezin van den heer P. Vermeulen, barbier alhier, uit 3 personen bestaande, zich ■ter rustte had begeven op het bovenhuis van de woniDg. Een vulkachel in de scheersalon, schijnt als naar gewoonte te zijn gevuld en of er nu aan de circu latie iets haperde, of eenige andere oor zaak de uitvoer der zwaveldampen belemmerde, wij zouden het niet kunnen zeggen, doch een feiL schijnt het dat de dampen niet de gewone uitweg zijn gegaan, doch zich door de woning ver spreidde en door het trapgat naar boven stegen. Toen den volgenden morgen (Zondag) de klanten verschenen, was de deur, zeer tot hunne verwondering echter gesloten en bleef gesloten, iets wat op andere dagen nimmer het geval was. Zulks wekte zeer natuurlijk bevreemding, ook aan den zoon van Vermeulen, die gewoon was des Zondagsmorgen zijn vader bij het scheren te helpen en die nu te ver geefs trachte de deur te ontsluiten. De ongerustheid vermeerderde daardoor in niet geringe mate, waarop de zoon van V. bovengenoemd,door over den muur van de poort te klimmen toegang tot de woning wist te bekomen door de achter deur welke los bleek te zijn. Hij begaf zich terstond naar boven waar hem het verschrikkelijk tooneel wachtte dat hij de drie huisgenooten bewusteloos zag liggen. Doodelijk verschrikt gaf hij de buitenstaanden kennis van zijne bevinding en riep hunne hulp int die gereedelijk werd verleend. De toestand was echter zoo hachelijk dat in allerijl geneeskundige hulp werd ingeroepen. Dr. Over, die al spoedig ter plaatse kwam, paste de noodige middelen toe om de slachtoffers tot bewustzijn te brengen, hetgeen echter niet zoo spoedig gelukteook Dr. Wagemaker die ont boden was, verleende de noodige hulp. Dank hunne bemoeiingen mocht het na getuimen tijd gelukken, de bewusteloozen in zooverre weder bij te brengen, dat men kon constateeren dat geen enkele er het leven bij had ingeschoten. Doch dit was voor het oogenblik ook het al, de toestand bleef den geheelen dag nog zeer zorgwekkend. De Cocks dorp. Vrijdagavond hadden de beide licht beelden voorstollingen plaats, te voren aangekondigd om 5 uur voor de kinderen, om halfacht voor volwassenen. Beide malen was het gebouw voor Chr. Bel. gevuld, 's avonds zelfs overvol. De heer Snel uit Alkmaar wist gehoor en gezicht éoorloopend te boeien, zoodat er genot en stichting beide was Beelden van de bijbelwagen, bijbelsche geschiedenis, en bovenal welhaast de beelden uit het Heilige Land, waren verheffend en be langwekkend, terwijl leerzame en treffen de levensgeschiedenissen kinderen en volwassenen gelijkelijk deden genieten. Afwisselend gezang verhoogde bovendien de aangeuume samenkomsten, zoodat van harte een tot weei ziens werd toe geroepen aan het eind, waarna gemeen schappelijke dankzegging den stichtedjken. avond sloot. Ingez. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Ct-s. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1 >nden met verliooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Hij die zonder geldige reden niet voldoet aan deze opueping wordt, na daartoe verstrekte last van den Minister van Oorlog als deserteur afge voerd. Hij die zonder geldige reden zich te laat bij het korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet ontvangen van een afzonderlijke kennis geving ontheft den verlofganger, zoo deze althans binnen het Rijk verblijf houdt, geenszins van zijne verplichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar de openbare kennisgeving EENIG en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat hij behoor lijk is opgeroepen.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1